Uudiskiri

2024

Eesti muusika ja muusikud kodus ja maailmas
OKTOOBER

30.09–6.10 Taani muusikafestivali "Klassiske dage" helilooja on Tõnu Kõrvits. Holstebro rahvusvahelise muusikafestivali "Klassiske dage" peahelilooja on sellel aastal Tõnu Kõrvits. Festival on pühendatud Holstebro linna 750. aastapäevale. Tõnu Kõrvitsa 13 orkestri- ja kammermuusikateost kõlab enam kui kümnel festivalisündmusel. Esinevad Janne Thomsen (flööt), Christoffer Sundqvist (klarnet), Irina Zahharenkova (klaver), Elina Vähälä (viiul), Andreas Brantelid (tšello), David Cohen (tšello) ning noorteorkestrid DUEN ja ReMUS Morten Ryelundi juhatusel. Kaalukaim kontsert Tõnu Kõrvitsa loomingust toimub 5.10 Holstebro kirikus, kus festivali tellimusteosena tuleb esiettekandele "Bridges of Light" flöödile ja keelpilliorkestrile, mis on kirjutatud Holstebro linna 750. aastapäevaks ja pühendatud flöödisolistile Janne Thomsenile. Värske helitöö kannab koos Thomseniga ette noorteorkester DUEN Morten Ryelundi juhatusel. Festivali erinevates kammerkoosseisudes musitseeriv Irina Zahharenkova astub solistina üles 6.10 Holstebro Valgmenighedskirkes, kus ta toob Sergei Rahmaninovi ja Dmitri Šostakovitši loomingu kõrval ettekandele ka Tõnu Kõrvitsa "Talve tee" ja "Tiivad". Festival "Klassiske dage" toimub igal aastal alates 2005. aastast, selle asutaja ja kunstiline juht on flötist Janne Thomsen.

1.10 Rahvusvaheline muusikapäev. 1. oktoobril annavad üle Eesti kontserte nimekad solistid ja koosseisud näiteks Mati Turi, Martti Raide, Ingely Laiv-Järvi, Marius Järvi, Sten Lassmann, Reet Linna, Karl-Erik Taukar, Reket, Eeva ja Villu Talsi, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester jt. Lisaks esinevad koolide ja muusikakoolide õpilased Viljandist, Toilast, Tartust, Tabasalust ja mujalt. Muusikat võib sel päeval kohata traditsioonilistes kontserdikohtades, kuid ka üllatuslikes paikades. Nii muutuvad kontserdisaalideks näiteks Viru Keskuse aatrium, Viljandi Centrumi keskus, tramm nr 3 ning Vabaduse Väljaku tunneli esine. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis toimuval galal "Loomade karneval" jagatakse välja iga-aastased kauaoodatud Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemiad. Muusikapreemiate gala lavastaja on Jüri Nael ja kunstiline juht Henry-David Varema. Rahvusvahelise muusikapäeva tähistamise traditsioon sai alguse pea pool sajandit tagasi ja Eesti Muusikanõukogu eestvedamisel tähistatakse seda 2002. aastast. Muusikapäev kutsub märkama muusika rolli ja olulisust meie igapäevaelus. Käesoleval aastal on muusikapäeva tähistamisega ühinenud 66 sündmust üle Eesti ja mitmekesises kontsertprogrammis esinevad kõrvuti muusikaelu tipud, muusikaõppurite ning harrastajatega.

1.10 Una Corda Muusikapäeva kontsert "Pillirändurid". Armastatud kaasaegse muusika ansambel Una Corda koosseisus Kristi Mühling (kannel) ja Ene Nael (klavessiin) annab Loo Kultuurikeskus rahvusvahelise muusikapäeva puhul kontserdi. Kavas on lisaks vanamuusikale, Bachi ja Couperini teostele ka ansambli vabad improvisatsioonid. Eesti heliloojate sulest on kavas Cyrillus Kreegi Taaveti laul nr 1 "Õnnis on inimene" (Una Corda seade), Mirjam Tally "Soe elu jäämäe jalamil" (2014/2016/2023) kandlele ja klavessiinile ja Una Corda seaded Edgar Arro kogumikust "Eesti rahvaviisid orelile".

1. ja 6.10 Ensemble Auftakti kontserdid. Ensemble Auftakt koosseisus Miina Laanesaar (viiul), Soo-Young Lee (klarnet) ja Maila Laidna (klaver) annab oktoobrikuus kaks kontserti. 1.10 Saku Mõisas toimuval kontserdil on kavas Harri Otsa Trio, Pärt Uusbergi "Peegeldusi Sulupere sillalt" (pühendatud ansamblile Auftakt), Pierre Max Dubois’ Süit, Riho Esko Maimetsa "Bubble" (pühendatud ansamblile Auftakt) ja Gian Carlo Menotti Trio. 6.10 Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis toimuval kontserdil kõlab lisaks ka Alfred Karindi Trio viiulile, klarnetile ja klaverile II osa "Berceuse et dance".

1. ja 12.10 Sten Lassmanni soolokontserdid. Seoses rahvusvahelise muusikapäevaga annab hinnatud pianist, Eesti klassikalise muusika pärandi andunud interpreteerija ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klaveri vanemlektor Sten Lassmann Lüdigi saalis Vändras soolokontserdi. Kavas on romantikute Chopini 12 Etüüdi op. 10 ning Liszti Ballaad nr 2 h-moll ja Sonaat h-moll.
12.10 annab Lassmann kontserdi Holdre lossis (Eesti Rahvuslik Klaverimuuseum). Kavas on klassikalise repertuaari tuntuimad teosed Bachi "Itaalia kontsert" ja Beethoveni "Appassionata", kirglik ja laulev Artur Lemba klaverisonaat, Chopini armastatud Esimene ballaad ning romantilise klaverirepertuaari kaelamurdvaimad teosed Liszti "Mefisto-valss" ning Balakirevi "Islamei".

2.–6.10 Tallinna rahvusvaheline orelifestival "Reval". Kuuel kontserdil Tallinna Toomkirikus, Niguliste kirikus ja Kuusalu Püha Laurentsiuse kirikus tutvustavad tipporganistid Eestist ja välismaalt oma maa orelipärandit ja tutvuvad samas meie orelimuusika ja oreliehituskultuuriga. Festivalil kuuleb orelit nii soolopillina kui ka suuremates koosseisudes koos koori, orkestrite või hoopis väiksemate kammeransamblitega. Eriline tähelepanu on eesti orelimuusika unustatud pärlite kuulajate ette toomisel. Festivali avakontsert on pühendatud Hugo Lepnurme 110. sünniaastapäevale ja toob publikuni tema Avamängu, mille helilooja kirjutas aastal 1998 Tallinna Toomkiriku oreli taastamise puhul ning 1956. aastal loodud suurejoonelise Orelikontserdi. Esinevad organistid Aare-Paul Lattik ja Maria Lehtlaan ning Eesti Sinfonietta Maria Seletskaja juhatusel. Kontserte annavad organistid Salvatore Pronesti (Itaalia), Pavel Kohout (Tšehhi), Etienne Walhain (Belgia), Kristel Aer ning Kadri Ploompuu ja Alina Sakalaouskaja mandoliinil. Festivali kunstiline juht on Aare-Paul Lattik.

2.09–23.11 "Musica Sacra" sügiskontserdid Pärnus ja Tartus. "Musica Sacra" Tartu kontserdid toimuvad Tartu Jaani kirikus 2.10 ja 30.10. 2.10 annab soolokontserdi pianist  Kirill Lissijenko. Pianisti esituses kõlavad Frédéric Chopini 1838–39. aastatel Pariisis ja Mallorcal loodud 24 prelüüdi op. 28. 30.10 esineb klaveriduo Ebe Müntel ja Jorma Toots. Kavas on teosed romantismiajastu heliloojatelt nagu Brahms, Mendelssohn ja Schubert. Sama kontsert toimub 26.10 Pärnu Eliisabeti kirikus.
"Musica Sacra" Pärnu kontserdid toimuvad Pärnu Eliisabeti kirikus 5., 12., ja 19.10. 5.10 esinevad Leonora Palu (flööt) ja Ines Maidre (orel). Kontserdikava "Fauni pärastlõuna" on hõrk bukett 19. sajandi lõpu prantsuse heliloojate Chaminade’i, Debussy, Fauré ja Raveli muusikast seades flöödile ja orelile. Orel, matkides orkestripille, kõlab koos flöödiga uudsel moel tundlikult ja detailitruult.
12.10 esinevad viiuldaja Sigrid Kuulmann ja pianist Piret Väinmaa. Nende esituses kõlavad Wolfgang Amadeus Mozarti viiulile ja klaverile kirjutatud kaks variatsioonitsüklit K359 ja K360 ning Arnold Schönbergi Fantaasia op. 47 viiulile ja klaverile.
19.10 annavad kontserdi sopran Kai Kallastu ja klaveril Andrus Kallastu. Duo esituses kõlavad Franz Schuberti "Mignoni laulud", Beethoveni lauluring "Kaugele armastatule" ja valik laule Charles Ives'i loomingust.
"Musica Sacra" on kontserdisari, mille eesmärk on kanda ette uudisloomingut, anda interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata eestlastele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Eestist välja. Kontserdisarja korraldab Pärnu Ooper. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu. Sari jätkub novembris.

3.10 Kammermuusika kontsert ''Sügistervitus'' Rahvusooperis Estonia. Hooaja kammerkontsertide sarja avakontserdil kõlab muusika klarnetile, tšellole, viiulile ja klaverile. Estonia kammersaalis esinevad Rahvusooper Estonia orkestri muusikud Maria Goršenina (viiul), Adrián Bravo Lopez (viiul), Seulki Lee (tšello), Alexander Avramenko (klarnet) ja Jakob Teppo (klaver). Kavas on tuntud hispaania helilooja Óscar Navarro "Creation" klarnetile, viiulile, tšellole ja klaverile, Sergei Prokofjevi Sonaat kahele viiulile op. 56, Nino Rota Trio klarnetile, tšellole ja klaverile ning Johan Halvorseni Passacaglia kahele viiulile Georg Friedrich Händeli teemadel. Kammerkontsertide kuraator on Ave Wagner.

3.10 Keelpillikvartett Luminoso toob esiettekandele Lauri Jõelehe, Jüri Lepa ja Mart Siimeri uudisteosed. Keelpillikvartett Luminoso koosseisus Rebekka Siimer (viiul), Kati Meibaum (viiul), Johanna Vahermägi (vioola) ning Marten Meibaum (tšello) annab kontserdi Kärdla koolis. Kaastegev on helilooja ja kontrabassist Jüri Lepp. Esiettekandele tulevad Lauri Jõelehe "Palve pimeduses" ja Mart Siimeri "Hargnevad rajad" keelpillikvartetile. Esmakordselt kõlab ka Jüri Lepa progerokist inspireeritud teose "Yes Yes or No Yes” keelpillikvinteti versioon.

3.–6.10 Festival TubIN. Festival TubIN tutvustab Eesti suurima sümfonisti Eduard Tubina ja tema kaasaegsete heliloojate loomingut ning mõtestab nendega seonduvaid sündmusi ja teemasid. Neljanda festivali TubIN peateemaks on julgus – ellujäämiskunsti alus. Julgust on vaja, et tulla avalikkuse ette oma uudse esimese sümfooniaga, nii nagu seda tegid Beethoven ja Tubin. Julgust on vaja, et vabaneda kaanonitest ja ootustest, mida tajub iga Beethoveni-järgne helilooja, kui ta kirjutab üheksandat sümfooniat või esimest viiulikontserti. Ohtliku põgenemisteekonna ettevõtmine eeldab suurt julgust: sel aastal möödub 80 aastat eestlaste suurpõgenemisest, mis viis Rootsi ka Eduard Tubina. Just Tubina põgenikelaagrist abikaasale saadetud kirjades ilmneb tema suur õrnus ja hoolivus, julgus minna vastu tundmatusele, astuda uude maailma, olles seejuures kannatlik ja uudishimulik ning pakkudes lähedastele tuge oma positiivse ja realistliku ellusuhtumisega. Just need omadused kumavad vastu tänavuse festivaliprogrammi muusikateostest. Eduard Tubin oli oma eluajal väga tähelepanelik ümbritseva maailma ja looduse suhtes. See joon seob teda Erkki-Sven Tüüriga, kelle "Solastalgia" märgib festivali lõppkontserdil elukeskkonnast hoolimise motiivi. 
Kontserdid toimuvad Vanemuise kontserdimajas, Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis, Eesti Rahva Muuseumis ja Estonia kontserdisaalis. Esinevad Hans Christian Aavik (viiul) ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Mihhail Gertsi juhatusel; Tõnu Kalm (klarnet), Mihhail Gerts (klaver) ja Age Juurikas (klaver), Heili Rosin-Leivategija (pikoloflööt) ja Vanemuise Sümfooniaorkester Mihhail Gertsi juhatusel. Eduard Oja autoriõhtu toovad publikuni Karmen Puis (sopran), Karl Jõgi (viiul), Indrek Leivategija (tšello), Joonatan Jürgenson (klaver) ning Katrin Aller (ettekanne). Festivali kunstiline juht on Mihhail Gerts.

3.–12.10 Kristjan Randalu kontserdid Kanadas. Kanadas toimuv festival Estonian Music Week esitleb oktoobris kolme helilooja ja pianisti Kristjan Randalu kontserti programmiga "Dichterliebe", mis on Randalu töötlus Robert Schumanni samanimelisest vokaaltsüklist. Kontserdid toimuvad 3.10 Hamiltoni Cotton Factory's, 6.10 Torontos Hugh's Roomis ja 8.10 Ottawa St Peter'si luterlikus kirikus, viimane neist on pühendatud väliseesti pianisti Armas Maiste 95. sünnipäevale. Kontserdireisi raames annab Randalu 10.10 meistriklassi Montréali ülikoolis koos ülikooli bigbändiga. Lisaks astub Randalu kontrabassisti Petros Klampanise trio koosseisus üles 10.10 Beloeil' kultuurikeskuses Québecis ja 12.10 Montréali džässiklubis Upstairs.

4.10 Kammerkoori Voces Tallinn juubelikontsert "Voces 25". Kammerkoor Voces Tallinn tähistab oma 25. tegutsemisaastat piduliku juubelikontserdiga Tallinna Jaani kirikus. Kammerkoor astub lavale koos Eesti tippmuusikutest koosneva kammerorkestriga. Kontserti juhatab kammerkoori Voces Tallinn asutaja ja pikaaegne kunstiline juht Risto Joost. Ettekandele tuleb Tõnu Kõrvitsa "Kreegi vihik" ning Arvo Pärdi "Ja ma kuulsin hääle…" ja "Berliini missa".

4.10 Ilmub Ester Mägi soololaulude album. Londoni plaadifirma Toccata Classics annab välja albumi "Ester Mägi. Complete Songs for Female Voice", millel esitab Ester Mägi soololaule metsosopran Maarja Purga koos Valle-Rasmus Rootsi (tšello), Mari-Liis Vindi (flööt), Kirill Ogorodnikovi (kitarr) ja Sten Lassmanniga (klaver). Plaadile on salvestatud ühtekokku 32 laulu aastatest 1946–2005, neist seitse on esmasalvestused. Muusika salvestati 2022. aasta novembris Arvo Pärdi Keskuses, helirežissööriks Siim Mäesalu. Bukletitekstid on koostanud Sten Lassmann ja Maarja Purga.

4. ja 5.10 Kontserdid "Keelpillikvarteti õhtu". Maailmakuulus viiuldaja Stanislav Pronin, suurepärane viiuldaja ja vioolamängija, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor Toomas Nestor ning Baltikumi publikule tuntud muusikud Anna Salnit (viiul) ja Irina Vilegzhanina (tšello) esitavad kahel kontserdil Debussy, Šostakovitši, Pärdi ja Jenkinsi kvartette. Kontserdid toimuvad 4.10 Tallinnas Kadrioru lossis ja 5.10 Riia ajaloo- ja laevandusmuuseumis.

4.–6.10 Veljo Tormise Avamäng nr 2 kõlab Paavo Järvi juhatusel Berliini Filharmoonias. Paavo Järvi on kolmel õhtul juhatamas Berliini Filharmoonikute kontserte, mille kavas on Veljo Tormise Avamäng nr 2, Dmitri Šostakovitši Klaverikontsert nr. 1 c-moll klaverile, trompetile ja keelpilliorkestrile op. 35 ning Anton Bruckneri Sümfoonia nr 1 c-moll. Solistid on Seong-Jin Cho (klaver) ja Guillaume Jehl (trompet). 5.10 kontserti saab jälgida ka veebist: digitalconcerthall.com.

4.–12.10 ACCORDIONF[est]. Selleaastase klassikalise akordioni piire avardava, müüte murdva ja lugusid jutustava klassikalise akordioni festivali Accordionfest 2024 alapealkiri on "Müüdid ja lood". Kümme festivalikontserti esitlevad Tallinna eri kontserdipaigus nii eesti muusikuid kui ka külalisi Saksamaalt, Itaaliast, Norrast, Taanist, Hispaaniast ja Serbiast. Festivali avavad Hopneri majas tunnustatud Eesti muusikud Mikk Langeproon (akordion) ja Anna-Liisa Eller (kannel) eesti heliloojate loominguga – kavas on Brenda Pärteli "Fulminare" (esiettekanne), Erkki-Sven Tüüri "Spectrum I", Tõnu Kõrvitsa "Music for a Rainy Day", Helena Tulve "Elegeia" ja Hando Põldmäe "Asalead seal" (esiettekanne). Festivali lõpetab uue muusika kontsert Raadiomaja 1. stuudios, kus Mari Poll (viiul), Regina Udod (kontrabass), Anta Pukite (akordion) ja Eglė Ieva Kazakevičiūtė (akordion) toovad ettekandele Serbia heliloojate Milica Ilići ja Svetozar Nešići teosed. Festivali kunstiline juht on Momir Novakovic.

4.–31.10 Zürichi Tonhalle orkestri kontserdid Paavo Järvi dirigeerimisel Šveitsis ja Hispaanias. 23. ja 24.10 toimub Zürichi Tonhalles Paavo Järvi juhatusel kaks kontserti. Kavas on Mozarti avamäng ooperile "Don Giovanni", Prokofjevi 2. viiulikontsert (solist Lisa Batiashvili) ja Šostakovitši 6. sümfoonia.
27.–31.10 toimuvad kontserdid leiavad aset Hispaania erinevates linnades. 27. ja 30.10 tuleb ettekandele Mahleri 7. sümfoonia. 29 ja 31.10 kõlab Zürichis esitatud kava. 28.10 kõlavad Prokofjevi 2. viiulikontsert (solist Lisa Batiashvili) ja Mahleri 7. sümfoonia.

5.10 Ajaloomuuseumi kuraatorite kuldsari. Veronika Portsmuth: Lugusid laulupidudest. Ajaloomuuseumi muusikakuraator, 2011. aasta laulupeo kunstiline juht, laulupidude dirigent ja dirigent Veronika Portsmuth avab Maarjamäe lossi kaminasaalis nii sõnas kui helis laulupeo fenomeni läbi aja. Olles rikkaliku kogemusega nii laulja, dirigendi, korraldaja kui muuseumiteadurina, oskab ta laulupidude "hingeelu" suurepäraselt lahti seletada. Kuraatorite kuldsarjas saavad kõik muuseumi parimad asjatundjad aasta vältel rääkida oma erialast ja valdkonnast. Selle läbi on Ajaloomuuseumi 160. ja Teatri- ja Muusikamuuseumi 100. sünnipäeva-aastal võimalus tutvuda nende inimestega, kes näitustele ja üritustele põnevat ja inspireerivat sisu loovad.

5.10 Eduard Tubina Seitsmenda sümfoonia ettekanne Rootsis. Dalarna lääni orkester Dalasinfoniettan annab Ariel Zuckermanni juhatusel kontserdi Borlänge Haga kirikus. Ettekandele tuleb Eduard Tubina Sümfoonia nr 7, Grażyna Bacewiczi Kontsert keelpilliorkestrile ja Wolfgang Amadeus Mozarti Flöödikontsert nr 2 D-duur.

5.10 Johan Randverega näitusel "Pöörased lood teatrist ja muusikast". Laupäeval, 5. oktoobril kell 14 tutvustab Teatri- ja Muusikamuuseumis karismaatiline pianist Johan Randvere publikule uut näitust "Pöörased lood teatrist ja muusikast". Teatri- ja Muusikamuusemi 100. sünnipäevale pühendatud juubelinäitusel tuuakse külastajani lugusid Eesti teatri- ja muusikategelaste eludest, mis on rõõmsad, kurvad ja kohati lausa uskumatud. Näitust täiendab publikuprogramm, mille raames toimuvad muuhulgas tuurid teatri- ja muusikainimestega, kes tutvustavad külastajatele neid esemeid ning lugusid, millega neil on isiklik seos, mis neid kõnetavad ja puudutavad. Iga tuur on unikaalne ning osalejate arv on piiratud.

5.10 Kaija Saariahole pühendatud kontserdil kõlab Helena Tulve uudisteose esiettekanne. Mullu lahkunud tunnustatud soome heliloojale Kaija Saariahole pühendatud Tallinna Filharmoonia Mustpeade Majas toimuval kontserdil esinevad Kaspar Männi juhatusel Jean-Baptiste Barrière (elektroonika ja video), Maria Valdmaa (sopran), Leho Karin (tšello), ansambel U:, Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi ansambel ja Tallinna Kammerorkester. Kavas on Saariaho lese Jean-Baptiste Barrière’i "Contemplation", Saariaho teosed "Miranda' s lament", "Petals" ja "Lichtbogen". Samuti kõlab Saariahole pühendatud Helena Tulve uudisteose "Vers l'autre clarté" ("Teise selguse poole") esiettekanne.

5.–6.10 Arsise kellade kool 25. Arsise kellade kooli 25. aastapäevale pühendatud kontsertidel Tartus ja Tallinnas astuvad publiku ette erinevad kellaansamblite koosseisud, samuti Arsise vilistlastest külalisesinejad, luues koos südamliku ja meeldejääva kontserdielamuse. Eesti Rahva Muuseumis 5.10 toimuva kontserdi alapealkirjaks on "Eesti rahva helletused muusikas ja sõnas", mis annab hästi edasi sündmusel esitatavat – kontserdikava fookuses on Tõnu Kõrvitsa poolt käsikelladele seatud eesti rahvalaulud ja eesti rahvaluule. Vahetekste loeb ja esitab Vanemuise näitlejatar Kärt Kull. Tartu Arsise kellade ansamblit juhatab Mari Tooming. Kontsert 6.10 Tallinnas Mustpeade maja Valges saalis on pidu nii silmale, kõrvale kui südamele – kellamängijad kooli õpilasansamblitest ja Arsise kontsertkoosseisudest esitavad käsikellamuusika originaalteoseid ning lugusid klassikavaramust. Õpilasansambleid juhatab Lemme-Liis Elp ja Arsise kontsertkoosseisu Aivar Mäe. Külalisesineja säravas rollis astub üles Arsise vilistlane ja suurepärane marimba mängija Tanel-Eiko Novikov.

5. ja 19.10 Hortus Musicuse kontserdid Tallinna Väravatornis. Armastatud vanamuusikaansambel Hortus Musicus annab oktoobris Tallinna Väravatornis kaks kontserti. 5.10 on kontserdi teemaks "5785 aastat maailma loomisest", 19.10 on kavas Hispaania renessanssmuusika.

6.10 Värskelt asutatud orkestri Viimsi Sinfonietta avakontsert "Neli aastaaega". Dirigent Xandi van Dijk debüteeris Viimsi Artiumis 2024. aasta augustis toimunud ERSO päeval. Nüüd on ta Artiumis tagasi oma värskeltasutatud orkestriga Viimsi Sinfonietta. Van Dijk on üks mitmekülgsemaid vioolamängijaid ja oma põlvkonna juhtivaid kammermuusikuid. Uue koosseisu ettekandes kõlavad Dvořáki "Serenaad" ja Vivaldi "Neli aastaaega" Max Richteri töötluses. Solistina astub üles ERSO kontsertmeister, EMTA õppejõud, armastatud viiulisolist ja uue Viimsi Sinfonietta kontsertmeister Triin Ruubel.

6. ja 7.10 Floridante kontserdid Helsingi varajase muusika festivalil. 2014. aastal alguse saanud mainekal vanamuusika festivalil esineb kahel kontserdil samal aastal asutatud barokkansambel Floridante. 6.10 esineb Floridante koosseisus Maria Valdmaa (sopran), Villu Vihermäe (viola da gamba), Saale Fischer (klavessiin/orel). Nendega koos on laval Soome Barokkorkester koosseisus Anthony Marini (viiul), Kaisa Kallinen (viiul), Terhi Lehtiniemi (vioola) ja Eero Palviainen (teorb). Kavas on teosed heliloojatelt nagu Westhoff, Schütz, Vierdanck, Becker, Biber, Rosenmüller, Märt-Matis Lill ja Buxtehude. 7.10 esineb ansambel Floridante koosseisus Angela Ambrosini (nyckelharpa), Anna-Liisa Eller (kromaatiline kannel ja traditsiooniline kannel), Villu Vihermäe (viola da gamba), Taavi Kerikmäe (klavikord ja harmoonium) ja Saale Fischer (klavessiin). Nendega koos musitseerib Aino Peltomaa (sopran ja harf). Kontserdil kõlavad Mederi, Kellneir, Ariosti ja Ambrosini teosed. Samuti on kavas Eesti ja Soome rahvamuusika seaded. Kontserdid toimuvad Helsingi Saksa kirikus.

4.–27.10 Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontserdid Kreekas, Eestis ja Soomes. 4. ja 6.10 osaleb Eesti Filharmoonia Kammerkoor Tõnu Kaljuste juhatusel Kreekas Rhodosel toimuval festivalil "Festival European Polyphony". 4.10 annab koor kontserdi Arvo Pärdi, Pjotr Tšaikovski ja Sergei Rahmaninovi koorimuusikast. 6.10 esitatakse festivali kaasasutaja ja kreeka helilooja Savvas Karantziase teost "Katharsis". Kaasa teeb hinnatud löökpillimängija Vambola Krigul. Viiulil soleerib Chrysanthos Antoniou.
25.–27.10 toimuvad Helsingi Kammerkoori ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori ühiskontserdid. Esmakordselt saavad laval kokku kaks rahvusvaheliselt tunnustatud Põhjamaade koori Helsingi Kammerkoor ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor, keda on pärjatud Grammy auhindadega. Ühiselt tähistatakse pidulike kontsertidega nii Eestis kui Soomes kolme helilooja – Bruckneri, Schönbergi ja Martini – tähtpäevi särava kooriklassikaga. Kolmel kontserdil kõlavad Bruckneri motetid "Os justi", "Christus factus est" ja "Ave Maria"; Schönbergi "Herzlieblich Lieb, durch Scheiden", "Schein uns, du liebe Sonne", "Dreimal tausend Jahre", "De profundis" ning Martini missa a cappella topeltkoorile. Kontserti juhatab Helsingi Kammerkoori kunstiline juht Nils Schweckendiek, kellega koos võideti 2024. aastal Grammy auhind parima kooriesituse kategoorias plaadiga "Kaija Saariaho: Reconnaissance". Kontserdid leiavad aset 25.10 Viljandi Baptistikirikus, 26.10 Tallinna Jaani kirikus ja 27.10 Helsingis Kallio kirikus.

6.–13.10 Rahvusvaheline õigeusu vaimuliku muusika festival "Credo". Festivali raames annab Gruusia meesansambel Basiani kontserdid 6.10 Tallinna Jaani kirikus ja 7.10 Tartu Peetri kirikus. 11.10 toimub Tallinna Jaani kirikus Urmas Sisaski autorikontsert, mille peateoseks on "Eesti missa". Lisaks tulevad ettekandele valitud osad tüsklist "Gloria Patri 2" ning helilooja klaverilooming. Laval on Kammerkoor K.O.O.R. Raul Talmari juhatusel ja Tiiu Sisask (klaver).13.10 annavad Tiiu Sisask (klaver) ja Tiina Karjatse (gongid) kontserdi Narva raekojas, kus Urmas Sisaski klaverimuusika kõlab koos planetaarsete gongide kosmiliste helidega.

6. ja 27.10 Hans Christian Aaviku kammermuusika kontserdid. 6.10 esineb Aavik Saksamaal Stuttgardis teiste rahvusvaheliste preemia laureaatide ja solistidega Kronbergi Akadeemiast. Aaviku lavapartneriteks on tšellist Philipp Schupelius ja pianist Itai Navon. Kavas on Glière´i 8 pala viiulile ja tšellole (valitud osad), Bachi Sonaat viiulile ja tšembalole BWV 1015, Beethoveni Tšellosonaat op. 102 D-duur, Bartóki Rapsoodia nr 1 Sz.87 ja Brahmsi Klaveritrio nr 1 op. 8. 27.10 esineb Aavik Saksamaal Cölbes koosseisus Aavik Duo koos pianistist abikaasa Karolina Aavikuga. Kavas on Clara Schumanni Kolm romanssi op. 22, Robert Schumanni Viiulisonaat nr 2 op. 121 II ja Kolm romanssi op. 94 ning Richard Straussi Viiulisonaat Eb-duur op. 18.

8.–31.10 EELK Kirikumuusika Liit alustab uue kontserdisarjaga "Ingli puudutus". Septembris alguse saanud sarjaga tähistatakse sügisel toimuvaid kirikupühi: maarjapäev, mihklipäev, lõikustänupüha, usupuhastuspüha, pühakute päev, hingede päev ja igavikupühapäev. 
3.10 annavad Viljandi Jaani kirikus kontserdi "Vend päike, õde kuu" Ott Indermitte (tenor) ja Piret Aidulo (orel), kavas teiste seas ka Urmas Sisaski ja Piret Rips-Laulu looming. 6.10 astuvad Järvakandi kirikus üles Nataliia Kolesnikova (flööt) ja Hille Poroson (orel), ettekandele tuleb Hugo Lepnurme, Andres Uibo, Rauno Remme, Arvo Pärdi jt muusika. 12.10 esinevad Valga kirikus Atlan Karp (bariton) ja Anna Humal (orel), kavas "Tänulaulud" tulevad ettekandele Antonín Dvořáki, Tomaso Albinoni, Kuldar Singi jt. teosed. 31.10 toimub Kuressaare kirikus kontsert "Üks kindel linn", kus organist Kristel Aeru esituses kuuleb kava Johann Sebastian Bachi, Lauri Jõelehe, Sigfrid Karg-Elert, Priit Ardna, Dietrich Buxtehude, Tõnu Kõrvitsa, Artur Kapi jt loomingust.

9.10 Ralf ja Kai Taali kontsert "Lisztomania". Pianistid Ralf ja Kai Taal annavad Tallinna Muusika- ja Balletikooli MUBA suures saalis kontserdi. Kavas on legendaarse klaverivirtuoosi Ferenc Liszti muusika tema erinevatest loomeperioodidest. Muusika vahele kõlavad jutustused helilooja elust ja kontserdil kõlavatest teostest.

9.10 Sven-Sander Šestakovi soolokontsert. EMTA kammermuusika kontserdisarja "Meistrid laval" raames annab pianist Sven-Sander Šestakov EMTA Kontserdi- ja Teatrimaja suures saalis soolokontserdi. Kavas on Debussy "Bergamo süit", Liszti "Obermanni org" tsüklist "Rännuaastad – esimene aasta, Šveits" ja Mussorgski "Pildid näituselt".

9.-13.10 Viljandi Kitarrifestival. Improvisatsioonilisele ning stiiliülesele kitarrimängule keskenduv Viljandi Kitarrifestival toob juba 17. korda lavale kitarrimängijaid nii Eestist kui ka laiast maailmast. Üles astuvad Marcus Tuul Trio, Toomas Vanem Quartet, Rainer Jancis, Andre Maaker jpt. 12.10 kell 13 toimub Pärimusmuusika Aida väikeses saalis Riho Sibula noodiraamatu esitlus. Lisaks kontsertidele toimuvad festivali raames töötoad, kus noori kitarriõpilasi juhendavad võimekad pedagoogid. Sel korral on kitarriorkestri juhendajaks suurepärane kitarrist Jaak Sooäär. Õppetöö lõpetab töötoa läbinud õpilastest moodustatud kitarriorkestri kontsert. Festivalil antakse koos Eesti Jazzliiduga välja Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemia. Festivali kunstiline juht on Ain Agan.

10.–12.10 Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontserdid. Kontserdisari "Puhas kuld" jätkub 11.10 oktoobris Olari Eltsi juhatusel. Õhtu peateos on Ludwig van Beethoveni Viies sümfoonia, mida võib kahtluseta pidada üheks klassikalise muusika kõige tuntumaks teoseks ja üheks kõige mängitumaks sümfooniaks maailma kontserdilavadel. Kontserdi avab Toivo Tulevi uue teose "Fireflies vanish, there is nothing more" esiettekanne. Johannes Brahmsi Esimese klaverikontserdi esitab pianist Alexander Melnikov. Beethoveni Viies sümfoonia ja Brahmsi klaverikontserdi esimene osa kõlab ka päev varem sümfoonilise lõuna kontserdil. ERSO kontserdisarja “Kammermuusika“ esimene kontsert toimub 12.10 MUBA suures saalis koos pianist Alexander Melnikoviga. Ajalooliselt informeeritud esinemispraktika vastu huvi tundev Melnikov on aktiivne kammermuusik. Koos ERSO muusikute Triin Ruubeli (viiul), Miina Laanesaare (viiul), Sandra Klimaitė (vioola) ja Indrek Leivategijaga (tšello) esitab Melnikov Johannes Brahmsi klaverikvinteti f-moll.

10.–31.10 Kontserdid Kristiina Poska juhatusel Belgias, Lätis ja Norras. Flandria sümfooniaorkester annab dirigent Kristiina Poska juhatusel Belgias neli kontserti. Kavas on Brahmsi Viiulikontsert (solist Marc Bouchkov) ja Sibeliuse 2. sümfoonia. Kontserdid toimuvad 10.10 Brugge Concertgebouw’s, 11.10 Hasseltis Cultuurcentrum CCHAs, 12.10 Genti muusikakeskuses De Bijloke ja 13.10 Antwerpeni kunstikeskuses De Singel.
25.10 juhatab Poska Riias toimuval kontserdil Läti Riiklikku Sümfooniaorkestrit. Kavas on Justė Janulytė "Confluere", Brahmsi Viiulikontsert (solist Georg Sarkisjan) ja Mozarti 40. sümfoonia.
31.10 seisab Poska Norra Raadio orkestri ees. Koos esitatakse Oslos NRK Store stuudios Šostakovitši 1. klaverikontsert (solist klaveril Christian Ihle Hadland ja trompetil Odd Nilsen), Sibeliuse 6. ja 7. sümfoonia.

11.10 Collegium Musicale 14. sünnipäevakontsert. Tõnu Kõrvitsa autoriõhtu. Kammerkoor Collegium Musicale sünnipäevakontserdil Niguliste kirikus on kavas Tõnu Kõrvitsa muusika. Esitusele tulevad "Päikeselaul" (2014) segakoorile; esmakordselt Eestis kõlavad "Annabel Lee" (2022) segakoorile ja "Balti eleegiad" (2010) segakoorile ja fagotile. Kontserdil on solistiks Tõnu väga hea sõber, fagotivirtuoos Martin Kuuskmann, kes sõidab spetsiaalselt selleks kontserdiks Ameerikast Eestisse. Koori juhatab Endrik Üksvärav.

11.10 Kontsert "180 aastat Clara Schumanni kontsertidest Tartus". Tartu Ülikooli aulas esinevad hinnatud eesti pianistid Ivari Ilja, Age Juurikas, Kristi Kapten, Sten Lassmann, Marko Martin, Mati Mikalai, Mihkel Poll, Johan Randvere ja Maksim Štšura. Kavas on teosed heliloojatelt nagu Beethoven, Brahms, Chopin, Liszt, Clara Schumann, Robert Schumann, Mendelssohn-Bartholdy ja Amy Beach.
Kontserdisari "Harmonia Universitatis" on sündinud Tartu Ülikooli ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koostöös. Sarja raames viivad akadeemia üliõpilased ja õppejõud publiku muusikalisele avastusretkele, pakkudes kuulamiseks nii aegadeülest klassikat kui ka värskemaid heliteoseid eesti ja välisheliloojate loomingust. Kontserdisari on loodud eesmärgiga pakkuda Lõuna-Eesti publikule meeldejäävaid muusikaelamusi kaunis Tartu Ülikooli aulas.

11.–13.10 III Tallinna Noortekooride Festival lastekooridele. Festivalil alapealkirjaga "Lastekooride teekond laulupeole" harjutatakse koos 2025. aasta üldlaulupeo lastekooride repertuaari, osaletakse õpitubades, kuulatakse ja antakse kontserte. Kooridega töötavad festivalil laulupeo lastekooride dirigendid Silja Uhs, Aarne Saluveer, Kadi Härma ja Mai Simson. Festivali galakontsert toimub 12.10 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis.

12.10 Urmas Sisaski "Eesti missa" ettekanne Jänedal. Urmas Sisaskile pühendatud kontserdisarja "Kummardus tähtede taha" 5. kontserdil tuleb ettekandele helilooja kooriloomingu üks tähtteoseid "Eesti missa". Teos esitati esmakordselt ühendkooride poolt Ene Üleoja taktikepi all ja Urmas Sisaski šamaanitrummi saatel meie esimesel vabal laulupeol peale Nõukogude okupatsiooni 1994. aastal. 12.10 asendavad šamaanitrummi võimsamad taiko-trummid ja gongid. Kontserdi kõlavad lisaks missale valitud osad "Gloria Patrist" ning klaveripalad Tähistaevatsüklitest "Põhjataevas" ja "Lõunataevas". Esinevad segakoor K.O.O.R. ja Lehtse Kammerkoor, dirigeerivad Raul Talmar ja Tiiu Tikkerber, klaveril Tiiu Sisask. Kontsert toimub Jäneda Õppekeskuse saalis. Külastajatel on enne ja pärast kontserti ja vaheaegadel võimalik külastada Urmas Sisaski rajatud Planetaarium-kontserdituba, mis asub Jäneda lossi tornis ja heita pilk teda inspireerinud tähistaevale.

12.10 Els Roode mälestuskontsert MUBA suures kammersaalis. Els Roode (1934–2022) oli Eesti kandlemängija- ja pedagoog ning Eesti kromaatilise kandle koolkonna ja kandleõpetuse rajaja, kelle sünnist möödub käesoleval aastal 90 aastat. Tema rolli eesti kromaatilise kandleõpetuse väljaarendajana on võimatu ülehinnata – Els Roode töö selles vallas oli fundamentaalne. Ta töötas kandleõpetajana Tallinna Muusikakoolis (endine Tallinna Laste Muusikakool) ja Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis (nüüdne MUBA), tellis heliloojatelt ja esitas kandlel uudisloomingut, organiseeris rahvusvahelisi kandlefestivale, juhendas mitmeid kandleansambleid ja korraldas kandlekontserte.
Kontserdil "Mäletades Els Roodet" esitavad muusikat eri ajastutest ja žanritest kandlemängijad: Kristi Mühling, Anna-Liisa Eller, Tuule Kann, Ella Maidre, Mia Kukk, Hedi Viisma ja Laura Lindpere. Kontserdil teeb kaasa ka Arete Kerge (sopran) ja Ritva Koistinen-Armfelt (Soome, kantele).
Kavas on teosed heliloojatelt nagu Bach, Mudarra, Gallot, Debussy, Jõeleht, Taniel, Bruk, Pokela, rahvamuusika seaded. Peale kontserti toimub raamatu “Kromaatilise kandle sõge lugu Els Roode mälestuste põhjal” esitlus.

13.10 Kaheksa meeskoori kontsert. Kontsert on mõtteline jätk möödunud aastal toimunud “Kuue meeskoori kontserdile” ja ülemöödunud aastal esimest korda aset leidnud “Viie meeskoori kontserdile”. Kontsert toob Estonia kontserdisaali kokku kaheksa Eesti kontsertmeeskoori ja pea 250 meeslauljat. Parimaid laule meeskooride laulurepertuaarist esitavad: Tehnikaülikooli Akadeemiline Meeskoor, Tartu Akadeemiline Meeskoor, Tallinna Ülikooli Meeskoor, Inseneride Meeskoor, Teaduste Akadeemia Meeskoor, Rahvusooper Estonia noormeestekoor, Eesti Rahvusmeeskoor ja Meeskoor Homme. Sündmust korraldab Eesti Meestelaulu Selts, mis tähistab “Kaheksa meeskoori kontserdiga” oma 35. tegevusaasta lõppu.

13.10 Mart Saare kogutud soololaulude kolmanda albumi esitluskontsert. Septembri lõpuks, täpselt eesti muusika ühe esimese klassiku Mart Saare (1882–1963) sünniaastapäevaks valmis Saare kogutud soololaulude kauaoodatud kolmas album. Plaadil musitseerivad sopran Arete Kerge, metsosopran Iris Oja ja pianist Kadri-Ann Sumera. Plaadil on 29 laulu, nende seas ka esmasalvestusi ning mõni lausa visandist nö "ellu äratatud" laul, samuti kolm duetti. Plaadiesitluskontsert toimub 13. oktoobril kell 17 Laulasmaal Arvo Pärdi Keskuses, kus see plaat on ka salvestatud. Esinejate Arete Kerge, Iris Oja ja Kadri-Ann Sumeraga vestleb Riina Roose. Ühtlasi esitleb Kadri-Ann Sumera samal üritusel ka virtuaalalbumit Saare klaveripaladega. Kõik Saare prelüüdid on salvestatud ja voogedastusplatvormidel kättesaadavaks tehtud juba poolteist aastat tagasi, nüüd on salvestatud ka eraldiseisvad palad. Hetkel pole album veel kuulatav.

13. ja 14.10 Kontserdid Hendrik Vestmanni dirigeerimisel Saksamaal. Oldenburgi riigiteatris Saksamaal esitab Oldenburgi Riigiorkester (Oldenburgisches Staatsorchester) kahel kontserdil Hendrik Vestmanni juhatusel Brahmsi Klaverikontserdi nr 1 (soleerib Herbert Schuch) ja Sibeliuse 3. sümfoonia.

14. ja 15.10 Viimsi Artiumis etendub Olav Ehala muusikal "Buratino". Tänavu juunis Viimsi Muusikakooli, Viimsi Kunstikooli, Muusikalikooli ja Viimsi Artiumi koostöös esietendunud "Buratino" on sõna otses mõttes lavastus noortelt noortele, mis peaks kõnetama pere väiksemaid ja suuri. Lavastuse eesmärk on teha laiapõhjalist koostööd eri koolide ja erialade vahel, et panna noored professionaalide käe all koos looma. Noori juhivad ja toetavad selles protsessis lavastaja Tanel Saar, koreograaf Märt Agu, kostüümikunstnik ja kunstnik Eda Kommitz, valguskunstnik Priidu Adlas, videokunstnik Piret Parrest, grimmikunstnik Mare Bachmann jt. Laval on Muusikalikooli noortestuudio 13 laulvat ja näitlevat noort ning Viimsi Muusikakooli noored muusikud. Lisaks astuvad üles Margo Mitt, Märten Männiste ja Stefan Hein. Erilise mõõtme lavastusele annab aga see, et Papa Carlo rollis astub üles muusika autor Olav Ehala ise. Etendused jätkuvad 4. ja 5.11.

15.10 Anna Haava laulude päev. 15. oktoobril 2024 täitub 160 aastat luuletaja Anna Haava sünnist. Anna Haava Sõprade Selts kutsub üles tähistama seda päeva lauluga. Just laulude kaudu on Anna Haava luule jõudnud meie rahva südamesse. "Ei saa mitte vaiki olla" ja "Nõmmelill" on enim viisistatud luuletused, kuid laule laulmiseks on palju, nii kooriseadeid kui soololaule. Anna Haava Sõprade Seltsi liikmed Merle Müür ja Merike Jaanisk laulavad 15. oktoobril kell 12 luuletaja sünnipaigas Haavakivil. Hedvig Hansoni esituses saab Anna Haava luulele loodud laule kuulata Pala koolis, Abja kultuurimajas ja Viimsi Raamatukogus. Veel kõlavad laulud Alatskivil, Kääpal, Tartus ja Põltsamaal. Laulmisest saab teada anda Anna Haava Sõprade Seltsi FB lehel.

15.–18.10 Kontserdid Mihkel Kütsoni dirigeerimisel Saksamaal. Mihkel Kütsoni juhatusel annab Niederrheinische Sinfoniker oktoobris neli kontserti, kus kavas on Tōru Takemitsu "How slow the wind", Vincent d’Indy "Symphonie sur un chant montagnard français" op. 25 ja Rahmaninovi 3. sümfoonia. Klaveril soleerib Alexander Krichel. Kontserdid toimuvad 15. ja 18.10 Krefeldis Seidenweberhausis, 16.10 Theater Mönchengladbachis ja 17.10 Mönchengladbachis Kaiser-Friederich-Halles.

16. ja 17.10 Erkki-Sven Tüüri Viiulikontsert nr 2 kõlab Hans Christian Aaviku soleerimisel ja Risto Joosti juhatusel Saksamaal. Heilbronni Württembergi Kammerorkester annab oma peadirigendi Risto Joosti juhatusel kolm kontserti pealkirjaga "Anfang und Ende", mis esitleb Wolfgang Amadeus Mozarti esimest ja viimast sümfooniat. Nende vahel tuleb ettekandele Erkki-Sven Tüüri Viiulikontsert nr 2 viiulile, löökpillidele ja keelpilliorkestrile "Angel’s Share" (2018), mille soleerib Hans Christian Aavik. Kontserdid toimuvad 16.10 kell 12 ja 19.30 Heilbronni Harmonie kontserdimajas ja 17.10 Ulmi Kornhausis.

17.10 Marcel Johannes Kits soleerib Londoni Filharmooniaorkestri ees. Estonia kontserdisaalis esineb maailma üks tipporkestreid Londoni Filharmooniaorkester Soome dirigendi Santtu-Matias Rouvali juhatusel. Kavas on avamäng "Ruslan ja Ludmilla" ja Sibeliuse 3. sümfoonia. Samuti kõlab noorema põlvkonna ühe armastatuima tšellisti Marcel Johannes Kitse soleerimisel Elgari tšellokontsert.

17. ja 18.10 Kristjan Järvi kontserdid Bukarestis. Kristjan Järvi juhatab kahel õhtul George Enescu Filharmoonia Sümfooniaorkestrit, kavas Kristjan Järvi enda teos "Aurora", Felix Mendelssohni Viiulikontsert e-moll op. 64 (solist Vlad Stănculeasa) ja Jean Sibeliuse Sümfoonia nr 2.

18.10 Pärnu Linnaorkestri 31. hooaja avakontsert "Aavik ja Brahmsi Kolmas". Pärnu Linnaorkester annab Henri Christofer Aaviku dirigeerimisel Pärnu kontserdimajas hooaja avakontserdi. Kavas on Arvo Pärdi varasem teos "Kollaaž teemal B-A-C-H", Bachi Kontsert d-moll BWV 1052 (solist Irina Zahharenkova) ja Brahmsi 3. sümfoonia.

18.10 Kontsert "Neeme Järvi ja sõbrad". ERSO "Romantika" sarja avakontserdil kohtuvad Estonia kontserdisaali laval dirigent Neeme Järvi ja tema pikaaegsed lavapartnerid: Triin Ruubel viiulil, Indrek Leivategija tšellol ning Anna Šelest klaveril. Ruubeli ja Leivategija soleerimisel tuleb esiettekandele Peeter Vähi teos "Blue Collage". Kõlab eesti muusikaloo ühe säravaima pianisti Artur Lemba teine klaverikontsert. Lisaks tuleb ettekandele Heino Elleri "Kodumaine viis" ja Ukraina päritolu romantilise helilooja Sergei Bortkiewiczi esimene klaverikontsert.

19.10 Kontsert "Erkki-Sven Tüür 65". Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel annavad EMTA suures saalis Erkki-Sven Tüüri 65. sünnipäevale pühendatud kontserdi. Esitusele tuleb Tüüri suurteos "Ärkamine", mis on loodud Juhan Liivi, Ernst Enno, Jaan Kaplinski ja Doris Kareva sõnadele ja ladinakeelsetele liturgilistele tekstidele. Lisaks kõlab esiettekandes Ernst Enno poeemile loodud teose "Rändaja õhtulaul" uus versioon koorile ja orkestrile.

19.10 Eesti Naislaulu Seltsi 30. aastapäeva pidulik kontsert "Aastatel on tiivad". Viimsi Artiumis esinevad Eesti Naislaulu Seltsi nais- ja neidudekoorid, kaastegev on Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkester. Kõlab Mari Jürjensi, Karin Tuule, Kadri Voorandi, Miina Härma, Kadri Hundi, Ester Mägi, Maili Metssalu/Tõnis Kõrvitsa, Mari Amori, Maria Kõrvitsa, Galina Grigorjeva, Sirje Kaasiku, Piret Rips-Laulu, Mariliis Valkoneni ja Liisi Koiksoni/Rasmus Puuri koorilooming. Juhatavad Edmar Tuul, Martin Sildos, Külli Lokko, Vilve Maide, Linda Kardna, Kadri Hunt, Elen Ilves, Ode Pürg, Tiina Mee, Külli Kiivet, Reeda Toots-Kreen, Triin Koch, Sirje Kaasik, Mait Männik, Karin Tuul ja Margit Võsa. Kontserdi kunstilised juhid on Karin Salumäe ja Toomas Voll.

20.10 Corelli Musicu hooaja avakontsert "Ilus karjuseneiu". Corelli Music alustab sügishooaega kontserdiga Tallinna Õpetajate Majas. Tenor Mati Turi esituses saab nautida Telemanni säravaid kantaate tenorile, mille vahele esitavad Corelli Consordi muusikud koosseisus Meelis Orgse (barokkviiul), Villu Vihermäe (barokktšello) ja Imbi Tarum (klavessiin) ajastu pillide sumedal kõlal meeleolukaid numbreid teistelt barokiaja meistritelt – Corelli, de la Guerre, Geminiani jt. Kava keskmes on Telemanni ilmalik kantaat "Pastorella vagha bella", mille järgi on kava ka nimeks saanud "Ilus karjuseneiu". Kontserdi lõpetab Telemanni vaimulik kantaat "Die Bosheit dreht das schnellste Rad" ("Kuri kavatsus ketrab kõige kiiremini vokiratast").

22.10 Foyle-Stsura Duo kontsert Itaalias. Klaveriduo Foyle-Stsura Duo kooseisus Michael Foyle (viiul) ja Maksim Štšura (klaver) annavad Itaalias Amici della musica di Padovas kammermuusikakontserdi. Kavas on Bachi Sonaat BWV 1017, Busoni Sonaat nr 2 op. 36a, Schönbergi Fantaasia op. 47 ja Fauré Sonaat nr 1 op. 13.

23.10 Ulla Kriguli (orel) ja Virgo Veldi (saksofon) kontsert Pärnu kontserdimajas. Ulla Krigul (orel) ja Virgo Veldi (saksofon) toovad Pärnu kontserdimajas ettekandele Tõnu Kõrvitsa "Hümni sinisele taevale" ja osa tsüklist "Driftwood Songs", Galina Grigorjeva "Molitva" ("Palve") ning Johann Sebastian Bachi ja Ástor Piazzolla loomingu.

23.10 Pianist Naily Saripova soolokontsert. Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis annab pianist Naily Saripova soolokontserdi, kus ettekandele tulevad Beethoveni Sonaat nr 3 op. 2 nr 3, Bagatellid op. 126 ja Diabelli variatsioonid op. 120.

23.–27.10 Festival KLAVER. 2024. aasta festival keskendub naispianistile. Kui moodsas ühiskonnas on palgalõhe ja sookvoodid igapäevased kuumad arutlusteemad, siis näiteks kaheksa lapse ema Clara Schumann oli üks 19. sajandi kuulsamaid pianiste. Praegugi on maailma hinnatumate pianistide seas arvukalt naisi, alustades Martha Argerichist ja jätkates Olga Kerniga, kes on ka selleaastase festivali peaesineja. Eesti pianistidest saab seekord kuulda laia haardega pianisti ja heliloojat Kirke Karjat. Salong-galakontserdil "Klaveril ainult tüdrukud!" kõlab meie naispianistide – Sofia Khvichia, Tähe-Lee Liiv, Kadri-Ann Sumera, Kristiina Rokashevich, Piret Mikalai, Age Juurikas, Maila Laidna, Tiiu Sisask, Kärt Ruubel, Karolina Aavik – esituses tuntud naisheliloojate parim looming. Kammermuusikuna tuntud Iisraeli pianist Elena Bashkirova annab Tallinnas sooloõhtu. Läti päritolu, ent praegu Eestis resideerivat Dina Yoffet võib nimetada juba küpseks meistriks, kelle esituses kõlab teiste seas ka Ester Mägi "Vana kannel".
Festival KLAVER on aastast 1998 toimuv biennaal, mille missioon on tutvustada Eesti publikule silmapaistvaid rahvusvahelisi klaveritähti ja hoida, väärtustada ning arendada pea 200-aastase ajalooga klaveriõhtu formaati. Festivali kunstiline juht on Age Juurikas.

24.10 Indrek Liidi autorikontsert "Tango to Tango". Argentiina tango õhtul Viimsi Artiumis tulevad ettekandele helilooja Indrek Liidi kirjutatud tangod. Laval on Jekaterina Semenova (akordion), Margus Uus (tšello) ja Jandra Puusepp (saksofon).

26.10 Tarmo Johannes alustab kontserdisarjaga "DUOD". Sari "DUOD" on Tarmo Johannese kureeritud sari muusikast flöödile ja veel ühele esitajale. Johannese partneriteks on hooaja jooksul neli suurepärast interpreeti, esimesel kontserdil Merje Roomere (viiul). Kontserdil Eesti Nüüdismuusika Keskuses on kavas on Tatjana Kozlova-Johannese "Lovesong" (2010) flöödile ja viiulile ning Franco Donatoni, Stefano Gervasoni, Kaija Saariaho ja Oscar Bianchi teosed.

30. ja 31.10 Arvo Volmer juhatab Heidelbergi Filharmoonia orkestrit. Rahvusooper Estonia kunstiline juht ja peadirigent Arvo Volmer juhatab kahel kontserdil Saksamaal Heidelbergi kongressikeskuses Heidelbergi Filharmoonia orkestrit. Kontserdil kõlavad Anatoli Ljadovi "Nõiutud järv" op. 62, Leoš Janáčeki süit ooperist "Kaval rebaseke" ja Rimski-Korsakovi sümfooniline süit "Scheherazade" op. 35. Viiulil soleerib Thierry Stöckel.

31.10 Urmas Sisaski klaverimuusika kontsert Tōkyōs. Valiku Urmas Sisaski tähistaevamuusikast esitab pikaaegne eesti muusika esitaja Jaapanis Yuko Yoshioka (klaver), on kaastegevad on Yukiko Abe (tants) ja Hiromichi Takagi (lugeja). Kontsert toimub Half Moon Hallis Setagaya ringkonnas.

31.10 Olari Elts juhatab Oulu Sinfoniat. ERSO peadirigent Olari Elts juhatab Oulus Madetoja saalis Oulu Sinfoniat. Kavas on Carl Maria von Weberi avamäng ooperile "Nõidkütt" ja Fagotikontsert F-duur op. 75 (solist Eri Ikeda). Samuti kõlavad Tšaikovski avamäng-fantaasia "Romeo ja Julia" ja Richard Straussi "Don Juan" op. 20.

 

2024
Jaanuar
Veebruar
Märts
Aprill
Mai
Juuni
Juuli
September

2023
Jaanuar
Veebruar
Märts
Aprill
Mai
Juuni
Juuli
September
Oktoober
November
Detsember

2022
Jaanuar
Veebruar
Märts
Aprill
Mai
Juuni
Juuli
September
Oktoober
November
Detsember

2021
Jaanuar
Veebruar
Juuni
Juuli
August
September
Oktoober
November
Detsember

2020
Jaanuar

Veebruar
Märts
Juuli
August
September
Oktoober
November
Detsember

2019
Jaanuar

Veebruar
Märts
Aprill
Mai
Juuni
Juuli
August
September
Oktoober
November
Detsember

2018
Jaanuar
Veebruar
Märts

Aprill
Mai
Juuni
Juuli
September
Oktoober
November
Detsember

2017
Jaanuar
Veebruar
Märts
Aprill
Mai
Juuni
Juuli
August
September
Oktoober
November
Detsember

2016
Jaanuar

Veebruar
Märts
Aprill
Mai
Juuni
Juuli
August
September
Oktoober
November
Detsember

2015

Jaanuar
Veebruar
Märts
Aprill
Mai
Juuni
Juuli
August
September
Oktoober
November
Detsember

2014
Jaanuar
Veebruar
Märts
Aprill
Mai
Juuni
Juuli
August
September
Oktoober
November
Detsember