Muusikauudised

Veebikontsert “HELIjaKEEL. La fabbrica illuminata”

Sarja HELIjaKEEL kontsert “La fabbrica illuminata” 28. detsembril kell 17 Niguliste kirikus toimub koroonapiirangute tõttu ainult virtuaalselt. Kõlab Andrus Kallastu, Luigi Nono, Malera Kasuku ja Erkki-Sven Tüüri muusika ning Maarja Kangro ja Kalju Kruusa sõnakunst.

In memoriam helilooja Jaan Rääts (15.10.1932–25.12.2020)

25. detsembril lahkus 88-aastasena helilooja Jaan Rääts.

Ajakiri Diapason tunnustas Imbi Tarumi osalusega plaati

Detsembris pälvis album Luigi Madonise viiulisonaatidega ajakirjalt Diapason kiitva hinnangu. Plaadil astuvad üles Maria Krestinskaya (barokkviiul), Pavel Serbin (barokktšello) ja Imbi Tarum (klavessiin).

Muusikaõpetajate liidul valmis video Veljo Tormise elust ja loomingust

Eesti Muusikaõpetajate Liidul valmis õppematerjal „Veljo Tormis 90“, mis tutvustab ühe hinnatuma eesti helilooja elu ja loomingut. Videos tutvustab eesti muusikalugu põhjalikult uurinud ning seda pikka aega muusikaakadeemias õpetanud muusikateadlane Tiia Järg Tormise elukäiku ning segakoor Vox Populi koos Tallinna Muusikakeskkooli laulu- ja koorijuhtimise eriala õpilastega esitab dirigent Janne Fridolini juhatusel valiku tema loomingust.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist alanud nädalaks (21.–27. detsember)

Eesti Rahvusmeeskoori jõulukontsert, Annely Peebo pühadeturnee ning „Aastaajad“ Eesti Sinfonietta aastalõpukontserdil ja Jaan Otsa sooloõhtul. Need ja teised sündmused alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendrist.

Hiiumaa kammerorkestri jõulukontserdil kõlavad Erkki-Sven Tüüri jõululaulud

Laupäeval, 26. detsembril kell 17 toimub Hiiumaal, Kärdla kirikus Hiiumaa kammerorkestri jõulukontsert, kus tuleb ettekandele erinevat jõuluaega sobivat muusikat. Üllatusena kõlavad kontserdil ka helilooja Erkki-Sven Tüüri sulest valminud jõululaulud. Dirigent on Endrik Üksvärav.

Ilmus Duo Telluuri debüütalbum

Ansambel Duo Telluur, kuhu kuuluvad Kirill Ogorodnikov (klassikaline kitarr) ja Heli Ernits (inglissarv), andis detsembri keskel välja ome esimese plaadi, kuhu on koondatud valik ansambli viie senise tegutsemisaasta jooksul enim mängitud ja imetletud teostest.

ERSO ja Triin Ruubeli ning Vox Clamantise heliplaadid parimate 2020. aasta albumite hulgas

Briti muusikajakiri BBC Music Magazine on valinud ERSO, Neeme Järvi ja Triin Ruubeli koostöös valminud heliplaadi (Sorel Classics) ning Vox Clamantise ja Jaan-Eik Tulve plaadi (ECM Records) parimate sel aastal välja antud albumite hulka.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist alanud nädalaks (14.–20. detsember)

Beethovenit ja jõulumeeleolu nelja orkestri – Rahvusooperi ja Vanemuise sümfooniaorkestrite, ERSO ning Tallinna Kammerorkestri – eriilmelistelt kontsertidelt ning kammermuusikat Tõnu Kõrvitsa autorikontserdilt ansambli Trio ’95 esituses. Need ja teised sündmused alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendrist.

Corelli Musicu jõulumuusika festival “Kirikupühad Maarjamal” ja veebikontsert

Corelli Music rõõmustab juba 11. korda publikut aastal 2010 alanud jõulumuusika festivaliga „Kirikupühad Maarjamaal“. Festival kestab 28. novembrist kuni 6. jaanuarini.

Theodor Sink valiti aasta interpreediks 2020

11. detsembril kuulutati Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis välja Eesti Interpreetide Liidu aasta interpreedi tiitli laureaat. Tiitli pävis tšellist Theodor Sink.

Sopran Maria Valdmaa andis välja sooloplaadi

Sopran Maria Valdmaal ilmus äsja uus album „Aberdene 1662“ (ERP, 2020) koos soome viola da gamba mängija Mikko Perkolaga. Plaat on pühendatud Šotimaa 17. sajandi ilmalikule muusikale.

Eesti Sinfonietta jõuluootuskontsert "Ingli osa"

13. detsembril esineb Eesti Sinfonietta jõuluootuskontserdiga Niguliste kirikus kell 19. Kavas on Pärt Uusbergi, Erkki-Sven Tüüri ja Arvo Pärdi looming.

Detsembris on publikul erakordne võimalus näha Estonia laval Aile Asszonyit ja Ain Angerit

Maailma ooperilavadel tuntust kogunud lauljad bass Ain Anger ja sopran Aile Asszonyi laulavad külalisena 11. ja 13. detsembril Wagneri ooperis „Lendav hollandlane“. Juhatab Vello Pähn.

7 kontserdiõhtut ja 47 sonaati ehk Beethoveni festival alustab

7.-13. detsembrini vältav Beethoveni festival Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdisaalis toob Eesti tipp-interpreetide ja noorte muusikute ettekandes publikuni kõik Ludwig van Beethoveni klaveri-, viiuli- ja tšellosonaadid.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist alanud nädalaks (7.–13. detsember)

Beethoveni festival toob kuulajateni helilooja kõik klaveri-, viiuli- ja tšellosonaadid; Põhjamaade Sümfooniaorkester astub üles koos kontratenor Andreas Scholliga; Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester toovad ettekandele Margo Kõlari „Pirita missa“ uusversiooni; Eesti Sinfonietta jõuluootuskontserdil kõlab eesti helilooming. Need ja teised sündmused alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendrist.

Eesti Filharmoonia Kammerkooril ilmus uus album „Jõul“

Eesti Filharmoonia Kammerkoori poolt välja antud albumil kõlavad Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Tallinna Kammerorkestri ja Kadri Toomoja (orel) esituses Margo Kõlari looming ja klassikalised jõululaulud. Juhatab Tõnu Kaljuste.

Metsasarv uutes kõrgustes: haruldasel kontserdil soleerivad esmakordselt neli eesti sarvemängijat

5. detsembril astuvad Pärnu Linnaorkestri ette solistina metsasarvemängijad Kreete Perandi, Mattias Vihmann, Jürnas Rähni ja Artur Reinpõld, kes soleerivad Robert Schumanni teoses, juhatab Kaspar Mänd. Lisaks on kavas ka Joseph Haydni, Leoš Janaceki ja Felix Mendelssohni looming.

Collegium Musicale ja Eesti Sinfonietta lõpetavad aasta südamliku jõuluootuskontserdiga

Teise advendi pühapäeval, 6. detsembril kell 17 toimub Tallinna Jaani kirikus jõuluootuskontsert „Armastuse ülemlaul“. Kontserdil kõlavad armastatud helilooja Pärt Uusbergi koori- ja orkestriteosed. Tegemist on muusikalise rännakuga läbi õdusa talveõhtu ootusega millestki ülevast ja imelisest – jõuluootusega!

Noppeid EMIKi muusikakalendrist alanud nädalaks (30. november – 6. detsember)

Pärnu Linnaorkestri ees soleerivad neli noort eesti metsasarvemängijat; Lossimuusika kontserdisarjas esineb kitarrimängija Kirill Ogorodnikov; kammerkoori Collegium Musicale jõuluootuskontsert Pärt Uusbergi muusikaga. Need ja teised sündmused alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendrist.

Margo Kõlari „Pirita missa“ uus versioon tuleb esiettekandele Tallinna Jaani kirikus

Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester toovad kontserdil „Jõul“ 12. detsembril esmakordselt ettekandele Margo Kõlari eestikeelse „Pirita missa“ uue versiooni. Teos põhineb isa Vello Salo eestindatud missa ordinaariumi tekstidel.

Toimub Vello Jürna nimeline vokalistide konkurss

25.-29. novembrini toimub Väike-Maarja Muusikafestivali raames Vello Jürna nimeline vokalistide konkurss. Konkursil osaleb 32 noort lauljat, keda hindab žürii koosseisus Karmen Puis, Kalle Kanttila ja Toomas Kaldaru. Konkursivoorud toimuvad Tallinnas ja Väike-Maarjas ning on jälgitavad live-ülekannetena veebi vahendusel.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist alanud nädalaks (23.–29. november)

Pianist Irina Zahharenkova astub üles soolokavaga Ludwig van Beethoveni loomingust; Urmas Sisaski sünnipäeva tähistatakse helilooja kahe uudisteose esiettekandega; algab II Virumaa Muusikafestival. Need ja teised sündmused alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendrist.

Pärnu kontserdimaja tähistab sünnipäeva Urmas Sisaski juubelile pühendatud kontserdiga

28. novembril tähistab Pärnu kontserdimaja oma sünnipäeva Urmas Sisaski autorikontserdiga, kus tuleb esmaettekandele Tšellokontsert „Must auk M-87” op. 161 (2019) ja „Naage sümfoonia” op. 164 (2020).

Ansambli Vox Clamantise uus plaat Kreegi muusikaga kandideerib Edison Klassiek muusikaauhinnale

2020. aasta kevadel plaadifirma ECM alt ilmunud Vox Clamantise plaat “The Suspended Harp of Babel” on nomineeritud Hollandi muusikaauhinnale Edison Klassiek. Plaadil kõlavad Cyrillus Kreegi rahvakoraaliseaded ja Taaveti laulud ning nükkelharfi ja kandle esituses instrumentaalvahepalad.

Heliloojate Liit soovib peale 100. juubeliaastat avada Nüüdismuusika Keskuse

Eesti Heliloojate Liit on 4 aasta pärast ees ootava 100. juubeliaasta missiooniks võtnud Nüüdismuusika Keskuse rajamise, mille kohaselt 2025. aastaks on Tallinnas Eesti Nüüdismuusika Keskus, mis on tunnustatud koostöö- ja kompetentsikeskus eesti heliloojatele ja nende partneritele nii Eestis kui ka välismaal. Täna täitub ühel Eesti vanimatest loomeliitudest 96. tegutsemisaasta.

VHK keelpilliorkester esitleb kontsertidega Cyrillus Kreegi autoriplaati

Vanalinna Hariduskolleegiumi (VHK) keelpilliorkester annab 18.–30. novembrini kolm kontserti helilooja Cyrillus Kreegi muusikaga Paides, Tartus ja Tallinnas, et tähistada orkestri debüütplaati ilmumist.

Varajase muusika festival „Tallinn feat. Reval“ 2020

21.–29. novembrini toimub III rahvusvaheline varajase muusika festival „Tallinn feat. Reval“. Festivali kavas on kümme kontserti lisaks Tallinnale ka Tartus, Narvas ja Pukas ning varajase muusika esituspraktika seminar. Tuntud Eesti interpreetidele, Reinut Tepile, Ene Salumäele ja Gamut Consordile, astuvad fesitvalil üles ka tunnustatud tippmuusikud välismaalt: tšellist Mime Yamahiro Brinkmann, klavikordimängija Anna Maria McElwain, barokkviiuldaja Eva Saladin ja klavessinist Dirk Börner ning Venemaa, Poola ja Saksamaa orkestrite muusikud Pavel Serbini juhatusel.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist (16.-22. november)

Algab mikrotonaalse muusika festival Sound Plasma; Schuberti „Talvine teekond“ saab Martin Kuuskmanni ja Kristjan Randalu esituses jazziliku tõlgenduse; Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia uus esindusfestival „müriaadFEST“ pakub rikkalikku kontsertide ja etenduste programmi. Need ja teised sündmused alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendrist.

Jõulumuusika festival „Kirikupühad Maarjamaal”

Corelli Music rõõmustab juba 11. korda publikut aastal 2010 alanud jõulumuusika festivaliga „Kirikupühad Maarjamaal“. See kestab kogu pika pühadeaja 28. novembrist 2020 kuni 6. jaanuarini 2021. Festivalil kõlab muusika renessansist ja barokist kuni tänapäeva improvisatsioonide tulevärgini.

ECM andis välja Erkki-Sven Tüüri kammermuusikaalbumi

Eelmisel nädalal ilmus saksa plaadifirmalt ECM Erkki-Sven Tüüri autoriplaat, mis on pühendatud helilooja kammermuusikale. Teoseid esitavad Harry Traksmann (viiul), Leho Karin (tšello), Marrit Gerretz-Traksmann (klaver), Signum Quartett, Florian Donderer (viiul) ja Tanya Tetzlaff (tšello).

Selgusid 2020. aasta Eesti keelpillimängijate konkursi tulemused

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis toimunud Eesti keelpillimängijate konkursi finaalvooru tulemused selgusid 13. novembri õhtul rahvusvahelise žürii otsusel.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist (9.–15. november)

Pianist Johan Randvere esineb Estonia kontserdisaalis sooloõhtuga; Rahvusooper Estonia kammerkontserdil musitseerivad pianist Jaan Ots, flötist Pipilota Neostus ja oboemängija Ingely Laiv-Järvi; Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia saksofoniklass tähistab 40 aasta juubelit; Pärnu Linnaorkester toob Kaspar Männi juhatusel Eesti esiettekandele Tõnu Kõrvitsa õudusfilmimuusika. Need ja teised sündmused alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendrist.

Homme kõlab Erki Pärnoja kooriteose „Anima Mea“ esiettekanne

Homme, 7. novembril kell 23.30 Tallinna Jaani kirikus toimuval kontserdil „Südaöine“ kõlab Eesti tippkammerkoori Collegium Musicale esituses Erki Pärnojalt tellitud uudisteos „Anima mea“. Homne kontsert ja ka pühapäevane lisakontsert on välja müüdud, kuid homset kontserti saab jälgida veebiülekande vahendusel.

Virtuaalkontsert: Cesisest kantakse üle Lepo Sumera „Musica profana“

Balti kammerorkestrite festivali järgmine virtuaalkontsert toimub laupäeval, 7. novembril kell 19 Cēsise kontserdisaalist. Kõlab ka ühe silmapaistvaima Eesti helilooja Lepo Sumera looming.

Eesti uue koorimuusika kontserdil kõlab 10 esiettekannet

7. novembril kell 17 leiab Tallinna Metodisti kirikus aset uue koorimuusika kontsert, kus tuleb esiettekandele 10 uudisteost.

VHK keelpilliorkester annab kontserte Erkki-Sven Tüüri loominguga

Vanalinna Hariduskolleegiumi (VHK) keelpilliorkester pühendab eeloleval nädalal kontserdid helilooja Erkki-Sven Tüüri loomingule. Tapal, Kullamaal ja Tallinnas toimuvate kontsertide kavas kõlavad helilooja teosed keelpilliorkestrile ning kammerteosed.

Eesti keelpillimängijate konkurss 2020

5.–13. novembrini toimuv Eesti keelpillimängijate konkurss on sel aastal pühendatud Eduard Tubina 115. sünniaastapäevale. Tänavusel konkursil osaleb üle 40 keelpillimängija, keda hindab rahvusvaheline žürii. Konkursi kõik voorud toimuvad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis.

X Eesti noorte segakooride konkurss-festival

30. oktoobril toimus Pärnus Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale pühendatud X Eesti noorte segakooride konkurss-festival, mida hindas kolmeliikmeline rahvusvaheline žürii.

Sel nädalavahetusel etendub originaalmuusikale loodud keskkonnateemaline kaasaegse tantsu etendus

8. ja 9. novembril jõuab Sõltumatu Tantsu Laval vaatajateni erilise koosseisuga kaasaegse tantsu lavastus “Juures”, mis kõnetab lähedusest ja koosolemisest, loodusega ühise rütmi leidmisest ja keskkonna ning inimeste märkamise ja hoidmise väärtuslikkusest. Lavastuse jaoks on loonud muusika Tatjana Kozlova-Johannes, etenduse idee autorid ning koreograafid on Kärt Tõnisson ja Tiina Mölder

BBC muusikaajakiri Classical Music valis Eesti Filharmoonia Kammerkoori maailma 10 parima koori hulka

BBC muusikaajakiri Classical Music avaldas sel nädalal maailma parimate kooride edetabeli, mille esikümnes seisab ka Eesti Filharmoonia Kammerkoor.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist (2.–8. november)

Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor toovad hingedepäeval ettekandele Mozarti Reekviemi; ansambel Orthodox Singers avab Eesti Kontserdi uue kontserdisarja „Rituaalid“, Tallinna Metodisti kirikus kõlab uus eesti koorimuusika ja Tartus tähistatakse Alo Põldmäe 75. sünnipäeva autorikontserdiga „Atlantisest Emajõe ööbikuteni“. Need ja teised sündmused alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendrist.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist (26. oktoober – 1. november)

Tartus toimub Ardo Ran Varrese autorikontsert; algab rahvusvaheline nüüdismuusikafestival „miniAFEKT“; Urmas Sisaski 60 aasta juubelile pühendatud kontserdil kõlab Missa nr. 7 “Jaapani missa”; Rahvusooper Estonia Poistekoori hingedepäeva kontserdil kõlab Gabriel Fauré Reekviem. Need ja teised sündmused alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendrist.

Soome-ugri harmooniad Maarjamäe lossis

Kontserdil „Hõimurahvaste klassika. Soome-ugri harmooniad“ 28. oktoobril Maarjamäe lossis kõlab Ernst von Dohnányi, Aulis Sallineni, Andrei Ešpai, Ester Mägi, Mihkel Lüdigi ja Rudolf Tobiase looming. Muusikat esitab Tallinna Keelpillikvartett ja Diana Liiv (klaver, harmoonium).

Festival miniAFEKT 29. oktoobrist – 4. novembrini Tartus ja Tallinnas

Seoses koroonapandeemiaga on igasügisene rahvusvaheline nüüdismuusikafestival AFEKT seekord veidi väiksemas mahus ja kannab pealkirjaga miniAFEKT. Festivali avakontserdil dirigeerib Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit Taanis resideeriv Eesti dirigent Kaisa Roose ning orkestri ees soleerib flöödiduo MoMa ehk Monika Mattiesen ja Maarika Järvi.

Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia annab Urmas Sisaski juubelile pühendatud kontserdi

Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia hooaja avakontsert 31. oktoobril on pühendatud maestro Urmas Sisaski 60. sünnipäevale ning tema ainulaadsele loomingule. Ettekandele tuleb Missa nr 7 ehk „Jaapani missa“, mida Eestis avalikult veel esitatud pole, „Eesti missa“ ning uudisteos „Tähtede vägi nr 1“ Jaan Tammsalu tekstidele.

Pärnu Linnaorkester jätkab hooaega virtuoosidega

Sel laupäeval jätkab Pärnu Linnaorkester hooaega kahe särava muusikuga. 24. oktoobri õhtul kell 19 algavat kontserti juhatab dirigent Risto Joost, flöödil soleerib Pipilota Neostus.

Viiuldaja-imelaps ja Kremerata Baltica uues kontserdisarjas „Klaaspärlid Palmses“

Palmse mõisa ja festivali Klaaspärlimäng koostöös on sündimas kontserdisari „Klaaspärlid Palmses”. Alates novembrist on iga kuu teisel laupäeval võimalus publikul veeta õhtupoolik mõisakompleksis koos kõrgekvaliteedilise klassikalise muusikaga ning soovi korral ka nautida maitsvaid roogasid. Kontserdisarjale teevad väärika avangu 14. novembril kell 19 rahvusvahelise mainega kammerorkester Kremerata Baltica ja „Wunderkind”-viiuldaja Daniil Bulayev.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist (19.–25. oktoober)

Corelli Music ja Opera Veto toovad Eesti mõisates ettekandele Telemanni koomilise lühiooperi „Pimpinone“; kammerkoor Voces Tallinn koos dirigent Risto Joostiga esitab Rahmaninovi suurteost „Koguöine jumalateenistus“; Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees soleerib tšellist Marcel Johannes Kits; Tartus annab soolokontserdi pianist Joonatan Jürgenson. Need ja teised sündmused alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendrist.

Ansambel U: astub üles maailma nüüdismuusika tippu kuuluva vioolakunstnik Garth Knoxiga

20. oktoobril leiab aset Ansambel U: kontsert sarjas „URR – ansambel U: Rahvusringhäälingus“ Eesti Raadio 1. stuudios. Seekordseks erikülaliseks on vioolamängija Garth Knox (Prantsusmaa). Ettekandele tuleb Lauri Jõelehe, Garth Knoxi, Salvatore Sciarrino ja Morton Feldmani looming.

Algab XII rahvusvaheline festival KLAVER

Tänavune festival KLAVER on pühendatud Beethoveni 250. sünniaastapäevale – programmi sisuliseks teljeks on kõigi Beethoveni viie klaverikontserdi ning klaveriga koorifantaasia ettekanded kuue Eesti tipp-pianisti – Age Juurikas, Maksim Štšura, Ralf Taal, Irina Zahharenkova, Sten Heinoja, Sten Lassmann – soleerimisel.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist (12.–18. oktoober)

Eesti Rahvusmeeskoor kannab ette Veljo Tormise suurvormi „Kalevala 17. runo“; Estonia kontserdisaalis stardib klassikalise klaverimuusika suursündmus ehk Rahvusvaheline Festival Klaver; Leonora Palu ja Andrus Kallastu esitavad Pärnus 20. sajandi flöödimuusikat ning Rahvusooper Estonia sümfooniaorkester annab Peeter Lilje mälestusele pühendatud kontserdi EMTA kontserdisaalis. Need ja teised sündmused alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendrist.

Milanos kõlab helilooja Alisson Kruusmaa uus teos

Pühapäeval, 18. oktoobril kõlab Milanos esmakordselt helilooja Alisson Kruusmaa uudisteos „The Moon is Distant from the Sea“, mis on kirjutatud Itaalia kammeransamblile Le Cameriste Ambrosiane.

Eesti Rahvusmeeskoori sügiskontserdid „Tormis. Kalevala 17. runo“

Eesti Rahvusmeeskoori tänavuste sügiskontsertide keskmes on Veljo Tormise harva esitatav koorioopus „„Kalevala“ seitsmeteistkümnes runo“ ja Eesti ühe mängituma helilooja Tõnu Kõrvitsa uudisteose „Kuu triptühhon“ esmaesitlus.

Kirjud sügismaastikud puhkpillide kõlavärvides

9. oktoobril kell 19 astub kontserdil “Sügisvariatsioonid” Pärnu raekoja lavale Pärnu Linnaorkestri puhkpillikvintett koosseisus Leonora Palu (flööt), Anna Šulišenko (oboe), Edmunds Altmanis (klarnet), Jakob Peäske (fagott) ja Artur Reinpõld (metsasarv). Kavas mh ka Villem Kapi, Tõnu Kõrvitsa ja Lauri Jõelehe looming.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist (6. oktoober – 11. oktoober)

6. oktoobril esineb Estonia kontserdisaalis klaveritrio koosseisus Katariina Maria Kits (viiul), Valle-Rasmus Roots (tšello) ja Sten Lassmann (klaver). Reedel toob Tallinna Kammerorkester Olari Eltsi juhatusel Eesti esiettekandele Helena Tulve teose “Hingamisveele“. Nädala lõpus leiab Tallinnas aset XV Eesti Kammerkooride Festival. Need ja teised sündmused alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendrist.

Viinis esietendus Tarkovski aineline elektrooniline kammerooper

1. oktoobril esietendus Viinis etenduskunstide keskuses WUK Thomas Desi elektrooniline kammerooper “Tarkovski – 8. film”. Etenduse muusika on loonud ning ühtlasi osaleb ettekannetel elektroonilise muusika trio NIHE (Ekke Västrik, Taavi Kerikmäe, Tarmo Johannes).

Helena Tulve „Hingamisveele“ tuleb Eestis esiettekandele

Estonia kontserdisaalis tuleb ettekandele Helena Tulve „Hingamisveele“, mis valmis Müncheni Kammerorkestri ja Musica Femina München tellimusel 2011. aastal ning mille maailmaesiettekanne oli samal aastal Saksamaal ja Austrias. Hiljem on teost esitatud Soomes ja Venemaal, Eestis kõlab see esmakordselt Tallinna Kammerorkestri ja dirigent Olari Eltsi esituses 9. oktoobril kontserdil „Kõrvaring III: Fööniksi pisarad“.

Selgusid 2020. aasta muusikapreemiate laureaadid

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Eesti Muusikanõukogu andsid 1. oktoobril üle muusikapreemiad. Auhinnatseremoonia toimus Estonia kontserdisaalis.

Collegium Musicale 10: Timo Steineri „Ülemlaul vaimsele vaprusele“ esiettekanne

Laupäeval, 3. oktoobril kell 20 kõlab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis Collegium Musicale esituses maailmaesiettekandena Timo Steineri „Ülemlaul vaimsele vaprusele“. Teose tekstid pärinevad Maurice Maeterlincki raamatust „Tarkus ja saatus“, tekstid valis Andri Luup. Kontserdil on kaastegev Marius Peterson. Dirigent Endrik Üksvärav.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist (28. september – 3. oktoober)

Alexela kontserdimajas tähistatakse Olav Ehala 70. sünnipäeva, rahvusvaheline muusikapäev toob tasuta kontserdid pea kõikjale üle Eesti, Kristiina Poska juhatab Liisa Hirschi teost Tamperes ning kammerkooril Collegium Musicale täitub 10. tegevusaasta. Need ja teised sündmused alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendrist.

Lossimuusika alustab uut hooaega

Sel pühapaeäval, 27. septembril avab 2014. aastal alustanud kontserdisari „Lossimuusika“ oma hooaja. Traditsiooniliselt Kadrioru lossis toimuval kontserdil astuvad üles Leedu viiuldaja Dalia Dédinskaité ja tšellist Gleb Pyšniak ning koos nendega Ralf Taal.

Arvo Pärdi teose „Für Jan van Eyck” maailma esiettekanne Belgias

Täna tuleb Gentis Sint-Baafs Kathedraalis esiettekandele Arvo Pärdi uus teos „Für Jan van Eyck” segakoorile ja orelile (2019). Teose tellis Genti linn tähistamaks Jan van Eycki teema-aastat ning selle kannab ette Collegium Vocale Gent Philippe Herreweghe juhatusel.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist (21.–27. september)

Sündmusi alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendrist: Eesti Kontserdi hooaja avakontserdid „Ringlemisi“ (24.09 Estonias, 25.09 Pärnus ja 26.09 Vanemuises) ja „Arvo Pärt 85“ (24.09 Jõhvis ja 25.09 Estonias) ning barokkansambel Floridante Vilniuses (27.09).

Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia laureaat on Galina Grigorjeva

18. septembril anti Estonia kontserdisaalis ERSO kontserdil Eesti Heliloojate Liidu algatatud Lepo Sumera nimeline heliloomingu preemia, mille laureaadiks valis žürii helilooja Galina Grigorjeva.

Veljo Tormise loomingu põhjal valmib muusikalavastus „Ringlemisi“

Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Eesti Kontserdi koostöös jõuab lavale Veljo Tormise loomingust inspireeritud muusikalavastus „Ringlemisi“, millega tähistatakse helilooja 90. sünniaastapäeva. Muusikalavastuse lavastaja-koreograaf on Teet Kask, muusikaline juht ja dirigent Kaspars Putniņš. Eesti Filharmoonia Kammerkoorile sekundeerib solistina Liisi Koikson. Etendused toimuvad 24.–26. septembrini Estonia kontserdisaalis, Pärnu kontserdimajas ja Vanemuise kontserdimajas.

Kammerkoor Head Ööd, Vend pühendab kaks kontserti Urmas Sisaski 60. sünnipäevale

Kammerkoor Head Ööd, Vend annab 19. septembril Raplas ja 20. septembril Tallinnas kontserdi, kus kõlab Urmas Sisaski vaimulik koorimuusika. Juhatab Pärt Uusberg.

LHV uue heliloomingu Au-tasu 2020 laureaat on Märt-Matis Lill

LHV Au-tasu laureaat kuulutati välja eile Arvo Pärdi Keskuses festivali Eesti Muusika Päevad kontserdil. Preemia laureaat on Märt-Matis Lill teose “Suidsusannasümfoonia” eest.

Arvo Pärt 85

Täna tähistab oma 85. sünnipäeva helilooja Arvo Pärt. Juubelisündmused leiavad aset nii kontserdisaalides kui ka raadios ja televisioonis. Arvo Pärdi muusika kõlab sünnipäevakontserdil Tallinna Jaani kirikus, ERSO hooaja avakontserdil Estonia kontserdisaalis ning Rakvere gümnaasiumis. ETV ekraanile jõuab erisaade Arvo Pärdist ning dokumentaalfilmi „Muusikajanu“ esilinastus.

Urmas Sisask 60

9. septembril tähistab oma 60. sünnipäeva helilooja Urmas Sisask, kelle juubeli tähistamiseks toimub üle Eesti mitmeid üritusi. Kontserdisarjas „Teekond universumi südamesse“ esitatakse tervikuna „Tähistaeva tsükkel” . 9. septembril ilmub Jaapanis ka plaat esmasalvestusega tsüklist „Ekvatoriaaltaevas“ Yuko Yoshioka esituses. Kammerkoor Head Ööd, Vend pühendab helilooja sünnipäevaks kaks kontserti tema vaimuliku muusikaga. Pärnu kontserdimajas tuleb esiettekandele Urmas Sisaski Tšellokontsert ja "Naage sümfoonia".

Festivalil Eesti Muusika Päevad esinema pidanud Stockholmi saksofonikvarteti kontsert toimub virtuaalselt

Arvo Pärdi Keskuses 17. septembril esinema pidanud Rootsi koosseisu Stockholmi Saksofonikvarteti kontsert jääb ära ning eesti heliloojate uudisteoste maailma esiettekanded jõuavad publikuni virtuaalselt otseülekandena Rootsist. Esiettekandele tuleb Jüri Reinvere detailirikas uudisteos „A-O” ning Liisa Hirschi uudisteos, mis uurib loomade vahelist auditiivset kommunikatsiooni ning tugineb hundikarja salvestuste spektraalsele jäljele.

Pärnu Linnaorkester avab uue hooaja Rasmus Puuri viiulikontserdi esiettekandega

13. septembril avab Pärnu Linnaorkester Pärnu kontserdimajas oma uue hooaja Rasmus Puuri viiulikontserdi esiettekandega, kus soleerib Linda-Anette Verte. Lisaks on kavas Erkki-Sven Tüüri ja Ludwig van Beethoveni looming, juhatab Kaspar Mänd.

Täna algavad Pärdi päevad

Arvo Pärdi 85. sünnipäeva tähistab Nargenfestival mitme teose uusversiooniga nii helilooja enda kui ka teiste seades, mis pole varem Eestis kõlanud. Kontserte annavad Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Vox Clamantis, Raschèr Saxophone Quartet, Hugo Ticciati ja Priya Mitchell jt.

Täna algavad kümnendad Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud

Tänasest kuni 30. augustini saab suurel ekraanil taas näha väärtfilme, milles kõlab olulisel kohal Arvo Pärdi helilooming. Kümnendat aastat toimuvad Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud toovad vaatajateni paremiku varasematel filmiõhtutel näidatud linateostest. Sel aastal tähistab keskus sündmusega ühtlasi helilooja 85. sünnipäeva. Filmid linastuvad kinos Sõprus ja Arvo Pärdi Keskuses.

Lahkunud on dirigent Jüri Alperten

Kolmapäeval lahkus pärast pikka ja rasket haigust 63 aasta vanusena Rahvusooper Estonia kauaaegne dirigent Jüri Alperten (16.06.1957–26.08.2020).

Segakoor Noorus toob juubeli puhul taas lavale Alo Mattiiseni risotooriumi „Roheline muna“

60 aasta juubelit tähistav segakoor Noorus toob septembris Tallinnas ja Tartus toimuvatel kontsertidel lavale 30 aasta taguse värvika teose „Roheline muna“ ning esitleb uut plaati „Lendutõus“.

Marie-Helen Aavakivi ja Ralf Taali uus CD ning kontserdid

Augustis ilmus viiuldaja Marie-Helen Aavakivi ja pianist Ralf Taali uhiuus CD, kus kõlavad Johannes Brahmsi, Franz Schuberti, César Francki ja Eduard Tubina teosed viiulile ja klaverile. Duo astub kahe kontserdiga üles 28. augustil Tartus ja 31. augustil Tallinnas, kus ettekandele tuleb ka Heino Elleri, Artur Lemba ja Johan Tamverki muusika.

Pärnu Linnaorkestri kontsert-ringreisil kõlab Gennadi Tanieli senikuulmata kitarrikontsert

Kolmel augustikuu õhtul kõlab Pärnu Linnaorkestri esituses kaunis eesti heliloojate looming. Sel reedel, 28. augustil kell 19 Vändra kirikus, laupäeval, 29. augustil kell 19 Pärnu-Jaagupi kirikus ning pühapäeval, 30. augustil kell 17 Pärnu Raekojas toimuvaid “Hää Eesti asi” kontserte juhatab dirigent Henri Christofer Aavik. Soleerib uuema põlvkonna interpreet ning rahvusvaheliste konkursside laureaat Kirill Ogorodnikov kitarril.

XVI Tallinna Kammermuusika Festival

22.-29. augustini vältava Tallinna Kammermuusika Festivali teema on „Põhjala perspektiivid“ ning kuulajani tuuakse seitse temaatilist kontserti tippmuusikute esituses. Festivali peakülaline on sopran Camilla Nylund, esiettekandes kõlab Tõnis Kaumanni Fagotikontsert ning üle antakse muusikute fondi PLMF igaaastane preemia „Noor laulja“.

Laupäeval esiettekandena kõlav „Maarja missa“ on pühendatud koduvägivalla all kannatanuile

Laupäeval, 22. augustil kell 20 tuleb Tallinna Jaani kirikus esiettekandele Maria Fausti kooriteos „Maarja missa“. Teos valmis kammerkoori Collegium Musicale tellimusel ja on pühendatud kõigile koduvägivalla all kannatanuile. Kontserdi tulu läheb MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskusele õigusabi paremaks korraldamiseks.

Täna algab XXIII Suure-Jaani Muusikafestival

Sel aastal toimub festival 18.–23. augustil ning koroonaviiruse tõttu maailmas valitseva olukorraga seoses astuvad üles vaid Eesti artistid. Publiku ees on Hortus Musicus ja Andres Mustonen, Pärnu Linnaorkester, soo-orkester, Aare Tammesalu, Martti Raide, Mari-Liis Uibo, Toomas Nestor, Jaak Sooäär, Ara Yaralyan, Aleksandra Kremenetski, Johanna Vahermägi, ansambel Kukerpillid jt. Lõunatundides kohtuvad huvilistega Mati Kaal, Igor Volke ja Tõnis Kõrvits.

Lahkunud on helilooja Helmut Rosenvald

Meie hulgast on lahkunud helilooja ja viiuldaja Helmut Rosenvald (22.02.1929–29.07.2020).

Collegium Musicalel valmis video Veljo Tormise teosele Raua needmine

Kammerkooril Collegium Musicale valmis värske video Veljo Tormise teosest „Raua needmine“ helilooja 90. sünniaasta tähistamiseks.

Veljo Tormis 90

7. augustil on 90. sünniaastapäev Eesti ühel armastatumal heliloojal Veljo Tormisel (7.08.1930–21.01.2017), kelle hindamatu pärandi unikaalseim osa on eesti ja selle sugulasrahvaste rahvalaulul põhinev koorilooming. Eestis tähistatakse augustis Veljo Tormise sünniaastapäeva mitmete sündmustega Tallinnas, Tartus, Viljandis, Türil, Kuusalus ja Võrumaal.

24.–30. augustil toimub Tallinnas noorte klassikalise muusika festival KRATT

KRATT pakub arengu- ja esinemisvõimalusi 10–20-aastastele interpreetidele ja tulevastele klassikatähtedele. Praegu käivad hoogsad ettevalmistused 24.–30. augustini toimuvateks proovideks, õpitubadeks ja kontsertideks. Festivali peakorter, proovi- ja õpitubade ruumid on Tallinna vanalinnas, kontserdid toimuvad Niguliste kirikus ja Tallinna Õpetajate majas.

„Great Service“ – kontsert vaimuliku muusikaga

Rahvusvaheliselt tunnustatud kooridirigent Edward Caswell, Eesti Aasta Koorimuusika Plaadi 2019 laureaat Voces Tallinn ja barokkansambel Floridante annavad 28. ja 29. augustil Eestis kaks kontserti. Nimiteos William Byrdi „Great Service“ on anglikaani kiriku vaimuliku muusika kroonijuveel. Kontserdid on pühendatud Arvo Pärdi 85. sünnipäevale.

IX Pühalepa muusikafestivali avab Veljo Tormise 90. sünniaastapäeval Tormis Quartet

Reedel, 7. augustil tähistatakse Hiiumaal Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva Pühalepa muusikafestivali avakontserdiga, kus Veljo Tormise loomingut esitab Tormis Quartet. Kontsert toimub kell 18 Pühalepa kirikus.

Eesti Muusika Infokeskus on suvepuhkusel

Eesti Muusika Infokeskus on kollektiivsel suvepuhkusel 2. augustini. Juulikuu muusikasündmuste ülevaatega saab tutvuda meie kodulehe rubriigis „Uudiskiri“. Põhjalikuma info kontsertide kaupa leiate meie Muusikasündmuste kalendrist. Muusikapoe tellimusi hakkame täitma 3. augustist. Krediitkaardiga makstud PDF-formaadis noodid jõuavad teie meiliaadressile automaatselt. Kaunist suve!

Arvo Pärdi Keskus annab 10. sünnipäeva puhul välja „Ukuaru valsi“ plaadi

Arvo Pärdi Keskus tähistab 22. juunil oma 10. sünnipäeva ning on selle puhul välja andnud singli, millel kõlab Arvo Pärdi „Ukuaru valss“ helilooja enda esituses. Plaadiesitluse salvestus avaldatakse 22. juuni keskpäeval ERRi portaalis.

Keskpäevane rännak kirjutel helimaastikel. Pärnu Linnaorkestri kammermuusikasarja viimane kontsert toob kuulajateni eklektilise muusikavaliku

Pärnu Linnaorkesteri neljas ja viimane „Facebook Live“ kammermuusikakontsert toimub sel kolmapäeval, 17. juunil. Keskpäeval kell 13 tuuakse Pärnu Raekoja saalist kuulajateni põnevalt eriilmeline kava.

Helena Tulve maailmaesiettekanne Bang on a Can maratonkontserdil

New Yorgi nüüdismuusikale orienteeritud organisatsiooni Bang on a Can korraldusel toimub 14. juunil 6-tunnine veebikontsert, kus tuleb ettekandele muusika heliloojatelt üle maailma seal hulgas 10 uudisteost. Kontserdi esimeses plokis tuleb maailmaesiettekandele Helena Tulve „Without love atoms would stop spinnin” soolotšellole (2020), mille esitab Kanada tšellist Arlen Hlusko.

Seosed eesti muusikaloos. Pärnu Linnaorkestri fantaasiaküllane kolmapäev Reimanni ja Ehalaga

Pärnu Linnaorkester jätkab kolmapäeval, 3. juunil "Facebook Live" kammermuusikasarjaga. Keskpäeval kell 13 toimuva otselülituse kaudu tuuakse Pärnu Raekoja saalist kuulajateni valik eesti kammer-ja levimuusikast.

Eino Tambergi 90. sünniaastapäevale pühendatud kontserdid veebis ning erinädal Klassikaraadios

Sel nädalal pühenduvad mitmed eesti muusikakollektiivid helilooja Eino Tambergi (1930–2010) 90. sünniaastapäeva tähistamisele. Klassikaraadio on selleks puhuks kokku pannud terve nädala vältava eriprogrammi.

Vox Clamantis annab välja uue plaadi Kreegi muusikaga ECM Recordsi alt

8. mail ilmub ansambli Vox Clamantis uus plaat "The Suspended Harp of Babel".

Reedel, 8. mail kõlab Estonia kontserdisaali laval, parteris, rõdudel ja koridorides Lepo Sumera muusika

8. mail täitub 70 aastat helilooja Lepo Sumera sünnist. Sel puhul kõlab ERSO TV otse-eetris tema kammermuusika ERSO solistide ja pianist Kadri-Ann Sumera esituses ning seejärel 2019. aasta kontserdisalvestus Noblessneri valukojast, kus ERSO ees soleerib Sumera Tšellokontserdis Theodor Sink, juhatab Paavo Järvi.

Eesti muusikute kontserdid veebis

Mitmed muusikakollektiivid pakuvad oma kodulehtedel võimalust osa saada videokontsertidest. Avatud on ERSO ja Corelli Musicu virtuaalsed kontserdisaalid, Rahvusooper Estonia näitab etendusi Facebookis, Eesti Kontsert alustas sarja „Kodukontsert“ Spotifys ja palju muud.

Selgunud on heliloomingu preemia Au-tasu 2020 nominendid

Selgunud on LHV heliloomingu preemia Au-tasu nominendid. Auhinnale kandideerib tosin 2019. aastal valminud helitööd.

Oktoobris toimub Arvo Pärdi 85. sünnipäeva tähistav teaduskonverents

Arvo Pärdi Keskus – helilooja isikuarhiiv ning info- ja muusikakeskus Laulasmaal – ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia korraldavad helilooja 85. sünnipäeva puhul rahvusvahelise teaduskonverentsi, mis on pühendatud Arvo Pärdi loomingu ja seda ümbritseva kultuuriruumi uurimisele.

Rahvusvahelisel konkursil värskelt pärjatud noored muusikud esinevad Estonia kontserdisaalis

Noored Eesti interpreedid viiuldaja Robert Traksmann, tšellist Marcel Johannes Kits ja pianist Rasmus Andreas Raide võitsid mainekal kammermuusika ansamblite konkursil Soomes esikoha. Rahvusvaheliselt konkursilt saabunud võidukaid muusikuid on võimalik kuulata juba 17. märtsil Estonia kontserdisaalis, kontserdisarja „i nagu interpreet“ raames.

Erkki-Sven Tüüri orkestrimuusikat juhatavad märtsis Paavo Järvi, Olari Elts, Anu Tali ja Risto Joost

Märtsikuus tuleb üheksa Erkki-Sven Tüüri orkestriteost ettekandele mitmetes Euroopa kontserdisaalides, neist enamust juhatamas eesti dirigendid. Tüüri akordionikontserti juhatab Zürichis Paavo Järvi, Olari Eltsi juhatusel kõlab Rootsis “Whistles and Whispers from Uluru” ja “Crystallisatio”, Prahas “Searching for Roots” ning Londonis 9. sümfoonia. Anu Tali on Turu Filharmooniaorkestri ees juhatamas orkestriteost “Le poids des vies non vécues” , “Passion” keelpillidele tuleb Risto Joosti juhatusel ettekandele Saksamaal.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist (9.–15. märts)

Mart Saare kogutud soololaulude teise plaadi esitluskontsert Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis; Erkki-Sven Tüüri akordionikontsert kahel kontserdil Zürichis Tonhalle Maagi kontserdisaalis Paavo Järvi dirigeerimisel; Mari Polli ja Mihkel Polli kontsert Tallinna Raekojas. Need ja teised sündmused algavaks nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendris.

X Eesti noorte segakooride konkurss-festival

14.–15. märtsil toimub Pärnus Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale pühendatud X Eesti noorte segakooride konkurss-festival, mis toob Pärnusse üle 500 laulja kõikjalt Eestist! Festivali kunstiline juht on Janne Fridolin.

Mart Saare kogutud laulude teise plaadi esitluskontserdid

Jaanuaris ilmus Mart Saare kogutud soololaulude teine plaat, kus helilooja laululoomingut esitavad Iris Oja (metsosopran), Atlan Karp (bariton) ja Kadri-Ann Sumera (klaver). Uue plaadi sitluskontserdid leiavad aset 10. märtsil Tallinnas, 17. märtsil Viljandis ja 19. märtsil Tartus.

Collegium Musicale esituses kõlab naistepäeval Tõnu Kõrvitsa „Päikeselaul“

Pühapäeval, 8. märtsil kell 18 toimub Tallinnas Niguliste kirikus kontsert „Päikeselaul“, kus publiku ette astub Collegium Musicale koos Eesti Sinfoniettaga. Dirigent on Endrik Üksvärav. Kavas on Pärt Uusbergi „Palve“, Tõnu Kõrvitsa „Päikeselaul“ ja norra helilooja Ola Gjeilo „Sunrise Mass“.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist (2.– 8. märts)

Pianistid Kadri-Ann Sumera ja Sten Lassmann esitavad soolokontsertidel Moskvas ja Tallinnas eesti muusikat ning kammerkoor Collegium Musicale ja Eesti Sinfonietta koos dirigent Endrik Üksväravaga on kokku pannud kontserdi, kus kõlavad päikesest inspireeritud teosed. Need ja teised sündmused alanud nädalaks EMIKi muusikasündmuste kalendris.

Ansambel U: on nomineeritud festival Classical: NEXT 2020 Innovatsiooni Auhinnale

Ülemaailmse haardega muusikafoorum Classical: NEXT annab sel kevadel kuuendat korda välja Innovatsiooni Auhinna. Sel aastal on nimentide hulgas ka Eesti üks juhtivaid nüüdismuusikaansambleid Ansambel U:.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist (24. veebruar – 1. märts)

Sündmusi EMIKi muusikakalendrist alanud nädalaks: Tauno Aintsi akordionikontserdi esiettekanne Helsingis, Mihkel Poll soleerib ERSO ees Eduard Tubina "Kontsertiinos" ning kandlemängija Anna-Liisa Eller annab soolokontserdi Itaalias.

Organist Kristel Aer annab veebruari lõpus ja märtsi alguses kaks kontserti Inglismaal

29. veebruaril annab Kristel Aer kontserdi koos naiskooriga Ancora Hampshire’i maakonnas Odihamis. Kontsert Kõigi Pühakute Kirikus (All Saints Church) kannab pealkirja „Spirit of Estonia“ ja koosneb eranditult Eesti heliloojate koori- ning orelimuusikast. 3. märtsil toimub Kristel Aeru soolokontsert Altoni St Lawrence Churchis, sealse oreliühingu üle 50-aastase traditsiooniga orelikontsertide sarjas.

Algas kandideerimine silmapaistvaima nüüdismuusika uudisteose LHV Au-tasule

Alates tänasest saab esitada kandidaate uue heliloomingu LHV Au-tasu preemiale, mis tunnustab möödunud aasta nüüdismuusika uudisteoseid. Erakapitali toel on ühel Eesti nüüdismuusika heliloojal võimalik pälvida rahaline stipendium ning saada eksklusiivne heliloomingu tellimus Eesti vanimale muusikafestivalile Eesti Muusika Päevad.

Saksamaal Osnabrücki teatris esietendub Jüri Reinvere neljas ooper

Helilooja Jüri Reinvere neljas ooper „Vari“ („Der Schatten“) tuleb Osnabrücki teatri tellimusel esmakordselt lavale 2021. aasta juunis. Kahevaatuseline lavateos põhineb Hans Christian Anderseni samanimelisel muinasjutul. Nagu ka oma eelmistele ooperitele, on libreto loonud Reinvere ise.

Noppeid EMIKi muusikakalendrist (17.-23. veebruar)

Sündmusi EMIKi muusikasündmuste kalendrist algavaks nädalaks: saksofonikvartett Quattro Quarti eesti muusika kontsert „Isamaa ilu…“; Tallinna Kammerorkester ja Tõnu Kaljuste toovad esiettekandele Erkki-Sven Tüüri 1. sümfoonia uusversiooni; Cyrillus Kreegi ja Tõnu Kõrvitsa muusika Tartu Ülikooli kammerkoori esituses ning Tokyo NHK sümfooniaorkester koos peadirigent Paavo Järviga Eestis.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustas turneed Hollandi kontserdimajades

Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) alustas turneed Hollandis, kus eile toimus esimene kontsert Tilburgi teatris. 8-päevases tihedas kontserdigraafikus esinetakse Kaspars Putniņši juhatusel seitsme a cappella kontserdiga. Koostöös turnee korraldaja Amsterdami Muziekgebouw’ga valiti kavasse Arvo Pärdi teosed „Summa“ ja „Nunc dimittis“ ning Sergei Rahmaninovi „Püha Johannes Kuldsuu liturgia“ (op 31).

Erkki-Sven Tüür taaselustab teose loomeperioodi algusajast

21. veebruaril kõlab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis Erkki-Sven Tüüri 1984. aastal valminud Sümfoonia nr 1 uusversioon, esitajaks Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel. Lisaks on kavas veel Lepo Sumera, Arnold Schönberg ja Alexander von Zemlinsky looming. Kaastegev on EMTA koor.

Ansambel Una Corda esineb rahvusvahelisel harfifestivalil Helsingis

Sel nädalal, 13.–16. veebruarini leiab Helsingi Musiikkitalos aset rahvusvaheline harfifestival, mille raames on kutsutud esinema ka ansambel Una Corda, kelle esituses kõlavad Age Veeroosi, Galina Grigorjeva, Mirjam Tally ja Helena Tulve teosed, esiettekandele tuleb Liisa Viira "Joonistus".

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pühendab õppejõudude loometegevusele, jazzmuusika pärlitele ja doktoriõppe tudengite kunstile oma kontserdisarjad

Sel nädalal täieneb Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) kontserdihooaeg kolme uue sarjaga, mis toob kuulajateni õppejõudude loometegevuse, jazzmuusika pärlid ning doktoriüliõpilaste sisuka tegevuse: „Doktorandid laval“, „Academia aeterna“ ja „Jazz akadeemias“.

Noppeid EMIKi muusikasündmuste kalendrist (10.-16. veebruar)

Valik sündmusi EMIKi muusikasündmuste kalendrist algavaks nädalaks: ansambel U: kontsert Eesti Rahvusringhäälingus, Kristi Kapteni soolokontsert Estonias, eesti muusikud Iisraelis ning Eesti Filharmoonia Kammerkoori turnee Hollandis.

Enam kui kolmekümnes raadiojaamas mängitud Elis Halliku teost „To Become a Tree“ esitatakse taas Brüsselis Flagey kontserdimajas

Brüsselis kõlab täna, 4. veebruaril, ECCO (The European Contemporary Composers Orchestra) kontserdil ansambli Fractales esituses Elis Halliku teos „To Become a Tree“.

Projektis “250 klaveriteost Beethovenile” tuleb esiettekandele Age Veeroosi klaveripala

30. jaanuaril tuleb Bonnis Beethoveni gümnaasiumis esiettekandele Age Veeroosi klaveriteos “Imaginäre Sonate” op. 53. Saksa pianist Susanne Kessel tegi 250 heliloojale üle maailma ettepaneku kirjutada teos Beethovenile tema 250. sünniaastapäevaks. Kõikide teoste esiettekanded toimuvad Beethoveni sünnilinnas Bonnis, need salvestab WDR ning kirjastab Editions Musica Ferrum Inglismaal.

Tallinna Kammerorkester kontserdireisil Euroopas

Tallinna Kammerorkester viibib 29. jaanuarist kuni 5. veebruarini kontserdireisil Euroopas, andes kokku neli kontserti. 29. ja 30. jaanuaril Austrias ja Itaalias on solistina kaastegev viiuldaja Carolin Widmann ning 5. veebruaril Saksamaal helilooja ja oudi mängija Anouar Brahem, juhatab Ritso Joost. 3. veebruaril Arvo Pärdile pühendatud kontserdil Saksamaal liitub orkestriga Eesti Filharmoonia Kammerkoor, juhatab Tõnu Kaljuste.

Selgusid Eesti Muusikaauhinnad 2020 võitjad

24. jaanuaril Saku Suurhallis toimunud Eesti Muusikaauhinnad 2020 galal pälvisid kõige rohkem auhindu Anna Kaneelina ja nublu. Aasta Klassikaalbumiks valiti Heino Elleri „Sümfoonilised poeemid“. Kodumaise muusikamaailma tippsündmusel jagati auhindu kokku 18 kategoorias.

Eesti Kooriühing jagas aastapreemiaid

Pühapäeval, 26. jaanuaril kuulutas Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate saajad. Aasta kooriks 2019 sai Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor (dirigent Triin Koch). Koori 2019. aaasta tähtsündmuseks oli edukas esinemine VI rahvusvahelisel Vietnami koorikonkursil, kus võit toodi koju kolmes kategoorias: A-kategooria naiskoorid, vaimulik muusika ja rahvamuusika. Aasta dirigendiks 2019 valiti Triin Koch, kes oli Tartu laulupeo kunstiline juht ja XXVII üldlaulupeo „Minu arm” valikkooride dirigent ja segakooride liigijuht.

Kontsert Mari Amori loomingust

Segakoor K.O.O.R. alustab oma kaheksandal sünnipäeval tähestikulist kontserdisarja. Esimesel kontserdil „„A“ nagu Amor“ esitatakse helilooja Mari Amori loomingut. Muuhulgas tuleb esmaettekandele tema tsükkel Valdur Mikita tekstidele. Koori juhatab Raul Talmar, külalisesinejad on Mati Turi (tenor) ja Martti Raide (klaver).

Ilmus Mart Saare kogutud soololaulude teine plaat

Jaanuari alguses ilmus Mart Saare kogutud soololaulude teine plaat, kus helilooja kunst- ja rahvalaule esitavad metsosopran Iris Oja, bariton Atlan Karp ja pianist Kadri-Ann Sumera. Plaadil on 34 laulu, neist kaheksa esmasalvestust. Salvestuse Tubina saalis Tartus tegi Martin Hein.

Dirigent Juha Kangas salvestab plaadi koos Soome solistide ja Tallinna Kammerorkestriga

Oma 75. sünnipäeva-aastal salvestab Soome dirigent Juha Kangas plaati Tallinnas. Koos Soome solistide, vioolamängija Lilli Maijala ja tšellisti Marko Ylöneniga jõuavad plaadile Pēteris Vasksi Vioolakontsert ja Tšellokontsert.

Saksamaal esietendub Jüri Reinvere ooper „Minona“

Sel laupäeval, 25. jaanuaril kell 19 tuleb Regensburgi teatris esmakordselt lavale Jüri Reinvere ooper „Minona“, mille teater tellis heliloojalt Beethoveni 250. sünniaastapäeva tähistavaks aastaks. Kahevaatuselise ooperi peategelane on Beethoveni arvatav tütar Minona von Stackelberg (1813–1897). Ooperi libreto on loonud Reinvere ise, selle lavastas Hendrik Müller.

Antakse välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiad

Pühapäeval, 26. jaanuaril jagab Eesti Kooriühing koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiaid. Aastapreemiate gala toimub kell 15 Estonia kontserdisaalis. 12 kategoorias kandideerib aastapreemiatele 81 nominenti.

Pärnu Nüüdismuusika Päevadel 2020 uuritakse viga süsteemis

Pärnu Nüüdismuusika Päevade 2020 eesmärk on läheneda muusika kompositsioonimudelitele kui süsteemimudelitele ning tegelda vea mõiste kaudu muusika kui süsteemi uurimisega. Festivali kavas on sümpoosion, kontserdid, näitus ja töötuba.

Uus-Meremaal toimuvatele Maailma muusika päevadele 2020 valiti Eestit esindama Robert Jürjendali ja Tõnu Kõrvitsa teosed

Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu (ISCM) korraldatava festivali Maailma muusika päevad (World Music Days) kavasse valiti tänavu esindama kahe Eesti helilooja teosed: Robert Jürjendali "Bells" ja Tõnu Kõrvitsa "Stalker-Suite".

Ilmus plaat „Hymns to the Nordic Lights“ Tõnu Kõrvitsa orkestrimuusikaga

Soome plaadifirmalt Ondine ilmus Tõnu Kõrvitsa autoriplaat, kus helilooja orkestrimuusikat esitab Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Risto Joosti juhatusel.