Ardo Ran Varres

LAVAMUUSIKA

Ooperid

  • Põrgupõhja uus Vanapagan
    2020
    2h 20min
    solistid, sümfooniaorkester: 2222, 4231, 1+2, harf, tšelesta, keelpillid
    Libreto: Kristi Klopets Anton Hansen Tammsaare samanimelise teose põhjal
    Esiettekanne: 6.05.2022, Teater Vanemuine Väike maja, lavastaja Vilppu Kiljunen. Osades: Koit Soasepp või Priit Volmer, Rasmus Kull, Karmen Puis, Annaliisa Pillak, Jaan Willem Sibul või Taavi Tampuu, Simo Breede, Pirjo Jonas, Merle Jalakas, Atlan Karp jt., Vanemuise Ooperikoor ja Sümfooniaorkester, dirigent Risto Joost

Muusikalid

  • Prints ja kerjus
    progressiivne rokkmuusikal
    2023
    50'
    Tekst: Donald Tomberg (laulusõnad)
    Esiettekanne: 7.12.2023, Ugala teater, lavastaja ja dramatiseerija Peep Maasik. Osades: Alden Kirss, Ringo Ramul, Aarne Soro, Tarvo Vridolin, Oskar Punga, Margus Tabor, Ott Kartau, Maarja Mõts, Vilma Luik ja Merle Liinsoo
    Tellija: Ugala teater

Muusikalised ja/või sõnalised ja/või tantsulised lavateosed

  • Instrumentaalteatri teos inspireerituna Ilmar Laabani ja Mauricio Kageli loomingust.
    2023
    10'
    Osalised/instrumendid: metsosopran, bariton/näitleja, bass, jutustaja, fooliumtegelane, klaver, keelpillikvartett
    Esiettekanne: Harry Traksmann (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Rasmus Kull (tenor), Priit Volmer (bass), Iris Oja (metsosopran), Diana Liiv (klaver); 20.02.2023, Süda saal, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
    Tellija: Kammermuusikud MTÜ
  • Muusikaline kujundus ja originaalmuusika tantsuetendusele "Jaaniöö müsteerium"
    2018
    fonogramm
    Esiettekanne: 23.06.2018, lavastaja Renee Nõmmik, Tartu Tamme staadion, üliõpilasfestival Gaudeamus
  • lavaline serenaad ühes vaatuses
    1. Äiutus
    2. Unetus
    3. Painajad
    4. Värvilised unenäod
    5. Täiskuu
    6. Öökuninganna
    7. Duett. Öökuninganna ja kuu
    8. Virmalised
    9. Hommik saabub

    2016
    1 h
    sopran, bariton/kontratenor, instrumentaalansambel (7 mängijat): flööt/bassflööt, klarnet/bassklarnet, fagott/kontrafagott, viiul, vioola, tšello, löökpillid
    Tekst: Artur Alliksaar
    Esiettekanne: Jaanika Kilgi (sopran), Taniel Kirikal (bariton/kontratenor), YXUS Ensemble, lavastaja Liis Kolle, valguskunstnik Oliver Kulpsoo, kostüümikunstnik Reili Evart, helirežissöör Tammo Sumera; 9.04.2016, Viimsi Black Box Studio, festival "Eesti Muusika Päevad"
    CD "Käidi ja külvati varjude seemneid, sest valgus hakkas võrsuma", Ardo Ran Varres (2016); Jaanika Kilgi (sopran), Taniel Kirikal (bariton/kontratenor), YXUS Ensemble
  • Muusika tantsulavastusele
    2012
    akordion, fonogramm
    Libreto: Prosper Mérimeé ainetel
    Esiettekanne: Jaak Lutsoja (akordion), koreograaf-lavastaja Ruslan Stepanov; 18.02.2012, Vanemuise teater, Tartu

Lastemuusikalid

  • Arabella ja Taaniel
    Lastemuusikal Aino Perviku noorteloo ainetel, koostöös Peeter Raudsepa ja Toomas Suumaniga
    2002
    Esiettekanne: 4.10.2002, Rakvere Teater, lavastaja Hege Tvedt
    CD „Arabella ja Taaniel : teater muusikas / Ardo R. Varres”, Rakvere Teater (2003); esitavad osatäitjad: Liisa Aibel, Birgit Landberg, Helen Tähtvere (Arabella), Hannes Kaljujärv (Taaniel Tina), Velvo Väli (Hassan), Marika Vaarik (Rosita), Tiina Mälberg (Padrone), Hannes Prikk (Manuel, Raudpats), Toomas Suuman, Dajan Ahmet (Adalbert), Eduard Salmistu (Haak), Tarvo Sõmer (Puujalg), Margus Stalte (Mirka) jt.

Balletid

  • Kevade
    Ballett
    1. Arno ja Lible
    2. Kevade I
    3. Lapsed teel kooli
    4. Klassis
    5. Arno, Teele ja Toots
    6. Lible
    7. Unenägu I
    8. Arno ja Õpetaja
    9. Kaklus
    10. Lepitus
    11. Talv
    12. Tootsi Püstol
    13. Imelik
    14. Unenägu II
    15. Ristimine
    16. Kevade II
    2009
    80’
    metsasarv, bassklarnet, viiul, tšello, folkviiul, elektroonika
    Esiettekanne: Vanemuise teater, 04.03.2009, juubeliüritus "Vanemuise ballett 70", lavastaja Ruslan Stepanov

ORKESTRITEOSED

Teosed sümfooniaorkestrile

  • Eesti muinasjutt
    I Eesti muinasjutt
    II Vana sarvelugu
    III Veere, veere...

    2017
    8'
    sümfooniaorkester: I osa: 3131, 2 altsaksofoni, tenorsaksofon, baritonsaksofon, 2231, 2 eufooniumi, löökpillid (timpan, glockenspiel, basstrumm, 3 tom-tomi, taldrikud, tam-tam), kontrabass; II osa: keelpillid (viiulid I, II, III, vioolad, tšellod, kontrabassid); III osa: 3131, 2 altsaksofoni, tenorsaksofon, baritonsaksofon, 2231, 2 eufooniumi, löökpillid (timpan, glockenspiel, ksülofon, soolotrumm, basstrumm, löökriistad, tam-tam), keelpillid (viiulid I, II, III, vioolad, tšellod, kontrabassid)
    Esiettekanne: XXVII üldlaulupeo koondorkester, dirigent Hando Põldmäe; 7.07.2019, Tallinna Lauluväljak, XXVII üldlaulupidu „Minu arm“
    Tellija: Laulu- ja Tantsupeo SA
  • Avamäng "Vabariigi kodanikud"
    2015
    4'
    sümfooniaorkester
    Esiettekanne: Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, dirigent Risto Joost; 24.02.2015, Jõhvi kontserdimaja
  • 2011
    9'
    sümfooniaorkester: 2222, 4221, 2, klaver, keelpillid
    Esiettekanne: Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester, dirigent Toomas Vavilov; 20.04.2011, Tallinna Metodisti kirik

Teosed kammerorkestrile

  • Vastsest templist
    Kantaat Eesti Draamateatri 90. aasta juubeliks
    2010
    12'
    alt, tenor, lugeja, kõnekoor, löökpillid, elektrikitarr, klaver, keelpillid
    Tekst: 249 Eesti Draamateatris etendunud lavastuse pealkirja, Priit Põldroosi ja Juhan Viidingu originaaltekstid, koostanud Ene Paaver
    Esiettekanne: Eesti Draamateatri trupp, Tallinn Sinfonietta, dirigent Risto Joost; 16.10.2010, Eesti Draamateater

Teosed keelpilliorkestrile

  • Concentra
    2014
    10'
    keelpilliorkester
    Esiettekanne: Tallinna Kammerorkester, dirigent Risto Joost; 4.04.2018, Tallinn, Mustpeade maja

Teosed puhkpilliorkestrile

  • Ühisvaratragöödia
    2019
    6'
    puhkpilliorkester: pikolo, flööt, oboe, 3 klarnetit in B, bassklarnet, fagott, 2 altsaksofoni, tenorsaksofon, baritonsaksofon, 3 metsasarbe in F, 4 trompetit in B, 3 trombooni, 2 eufooniumi in B, 2 tuubat, kontrabass, timpanid, löökpillid I (glockenspiel, 3 tom-tomi), löökpillid II (vibrafon, taldrik, tam-tam), löökpillid III (torukellad, suur trumm)
    Esiettekanne: Politsei- ja Piirivalveorkester, dirigent Hando Põldmäe; 6.05.2019, Eesti Rahva Muuseum, Tartu, World Music Days 2019
    Tellija: Eesti Muusika Päevad/World Music Days
    Levitaja: EMIK ARV 006

TEOSED SOOLOINSTRUMENDILE/SOOLOINSTRUMENTIDELE JA ORKESTRILE

Teosed klarnetile ja orkestrile

  • 1. Con smania
    2. Con calma
    3. Guerresco

    2021
    25'
    sooloklarnet (in B ja in Es), sümfooniaorkester
    Esiettekanne: Signe Sõmer (klarnet), Vanemuise Sümfooniaorkester, dirigent Atvars Lakstīgala; 4.03.2022, Vanemuise kontserdimaja
  • 3 osa
    2014
    28'
    bassklarnet, kammerorkester: löökpillid (1), keelpillid
    Esiettekanne: Meelis Vind (bassklarnet), Klaaspärlimäng Sinfonietta, dirigent Mikk Murdvee; 11.07.2014, Tartu Jaani kirik, festival "Klaaspärlimäng"
    Tellija: festival "Klaaspärlimäng"

ANSAMBLITEOSED

  • Õhtusöök sõpradega I
    Lavastusest "Õhtusöök sõpradega"
    2001
    2 klaverit
    Kirjastaja: SP Muusika
  • Klaveritund
    Telelavastusest "Ma armastasin sakslast"
    1998
    2 klaverit
    Kirjastaja: SP Muusika

Duod

  • 2021
    37'
    2 klaverit
    Esiettekanne: Osad I-VI: Klaveriduo Kadri-Ann Sumera & Talvi Hunt; 23.04.2021, Tartu, Heino Elleri Muusikakool, Tubina saal, Eesti Muusika Päevad & Balti Muusika Päevad (veebikontsert). Tervikteose esiettekanne: Klaveriduo Kadri-Ann Sumera & Talvi Hunt; 22.10.2022, Tartu, Heino Elleri Muusikakool, Tubina saal
    Tellija: Eesti Muusika Päevad
  • 2013
    4'
    2 klarnetit
    Esiettekanne: Säde Meres (klarnet), Vahur Vurm (klarnet); 19.01.2014, Estonia kontserdisaal
    Tellija: Tallinna Muusikakeskkool
    Kirjastaja: Eesti Muusikafond
    Levitaja: EMIK EMF 022
  • 2011
    8'

    Klaver, viiul
    Esiettekanne: Kadri-Ann Sumera (klaver), Kadri Sepalaan (viiul); 29.10.2020, Tartu Jaani kirik
    Tellija: Mikk Murdvee
    Levitaja: EMIK ARV 001

  • Tõestus
    Lavastusest "Tõestus"
    2002
    2 või 3 klaverit (teise klaveri partiid võib mängida kaks inimest)
    Kirjastaja: SP Muusika
  • Õhtusöök sõpradega II
    Lavastusest "Õhtusöök sõpradega"
    2001
    2 või 3 klaverit (teise klaveri partiid võib mängida kaks inimest)
    Kirjastaja: SP Muusika

Triod

  • 2023
    6'
    ajalooliste pillide ansambel: viiul, klavessiin, viola da gamba
    Esiettekanne: Floridante barokkorkester; 12.11.2023, Niguliste kirik, Antoniuse kabel
    Tellija: Floridante
  • Tõestus
    Lavastusest "Tõestus"
    2002
    2 või 3 klaverit (teise klaveri partiid võib mängida kaks inimest)
    Kirjastaja: SP Muusika
  • Õhtusöök sõpradega II
    Lavastusest "Õhtusöök sõpradega"
    2001
    2 või 3 klaverit (teise klaveri partiid võib mängida kaks inimest)
    Kirjastaja: SP Muusika

Kvartetid

  • Jäälätted
    2012
    10'
    bassklarnet, harf, tablad, sitar
    Esiettekanne: Liis Viira (harf), Arno Kalbus (tablad), Peeter Salmela (sitar), Meelis Vind (bassklarnet); 01.06.2012, Tartu Jaani kirik, XI Eesti Heliloojate Festival
    Tellija: MTÜ Tartu Jaani Kiriku Kultuuriprojekt

Keelpillikvartetid

  • 2022
    11'
    keelpillikvartett, fonogramm
    Esiettekanne: Hugo Lepnurme nimeline keelpillikvartett; 5.09.2022, Tubina saal, Tartu, Tartu Kammermuusika Festival
  • Poiss ja liblik
    Muusika lavastusest "Poiss ja liblik"
    1. Maailma avastamine
    2. Kosmiline õisik
    3. Maailma loomine
    4. Lillede rahulolematus
    5. Poiss
    6. Liblikas
    7. A ja B; C; D
    8. Poiss jääb üksi
    9. Uus algus

    2021
    keelpillikvartett
    Levitaja: EMIK ARV 007

Kvintetid

  • 2013
    17'
    flööt, klarnet/bassklarnet, vioola, kaks klaverit, live-elektroonika
    Esiettekanne: Tartu Uue Muusika Ansambel: Oksana Sinkova (flööt), Tõnu Kalm (klarnet), Kadri Rehema (vioola), Kadri-Ann Sumera (klaver), Jaan Kapp (klaver); 2.04.2013, Tallinna Mustpeade maja, festival "Eesti muusika päevad"
    CD „New Estonian Chamber Music“, Estonian Music Information Centre (2017); Tartu Uue Muusika Ansambel
    Kirjastaja: Eesti Muusikafond
    Levitaja: EMIK EMF 019
  • Ärevad päevad. 1918
    2008
    klarnet, harf, viiul, tšello, löökpillid
    Esiettekanne: 23.02.2008, teater Endla, kontsertetendus Eesti Vabariigi 90. aastapäeva puhul, lavastaja Tiit Palu

TEOSED SOOLOINSTRUMENDILE

Teosed tšellole

  • Monoodia Jaan Räätsa mälestuseks
    2022
    4'
    tšello
    Esiettekanne: Olja Raudonen (tšello); 5.09.2022, Tubina saal, Tartu, Tartu Kammermuusika Festival

Teosed klaverile

  • Babiloona
    2017
    5'
    klaver
    Esiettekanne: fonogrammilt tantsulavastuses "Saare äratus", lavastaja Jaan Ulst; 14.07.2017, Triigi Filharmoonia, Triigi sadam, Saaremaa
  • Elavad pildid
    Peateema mängufilmist "Elavad pildid"
    2012
    klaver
    Levitaja: EMIK ARV 003

Teosed orelile

  • Pisarapuu
    Mõeldes autoritaarsete režiimide ohvritele
    2022
    4'
    orel
    Esiettekanne: Hille Poroson (orel); 23.06.2022, Rapla kirik, Ardo Ran Varrese vanaisa, kolonel Mart Kaerma mälestusteenistus
    Levitaja: EMIK ARV 009

VOKAAL- JA KOORIMUUSIKA

Teosed segakoorile ja instrumendile (instrumentidele)

  • Tallinna Puhastustuli
    Rock-oratoorium
    1. Algus
    2. Narri Laul
    3. Daamid
    4. Ülemiste Vanake
    5. Vana Toomase appitulek
    6. Narri kakluslaul
    7. Ülalinna daami ja Vanakese duett
    8. All-linna daami ja Toomase duett
    9. Finaal
    2009
    solistid, segakoor (SATB), löökpillid (3 mängijat), basskitarr, elektrikitarr, klahvpillid, plokkflööt (sopran, alt)
    Tekst: Vahur Keller
    Esiettekanne: Tallinna raekoja plats, 30.05.2009, Vanalinna Päevade avamine, lavastaja Reeda Toots. Solistid: Kädy Plaas, Priit Volmer, Taavi Tõnisson, Peeter Veltmann, Kaire Vilgats, Andres Roosileht; koor Kaire Vilgatsi juhtimisel, instrumentaalansambel Ardo Ran Varrese ja Hain Hõlpuse juhtimisel.

Teosed hääl(te)ele ja muu(de)le instrumendile / instrumentidele

  • Pühendatud helilooja ema Taimi Varrese (1933–2020) mälestusele
    12 osa
    2020
    15'
    metsosopran, bariton, lugeja, instrumentaalansambel: flööt, klarnet, klaver, harf, vioola, teorb, slaidid
    Tekst: Doris Kareva
    Esiettekanne: Iris Oja (metsosopran), Atlan Karp (bariton), Ardo Ran Varres (lugeja), Tartu Uue Muusika Ansambli laiendatud koosseis, juhendaja Kadri-Ann Sumera, slaidid Aljona Movko; 29.10.2020, Tartu Jaani kirik

Teosed segakoorile a cappella

  • Rahul olõmisõ saar (Pöksi laul)
    2023
    3'
    segakoor
    Tekst: Aapo Ilves
    Tellija: Tartu Ülikooli koorid
  • Suur maalritöö
    2021
    16'
    segakoor
    Tekst: Ellen Niit
    Esiettekanne: Kammerkoor Kolm Lindu, dirigent Valter Soosalu; 7.05,2022, Dzintari kontserdisaal, Jūrmala, Läti
    Esiettekanne Eestis: Kammerkoor Kolm Lindu, dirigent Valter Soosalu; 17.09.2022 Tubina saal, Tartu ja 18.09.2022 Mustpeade maja, Tallinn
    Tellija: Kammerkoor Kolm Lindu
  • 2017
    3'
    segakoor
    Tekst: Marie Heiberg
    Esiettekanne: Kammerkoor Head Ööd, Vend, dirigent Pärt Uusberg; 3.03.2018 Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool, 4.03.2018 Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskus, 5.03.2018 Tallinn, Mustpeade maja
    Tellija: Kammerkoor Head Ööd, Vend
  • Mantra
    2013
    4'
    segakoor
    Tekst: vokaalid
    Tellija: SA Eesti Muusikafond
    Levitaja: EMIK ARV 005

ELEKTROONILISED, ELEKTROAKUSTILISED JA MULTIMEEDIA TEOSED

  • 2017/2020
    12'
    akordion, tšello, live-elektroonika, fonogramm
    Esiettekanne: Leho Karin (tšello), Jaak Lutsoja (akordion), Tammo Sumera (heli); 19.04.2018, Estonia kontserdisaal, festival "Eesti muusika päevad"
    Tellija: Yxus Ühing
    CD „New Estonian Chamber Music“, Estonian Music Information Centre (2021); Leho Karin (tšello), Jaak Lutsoja (akordion), Ardo Ran Varres (heli)
    Levitaja: EMIK ARV 010
  • Die Luftballonmusik
    2017
    4'
    viiul, fonogramm
    Esiettekanne: Hanna-Liis Nahkur (viiul); 1.04.2017, Tallinna Mustpeade maja, Tallinn Music Week
  • Tallinna suminad
    2016
    elektroonika
    Esiettekanne: 20.05.2016; Wroclaw, Rahvuslik muusikafoorum (Narodowe Forum Muzyki), Poola, festival Tauron Musica Electronica Nova
  • Branca Leucopsis
    2015
    MIDI löökpillid, fonogramm
    Esiettekanne: Jan Kulbin (MIDI löökpillid); 15.10.2105, Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli Tubina saal
  • Corvus Monedula
    2015
    viiul, fonogramm
    Esiettekanne: Toomas-Hendrik Ellervee (viiul); 15.10.2105, Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli Tubina saal
  • Grus Grus
    2015
    3'
    MIDI saksofon, fonogramm
    Esiettekanne: Ursula Chillaud (MIDI saksofon); 15.10.2015, Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli Tubina saal
  • 2012
    12'
    tšello, fonogramm
    Esiettekanne:

    Aare Tammesalu (tšello), Ardo Ran Varres (elektroonika); 28.09.2012, Mustjala Anna kirik, Saaremaa  
    Levitaja: EMIK ARV 002

  • Das Ende Beginnt (Lõpp algab)
    2011
    10'

    Klaver, tšello, fagott, löökpillid, live-elektroonika
    Esiettekanne: Anto Õnnis (löökpillid), Kristjan Kungla (fagott), Siim Selis (klaver) ja Aare Tammesalu (tšello); 22.12.2011, Tallinna Lennusadam, Euroopa Kultuuripealinn Tallinn 2011 lõpetamine

  • Berlin Hauptbahnhof
    2008
    tšello, fonogramm, live-elektroonika
    Esiettekanne: Kaido Kelder (tšello); Kultuuritehas Polymer, 05.04.2008, festival "Eesti muusika päevad"
    Tellija: festival „Eesti muusika päevad”

LASTEMUUSIKA

Instrumentaalteosed lastele

  • 2021
    2'
    2 klaverit või klaver neljal käel
    Esiettekanne: Klaveriduo Kadri-Ann Sumera & Talvi Hunt; 23.04.2021, Tartu, Heino Elleri Muusikakool, Tubina saal, Eesti Muusika Päevad & Balti Muusika Päevad (veebikontsert)
    Tellija: Eesti Muusika Päevad
    Levitaja: EMIK ARV 008

KUJUNDUSMUUSIKA

  • Muusika valgusmängule "Tartu vaim"
    Stsenaristid Arne Merilai ja Andres Tenusaar, video ja animatsioon Peata Film, kunstiline juht Mart Koldits
    2019
    Esiettekanne: 30.11.2019, Toomkiriku varemed, Tartu
  • Muusika video- ja valgusetendusele "Pööriöine pulmapidu"
    Stsenaarium Andres Noormets, videoinstallatsioon Taavi Varm
    2019
    Esiettekanne: 13.12.2019 - 13.01.2020, Eesti Vabaõhumuuseum
  • Muusika videoinstallatsioonile "Taevas Narva kohal"
    Stsenaarium Donald Tomberg, video ja animatsioon Taavi Varm
    2018
    Esiettekanne: 13.-16.11.2018, Narva Aleksandri kirik
  • Helikujundus Sandra Jõgeva näitusele "Usu küsimus"
    2016
    Esiettekanne: 11.06.2016–31.08.2016, Voronja galerii
  • Muusika rännak-lavastusele "Valguse mets"
    2015
    Esiettekanne: 31.10.2015, Tõravere Tartu Observatoorium, Valguse Festival, lavastaja Jaan Ulst
  • Muusika tantsuetendusele "Viies pööripäev"
    2014
    Esiettekanne: Rahvakunstiansambel Leigarid, koreograaf-lavastaja Jaan Ulst; 1.11.2014, Salme Kultuurikeskus

Filmimuusika

  • Muusika animafilmile "Yummy"
    Režissöör Martinus Klemet. Tootja: AAA Creative, Aurelia Aasa
    2023
  • Muusika dokumentaalfilmile "Gorikaturist"
    Režissöörid Raimo Jõerand ja Meelis Arulepp (Filmivabrik)
    2023
    Esiettekanne: 31.01.2023, Kino Sõprus, Filmifestival DocPoint Tallinn
  • Muusika dokumentaalfilmile "Pitka legend"
    Režissöör Ain Mäeots (Tuuledraakon film)
    2023
    Esiettekanne: 3.10.2023, Apollo Kino Ülemiste
  • Muusika lühifilmile "Ööbik"
    Režissöör: Leeni Linna. Tootja: Allfilm.
    2023
    Esiettekanne: 9.11.2023, kino Artis, Tallinn, PÖFF
  • Muusika mängufilmile "Kuulsuse narrid"
    Režissöör Ain Mäeots (Taska Film, Apollo Film Productions)
    2023
    Esiettekanne: 9.01.2023, Apollo Kino Ülemiste
  • Muusika animafilmile "Tartu aknad, mu arm"
    Režissöör Joosep Sepp, A Film Eesti
    2021
    Esiettekanne: 7.08.2021, Tartu Raekoja plats, festival Tartuff
  • Muusika dokumentaalfilmile "Helena Ranta – Sodan viimeinen sana"
    Režissöör Elli Rintala, Kinocompany
    2021
    Esiettekanne: Helsingi Dokumentaalfilmide Festival DocPoint, 31.01.2022 - 6.02.2022, veebis
  • Muusika dokumentaalsarjale "Metsavennad"
    Režissöör Erle Veber
    2021
    Esiettekanne: Alates 30.03.2022 ETV-s
  • Muusika dokumentaalfilmile "Sea aasta"
    Režissöör Raimo Jõerand, Filmivabrik
    2020
    Esiettekanne: 2.02.2021, filmifestival DocPoint, Tallinn
  • Muusika lühimängufilmile "Karl ja Carla"
    Režissöör Andres Keil, Pimik
    2019
    Esiettekanne: 23.04.2020, Netikino.ee
  • Muusika mängufilmile "Johannes Pääsukese tõeline elu"
    Režissöör Hardi Volmer, Kopli kinokompanii
    2018
    Esiettekanne: 10.01.2019, Apollo Kino, Lõunakeskus, Tartu
  • Muusika dokumentaalfilmile "Rodeo"
    Režissöörid: Kiur Aarma, Raimo Jõerand. Produktsioon: Kiur Aarma, Ari Matikainen / Traumfabrik & Kinocompany
    2017
    Esiettekanne: 29.01.2018, Helsingi Savoy-teatteri, festival DocPoint
  • Muusika dokumentaalfilmile "Päike on hea laps"
    Režissöör Vahur Laiapea, Ikoon
    2014
    Esiettekanne: 29.04.2014, Kinomaja
  • Muusika dokumentaalfilmile "Kullaketrajad"
    Režissöörid Kiur Aarma, Hardi Volmer, Traumfabrik
    2013
    15'
    Esiettekanne: 29.11.2013
  • Muusika mängufilmile "Elavad pildid"
    Režissöör Hardi Volmer (Exitfilm)
    2012
    30'
    kammerorkester: 1111; 111 (+basstromboon), klaver, sooloviiul, keelpillid
    Levitaja: EMIK ARV 004
    Käsikiri
  • Muusika mängufilmile "Üks mu sõber"
    Režissöör Mart Kivastik, Exitfilm
    2011
  • Muusika dokfilmile "September"
    Režissöör Ilmar Raag (Ruut)
    2010
  • Muusika mängufilmile "Punane elavhõbe"
    Režissöör Andres Puustusmaa (Taska film), filmis kasutatud ka Riho Sibula jt. muusikat
    2010
  • Muusika dokfilmile "Disko ja tuumasõda"
    Režissöör Jaak Kilmi (Ruut)
    2009
  • Muusika dokfilmile "Ants Eskola – olla või mitte olla"
    Rež. Kristjan Paul Virve (Kaos OÜ)
    2008
  • Muusika dokfilmile "Mehed unustatud armeest"
    Režissöör Kalle Käesel (OÜ Osakond)
    2006
    Esiettekanne: ETV
  • Muusika dokfilmile "Sinimäed"
    Režissöör Raimo Jõerand (Ruut)
    2006
  • Muusika dokfilmile "Afanassi"
    Režisöör Liina Triškina (Allfilm)
    2005
  • Muusika tummfilmile "Herr Tartüff" (1925)
    Režissöör Friedrich Wilhelm Murnau
    2005
    60’
    tšello, akordion, kontrabass, löökpillid, tenorsaksofon

Muusika telesaadetele ja -seriaalidele

  • Muusika telesaatesarjale "Hetk ajaloos"
    Eesti Rahvusringhääling. Autor Raimo Jõerand, režissöör Andres Lepasar.
    2017
  • Muusika teledraamale "Mustad lesed"
    Paprika Latino Studios. Režissöör: Andres Puustusmaa
    2015
  • Muusika teleseriaalile "Kättemaksukontor"
    Režissöör Ain Prosa (BEC)
    2009
  • Muusika teleseriaalile "Tuulepealne Maa"
    2008
    Esiettekanne: ETV, lavastaja Ain Prosa (BEC), stsenarist Mihkel Ulman  
  • Muusika teleseriaalile "Härrad Abikaasad"
    Lavastaja A. Prosa (BEC), stsenarist Bartholomew Berg
    2007
  • Muusika teleseriaalile "Ohtlik Lend"
    2007
    Esiettekanne: ETV, lavastaja Ain Prosa (BEC), stsenarist Mihkel Ulman
  • Muusika teleseriaalile "Härrad Abikaasad"
    Lavastaja Ain Prosa (BEC), stsenarist Bartholomew Berg
    1999

Muusika teatrilavastustele

  • Muusika lavastusele "Maavärin"
    Heinrich von Kleisti samanimelise jutustuse järgi
    2023
    Esiettekanne: 6.07.2023, Eest Muusika- ja Teatriakadeemia Black box, EMTA kaasaegsete etenduskunstide magistrandid, lavastaja Kim Collier
  • Muusika lavastusele "Manas domas grib ar mani parunāt" ("Minu mõtted tahavad minuga rääkida")
    Autor: Kersti Heinloo
    2023
    Esiettekanne: 4.08.2023, Valmiera Draamateatri näitlejad, Valmiera suveteatrifestival, Läti, lavastaja Kersti Heinloo
  • Muusika lavastusele "Negotiating Peace"
    Autor: Jeton Neziraj
    2023
    Esiettekanne: 16.10.2023, Teatri Oda, Priština, Kosovo, lavastaja Blerta Neziraj
  • Muusika lavastusele "Armuleivasööja"
    Ivan Turgenevi näidendil põhinev draama
    2022
    Esiettekanne: 9.04.2022, Teater Vanemuine, lavastaja Robert Annus
  • Muusika lavastusele "Diktaator, naljamees ja liiderdaja"
    Autor: Damir Salimzianov
    2022
    Esiettekanne: 11.07.2022, teater R.A.A.A.M. Mäetaguse kirvehallis Ida-Virumaal, lavastaja Damir Salimzianov
  • Muusika lavastusele "Ukuaru"
    Autor Veera Saar, dramaturg Urmas Lennuk
    2022
    Esiettekanne: 4.08.2022, Emajõe Suveteater Tartumaal Vooremäel, lavastaja Peep Maasik
  • Muusika lavastusele "Vennad Lõvisüdamed"
    Autor: Astrid Lindgren
    2022
    Tekst: Laulusõnad: Aapo Ilves
    Esiettekanne: 5.02.2022, teater Vanemuine, lavastaja Tiit Palu, laulude esitaja Peeter Tooma
  • Muusika Andrus Kivirähki näidendile "Juudit"
    2021
    Esiettekanne: 1.03.2021, Vat Teater, Kumu auditoorium, lavastaja Aare Toikka
  • Muusika Florian Zelleri näidendile "Ema"
    2021
    Esiettekanne: 1.10.2021, Ugala teater, lavastaja Tanel Jonas
  • Muusika lastelavastusele "Muinasjutumöll"
    2021
    Esiettekanne: 8.02.2021 Narva Vaba Lava, autor ja lavastaja Damir Salimzianov
  • Muusika lavastusele "Läbi kõigi elude ma otsin sind…"
    2021
    Esiettekanne: 6.07.2021, Tõstamaa mõis, teater R.A.A.A.M., lavastaja Damir Salimzianov
  • Muusika lavastusele "Nõidkapteni needus"
    Autor Reeli Reinaus, dramatiseering Anti Reinthal
    2021
    Esiettekanne: 14.07.2021, Pootsi veinimõis, lavastaja Anti Reinthal
  • Muusika lavastusele "Poiss ja liblik"
    Autor: Anton Hansen Tammsaare
    2021
    Esiettekanne: 12.09.2021, Eesti Noorsooteater, lavastaja Leino Rei
  • Muusika lavastusele “Ema, kas meie kass on ka juut?”
    2021
    Esiettekanne: 17.12.2021, Teater R.A.A.A.M., Tallinna Vaba Lava teatrikeskuses, lavastaja Julia Aug
  • Muusika etendusele "Tuledes Paunvere"
    2020
    Esiettekanne: 21.08.2020, Palamuse muuseumi õu, autor ja lavastaja Janek Varblas
  • Muusika lavastusele "Baskerville'ide koer"
    Autor Arthur Conan Doyle, dramaturg Mihkel Seeder
    2020
    Esiettekanne: 23.10.2020, Karlova teater, lavastaja Peep Maasik
  • Muusika lavastusele "Minu Georg Ots"
    Autor: Slava Durnenkov
    2020
    Esiettekanne: 13.09.2020, Vaba Lava Narva teatrikeskus, teater R.A.A.A.M., lavastaja Artem Ustinov
  • Muusika Mark Hayhursti näidendile "Nad tulid keskööl"
    2020
    Esiettekanne: 24.10.2020, Tallinna Linnateater Salme Kultuurikeskuses, lavastaja Diana Leesalu
  • Muusika Anton Hansen Tammsaare näidendile "Juudit"
    2019
    Esiettekanne: 13.06.2019, Tallinna Püha Katariina kirik, teater R.A.A.A.M., lavastaja Airat Abusakhmanov
  • Muusika Damir Salimzianovi näidendile "Kapten Mihkel"
    Juhan Smuuli teoste põhjal
    2019
    Esiettekanne: 21.09.2019, Tallinna Kammerteater, teater R.A.A.A.M., lavastaja Damir Salimzianov
  • Muusika Ingmar Bergmani näidendile "Persona"
    2019
    Esiettekanne: 26.01.2019, teater "Vanemuine", lavastaja Ain Mäeots
  • Muusika lastelavastusele "Ernesto küülikud"
    Põhineb Piret Raua samanimelisel romaanil
    2019
    Esiettekanne: 3.03.2019, Teater Must Kast, Tartu Saksa Kultuuri Instituut, lavastaja Kaija M. Kalvet
  • Muusika lavastusele "Minu Eesti vanaema"
    2019
    Esiettekanne: 10.03.2019, R.A.A.A.M, Narva Vaba Lava saalis, lavastaja Julia Aug
  • Muusika Loone Otsa/Anu Tontsi/Ain Mäeotsa/Rein Paku lavastusele "W"
    Lavastuses kõlavad kolme helilooja - Tauno Aints, Leslie Da Bass, Ardo Ran Varres - originaalteosed
    2019
    Esiettekanne: 16.11.2019, Teater Vanemuine, Väike maja, lavastaja Ain Mäeots
  • Muusika Andrus Kivirähki näidendile "Elu ja armastus"
    A. H. Tammsaare romaani järgi
    2018
    Esiettekanne: 3.11.2018, Pärnu, Teater Endla, lavastaja Aare Toikka
  • Muusika Eduard Bornhöhe/Diana Leesalu lavastusele "Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad"
    2018
    Esiettekanne: 16.06.2018, Tallinna Linnateater, lavastaja Diana Leesalu
  • Muusika Helen Käiti/Mehis Pihla näidendile "Lohe needus"
    2018
    Esiettekanne: 30.11.2018, Eesti Draamateater, lavastaja Kersti Heinloo
  • Muusika Johann Wolfgang von Goethe tragöödiale "Faust"
    2018
    Esiettekanne: 3.02.2018, Teater Vanemuine, lavastaja Hendrik Toompere
  • Muusika Leino Rei näidendile "Päris mäng"
    2018
    Esiettekanne: 25.02.2018, NUKU teater, lavastaja Leino Rei
  • Muusika Mart Kivastiku näidendile "Kostja ja hiiglane. Päts"
    2018
    Esiettekanne: 25.07.2018, Viinistu Kunstimuuseumi katlamaja, teater R.A.A.A.M., lavastaja Aleksandr Ogarev
  • Muusikaline stseen Ivan Võrõpajevi näidendile "DreamWorks"
    2018
    Esiettekanne: 3.03.2018, teater "Endla", lavastaja Ingomar Vihmar
  • Muusika Eleanor H. Porteri/Priit Põldma näidendile "Polyanna"
    2017
    Esiettekanne: 1.10.2017, NUKU teater, lavastaja Mait Joorits
  • Muusika lavastusele "Praegu pole aeg armastamiseks"
    2017
    Esiettekanne: 5.07.2017 Kolga mõis, teater R.A.A.A.M., lavastaja Damir Salimsjanov
  • Muusika Mihkel Seederi ja Giuditta Mingucci lavastusele "Mister Green"
    2017
    Esiettekanne: VAT Teater, lavastaja Helen Rekkor; 29.03.2017, Eesti Rahvusraamatukogu Teatrisaal
  • Muusika Piret Jaaksi näidendile "Öökuninganna"
    2017
    Esiettekanne: 16.11.2017, Karlova teater, lavastaja Helen Rekkor
  • Muusika Siret Campbelli näidendile "Beatrice"
    2017
    Esiettekanne: 21.10.2017, Teater Vanemuine, lavastaja Ain Mäeots
  • Muusika John B. Priestley näidendile "Perekond Linden"
    2016
    Esiettekanne: 1.10.2016, Teater Vanemuine, lavastaja Peeter Raudsepp
  • Muusika Loone Otsa lavastusele "Katarina mõrsjalinik. Risti ja kivi tee"
    2016
    Esiettekanne: 9.06.2016, Tartu Jaani kirik, Emajõe Suveteater, lavastaja Andres Dvinjaninov
  • Muusika varjuteatrilavastusele "Tähelaps"
    Autor Oscar Wilde, tõlkija Krista Kaer, dramatiseerija ja lavastaja Leino Rei
    2016
    Esiettekanne: 22.11.2016, Karlova Teater
  • Muusika lavastusele "Ekke Moor"
    2015
    Esiettekanne: 30.07.2015, Kuressaare Sadamaait, EMTA Lavakunstikooli 27. lennu bakalaureuselavastus, lavastaja Aare Toikka
  • Muusika Otfried Preussleri/Diana Leesalu lavastusele "Krabat"
    2015
    Esiettekanne: 31.01.2015, Tallinna Linnateater, lavastaja Diana Leesalu
  • Muusika Andra Teede näidendile "Estoplast"
    2014
    Esiettekanne: 29.11.2014, Vanemuise Sadamateater, lavastaja Sander Pukk
  • Muusika Annie Bakeri näidendile "Alustame algusest"
    2014
    löökpillid
    Esiettekanne: 19.09.2014, Vaba Lava Teatrikeskus, Telliskivi Loomelinnak; R.A.A.A.M, lavastaja Adrian Giurgea
  • Muusika Eduard Vilde/Ingomar Vihmari lavastusele "Prohvet Maltsvet"
    2013
    Esiettekanne: 17.07.2013, Kukenoosi viljakuivatis Albus. Lavastaja Ingomar Vihmar
  • Muusika lastelavastusele "Varastatud oranž jalgratas"
    2010
    Esiettekanne:

    5.12.2010, Eesti Draamateater, lavastaja Ingomar Vihmar

  • Muusikaline kujundus Madis Kõivu näidendile "Lõputu kohvijoomine"
    2008
    Esiettekanne: 5.10.2008, Eesti Draamateater, lavastaja Priit Pedajas
  • Muusika Mihkel Ulmani näidendile "Võluõunad"
    2007
    Esiettekanne: 28.10.2007, Eesti Draamateater, lavastaja Ain Prosa
  • Muusikaline kujundus Andrus Kiviräha näidendile "Voldemar"
    2007
    Esiettekanne: 25.03.2007, Eesti Draamateater, lavastaja Merle Karusoo
  • Muusika Andrus Kiviräha näidendile "Syrrealistid"
    2006
    Esiettekanne: 14.07.2006 Eesti Draamateater Viinistu kunstimuuseumis, lavastaja Hendrik Toompere jr
  • Muusika Ivan Turgenevi näidendile "Kuu aega maal"
    2006
    Esiettekanne: 5.11.2006, Eesti Draamateater, lavastaja Mihhail Mokejev
  • Muusika lavastusele "Kevade" (Oskar Luts)
    2005
    Esiettekanne: 2.04.2005, Eesti Draamateater, lavastaja Priit Pedajas
  • Muusika Mart Kivastiku mäidendile "Savonarola Tuleriit"
    2005
    Esiettekanne: 22.01.2005, Eesti Draamateater, lavastaja Hendrik Toompere jr
  • Muusika William Shakespeare'i näidendile "Othello"
    2005
    Esiettekanne: 23.09.20015, Eesti Draamateater, lavastaja Hilda Hellwig
  • Muusika Aino Perviku/Urmas Lennuki näidendile "Kunksmoor ja kapten Trumm"
    2004
    Esiettekanne: 22.02.2004, Eesti Draamateater, lavastaja Ain Prosa
  • Muusika Wilkie Collinsi näidendile "Naine valges"
    2004
    Esiettekanne: 11.06.2004, Eesti Draamateater, lavastaja Priit Pedajas
  • Muusika David Auburni näidendile "Tõestus"
    2002
    Esiettekanne: 20.04.2002, Tallinna Linnateater, lavastaja Ain Prosa
  • Muusika Mihkel Ulmani näidendile "Kohkumatud lapsehoidjad" (M. Ulman)
    2002
    Esiettekanne: Eesti Draamateater, lavastaja Ivo Eensalu
  • Muusika Donald Marguliesi näidendile "Õhtusöök sõpradega"
    2001
    Esiettekanne: 27.10.2001, Eesti Draamateater, lavastaja Ain Prosa
    CD „Õhtusöök sõpradega : muusika Eesti Draamateatri lavastustele = Dinner with friends : music for productions of Estonian Drama Theatre / Ardo Ran Varres”, Eesti Draamateater (2007); esitavad: Ardo Ran Varres (igasugused helid), Mart Soo (kitarr), Indrek Kruusimaa (kitarr), Sofia Joons (hiiukannel), Tiiu Sisask (klaver), Maie Koldits (klaver), Piret Väinmaa (klaver)
  • Muusika Grigori Gorini näidendile "Armastajad kurja tähe all"
    2000
    Esiettekanne: 1.06.2000, Rakvere Teater, lavastaja Ain Prosa
  • Muusika telelavastusele "Stella stellaris"
    2000
    Esiettekanne: ETV, lavastaja Ain Prosa, stsenarist Toomas Suuman
  • Muusika Carson Mc Cullersi näidendile "Kurva kohviku ballaad"
    1999
    Esiettekanne: 2.09.1999, Rakvere Teater, lavastaja Katri Kaasik-Aaslav
  • Muusika Hans Chriastian Anderseni/Toomas Suumani näidendile "Päkapikk ja Emand"
    1999
    Esiettekanne: 14.12.1999, Rakvere Teater, lavastaja Eduard Salmistu
  • Muusika William Shakespeare'i näidendile "Mac Beth"
    1999
    Esiettekanne: 11.06.1999, Rakvere Teater, lavastaja Ain Prosa
    CD „MacBeth : Rakvere Teater esitab / Ardo Ran Varres”, Rakvere Teater (2000); esitavad A. R. Varres jt. muusikud
  • Muusika Jaroslav Hašeki/Ain Prosa näidendile "Vahva sõdur Švejk"
    1998
    Esiettekanne: 2.10.1998, Rakvere Teater, lavastaja Ain Prosa
  • Muusika telelavastusele "Ma armastasin sakslast"
    1998
    Esiettekanne: ETV, lavastaja Ain Prosa Anton Hansen Tammsaare põhjal
  • Muusika Deane Hamiltoni/John L. Balderstone'i näidendile "Dracula"
    1997
    Esiettekanne: 13.06.1997, Rakvere Teater, lavastaja Peeter Raudsepp
  • Muusika lavastusele Georg Büchneri näidendile "Woyzeck"
    Lavakunstikooli 17. lennu diplomilavastus, lavastaja Peeter Raudsepp
    1996

LEVIMUUSIKA

Levilaulud

  • Jäälillemäng
    2012
    3'
    hääl, saade
    Tekst: Anžori Barkalaja
  • Lõikuseaeg
    3'
    hääl, saade
    Tekst: Anžori Barkalaja