Muusikauudised

Keskpäevane rännak kirjutel helimaastikel. Pärnu Linnaorkestri kammermuusikasarja viimane kontsert toob kuulajateni eklektilise muusikavaliku

Pärnu Linnaorkesteri neljas ja viimane „Facebook Live“ kammermuusikakontsert toimub sel kolmapäeval, 17. juunil. Keskpäeval kell 13 tuuakse Pärnu Raekoja saalist kuulajateni põnevalt eriilmeline kava.

Kammermuusika neljandal kontserdil kuuleb uut ja vana, rütmi ja lüürikat, tehakse sissepõige nii pärimuslikku kui ka sakraalsesse helimaailma. Veebikontserdil tuleb esitusele  heliloojate Bernhard Kroli, Béla Bartoki, Rasmus Puuri ning Georg Philipp Telemanni looming.

Saksa helilooja ja metsasarvemängija Bernhard Krol (1920–2013) on kirjutanud suurel hulgal teoseid soolopillidele ja orkestrile. Krol oli austria helilooja Josef Ruferi (1893–1985) õpilane, kes omakorda oli 20. sajandi ühe olulisema muusika uuendaja Arnold Schönbergi (1874–1951) õpilane ja kaaskondlane. Krol ei võtnud oma loomingus omaks Schönbergi ja Ruferi 12-toonilist kompositsioonimeetodit, vaid hoopis Max Regeri ja Paul Hindemithi tonaalse süsteemi. Kroli poolt loodud teostes on värskust ja tema kompositsioonid näitavad selgelt, et need on loodud tegevmuusiku poolt, kes soovib kaasakiskuvalt oma kuulajate meelt lahutada. Kontserdil kõlab Kroli „Laudatio“ metsasarvele, mida esitab Mattias Vihmann.

Béla Bartók (1881–1945) oli ungari helilooja, pianist ja rahvamuusikateadlane, kes on kirjutanud klaveri- ja viiulikontserte, koori- ja kammermuusikat. Õpingute ajal Budapesti muusikaakadeemias kohtus ta ungari helilooja, haridustegelase, lingvisti ja filosoofi Zoltán Kodályiga, kellega koos kogus rahvamuusikat. Kaia Sepalaane ja Adrian Bravo Lopezi esituses kõlab valik Bartóki tsüklist „44 duot kahele viiulile”.

Rasmus Puur on eesti helilooja ja dirigent, kes lõpetas 2014. aastal Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia cum laude kompositsiooni erialal (õppejõud Tõnu Kõrvits ja René Eespere). Lisaks on ta õppinud dirigeerimist Tõnu Kaljuste käe all. Puuri loomingut on esitanud paljud eesti professionaalsed kollektiivid (sh Pärnu Linnaorkester, Tallinna Kammerorkester, ERSO, Rahvusooper Estonia orkester, Vanemuise teatri orkester, Nargenfestivali orkester, RAM) ning harrastuskollektiivid (sh VHK keelpilliorkester, ETV Tütarlastekoor, Rahvusooper Estonia poistekoor, Collegium Musicale). Pärnu Linnaorkestri muusikute Karl Vakkeri, Hanno-Mait Maadra ja Marina Peleševa poolt tuleb esitusele Rasmur Puuri „Kummalised inimesed“ trompetile, vioolale ja tšellole.

Georg Philipp Telemann (1681–1767) oli saksa helilooja, keda võib pidada ajaloo kõige viljakamaks heliloomingu alal. Säilinud on tema ligi 1500 kirikukantaati, 1000 orkestrisüiti, üle 40 ooperi ja passiooni ning kammermuusikat. Oma eluajal oli Telemannil suurem muusikaline tähtsus kui tema kaasaegsetel Johann Sebastian Bachil, Antonio Vivaldil ning Georg Friedrich Händelil. Mattias Vihmann ja Artur Reinpõld esitavad helilooja teose Fantaasia nr. 1 b-moll TWV40:14 kahele metsasarvele.

Vaata ka: www.facebook.com/ParnuLinnaorkester

Tagasi