Uudiskiri

2018

Eesti muusika ja muusikud kodus ja maailmas
NOVEMBER

 • 30.10–24.11 Kontserdid ja etendused Mihkel Kütsoni juhatusel Krefeldi ja Mönchengladbachi Teatris Saksamaal. Kütson juhatab teatri orkestri Niederrheinische Sinfonikeri nelja kontserti Krefeldi Seidenweberhausis (30.10 ja 2.11) ning Mönchengladbachi teatri kontserdisaalis (31.10 ja 1.11), kavas Franz Berwaldi „Wettlauf“, Carl Nielseni Klarnetikontsert (solist Bettina Aust) ja Johannes Brahmsi Sümfoonia nr. 3 F-duur. Lisaks dirigeerib ta 24.11 Ambroise Thomas’ ooperit „Hamlet“ (lavastaja Helen Malkowsky).

 • 31.10–3.11 Mati Turi soleerib Soomes. Mati Turi laulab tenori sooloosa Felix Mendelssohni oratooriumis „Paulus“ 31.10 Kirkkonummi kirikus ja 3.11 Helsingi Johannese kirikus. Lisaks Turile on laval solistid Hedvig Paulig (sopran), Monica Groop (metsosopran) ja Tuomas Pursio (bass), koorid ning Kirkkonummi kammerorkester, juhatab Jonas Rannila. 2.11 soleerib Turi aga Heikki Seppäneni dirigeerimisel Giuseppe Verdi Reekviemis Hämeenlinna kirikus. Kaastegevad on veel Kaisa Takkula (sopran), Minna Koskikunnas (metsosopran) ja Jari Parviainen (bass), Hämeenlinna kammerkoor ja Vox Saloensis ning Hyvinkää orkester ja Hämeenlinna linnaorkester.

 • 31.10–17.11 Pärnu Linnaorkestri kontserdid. Sarjas „Õhtu virtuoosidega“ astub PLO ette pianist Kalle Randalu, kelle soleerimisel kõlab Ludwig van Beethoveni Klaverikontsert nr. 5 Es-duur op. 73. Lisaks on orkestri kavas Johannes Brahmsi „Serenaad“ nr. 1 D-duur op. 11, orkestrit juhatab Risto Joost. Kontserdid leiavad aset 31.10 Pärnu kontserdimajas ja 1.11 Vanemuise kontserdimajas. 17.11 esineb orkestriga klarnetist Edmunds Altmanis, kelle esituses kõlab Aaron Coplandi Klarnetikontsert op. 57, samuti tuleb ettekandele Igor Stravinski „Dumbarton Oaks“ ja Alberto Ginastera „Variaciones concertantes“. Juhatab Kaspar Mänd.

 • 1.11–2.12 Kontserdid Kristiina Poska juhatusel Soomes, Rootsis ja Belgias. 1.11 seisab Poska Tapiola Sinfonietta ees Espoo kultuurikeskuses ja 3.11 Helsingis Kallio kirikus, kavas Wolfgang Amadeus Mozarti Missa c-moll. Solistid on Marjukka Tepponen (sopran), Silja Aalto (sopran), Juho Punkeri (tenor) ja Kristian Lindroos (bass), kaastegev segakoor Suomen Laulu. 15.11 juhatab Poska Norrlandoperan sümfooniaorkestri kontserti Norrlandsoperan kontserdimajas Umeås, kavas Amanda Röntgen-Maieri „Rootsi tantsud“, Karol Szymanowski Viiulikontsert nr. 1 op. 35 (solist Elina Vähälä) ja Dmitri Šostakovitši Sümfoonia nr. 9 Es-duur op. 170. Kuu lõpus on Poska koos Vlaandereni Sümfooniaorkestriga turneel Belgias – kokku antakse viis kontserti Brugges (Concertgebouw’s 23.11), Gentis (De Bijloke muusikakeskuses 24.11), Antwerpenis (deSingelis 25.11), Heist-op-den-Bergis (Zwanebergi kultuurikeskuses 30.11) ja Oostendes (Oostende kuursaalis 2.12). Ettekandele tuleb kava, kus kõlab Karel Stulensi „Creatie“, Ludwig van Beethoveni Kolmikkontsert viiulile, tšellole ja klaverile C-duur op. 56 (solistid Julien Libeer – klaver, Lorenzo Gatto – viiul, Camille Thomas – tšello) ja Franz Schuberti Sümfoonia nr. 8 C-duur D 944.

 • 2.11 Tallinna Kammerorkestri hingedepäeva kontsert. Tõnu Kaljuste juhatusel kõlab Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus kava, kus tuleb ettekandele Gesualdo da Venosa „Moro lasso“, Tomaso Albinoni „Adagio“, Edward Elgari „Sospiri“ op. 70, Tõnu Kõrvitsa „Laul“ tšellole ja orkestrile ja „Labürindid“ (II & VII osa), Samuel Barberi „Adagio“ keelpillidele ning Jules Massenet’ „Meditatsioon“ ooperist „Thaïs“.

 • 2.11 E STuudio noortekoori Hingedepäevakontsert. E STuudio noortekoor toob Põlva Kultuuri-ja Huvikeskuses kuulajate ette Arvo Pärdi, Pärt Uusbergi, Ēriks Ešenvaldsi, Eric Whitacre’i ja paljude teiste sulest pärit kooriloomingu. Koori dirigeerivad Kärolin Orav ja Külli Lokko.

 • 2. ja 3.11 Kontsertetendus „Hingelinnud“ Rein Rannapi muusikale. „Hingelinnud” on laululaste kingitus Eesti Vabariigile juubeliks, et näidata, mida imelist ja hingestatut suudavad uued põlvkonnad koos musitseerides publikuni tuua. „Hingelinnud” on vestlus inglilaste, inglite isa ja teiste taevahingede vahel. Esinevad Eesti Raadio Laulustuudio mudilas- ja lastekoor (dirigendid Kadri Hunt ja Kaie Tanner), Üle-eestiline neidudekoor Leelo (dirigent Külli Kiivet) ning orkester, solistid on Uku Joller ja Kätrin Kärsna, dirigeerib Leiu Tõnissaar. Tsükkel „Hingelinnud” on originaalis kirjutatud ETV lastekoorile 2010. aastal, 2018. aasta sügisel tuleb teos üle kaheksa aasta taas esitamisele koos lavastusliku poolega, kus nii lauljad kui ka publik saavad olla osa millestki maagilisest. „Hingelindude“ ettekanded toimuvad 2.11 Tallinnas Vabal Laval ja 3.11 Paide Muusika- ja Teatrimajas.

 • 2.–4.11 Anu Tali kontserdid Sarasota Orkestri ees. Orkestri kolm kontserti pealkirjaga „Legendid“ Tali juhatusel leiavad aset 2., 3. ja 4.11 Van Wezel Performing Arts Hallis Sarasotas, kavas on Anthony Ritchie „Yet Another Poem of Spring“, Pjotr Tšaikovski Viiulikontsert D-duur op. 25 (solist Sergei Dogadin) ja Jean Sibeliuse Sümfoonia nr. 5.

 • 2.–25.11 Kontserdid Muusikute Fondi PLMF vahendusel novembris. Hingedepäeva kontsertidega 2.11 astuvad üles Sargvere mõisas Virgo Veldi (saksofon) ja Ralf Taal (klaver), kavas Wolfgang Amadeus Mozart, Denis Bédard, Charles Gounod jt; Loksa kultuurikeskuses Atlan Karp (bariton) ja Marko Martin (klaver), kavas Ferenc Liszt, Eino Tamberg, Ester Mägi jt; Ao kabelis tšelloduo Andreas Lend & Villu Vihermäe ning Puka kultuurimajas Oliver Kuusik (tenor), Sigrid Kuulmann (viiul) ja Tiina Kärblane (klaver). Sarjas „Hingemuusika“ astuvad Nõmme Kultuurikeskuses üles Kadi Jürgens (metsosopran), Virgo Veldi (saksofon) ja Ralf Taal (klaver), kavas Mozart, Bédard, Gounod, Pärt Uusberg, Liis Viira jt. Pianist Ralf Taal esineb soolokontsertidega 5.11 Põlva Muusikakoolis ja 7.11 Narva Muusikakoolis, kavas Franz Schubert ja Mozart. Sarjas „Hingemuusika Rootsi-Mihkli kirikus“ astuvad 13.11 publiku ette Viimsi Muusikakooli õpilased. 23.11 Väike-Maarja Seltsimajas ja 25.11 Tõrva Kirik-Kammersaalis (sarjas „Hingemuusika“) esinevad Sigrid Kuulmann (viiul), Andreas Lend (tšello) ja Olga Kulikova (klaver).

 • 3.–4.11 Pärnus ja Tallinnas kõlab Mendelssohni „Ülistuslaul“. 3.11 Pärnu kontserdimajas ja 4.11 Estonia kontserdisaalis (sarja „Lõunakontsert“ raames) tuleb ettekandele Felix Mendelssohni üks tema eluajal enimkõlanud teoseid – Sümfoonia nr. 2 „Ülistuslaul“. Teose kannavad ette solistid Arete Kerge (sopran), Tuuri Dede (metsosopran) ja Mehis Tiits (tenor), segakoor HUIK! ja Uue Tänava Orkester, juhatab Kaspar Mänd.

 • 3.–21.11 Sarja „Musica sacra“ kontserdid Pärnus ja Tartus. 3.11 esinevad Pärnu Eliisabeti kirikus ja 7.11 Tartu Jaani kirikus kontserdiga „Püha Antoniuse ja Püha Pauluse dialoogid“ Atlan Karp (bariton), Heikki Kulo (tenor, tšello) ja Ulla Krigul (orel), kavas Paul Hindemith ja Andrus Kallastu; 10.11 Pärnu Eliisabeti kirikus ja 14.11 Tartu Jaani kirikus annab soolokontserdi Tarmo Johannes (flööt), kavas Georg Philipp Telemanni „12 fantaasiat sooloflöödile“; klaveriduo Maila Laidna–Tiiu Sisask esitavad Antonín Dvořáki, Wolfgang Amadeus Mozarti, Maurice Raveli ja Franz Schuberti klaverimuusikat 17.11 Pärnu Eliisabeti kirikus ja 21.11 Tartu Jaani kirikus. Sarja korraldaja on Pärnu Ooper ja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 • 3.–22.11 Kontserdid Olari Eltsi juhatusel Türgis, Soomes, Leedus ja Rootsis. 3.11 juhatab Elts Bilkenti Sümfooniaorkestri kontserti Bilkenti kontserdisaalis, kavas Ludwig van Beethoveni Avamäng „Leonore“ nr. 3, Carl Reinicke Flöödikontsert (solist Jasmine Choi) ja Igor Stravinski „Petruška“. 7.–9.11 annab Elts koos Kymi Sinfoniettaga kolm kontserti pealkirjaga „Ungari õhtu“ Kotka kontserdimajas (7. ja 9.11) ning Kouvola Kuusankoskitalos (8.11), kus kõlavad Pablo de Sarasate, Maurice Raveli, Béla Bartóki, Ferenc Liszti, Zoltán Kodály ja Johannes Brahmsi ungariteemalised teosed. 16.11 seisab Elts Leedu Riikliku Sümfooniaorkestri ees Vilniuse Kongressi kontserdisaalis, kavas Stravinski „Leinalaulud“ op. 5, Pjotr Tšaikovski Viiulikontsert D-duur op. 35 (solist Alena Baeva) ja Gustav Mahleri Sümfoonia nr. 5. 22.11 dirigeerib Elts Uppsala Kammerorkestrit Uppsala kontserdi- ja kongressikeskuses, kus ettekandele tuleb Erkki-Sven Tüüri Akordionikontsert „Prophecy“ (solist Irina Serotyuk), lisaks kõlab Lotta Wennäkoski „Verdigris“, Jean Sibeliuse „Toonela luik“ ja Dmitri Šostakovitši Sümfoonia nr. 9.

 • 4.11 Gustav Ernesaksa 110. sünniaastapäevale pühendatud kontsert. Gustav Ernesaksa sulest loodud kaunist koorimuusikat esitavad Tallinna Mustpeade Majas Segakoor K.O.O.R., Lehtse Kammerkoor, NUKU koor ja I.N.T.A. Segakoor. Dirigeerivad Raul Talmar, Jaanus Väljaots, Tiiu Tikkerber, Reeda Toots, Saale Kreen ja Inta Roost. Kontserdi kunstiline juht on Jaanus Väljaots, vahetekstid on loonud Reeda Toots.

 • 4.11 Hendrik Vestmann juhatab Saksamaal Wagneri „Siegfriedi“. Oldenburgi Riigiooperis dirigeerib Vestmann Richard Wagneri ooperit „Siegfried“ (lavastaja: Paul Esterhazy).

 • 5. ja 7.11 Kontsert „Kammermuusika pärlid“ Viimsis ja Tartus. Pianist Tanel Joamets, viiuldaja Vlad Campean ja tšellist Olja Raudonen annavad kontserdi 5.11 Viimsi Püha Jaakobi kirikus ja 7.11 Saksa Kultuuri Instituudis Tartus. Ettekandele tuleb Edvard Griegi Sonaat tšellole ja klaverile, Claude Debussy Sonaat viiulile ja klaverile ja Johannes Brahmsi Trio viiulile, tšellole ja klaverile H-duur op. 8.

 • 5.–11.11 Viimsi Happy Jazz Festival. 4. korda Viimsis toimuval festivalil astuvad üles Hedvig Hanson ja Kalle Pilli, Lembit Saarsalu, Uku Suviste, Laura Põldvere, Aleksander Paal, Viimsi Muusikakooli Jazz Band, Sissi Nylia Benita, Getter Jaani, Venno Loosaar, Sergei Manukjan Grupp, Weekend Band ja Vade Mikkola ning Lasse Hirvi Soomest. Festivali korraldajad on Kelli Uustani ja Aivar Vassiljev.

 • 5.–18.11 Iris Oja laulab Kaija Saariaho ooperis „Only the Sound Remains“ Hispaanias ja USA-s. Metsosopran Iris Oja osaleb Kaija Saariaho (1952) kahevaatuselises ooperis „Only the Sound Remains“ ettekannetel Madriidi Teatro Realis (5., 7. ja 9.11) ja New Yorgi Lincoln Centeris „White Light Festivali“ raames (17. ja 18.11). Oja laulab neljaliikmelise vokaalansambli Theatre of Voices koosseisus. Ooperi on lavastanud Peter Sellars, dirigeerib Ivor Bolton. Ooper esietendus 2016. aastal Opera Forward Festivalil Amsterdamis. Lisaks esitab Oja 2.11 Estonia kontserdisaalis koos flötist Monika Mattieseni ja tšellist Leho Kariniga festivali „Afekt“ raames Helmut Lachemanni teost „temA“.

 • 6.11 Monika-Evelin Liiv astub üles Colombo ooperifestivalil Sri Lankal. Metsosopran Monika-Evelin Liiv esineb Colombo ooperifestivali galakontserdil 6.11 Nelum Pokuna teatris. Lisaks Liivile on veel laval Kishani Jayasinghe (sopran, Sri Lanka), Haoyin Hue (tenor, Hiina), Krzysztof Szumnaski (bariton, Poola), lauljaid saadab pianist David Gowland. Kõik solistid on lõpetanud Londoni Kuningliku Ooperi juures tegutseva Jette Parker Young Artists Programme’i. Liivi esituses tuleb ettekandele Santuzza aaria Pietro Mascagni ooperist „Talupoja au“ ning vene rahvaviis „Kalinka“, lisaks astub ta üles ansamblites.

 • 6.11 Tartu Ülikooli asutamise aastapäevakontsert „Academia Gustaviana 386!“ Tartus. Tartu Ülikool tähistab 6.11 oma asutamise aastapäeva Tartu Ülikooli aulas kontserdiga „Gustav Adolfi aegse armastuse võlu ja valu“, esinevad Ka Bo Chan (kontratenor), Mail Sildos (barokkviiiul), Villu Vihermäe (viola da gamba, barokktšello) ja Robert Staak (lauto). Kavas Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Christoph Willibald Gluck, Antonio Vivaldi ning barokiaja meistrite armastuslaulud.

 • 6.11 Esilinastub film „Lageda laulud“ helilooja Tõnu Kõrvitsast. Režissöör Marianne Kõrveri film „Lageda laulud“ on oma nime saanud Tõnu Kõrvitsa samanimelisest kooritsüklist, mille aluseks on Emily Brontë pea gootilikult tume poeesia, mis kannab endas õrnu looduskujunditesse tõlgitud hingeseisundeid. „Lageda laulud“ on film heliloojast, tema muusikast ning inimestest, keda see muusika sügavalt puudutab. Muusikalisel rännakul Tõnu Kõrvitsa „Lageda lauludega“ osalevad Doris Kareva, Tõnis Kõrvits, Mark Raidpere, Kersti Kaljulaid, Gunnar Männik, Rein Ränk, Tiit Käit ja Virve Liitvee. Filmi režissöör on Marianne Kõrver, operaatorid Marianne Kõrver ja Margus Sikk, helirežissöör Lauri-Dag Tüür, stsenaariumi konsultant Ülo Krigul, tootja Klaasmeri. Esilinastus toimub kinos Sõprus 6.11, 11.11 on lisaks linastusele ka kohtumine filmitegijatega.

 • 6.–8.11 Tanel-Eiko Novikovi soolokontserdid Tallinnas, Tartus ja Jõhvis. Telekonkursi „Klassikatähed 2018“ peapreemia võitnud löökpillimängija Tanel-Eiko Novikov esineb soolokontsertidega 6.11 Estonia kontserdisaalis, 7.11 Vanemuise kontserdimajas ja 8.11 Jõhvi kontserdimajas. Kavas Jean Sibelius, Nebojša Jovan Živković, Pius Cheung, Csaba Zoltan Marjan, Michael Burritt, John Psathas, Anna Ignatovitš ja Astor Piazzolla.

 • 7.11 Age Juurikas esitab Granadose klaverimuusikat. Francisco Goya maalidest inspireeritud Enrique Granadose klaveritsükkel „Goyescas” tuleb ettekandele Mustpeade majas pianist Age Juurikase esituses, kuulajatele avab teose seoseid ja tagamaid kultuuriteadlane Linnar Priimägi. Kontserdi korraldaja on Tallinna Filharmoonia.

 • 8.11 Balletiõhtu. Eesti ballett 100. Eesti balleti 100. sünnipäevaks esietendub Rahvusooperis Estonia kolm lühiballetti – Tiit Helimetsa „Lõng“, Eve Mutso „Kaja“ ning Jevgeni Gribi „Valgus aknas“. Eesti balleti 100. sünnipäeva auks valminud lavateosed keskenduvad inimese arengule, soovidele, veendumustele ja lootusele. Kõlab Sven Grünbergi, Kristjan Kõrveri, Lepo Sumera, Artur Lemba jt muusika. Etendused toimuvad 8. ja 10.11.2018, 11.01, 7.03, 12.04 ning 17.05.2019. Osades Marta Navasardyan, Sergei Upkin, Eve Andre-Tuga, Andrea Fabbri, Ana Maria Gergely, Marita Weinrank, Ketlin Oja, Alena Shkatula, Anatoli Arhangelski ning Eesti Rahvusballeti tantsijad.

 • 8.11 Kontserdisarja „Tehnoloogia ja muusika” avakontserdid. Novembris alustav uus sari tutvustab moodsa tehnoloogia ja muusika põnevamaid kooslusi. Sarja avapäeval toimub neli Ansambel U: lühikontserti pealkirjaga „Vaata enda ümber, vaata enda sisse“, mis kestavad 30’ ja toimuvad kell 18, 19, 20 ja 21. Igal kontserdil kõlab kaks teost – ettekandele tulevad Liisa Hirschi, Märt-Matis Lille, Tatjana Kozlova-Johannese ja Scott L. Milleri (USA) teosed. U: algatatud virtuaalreaalsus-projekti (VR) „Vaata enda ümber, vaata enda sisse” eesmärk on ühendada siinne ainukordne loodusrikkus, kõrgetasemeline muusikalooming ning kõrgtehnoloogia. Publik saab kontserdil kasutada virtuaalreaalsuse (VR) prille. VR režissöör on Rein Zobel (Maru VR Productions), VR-versioon valmis Mark Gilli (SCSU Visualization Lab) ja Tammo Sumera (Kõlavärv) koostöös.

 • 8. ja 10.11 Tartus ja Tallinnas kõlab Bernsteini „Candide“. Helilooja ja dirigendi Leonard Bernsteini 100. sünniaastapäeva puhul jõuavad 8.11 Tartu Vanemuise kontserdimajas (Vanemuise kontserdimaja 20. sünnipäeva raames) ja 10.11 Estonia kontserdisaalis publikuni helilooja vähemängitud koomilise opereti „Candide“ kontsertettekanded (lavastaja: Marko Matvere, valguskunstnik: Rasmus Rembel). Osades astuvad üles David Astorga (Costa Rica), Margarita Levtšuk (Valgevene), Marko Matvere, René Soom, Juuli Lill, Janne Ševtšenko, Mehis Tiits, Aare Saal, Mart Madiste, Raiko Raalik, Vjatšeslav Reznitšenko, Matti Juhani Vartti, Tomi Kuusisto, Aare Kodasma, Rene Alas, Sven Tarlap ja Tiit Kaljund, Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestrit ja koori juhatab Vello Pähn.

 • 8. ja 10.11 Leonora Palu, Heli Ernitsa ja Kirill Ogorodnikovi kontserdid Pärnus ja Tallinnas. Flötist Leonora Palu, oboemängija Heli Ernits ja kitarrist Kirill Ogorodnikov esitavad 8.11 Pärnu raekojas ja 10.11 Maarjamäe lossis kava, kus kõlab Jacques Ibert’i „Deux Interludes“ (versioon flöödile, oboele ja kitarrile), Erkki-Sven Tüüri „Drama“ (versioon flöödile, oboele, kitarrile), René Eespere „Ante Diem” inglissarvele ja kitarrile, Tōru Takemitsu „Towards the sea” altflöödile ja kitarrile ja Mario Castelnuovo-Tedesco „Ecloghe” flöödile, inglissarvele ja kitarrile. Kontsertide korraldaja on Eesti Interpreetide Liit.

 • 8.–20.11 Mihhail Gertsi kontserdid Venemaa Rahvusliku Filharmooniaorkestri ees Saksamaal ja Šveitsis. Orkester viibib Eruoopas kontserdituuril 20.10–22.11, Gerts seisab orkestri ees neljal korral, mil vene heliloojate loomingust antakse Saksamaal kolm ja Šveitsis üks kontsert. 8.11 on Braunschweigi Stadthalles kavas Pjotr Tšaikovski Klaverikontsert nr. 1 b-moll op. 23 (solist Nikolai Tokarev) ja Süit balletist „Uinuv kaunitar“ ning Igor Stravinski Divertisment balletist „Haldjasuudlus“. 10.11 kõlab Lohri Stadthalles, 18.11 Bietigheimi Kronensaalis ja 20.11 La Chaux-de-Fonds’i Salle de musique’is Šveitsis Tšaikovski Viiulikontsert D-duur op. 35 (solist Sergei Dogadin) ja Sergei Rahmaninovi „Sümfoonilised tantsud“ op. 45.

 • 9.11 Timo Steineri orkestriteos kaasaegse muusika festivalil Kaunases. Festivali IŠ ARTI kontserdil „From the Baltic“ esitab Kaunase Riikliku Filharmoonia Saalis Kaunase Linna Sümfooniaorkester kava balti riikide heliloojate muusikast, seal hulgas Timo Steineri „Värvide laulu“ (2013). Kontserdil teeb kaasa ka Kaunase Riikliku Koori meesgrupp ja Rūta Lipinaitytė (viiul), lisaks on kavas Žibuoklė Martinaitytė ja Mārtiņš Viļumsi esiettekanded ning Zachary Egani, Pēteris Plakidise ja Linas Rimša muusika. Kontserti juhatab Martynas Staškus.

 • 9.–12.11 IdeeJazz. 8. rahvusvaheline jazz- ja rütmimuusika festival toob Tartusse ja Narva artistid Gambiast, Saksamaalt, Türgist, Poolast, Venemaalt, Soomest, Lätist ja muidugi Eestist. Tartus tähistatakse Lembit Saarsalu 70. sünnipäeva, mõlemas festivali linnas astub üles Villu Veski koos Laura Põldverega. Kokku leiab kahes linnas aset 15 kontserti. Tänavuse festivali programmist leiab muusikat klassikalisest ja kaasaegsest džässist maailmamuusikani, downtempo’st ja lounge’ist elektroonilise psühhedeeliani ning muid põnevaid helimaailmu. Festivali peakorraldaja on Oleg Pissarenko.

 • 10.–11.11 Kammerkoor Helü kontserdid „Sügishääled” Villu Veskiga. Kammerkoor Helü kontserdil vahelduvad koorilaulud saksofonipaladega, viies kuulaja mitmekesisele rännakule sügishäälte maailma. Kavas on Cyrillus Kreegi, Arvo Pärdi, Märt Ratassepa, Pärt Uusbergi jt laulud, kontsert kulmineerub Norra helilooja Ola Gjeilo teosega „Evening Prayer”, mis on kirjutatud koorile, saksofonile ja klaverile. Saksofonil Villu Veski, klaveril Marge Loik, koori juhatab Küllike Joosing. Kontserdid toimuvad 10.10 Tartu Pauluse kirikus ja 11.11 Tallinna Oleviste kirikus.

 • 10. ja 13.11 Kontserdid Andres Kaljuste juhatusel Soomes. 10.11 juhatab Kaljuste Wolfgang Amadeus Mozarti Reekviemi Helsingi Johannese kirikus. Laval on solistid Aurora Marthens (sopran), Monica Groop (metsosopran), Juho Punkeri (tenor) ja Robert Näse (bass), Helsingforsi oratooriumikoor ja Wegelius Sinfonietta. 13.11 dirigeerib Kaljuste Helsinki Filharmooniaorkestri noorte kontserti, kus soleerivad Helsingi muusikakoolide õpilased. Kavas on Jean Sibelius, Richard Rodgers, Väinö Hannikainen, Ilkka Kuusisto, Joonas Pesonen, Camryn Cowan, Georg Malmstén, Edvard Grieg, Vittorio Monti, Richard Strauss, Leopold Koželuch jt. Kontserti juhib sopran Satu Sopanen.

 • 10. ja 22.11 Aile Asszonyi laulab Verdi ooperis Saksamaal. Sopran Aile Asszonyi laulab Regensburgi teatris Abigaille’i rolli Giuseppe Verdi ooperis „Nabucco“ (lavastaja: Rareș Zaharia, dirigent: Tom Woods, etendused 10. ja 22.11).

 • 11.11 Isadepäevakontsert Estonia kontserdisaalis. Eesti Naislaulu Selts korraldab traditsioonilise Isadepäeva kontserdi, selle kunstiline juht on Vilve Maide.

 • 11.–25.11 Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri turnee USA-s, Arvo Pärdi autoriõhtud Budapestis ja Varssavis. Ameerikas antakse kokku viis kontserti New Yorgis (11.11 Troy Savings Bank Music Hall, 12.11 St. Ignatius Loyola Church) ja California osariigis (14.11 Bing Concert Hall, Stanfordi ülikool, 16.11 UC Santa Barbara Campbell Hall, California ülikool, 17.11 UCLA Royce Hall, Los Angeles), erinevates kavades on  Johann Sebastian Bachi „Die Kunst der Fuge“, BWV 1080 ja „Brich dem Hungrigen dein Brot“ BWV 39, Arvo Pärdi „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks”, „Salve Regina”, „Adam’s Lament”, „Berliini missa“, „Für Lennart in memoriam“, „Molitva “ teosest „Kanon Pokajanen“, „Silouan’s Song“, Carlo Gesualdo „Moro lasso“, Brett Deani „Carlo“ ja Lepo Sumera „Concerto per voci e strumenti“. Kuu teises pooles astuvad EFK ja TKO üles kahe Arvo Pärdi autoriõhtuga: 23.11 Budapestis Ferenc Liszti nimelises muusikaakadeemias ja 25.11 Johannes Paulus II nimelise kollektsiooni muuseumis Varssavis. Kavas Arvo Pärdi teosed „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks”, „Adam’s Lament”, „Salve Regina“ ja „Te Deum”. Kontserte juhatab Tõnu Kaljuste.

 • 11.–29.11 Kontserdid Kristjan Järvi juhatusel Araabia Ühendemiraatides ja Inglismaal. 11. ja 14.11 juhatab Järvi Läänemere Filharmooniaorkestri kontserte Abu Dhabi Emirates Palace Hotelis ja Dubai ooperis. Kavas „Waterworks“ kõlab David Rozenblatti „Flux“, Georg Friedrich Händeli „Veemuusika“, Charles Colemani „Drenched“ ning Philip Glassi Viiulikontsert nr. 2, „The American Four Seasons“ ja „Aguas da Amazonia“. Kaastegevad on viiuldaja Mikhail Simonyan ja laulja Jasim Mohamed Abdullah. 29.11 seisab Järvi Londoni Sümfooniaorkestri ees Londoni Barbican Hallis, kavas Charles Colemani „Drenched“ ja „Bach Inspired“, Philip Glassi „Klaverikontsert nr. 3 (Inglismaa esiettekanne, solist Simone Dinnerstein), Kristjan Järvi „Too hot to Handel“ ja Steve Reichi „Music“ ansamblile ja orkestrile (Inglismaa esiettekanne).

 • 12.11 Loodud sõna õhtu: Tõnu Kõrvits. Tallinna Jaani kirikus toimuvate muusikaliste vestlusõhtute sarja seekordseks külaliseks on helilooja Tõnu Kõrvits, kellega vestleb Janek Mäggi. Tõnu Kõrvitsa loomingut esitavad pianist Mihkel Poll, trompetist Indrek Vau ja organist Ulla Krigul. Kõlavad „Hümn nähtamatule tuulekandlele“, „In the Shadows“ ja „Hümn sinisele taevale“.

 • 12.–24.11 Erkki-Sven Tüür on resideeriv helilooja RUSK festivalil Soomes, orkestriteoste ettekandeded Tšehhis ja Rootsis. Erkki-Sven Tüüri „Le poids des vies non vécues“ tuleb Arvo Volmeri juhatusel ettekandele 12.11 Praha Raadio Sümfooniaorkestri esituses Prahas Rudolfinumis. Kontserdi kavas on ka Jean Sibeliuse Sümfoonia nr. 7 ja Antonín Dvořáki Klaverikontsert op. 33 (solist Lukáš Vondráček). 20.–24.11 on Tüür resideeriv helilooja RUSK kammermuusika festivalil Soomes Pietarsaaris, kus tema loomingust tuleb ettekandele nii orkestri- ka kui kammermuusikat. 21.11 kõlab Keski-Pohjanmaa Kammerorkestri esituses „Flamma“, kavas on ka Arvo Pärdi „Tabula rasa“ (viiulisolistid Hugo Ticciati ja Elina Vähälä). Orkestrit juhatab Simon Crawford-Phillips. 22.11 toovad RUSK-festivali artistid Soome esiettekandele „Lichtturme II“ flöödile, klarnetile, viiulile, tšellole ja klaverile. 23.11 kontserdil „Dialogues of Extremes“ on kavas „Symbiosis“ Elina Vähälä (viiul) ja Niek de Grooti (kontrabass) esituses. Sama päeva hilisemal kontserdil kantakse ette „Fata Morgana“, esitajateks Hugo Ticciati (viiul), Nicolas Altstaedt (tšello) ja Simon Crawford-Phillips (klaver). 24.11 on Elina Vähalä (viiul) ja Simon Crawford-Phillipsi (klaver) kavas Erkki-Sven Tüüri „Conversio“. Festivali selle aasta teemaks on „Breaking Waves“, selle kunstilised juhid on Sebastian Fagerlund ja Christoffer Sundqvist. Tüüri akordionikontsert „Prophecy“ tuleb ettekandele 21.11 Malmö Live Konserthusis, 22.11 Göteborgi Kontserdimajas ja 24.11 Örebro Kontserdimajas, esitajateks Ksenija Sidorova (akordion) ja Sinfonietta Riga Normunds Šnē dirigeerimisel. Akordionikontsert kõlab 22.11 Rootsis lausa kahes kontserdipaigas – lisaks Göteborgile ka Uppsala kontserdi- ja kongressikeskuses, kus Uppsala Kammerorkestrit juhatab Olari Elts, akordionil soleerib Irina Serotyuk.

 • 12.–25.11 Kontserdid Risto Joosti juhatusel Tšehhis, Poolas ja Saksamaal. Kuu keskel annab Joost koos Ostrava Janáčeki filharmooniaorkestriga viis kontsert tšehhi heliloojate muusikaga Tšehhis ja Poolas: 12.11 Ostrava Ülikoolis, 15.11 Wroclawi kontserdisaalis, 16.11 Gorzówi kontserdisaalis, 17.11 Koszalini kontserdisaalis ja 18.11 Szczeczini kontserdisaalis. Kavas on Bedřich Smetana Avamäng ooperile „Müüdud mõrsja“, Antonín Dvořáki Viiulikontsert (solist Jan Mráček) ning Leoš Janáčeki Süit ooperist „Väike kaval rebane“ ja Sinfonietta. Kuu lõpus, 25.11 toob Joost Wuppertali Stadthalles publiku ette kava, kus kõlab Arvo Pärdi „Cantus in Memory of Benjamin Britten“ ja „Fratres“ ning  Wolfgang Amadeus Mozarti Sümfoonia nr. 25 g-moll KV183 ja Missa C-duur KV 257. Teoseid esitavad solistid Antonia Bourvé (sopran), Lucie Ceralová (alt), Peter Aisher (tenor) ja Sebastian Campione (bass), Volksbühne Wuppertali kontsertkoor ja Wuppertali Sümfooniaorkester.

 • 13. ja 20.11 Ralf Taali soolokontserdid. Pianist Ralf Taal esineb soolokontsertidega 13.11 Estonia kontserdisaalis ja 20.11 Vanemuise kontserdimajas (sarjas „i nagu interpreet“), kavas Franz Schuberti Sonaat B-duur D960, Wolfgang Amadeus Mozarti Sonaat D-duur K576 ja Ferenc Liszti „Réminiscences de Don Juan” S 418. Kontserdid toimuvad Eesti Interpreetide Liidu ja Eesti Kontserdi koostöös. Lisaks astub Taal üles ka Muusikute Fondi PLMF korraldusel Põlva Muusikakoolis (5.11) ja Narva Muusikakoolis (7.11).

 • 14.11 Tallinna Muusikakeskkooli noortekoori sünnipäevakontsert Mustpeade majas. Oma 10. sünnipäeva tähistav koor on laval koos vilistlaste ja mitmete noortekooriga koostööd teinud kollektiivide ja muusikutega, et esitada üheskoos koori jaoks olulisi ja pikka aega kavas olnud teoseid. Kavas on Cyrillus Kreek, Mart Saar, Gustav Ernesaks, Arvo Pärt, Galina Grigorjeva, Kadri Hunt, Tõnu  Kõrvits, Pärt Uusberg jt. Esinevad: TMKK noortekoor ja vilistlased, tütarlastekoor Ellerhein, TMKK kammerkoor, Tanel-Eiko Novikov (marimba), Kadri Toomoja (klaver), Joosep Reimaa (viiul), Fred Heinoja (viiul) ja Mari Roos (akordion), dirigeerivad Ingrid Kõrvits, Jaanika Kuusik ja Janne Fridolin.

 • 14.11 Collegium Musicale ja Peterburi barokkorkestri kontsert Narvas. Kammerkoor Collegium Musicale ja Peterburi barokkorkester „Peterburi virtuoosid“ esinevad Narva Aleksandri kirikus, põhiteosena kõlab Antonio Vivaldi „Gloria“, lisaks tulevad ettekandele erinevad aariad ja orkestriteosed. Juhatavad Endrik Üksvärav ja Nazar Kozhukar.

 • 14.–15.11 Sari „Mängud alateadvusega“. Kontserdil, kus saavad kokku muusika, teadus ja psühholoogia astub üles pianist Miroslav Kultõšev (Venemaa). Pärast kontserti toimub vestlus publiku, muusikaterapeudi ja esinejaga ootustest ja kogetust. Kontserdid leiavad aset 14.11 Tallinnas Vabal laval ja 15.11 Pärnu kontserdimajas.

 • 15.11 Veljo Tormise ja Arvo Pärdi koorimuusika kõlab kontserdil Caenis. Kontserdil „Musica Baltica“ Prantsusmaal Théâtre de Caenis astuvad üles Orchestre Régional de Normandie, Orchestre de l'Opéra de Rouen Normandie ja Chœur de Chambre de Rouen esitades kava balti riikide heliloojate muusikast. Ettekandele tulevad Veljo Tormise „Unustatud rahvad“ segakoorile, Arvo Pärdi „Da pacem Domine“ ja „Cecilia, vergine romana“ koorile ja orkestrile ning Ēriks Ešenwaldsi, Pēteris Vasksi ja Vytautas Miškinise looming. Kontserti dirigeerib Jean Deroyer.

 • 16.11 Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Voces Musicales astuvad üles PÖFFi avatseremoonial. ERSO ja kammerkoor Voces Musicalese esituses kõlab Alexela kontserdimajas Joseph Trapanese muusika filmile „Awaken” (režissöör: Tom Lowe), juhatab autor ise. Teose ettekanne leiab aset Pimedate Ööde Filmifestivalil.

 • 17.11 Kontsert „Creator Spiritus“ Arvo Pärdi Keskuses. Arvo Pärdi Keskuse saalis annavad kontserdi Kammerkoor Kolm Lindu ja Vambola Krigul (löökpillid) Jaan-Eik Tulve juhatusel. 2017. aastal asutatud kammerkoori Kolm Lindu kontserdi kava on loominguline dialoog inimhääle ja löökpillide vahel, kus kohtuvad muusika esimese aastatuhande Euroopa südamest ning Arvo Pärdi looming, mida seovad ühtseks tervikuks Vambola Kriguli improvisatsioonid löökpillidele.

 • 17.11 XXIV Lõuna-Eesti meestelaulu päev. Gustav Ernesaks 110. Dirigent Alo Ritsingu poolt algatatud Lõuna-Eesti meestelaulu päeva traditsioon on tänavu pühendatud Eesti koorimuusika suurkuju Gustav Ernesaksa sünniaastapäevale. Kontserdil Tartu Ülikooli aulas kõlab nii Gustav Ernesaksa looming, aga ka Eesti Meestelaulu Seltsi 30. juubelilaulupäeva ja Tartu 2019. aasta laulupeo repertuaar. Ühendkooride kavas on Mihkel Lüdigi „Koit“, Aleksander Kunileidi „Mu isamaa on minu arm“, Ülo Vinteri „Laul Põhjamaast“, Alo Ritsingu „Mis oli see…“, Villem Kapi „Eesti muld ja eesti süda“ ning Gustav Ernesaksa „Kutse“, „Õlletegu“ ja „Hakkame, mehed, minema“. Laulupäeval esinevad: Eesti Maaülikooli Meeskoor Gaudeamus (dirigent Lauri Breede), Eesti Meestelaulu Seltsi Tartu Meeskoor (dirigent Made Ritsing), Eesti Metsatöötajate Meeskoor Forestalia (dirigendid Alo Ritsing, Made Ritsing), Elva Meeskoor (dirigent Meelis Roosaar), Haaslava Meeskoor (dirigent Kalev Lindal), Jõgeva Meeskoor Mehis (dirigent Merike Katt), Tartu Akadeemiline Meeskoor (dirigent Kuno Kerge, Made Ritsing), Tartu Meeskoor Akadeemiline Emajõgi (dirigent Karin Raamat), Viljandi Meeskoor Sakala (dirigendid Kadi Ritsing, Henri Roht, Liisi Toomsalu) ja Avinurme meeskoor (dirigent Urve Tooming).

 • 17.–18.11 Pärnu Kitarripäevad. Pärnu Kitarripäevade eesmärgiks on elavdada kitarrimängu Pärnu linnas ja maakonnas, pakkudes esinemisvõimalust erinevate oskustega kitarristidele. Sõltumata vanusest ja kitarrimängu oskusest on Pärnu Kitarripäevadele oodatud erinevate muusikaliste eelistustega kitarristid (hobikitarristid, klassikalised kitarrimängijad, rütmimuusika kitarristid, laulvad kitarristid, basskitarristid, kitarriansamblid). Kitarripäevade raames toimuvad töötoad, mida on tänavu juhendama kutsutud Kirill Ogorodnikov (klassikaline kitarr), Kristjan Kaasik (elektrikitarr), Jaan Jaago (akustiline kitarr), Siim Usin (basskitarr), Erko Niit ja Kersti Aas (kitarriorkester). Lisaks toimub rütmikakursus trummar Ahto Abneri juhendamisel ning kunsti ja muusika õpituba Üllar Kallau eestvedamisel. Festivali kontserdid toimuvad vabal laval kultuuriklubis Tempel ja Pärnu kontserdimajas, festivali peaesineja on Robert Jürjendal. Festivali kunstiline juht on Marek Talts.

 • 17.–30.11 Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontserdid novembris. 17.–22. novembrini astub Eesti Riiklik Sümfooniaorkester välja oma tavapärasest keskkonnast ning annab nädala jooksul erinevate koosseisudega 100 kontserti üle Eesti Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva raames. Kontserdid on kavandatud igasse maakonda ning igale maitsele alates väga populaarseks saanud muusika-aasta laste projektist „Kasvan koos muusikaga” ja koolikontsertidest kuni kammermuusika ning õhtuste sümfooniakontsertideni. 24.11 esineb ERSO, Läti Rahvusliku Sümfooniaorkestri ja Leedu Riikliku Sümfooniaorkestri muusikutest koosnev ühendorkester Lätis, kus ERSO ulatab sümboolse juubeliaasta tõrviku novembris oma 100. sünnipäeva tähistavale Lätile. Kavas on Erkki-Sven Tüüri „Sow the Wind“ ja Michael Daugherty „Time Machine“, juhatab Mihhail Gerts (orkestri kontsertmeister on Arvo Leibur). Kuu lõpus seisab orkestri ees viiulivirtuoos Emmanuel Tjeknavorjan, kelle soleerimisel kõlab Jean Sibeliuse Viiulikontsert d-moll, lisaks on kavas George Enescu „Rumeenia rapsoodia“ nr. 1 ja Pjotr Tšaikovski Sümfoonia nr. 5, juhatab Risto Joost. Kontserdid leiavad aset 28.11 Vanemuise kontserdimajas, 29.11 Estonia kontserdisaalis ja 30.11 Pärnu kontserdimajas.

 • 18.11 Kontsert „Arvo Pärt. Sakraalne minimalism“ Hopneri majas. Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks valminud meditatsioon-kontserdil kõlab helilooja Arvo Pärdi looming ebatavalises esituses – klaver, viiul ja arhailine muusikariist gong. Ettekandele tulevad „Fratres“, „Aliinale“, „Peegel peeglis“ ja „Variatsioonid Ariinuška tervenemise puhul“, musitseerivad Kenny Salazar (klaver, Venezuela), Leena Laas (viiul), Lilia Märtmaa ja Deniss Vinogranov (gongid, akustilised efektid).

 • 18.11 Kontserdisari „Helisevad šedöövrid“. Muusikat ja kunsti ühendavas sarjas tutvustab kunstiajaloolane Kerttu Männiste Kadrioru lossis Peet Areni maali „Tantsijanna“, musitseerib Duo Telluur (Heli Ernits – inglissarv, Kirill Ogorodnikov – kitarr). Kõlab Enrique Granadose, Franz Schuberti, François-André Danican-Philidori jt muusika. Kontsert toimub Eesti Kontserdi ja Kadrioru Kunstimuuseumi koostöös.

 • 18. ja 20.11 Helen Lepalaan ja Mati Turi kontserdil kõlab Galina Grigorjeva uudisteos. Metsosopran Helen Lepalaan ja tenor Mati Turi astuvad koos pianist Martti Raidega üles 18.11 Uuemõisa mõisas ja 20.11 Mustpeade majas. Arnold Schönbergi, Anton Weberni, Alfred Schnittke, Valentin Silvestrovi, Hector Berliozi, Maurice Raveli ja Manuel de Falla soololaulude kõrval kõlavad ka Pärt Uusbergi „Kolm laulu Ellen Niidu sõnadele“, Tõnu Kõrvitsa „Kolm laulu Ernst Enno sõnadele“ ning Galina Grigorjeva uudisteos „Kaks romanssi Maksimilian Vološini sõnadele“.

 • 18.–22.11 Lepo Sumera muusikaga ballett „GO – mäng kahele“ etendub Hiinas ja Shanghais. 2014. aastal Vanemuise väikses majas esietendund ballett jõuab kolmel korral ka aasia publikuni. Balleti on lavastanud Teet Kask, esinevad Vanemuise balletitrupp, Kadri-Ann Sumera klaveril ning Katariina Maria Kits viiulil. Etendused antakse 18.11 Hangzhou teatris, 20.11 Shanghai Oriental Centeris ja 22.11 Dailani teatris. Lepo Sumera kontrastirohkele muusikale loodud balleti läbivaks jooneks on mängu eritahulisus. Sumera helipärandist hoolikalt valitud teosed raamistavad ja toetavad rütmide ning faktuuri vastandlikkusel põhinevat koosmängu tantsijatega.

 • 18. ja 22.11 Kontserdid Katrin Targo soleerimisel Austrias. 18.11 soleerib Austrias tegutsev sopran Katrin Targo Joseph Haydni oratooriumis „Aastaajad“ Viini Jesuitenkirches. Lisaks Targole on laval solistid Markus Miesenberger (tenor) ja Andreas Jankowitsch (bass), Consortium Musicum Alte Universität ja Mitglieder der Wiener Symphoniker, juhatab Stefan Zikoudis. 22.11 annab Targo soolokontserdi Klosterneuburgi Augustinussalis. Kontsert toimub sarjas „Heliloojad ja nende armastatud“, Targo esitusel tulevad ettekandele Pjotr Tšaikovski romansid, klaveril Ekaterina Nokkert.

 • 19.11 Kontsert „Estonia 100“ Liverpooli Filharmoonias. Viiuldaja Mihkel Kerem ja tema kolleegid Kuninglikust Liverpooli Filharmooniaorkestrist toovad Liverpooli Filharmoonia Music Roomis ettekandele kava eesti muusikast. Kavas on Fredrik Paciuse „Eesti hümn“, Rudolf Tobiase „Nachtstück“, Heino Elleri „Fantaasia“ sooloviiulile ning „Scherzo“ ja „Larghetto“ („Neljast palast keelpillikvartetile“), Eduard Tubina Sonaat sooloviiulile, Mihkel Keremi „Expression Suite“, Jaan Räätsa Kontsert kammerorkestrile (I osa), Mikk Murdvee „5 Haikus“ sooloviiulile, Arvo Pärdi „Fratres“ ja Mati Kuulbergi Sonaat sooloviiulile nr. 4 „Memoria de los Incas“. Laval on keelpillikvartett koosseisus Mihkel Kerem (viiul), Concettina Del Vecchio (viiul), Alex Mitchell (vioola) ja Jonathan Aasgaard (tšello). Kontsert on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

 • 20.–29.10 Mirjam Mesak laulab Baieri Riigiooperis Saksamaal. Inglismaal tegutsev sopran Mirjam Mesak astub Baieri Riigiooperis Münchenis üles paažina Giuseppe Verdi ooperis „Rigoletto“ (lavastaja: Arpad Schilling, dirigent: Daniele Callegari, etendus 2.11) ja Leoš Janáčeki ooperis „Jenůfa“ Janona (lavastaja: Barbara Frey, dirigent: Simone Young, etendused 21., 24. ja 27.11).

 • 22.11 Kontserdisari „Eesti ajastud“. Eesti sajanda sünnipäeva tähistamiseks kokkupandud kontserdisari käsitleb olulisi perioode meie maa ajaloos ning muusikat, mis meie aladel kõlanud on. Igal kontserdil juhitakse tähelepanu mõnele tutvustatava perioodi iseloomulikule esemele, sõnalise sissejuhatuse kultuuri- ja muusikaruumi teeb ajaloolane Jaak Juske. Hansaliidu aegadel nii Tallinna kaupmeeste gildides kui ka tänavatel kõlanud muusikat esitab ansambel „Rondellus“. Sari toimub Eesti Kontserdi ja Eesti Ajaloomuuseumi koostöös.

 • 22.–30.11 Paavo Järvi kontserdid Deutsche Kammerphilharmonie' ees. Novembris annab orkester Järvi juhatusel viis kontserti. 22.11 esinetakse Kölni Filharmoonias, kavas Johannes Brahmsi Viiulikontsert ja Franz Schuberti Sümfoonia nr. 9 ning 30.11 Viini Musikvereinis, kavas Schuberti Sümfoonia nr. 8 „Lõpetamata“, Wolfgang Amadeus Mozarti Viiulikontsert nr. 4 D-duur ja Joseph Haydni Sümfoonia nr. 104. Ajavahemikul 24.–26.11 annab orkester kolm erineva kavaga kontserti Bremeni Die Glocke kontserdimajas, ettekandele tulevad Haydni Sümfooniad nr. 102, nr. 104 ja nr. 101, Mozarti Viiulikontserdid nr. 5 A-duur, nr. 4 D-duur ja nr. 3 G-duur ning Schuberti Sümfooniad nr. 9, nr. 8 „Lõpetamata“ ja nr. 6. Viiulisolistina astub üles Christian Tetzlaff.

 • 23.11 Arvo Pärdi autorikontsert Hollandis. Hollandi kammerkoor Kwintessens Raoul Boesteni juhatusel esitab Utrechti Pieterskerkis kava Arvo Pärdi muusikast. Kavas on „Morning star“, „Nunc dimittis“, „Da pacem Domine“, „The woman with the alabaster box“, „I heard a voice…“, „The deer’s cry“, „Virgencita“, „Prayer after the kanon“, „Bogoroditse Djevo“ ja Ivan Moody „Words of the angel“. Koor on pikaaaegne Arvo Pärdi muusika esitaja, sel aastal anti välja ka helilooja autoriplaat.

 • 23.11 Helena Tulve autorikontsert Nantes’is. Prantsusmaal Nantes’is tegutsev uue muusika ansambel Utopik toob kultuurikeskuses Le Lieu unique ettekandele kava Helena Tulve muusikast. Kõlavad ansambliteosed „Stream 2“, „Maa süda“, „Le reflet du reflet“, „llumineux/opaque“, „To Night-Travellers, the Light“ ja „Pulss, mõõn ja voolamine“.

 • 23.–25.11 Tõnis Kaumanni „Credo“ esiettekanne Hortus Musicuse kontserdil. Ansambel Hortus Musicus Andres Mustoneni juhatusel toob ettekandele Tõnis Kaumanni „Credo“ (2018, esiettekanne) ja „Tournai missa“ – teadaolevalt esimese kirjalikult säilinud ordinarium-missa, mille käsikiri taasavastati Belgias 19. sajandil Tournai katedraalis. Kontserdid toimuvad 23.11 Jõhvi Mihkli kirikus, 24.11 Tallinnas Niguliste kirikus ja 25.11 Tartu Jaani kirikus.

 • 23.11–1.12 Väike-Maarja muusikafestival. Juba kümnendat korda Väike-Maarjas toimuval festivalil astuvad üles Sigrid Kuulmann (viiul), Andreas Lend (tšello) ja Olga Kulikova (klaver) (23.11 Väike-Maarja Seltsimajas); Günter Kits elektroakustilise ambiendiga (24.11 Väike-Maarja muuseumis); Eesti Rahvusmeeskoor kavaga „Regiram“ Mikk Üleoja juhatusel (30.11 Väike-Maarja Seltsimajas); vaskpilliansambel BRASSICAL (28.11 Väike-Maarja Seltsimajas) ning EMTA ooperistuudio Giovanni Battista Pergolesi ooperi „Teenijanna-käskijanna“ kontsertettekandega (1.12 Väike-Maarja Seltsimajas). Lisaks esinevad Väike-Maarja Muusikakooli õpilased ning seltsimajas on üleval festivalinäitused „O sole mio” Vello Jürna lauljateest ning „Sest ilmaneitsist ilusast” Paula Brehmist. Festivali korraldaja on Väike-Maarja Muusikaselts.

 • 23.11–3.12 Eesti muusika nädal Budapestis. Eesti Instituudi Ungari esinduse korraldatud Eesti muusika nädal algab 23.11 Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontserdiga Arvo Pärdi muusikast Ferenc Liszti nimelises muusikaakadeemias. Kavas on Arvo Pärdi teosed „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks”, „Adam’s Lament”, „Salve Regina“ ja „Te Deum”, kontserti dirigeerib Tõnu Kaljuste. 28.11 esineb kultuurikeskuses Müpa Mari Kalkun (vokaal, kannel, akordion) ja Aleksandra Kremenetski (vokaal, löökpillid). 29.11 astub Budapesti Muusikakeskuse džässiklubis üles trio Peedu Kass (kontrabass), Kristjan Randalu (klaver) ja Toomas Rull (trummid). Samas annab 30.11 kontserdi Tormis Quartet koosseisus Kadri Voorand (vokaal), Liisi Koikson (vokaal), Jaak Sooäär (kitarr) ja Paul Daniel (kitarr). Lisaks annab kolm kontserti koor Csíkszerda, kes toob ettekandele Veljo Tormise lugudest koostatud kava „Maailma loomine”, juhatavad Ida Nagy ja Árpád Tóth. Kontserdid toimuvad 26., 27. ja 28.10 Waldorfi koolis (Regionális Waldorf Gimnázium).

 • 24.11 Eesti Meestelaulu Seltsi meeste ja noormeestekooride konkurss. EMLSi 30. aastapäeva ja Gustav Ernesaksa 110. sünniaastapäevale pühendatud mees- ja noormeestekooride konkursil Tallinna Ülikooli aulas võistlevad 17 koori neljas kategoorias, mida hindab rahvusvaheline žürii. Erinevate kategooriate kohustuslikud laulud on Riho Esko Maimetsa ,,Mu arm“, Alo Ritsingu ,,Mis oli see“ ja Uno Loobi (seade Andres Lemba) „Isad pojad“.

 • 24.11 Urmas Sisaski oratooriumi „Dom“ esiettekanne. Urmas Sisaski oratoorium „Dom“ op. 159 (2017) tuleb esiettekandele Soomes Turu toomkirikus ning selle esiettekanne on Soome ja Turu linna kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks. Teos on loodud keelpilliorkestrile, kahele orelile, kolmele koorile, neljale solistile, plokkflöödikvartetile, käsikellade orkestrile ja löökpillidele. Turu toomkiriku ajaloo ainetel on teksti kirjutanud Turus elav kirjanik Harri Raitis (eesti, soome ja ladina keeles). Oratooriumi toovad Anu Åbergi juhatusel ettekandele 150-liikmeline koor (Turu toomkiriku koguduse koorid ja meeskoor Laulun Ystävät), solistid Marja Haikka (sopran), Heikki Rainio (tenor), Mikko Laiho (bariton), Jukka Pietilä (bass), Markku Hietaharju ja Miika Hartikainen (orelid), käsikellaansambel Hups!, plokkflöödiansambel Bravade ja keelpilliorkester. Oratooriumi ettekande produtseerib Soome suurim estofiile ja kohalikke Eestist pärit inimesi ühendav mittetulundusühing Varsinais-Suomen Viro-keskus ry.

 • 24.11–2.12 Varajase muusika festival „Tallinn feat. Reval“. Esimest korda toimuv Revali-aegsele Tallinna vanalinnale pühendatud festival pakub kuulamiseks üheksat kontserti. Väliskülalistest astuvad üles Heikko ter Schegget (plokklfööt, Holland), kelle dirigeerimisel ja soleerimisel kõlavad festivali avakontserdil Otsa kooli ja EMTA varajase muusika keskuse üliõpilaste esituses Johann Sebastian Bachi kantaadid (24.11 Tallinna Reaalkooli saalis); Wilbert Hazelzet (barokkflööt, Holland) ja Jacques Ogg (klavessiin, Holland) (24.11 Tartu Ülikooli aulas ja 25.11 Kadrioru lossis); Sven Schwannberger (lauto ja laul, Saksamaa, 29.11 Niguliste kiriku Antoniuse kabelis); Šveitsi ansambel I Fedeli (2.12 Tallinna Reaalkooli saalis) ja barokkviiuldaja Maria Krestinskaja (Venemaa) koos klavessinist Imbi Tarumiga (27.11 Tallinna raekojas). Meie endi vanamuusikutest esinevad tenor Endrik Üksvärav koos varajase muusika stuudioga Cantores Vagantes (26.11 Teaduste Akadeemia saalis); klavessinist Reinut Tepp (28.11 Tallinna Raekoda); ansambel Heinavanker (30.11 Rootsi-Mihkli kirikus) ning Gamut Consort koos Sven Schwannbergeriga (1.12 Tallinna raekojas). Festivali korraldaja on Cantores Vagantes.

 • 25.11 Sarja „Lossimuusika“ kontsert Kadrioru lossis. 25.11 esinevad hollandi vanamuusikud Wilbert Hazelzet (flööt) ja Jacques Ogg (klavessiin), kontsert toimub koostöös vanamuusika festivaliga „Tallinn feat. Reval“. „Lossimuusika“ kunstiline juht on Aare Tammesalu.

 • 25.–30.11 Eesti Rahvusmeeskoori regilaulukontserdid. Eesti Rahvusmeeskoor esineb Mikk Üleoja juhatusel kontsertidega „Regiram“ 25.11 Viljandi Pärimusmuusika Aidas, 27.11 Estonia kontserdisaalis ja 30.11 Väike-Maarja Seltsimajas (Väike-Maarja muusikafestivali raames), kaastegevad on Celia Roose (rahvapillid), Tuule Kann (kandled) ja Robert Jürjendal (kitarrid, elektroonika). Kavas on regilaulud, mida rikastavad ja seavad muusikalistesse mustritesse ansambli ambientlikud kandle-, kitarri- ja elektroonikakõlad.

 • 28.11.–14.12 Jõulujazz. Jõulujazzi peaesinejad on Portugali laulja-laulukirjutaja Salvador Sobral ja Ameerika vokaaldžässi tippu kuuluv Lizz Wright, kes astub kuulajate ette koos 20. sünnipäeva tähistava Estonian Dream Big Bandiga Siim Aimla juhatusel. Jõulujazzi avakontsert koostöös Eesti Jazzliiduga toob Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul Alexela kontserdimajas lavale kontsertetenduse „9 hümni vabadusele“. See  on üheksaosaline uudisteos, mille on loonud üheksa eriilmelist Eesti jazziheliloojate kooslust ning mille iga osa sümboliseerib ühte olulist sündmust või persooni Eesti Vabariigi ajaloos ning on teenäitajaks eestlase südamesse. Uudisteoste autoriteks on Maria Faust ja Kirke Karja, Kadri Voorand ja Kristjan Randalu, Mingo Rajandi ja Meelis Vind, Holger Marjamaa ja Raun Juurikas, Mairo Marjamaa ja Sander Mölder, Peedu Kass ja Siim Aimla, Raul Sööt ja Aleksander Paal, Joel Remmel ja Paul Daniel ning Tanel Ruben, Jaak Sooäär, Ivi Rausi ja Laura Põldvere. Teose seob üheks tervikuks lavastaja Eva Koldits, kontserdi muusikajuht on Siim Aimla. Uudisteoseid saab kuulata ka organisti Ulla Kriguli kontserdil Niguliste muuseumis (7.11), kus on kavas Maria Fausti, Sander Mölderi ja Raul Ojamaa uus looming. Kontserte annavad Sandra ja Jalmar Vabarna, duo Duo Teemu Viinikainen-Andre Maaker, Eesti Filharmoonia Kammerkoor koos Robert Jürjendali, Arve Henrikseni ja Madis Metsamardiga jt. Kontserdid toimuvad Tallinnas, Tartus, Pärnus, Viljandis ja Haapsalus.

 • 30.11 Kontsert eesti koorimuusikast New Yorgis. New Yorgis tegutsev segakoor Downtown Voices annab Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva auks kontserdi eesti koorimuusikast. Teiste seas on kavas Veljo Tormise, Pärt Uusbergi, Ester Mägi ja Arvo Pärdi teosed. Kontsert toimub Kolmainu kiriku Püha Pauluse kabelis (St. Paul's Chapel of Trinity Church), koori juhatab Stephen Sands.

2018
Jaanuar
Veebruar
Märts

Aprill
Mai
Juuni
Juuli
September
Oktoober

2017
Jaanuar
Veebruar
Märts
Aprill
Mai
Juuni
Juuli
August
September
Oktoober
November
Detsember

2016
Jaanuar

Veebruar
Märts
Aprill
Mai
Juuni
Juuli
August
September
Oktoober
November
Detsember

2015

Jaanuar
Veebruar
Märts
Aprill
Mai
Juuni
Juuli
August
September
Oktoober
November
Detsember

2014
Jaanuar
Veebruar
Märts
Aprill
Mai
Juuni
Juuli
August
September
Oktoober
November
Detsember