Muusikauudised

Annaliisa Pillaku ja Jaanika Rand-Sirbi aastalõpukontsert

Eesti Interpreetide Liidu kontserdisarja „Helisev muusika…“ aastalõpukontsert 27. detsembril kell 19 Mustpeade majas toob publiku ette metsosoprani Annaliisa Pillaku ja pianist Jaanika Rand-Sirbi. Duo esituses kõlavad Edvard Griegi, Erich Wolfgang Korngoldi ja Robert Schumanni laulutsüklid.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor esineb Belgias

Eesti Filharmoonia Kammerkoor annab Daniel Reussi juhatusel aasta viimase kontserdi 22. detsembril Belgia esinduslikus Concertgebouw’ kontserdisaalis Brügges. Kavas on ka Arvo Pärdi ja Galina Grigorjeva teosed.

Eesti solistid laulavad Mozarti ja Haydni suurvorme

Kaht maailma kooriklassika armastatuimat tippteost – Wolfgang Amadeus Mozarti “Missa longat” ja Joseph Haydni “Te Deumi” on võimalik kuulata kolmel õhtul Tartus, Pärnus ja Tallinnas. Suurvormid toovad ettekandele solistid Kädy Plaas, Iris Oja, Mati Turi ja Uku Joller, kaastegevad on Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester, dirigeerib Daniel Reuss.

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum esitleb uusi trükiseid

21. detsembril kell 14 esitleb Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum kolme uut trükist, nende seas ka Heino Elleri sümfooniate juubelipartituure.

Aare Tammesalu pälvis Hendrik Krummi kultuuripreemia

Mustjala festivali algataja ja kunstiline juht, tšellist Aare Tammesalu pälvis Hendrik Krummi nimelise kultuuripreemia. Preemia pidulik üleandmine toimus 13. detsembril Kuressaare kultuurikeskuses. Käesoleval aastal anti preemia välja 18. korda.

Väike-Maarja IV Muusikafestival

Juba neljandat korda peetav Väike-Maarja Muusikafestival toimub sel aastal 21.–23. detsembrini. Festivali kolmel kontserdil esinevad Tallinna Ülikooli Meeskoor ja Politsei-ja Piirivalveorkester, solistidena astuvad üles Marvi Vallaste, Kristina Vähi, Olari Viikholm, Piret Habak, Pille Lill ja Marlena Dombrovska, orelit mängib Tiia Tenno.

Kontsert „Pühadeks koju“ Pärnu Kontserdimajas

Pühapäeval, 16. detsembril kell 17 toimub Pärnu Kontserdimajas kontsert „Pühadeks koju“, kus ooperi- ja muusikaliaariaid ning armastatud jõululaule esitavad Kristi Roosmaa (sopran) ja Ivo Posti (kontratenor) koos Pärnu Kammerkoori ja Pärnu Linnaorkestriga, dirigent on Erki Pehk.

Kalle Randalu ja Olari Eltsi külalisesinemine Soomes

Reedel, 14. detsembril astuvad Soomes külalisesinejatena üles dirigent Olari Elts ja pianist Kalle Randalu. Espoo Kultuurikeskuse Tapiola saalis toimuval kontserdil kõlab kahe Viini koolkonna suurkujude W. A. Mozarti ja A. Schönbergi muusika. Tapiola Sinfoniettat juhatab Olari Elts. W. A. Mozarti Klaverikontserdis nr. 20 soleerib Kalle Randalu.

Tauno Aintsi uudisteos TTÜ Akadeemilise Meeskoori jõulukontserdil

Sel nädalal saab Tallinnas kuulda Tauno Aintsi uut a cappella meeskooriteost „Taevast, kui sa õue lähed“. Laul on looodud Jaan Krossi tekstile ning see tuleb ettekandele reedel ja laupäeval Tehnikaülikooli Akadeemilise Meeskoori jõulukontserdil Tallinna Jaani kirikus.

Heino Elleri 125. juubeliaasta lõpetamine

12. detsembril kell 18 astuvad Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi sinise laega saalis üles Elleri preemia laureaadid Mart Humal ja Sten Lassmann.

Pärnu Linnaorkestri plaadiesitluskontsert

Esmaspäeval, 17. detsembril kell 19 toimub Mustpeade Majas Pärnu Linnaorkestri plaadiesitluskontsert „Kuus aastaaega+“. Astor Piazzolla ja Evald Vainu muusikat esitavad Pärnu Linnaorkester ja solistid Maano Männi (viiul) ja Leonora Palu (altflööt). Kontserdi kunstiline juht on Maano Männi.

Galina Grigorjeva autorikontsert

7. detsembril kell 19 toimub Tartu Jaani Kirikus Galina Grigorjeva autoriõhtu. 2. detsembril oma 50. sünnipäeva tähistanud helilooja loomingut esitavad Eesti Rahvusmeeskoor Mikk Üleoja juhatusel ning solistid Allar Kaasik, Ulla Krigul, Monika Mattiesen ja Brita Reinmann.

Esiettekanded ansambli Resonabilis kontserdil „Enesekaotus“

6. detsembril tuleb Tallinnas Okasroosikese lossi Palmisaalis ettekandele Age Veeroosi, Georges Aperghisi, Malle Maltise ja Märt-Matis Lille teosed. Esiettekandele tuleb Jaak Siku „Ärkamine“ soolohäälele ja šamaanitrummile (2012) ning Tatjana Kozlova „Kuidas joonistada ust“ soolohäälele ning bassflöödile ja kandlele ad libitum (2012). Kontserdi kunstiline juht on Iris Oja, fotod ja visuaalse kujunduse on kontserdile teinud Gabriela Liivamägi.

Virgo Veldi toob esiettekandele Rein Rannapi uudisteose

Sarjas „Eliitkontserdid“ astub seekord üles saksofonist Virgo Veldi, kelle valitud kava peateoseks on prantsuse päritolu helilooja André Caplet’ (1878–1925) teos „Legend“. Esiettekandes kõlab Rein Rannapi uus teos saksofonile ja keelpillikvartetile.

Sopran Kai Kallastu ja pianist Kadri-Ann Sumera esinevad Helsingis

Teisipäeval, 4. detsembril esitavad sopran Kai Kallastu ja pianist Kadri-Ann Sumera Helsingi Kanneltalos Olivier Messiaeni monumentaalse vokaaltsükli “Harawi”.

Jõulumuusika festival „Kirikupühad Maarjamaal“

Kontserdiagentuuri Corelli Music jõulumuusika festival „Kirikupühad Maarjamaal“ toimub 1.–29. detsembrini. Kauneid kontserte jagub tervesse jõuluootuse kuusse 1. advendist kuni aasta lõpuni kirikutes, mõisates ja muusikasalongides.

Nargenfestival esitleb Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri ja Rasmus Puuri esiettekandeid

Kontserdil Tallinna Metodisti kirikus kõlab Eesti esiettekandena Arvo Pärdi kooriteos „Virgencita“, Erkki-Sven Tüüri „Psalmoodia“ uus seade ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilase Rasmus Puuri keelpilliteos „Rejoice“. Jõulumeeleolu kannavad ka Einojuhani Rautavaara ja Benjamin Britteni teosed.

Ansambel U: esineb Lübeckis

2. detsembril 2012 esineb ansambel U: eesti muusikat tutvustava kavaga Lübeckis, kontserdisaalis Kolosseum. Lisaks eesti autoritele (Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Märt-Matis Lill, Tatjana Kozlova), sooviti kontserdil U: esituses kuulata ka Tristan Murail' ja Salvatore Sciarrino muusikat.

Märt-Matis Lille uudisteos viiele klaverile

29. novembril kell 18 tuleb Luunja Kultuurimajas esiettekandele Märt-Matis Lille „Saturni rõngad“ viiele klaverile ja elektroonikale. Sündmus lõpetab Eesti klaveriehitaja Ernst Hiisi 140. sünnipäevale pühendatud klaverinäituse, mis on meistri kodukohas üleval Eesti Rahvusliku Klaverimuuseumi toel.

Andres Uibo ja Aare Tammesalu esitasid Moldovas Eesti muusikat

Laupäeval, 24. novembril esinesid organist Andres Uibo ja tšellist Aare Tammesalu Moldovas Chisinau Orelisaalis. Kontserdil kõlas peamiselt eesti heliloojate muusika, esindatud oli nii klassika kui ka alles hiljuti valminud teosed.

Indrek Vau ja Peep Lassmann toovad esiettekandele Veljo Tormise uudisteose

Neljapäeval, 29. novembril kell 19 astuvad Mustpeade majas Eesti Interpreetide Liidu kontserdil „Helisev muusika…“ üles trompetist Indrek Vau ja pianist Peep Lassmann. Kontserdil tuleb esmaettekandele Veljo Tormise uudisteos "Kümme tegemist trompeti ja klaveriga".

Malle Maltise teose esiettekanne King's Place'is

Täna tuleb Londonis esiettekandele Malle Maltise uus teos „Nocturne“ metsosopranile, harfile ja flöödile. Värske oopus Algernon Charles Swinburne’i tekstile kantakse ette mainekas kultuurikeskuses King's Place Claude Debussy 150. sünniaastapäevale pühendatud kontserdil.

Galina Grigorjeva kooriteost esitatakse Inglismaal

24. novembril toimub West Yorkshire’is Hepstonstalli valla kirikus Püha Cecilia päeva kontsert, kus esineb briti kammerkoor The Hepton Singers. Koor annab kontserdi põhiliselt vene muusikast, kava keskmes on Galina Grigorjeva neli osa tsüklist „Lahkumisele“ (1999) vene õigeusu kanoonilisele tekstile.

Mati Turi ja Martti Raide esinevad "Eliitkontsertide" sarjas

Tenor Mati Turi ja pianist Martti Raide esinevad "Eliitkontsertide" sarjas 22. novembril kell 19 Pärnu kontserdimajas ja 24. novembril kell 19 Estonia kontserdisaalis. Ettekandele tulevad Mart Saare, Franz Schuberti, Ferenc Liszti, Sergei Rahmaninovi ning Ester Mägi soololaulud.

Kooriühingu sünnipäevanädal

24.–30. november on Eesti Kooriühingu sünnipäevanädal. Eesti Kooriühingu 30. tegevusaastat tähistaval nädalal toimub konverents pealkirjaga „Sisu ja pakend“ rahandusministeeriumis, Mart Saare 130. sünniaastapäevale pühendatud kontsert Estonia kontserdisaalis ja 4,5-tunnine maratonkontsert Mustpeade majas. Maratonkontserdil astuvad üles 15 koori, kontserdi esimeses pooles on kavas Eesti uudisloomingu esiettekanded.

Mihkel Poll esitab Artur Lemba klaverikontserti

Mihkel Poll esitab Artur Lemba klaverikontserti nr. 1 G-duur sarja „Festivo“ raames 22. novembril kell 19 Estonia kontserdisaalis Tallinnas ja 24. novembril kell 19 Peterburi filharmoonia Suures saalis. Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit juhatab Neeme Järvi.

Keelpillikvartett Insomnia debüütkontserdid

Uus Eesti noortest muusikutest koosnev keelpillikvartett Insomnia on tegevust alustamas kolme debüütkontserdiga Narva-Jõesuus, Tartus ja Tallinnas. Kvarteti moodustavad Mari Targo (viiul), Valeria Rjumina (viiul), Mairit Mitt (vioola) ja Theodor Sink (tšello). Kvarteti esimesed kontserdid koosnevad 20. ja 21. sajandi muusikast, kavas on kahe eesti helilooja teosed.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor esitab prantsuse muusikat

Eesti Filharmoonia Kammerkoor esitab prantsuse ja saksa heliloojate laule kolmel kontserdil Võrus, Tartus ja Tallinnas. Kavas on P. Hindemithi, C. Debussy, R. Escheri, F. Poulenci ja M. Raveli laululooming.

Toivo Tulevi ja Liisa Hirschi uued teosed RAM-i kontserdil

Eesti Rahvusmeeskoori uues kavas vaadeldakse ja kõrvutatakse renessansshelilooja Carlo Gesualdo ning Toivo Tulevi loomingut. Kontserdi ideeks on ühe tunnetusviisi jälgimine üle nelja sajandi. Esiettekandele tuleb kaks meeskooriteost: Toivo Tulevi „Aglow“ („Hõõgvel“) ja Tulevi juures kompositsiooni õppinud Liisa Hirschi „Restless“ („Rahutu“).

"Eliitkontsertide" sarjas esinevad Indrek Leivategija ja Lauri Väinmaa

Sarja „Eliitkontserdid“ raames annavad 20. novembril kell 19 Estonia Kontserdisaalis kontserdi tšellist Indrek Leivategija ja pianist Lauri Väinmaa. Kavas on Ysaÿe’, Britteni, Beethoveni ja Brahmsi teosed tšellole ja klaverile.

Mirjam Tally esiettekanded Ljubljanas ja Stockholmis

Eile tuli Ljubljanas esiettekandele Mirjam Tally koorilaul „En strimma hav“. Teose Edith Södergrani tekstile kandis Sloveenia Filharmoonia Suures saalis ette Sloveenia kammerkoor „Ave“ Jerica Gregorc Bukoveci juhatusel. Ansambliteose „Membrane Fragmentation“ esmaettekanne toimub juba homme, 20. novembril New European Ensemble’i esituses festivalil „Sound of Stockholm“.

Algab uus muusikalis-kirjanduslik kontserdisari „Heli ja keel“

MTÜ Muusikasõprade Selts alustab uue muusikalis-kirjandusliku sarjaga „HELIjaKEEL“. Sarja läbivaks teemaks on Eesti perekonnad, kus isad ja lapsed on tuntud kirjanikud ning heliloojad. Sarja esimene kontsert tutvustab Hillar Kareva muusikat ja Doris Kareva luulet.

Erkki-Sven Tüüri orkestrimuusika Ameerikas

Sel ja järgmisel nädalal kõlavad Erkki-Sven Tüüri orkestriteosed Mississippi osariigis ja Colombias. 16. novembril mängib Mississippi Sümfooniaorkester Crafton Becki juhatusel keelpilliteost „Insula deserta“. Marimbakontsert „Ardor“ tuleb Alejandro Ruizi soleerimisel ettekandele 24. novembril Colombias.

Eesti muusika kontserdisarjas „Musica Sacra“

Pärnu Ooperi kontserdisarjas „Musica Sacra“ saab sel kuul kuulata eesti muusikat mitmetelt erinevatelt autoritelt. 17. novembril on trio Leonora Palu (flööt), Indrek Palu (viiul) ja Kristo Käo (kitarr) kontserdikavas René Eespere, Raimo Kangro, Erkki-Sven Tüüri, Ester Mägi, Peeter Vähi ja Indrek Palu kammermuusika. 24. novembril tuleb kavas „Jing“ teiste seas ettekandele ka Andrus Kallastu orelimuusika.

Arvo Pärdi „Habitare fratres in unum“ maailmaesiettekanne Pariisis

17. novembril tuleb esiettekandele Arvo Pärdi kooriteos „Habitare fratres in unum“. Josef Stanislaw Durekile pühendatud uue teose kannab Pariisis Collège des Bernardins'is ette Eesti gregoriaani ansambel Vox Clamantis Jaan-Eik Tulve juhtimisel.

Helin Kapten ja Mati Palm esinevad Interpreetide Liidu kontserdisarjas

Neljapäeval, 15. novembril kell 19 annavad Mustpeade majas kammerkontserdi pianist Helin Kapten ja Mati-Johannes Palm. Ettekandele tuleb valik Georgi Sviridovi, Franz Schuberti ja Giuseppe Verdi soololaule. Kontsert kuulub Interpreetide Liidu sarja "Helisev muusika…".

Jaan Räätsa, Urmas Sisaski ja Eduard Tubina orkestrimuusika Vanemuises

Sel reedel saab Vanemuise Sümfooniaorkestri kontserdil kuulda eesti orkestrimuusikat. Kavas on Jaan Räätsa Sümfoonia nr. 8 op. 74 (1985), Urmas Sisaski Klarnetikontsert „Varjutusmuutlikud kaksiktähed“ op. 33 (1991) ja Eduard Tubina „Kurb valss“ (1939). Solistidena astuvad üles tänavuse Eesti puhkpilli- ja löökpillimängijate konkursi laureaadid Tõnu Kalm ja Heigo Rosin.

Pille Lille Muusikute Toetusfondi kontserdid novembris

Pille Lille Muusikute Toetusfondi kontserdisarjade "Meistrite akadeemia" ja "Hingemuusika" raames toimub novembrikuus neli kontserti. Kolmel õhtul astub üles Artimus Ensemble klaveritrio, VI Eesti noorte keelpillimängijate konkurss-festivali laureaadid esinevad 20. novembril Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor esineb Viini kontserdimajas

12. novembril annab Eesti Filharmoonia Kammerkoor Daniel Reussi juhatusel kontserdi Viini kontserdimaja Mozarti-saalis. Eesti heliloojate Rudolf Tobiase, Galina Grigorjeva ja Arvo Pärdi kooriteoste kõrval kõlab ka Max Regeri, Johannes Brahmsi ja Alfred Schnittke muusika. Kontsert kuulub Viini kontserdimaja 100. juubelihooaja programmi.

Hortus Musicus - 40

Käesoleval kuul tähistab vanamuusikaansambel Hortus Musicus oma 40. aastapäeva. Oma esimese kontserdi andis ansambel 12. novembril 1972 Tallinna suurtükitornis Kiek in de Kök, neli aastakümmet hiljem kõlab samas kohas sama kava.

Puhkpillikvinteti Estica isadepäeva kontsert

Teisipäeval, 13. novembril kell 20 annab Tallinna teletornis isadepäevale pühendatud kontserdi puhkpillikvintett Estica. Kontserdi korraldaja on agentuur Corelli Music ja kontsert toimub kontserdisarja "Teletorni muusikasalong" raames. Kvinteti värvikas kava sisaldab nii klassika seadeid puhkpillikvintetile kui ka eesti heliloojate originaalloomingut.

Peeter Sarapuu soleerib Williamsi fagotikontserdis

ERSO sarja „Klassikud“ II kontserdil 8. novembril kell 19 Estonia kontserdisaalis soleerib John Williamsi fagotikontserdis “Viis püha puud“ Peeter Sarapuu, Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit juhatab Olari Elts.

Musica Sacra sarjas kõlab impressionistlik muusika

Laupäeval, 10. novembril kell 16 esitavad viiuldaja Kristina Kriit ja pianist Diana Liiv Pärnu Eliisabeti kirikus kontserdikava „Neli tuult“, milles kõlab Maurice Raveli, Claude Debussy ja Hillar Kareva fantaasiaküllane muusika. Kava on pühendatud prantsuse helilooja Claude Debussy 150. sünniaastapäevale.

Ansambli Resonabilis juubelikontsert

Laupäeval, 10. novembril kell 18 tähistab ansambel Resonabilis oma 10. sünnipäeva kontserdiga Tallinna Kirjanike majas. Kavas on Malle Maltise ja Arash Yazdani esiettekanded ning teosed läbi tegevusaastate.

Elo Masingu uudisteos kõlas Londonis

Londonis õppiva noore eesti helilooja Elo Masingu uudisteose „Split“ esiettekanne toimus 4. novembril Londoni St Luke’i kontserdisaalis. Teos on loodud vioolale, tšellole, kontrabassile, altflöödile, bassklarnetile ja trompetile ning teose esitas Octandre Ensemble.

Löökpillimuusika festival „Maailmatrumm“ Tallinnas

Festival näitab läbi kolme teemapäeva Rock Cafés ja Mustpeade majas löökpille kogu nende rikkuses ja omapäras. Festivali idee autor Brian Melvini eesmärk on trummifestivaliga rajada vaimset ruumi ja luua tervendavat vibratsiooni rütmide universaalses keeles. Klassikapäeval 9.11 tuleb Mustpeade majas esiettekandele Tatjana Kozlova teos löökpillidele, live-elektroonikale ja fonogrammile Vambola Kriguli ja Tammo Sumera esituses.

Heili Rosin esineb Pärnu kontserdimajas

Kolmapäeval, 7. novembril kell 19 esineb Pärnu kontserdimajas Eesti noorte interpreetide konkursi „Con Brio 2010“ laureaat Heili Rosin. Kontserdil on kaastegevad tšellist Marius Järvi ja pianist Jaan Kapp. Esiettekandele tuleb Maksim Štšura uus teos.

Riho Maimetsa uus teos Kanadas

Riho Maimetsa uudisteos „Beatitude“ sooloviiulile ja instrumentaalansamblile tuleb esiettekandele Ensemble Contemporain de Montréali 2.–13. novembrini kestval Kanada tuuril. Koos Ensemble Contemporain de Montréaliga soleerib viiuldaja Véronique Mathieu, dirigeerib Véronique Lacroix.

Trio Estonia Kanadas

Möödunud nädalal viibis Trio Estonia koosseisus Arvo Leibur (viiul), Aare Tammesalu (tšello) ja Norman-Illis Reintamm (klaver) kontserttuuril Kanadas, Ontario suuremates linnades. Kavas olid Eesti ja Eesti-Kanada heliloojate teosed. Kontserttuuriga kaasnesid ka keelpilli-õpitoad Toronto noortele muusikutele.

Erkki-Sven Tüüri autorikontsert Tšehhis

1. novembril kell 20 toimub Hradec Králové Filharmoonia saalis Erkki-Sven Tüüri autorikontsert. Helilooja kahe viimase aastakümne helitöid esitab Brno Contemporary Orchestra Pavel Šnajdri juhatusel. Kontsert on osa Hradec Králové Muusikafoorumist.

Eesti muusika pälvis tähelepanu Valgevenes

27. oktoobril toimus Minskis Valgevene Rahvusliku Riikliku Teleraadiokompanii suures stuudios „Kaasaegse akadeemilise muusika kontsert“, kus lisaks Armeenia ja Valgevene autorite teostele kõlas Mart Siimeri ja Monika Mattieseni muusika. Valgevene Rahvusliku Riikliku Teleraadiokompanii Akadeemilist Sümfooniaorkestrit juhatas Erki Pehk.

Erkki-Sven Tüüri „Salve Regina“ turneel Iisraelis

Erkki-Sven Tüüri „Salve Regina“ tuleb Andres Mustoneni juhatusel esitusele seitsmel kontserdil Iisraelis. 2005. aastal laulja Helle Mustoneni mälestuseks kirjutatud teos meeskoorile ja orkestrile tuleb Iisraelis ettekandele uues versioonis viiulile ja orkestrile. Iisraeli Netanya Kibbutzi Orkestri ees on viiulisolistiks Andres Mustonen ise.

Rahvusvaheline pianistide festival „Klaver 2012“

Rahvusvaheline pianistide festival „Klaver 2012“ toimub tänavu 26. oktoobrist 2. novembrini ning festivali keskmes on heliloojad Claude Debussy ja John Cage, kelle sünnist möödub vastavalt 150 ja 100 aastat. Festivalil astuvad üles mitme põlvkonna eesti pianistid, sh Vardo Rumessen, Ivari Ilja, Sten Lassmann, Maksim Štšura jt. Esiettekandele tulevad uudisteosed Timo Steinerilt ja Margo Kõlarilt.

Takahiro Akiba esitab Jerevanis Tubina muusikat

26. oktoobril annab jaapani pianist Takahiro Akiba Armeenia pealinnas Jerevanis soolokontserdi, kus ta lisaks armeenia heliloojate teostele esitab ka Eduard Tubina „Ballaadi Mart Saare teemale“.

Tõnu Kõrvitsa teos "Noorkuu" kõlab Mehhikos

Tõnu Kõrvitsa kolmeosaline teos "The New Moon / A Ghealach Ur" metsosopranile, sümfooniaorkestrile ja saksofonikvartetile tuleb ettekandele 26. oktoobril San Luis Potosís, Mehhikos.

Una Corda kontserdid Eesti muusikast Rootsis

Ansambel Una Corda alustab täna kontsertreisi Rootsi, kus antakse kontserte Stockholmis ja Visbys. Eesti muusikaga kavas on ka kaks esiettekannet: Mirjam Tally „Voolujoon“ ja uusversioon teosest „Kollane“. Visby Heliloojate keskuses annab Una Corda ka meistrikursuse ansamblile loodud Eesti muusikast.

Helena Tulve ja Tatjana Kozlova looming festivali „World Music Days“ kavas

Rahvusvahelise kaasaegse muusika ühingu aastafestival toimub seekord kuues Belgias linnas. Eestit esindavad maailma muusikapäevadel Helena Tulve ja Tatjana Kozlova, kelle kammerteoseid esitavad Belgia ansamblid.

Mirjam Tally uus teos flöödikvartetile

24. oktoobril tuleb Rootsis esiettekandele Mirjam Tally „New Moon Morning“ („Noorkuuhommik“, 2012) võimendatud flöödikvartetile. Kontserdil Härnösandi kolledžis kannab teose ette flöödikvartett 40f.

Uus muusika flöödile ja klaverile

Sel nädalal annavad Tallinnas kontserdi flötist Camilla Hoitenga ja pianist Taavi Kerikmäe elektroonilisel klaveril. Kavas on Helena Tulve ja Tatjana Kozlova uute teoste esiettekanded, Lotta Wennäkoski (Soome), Niccolò Castiglioni (Itaalia), Herbert Brüni (Saksamaa/USA) muusika ning improvisatsioonid.

Eesti koorimuusika kontserdil „Hingevalgus“

Eesti Rahvusmeeskoor annab oktoobris ja novembris kontserdid eesti koorimuusikast, kavas Artur Kapi, Rudolf Tobiase, Eduard Tubina, Veljo Tormise, Urmas Sisaski ja Ester Mägi teosed.

Toivo Tulevi ja Evelin Seppari teosed uue muusika festivalil „ARĒNA“

Tulevi „Flow, My Tears“ vokaalansamblile (2008) ja Evelin Seppari „Sonett nr. 53“ segakoorile (2012) on kavas Läti Raadio Koori kontserdil 19. oktoobril Riia Jaani kirikus Shakespeare’ist ja tema ajastust inspireeritud kontserdil. Dirigendid on Sigvards Kļava ja Kaspars Putniņš.

Arvo Pärdi autorikontserdid Mehhikos

Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste dirigeerimisel annavad Mehhikos kolm kontserti Arvo Pärdi loomingust. Kavas on meistri tuntumad teosed läbi nelja aastakümne, esiettekandena a cappella kooriteos “Virgencita“.

Alustab kontserdisari „Teletorni muusikasalong“

Agentuuri Corelli Music uue sarja avakontsert esitleb peamiselt Meelis Vindi originaalloomingust koosnevat kava. Esinevad Meelis Vind (klarnet ja bassklarnet), Liis Viira (harf), Peeter Salmela (sitar), Arno Kalbus (tablad ja löökpillid) ja Garmen Tabor (tekstid). Sarja kontserdid hakkavad toimuma Tallinna Teletorni 21. korrusel.

Heljo Sepp 90

15. oktoobril 2012 tähistab pianist ja pedagoog Heljo Sepp oma 90. sünnipäeva. Tema juubelile pühendatud kontsert sarjas "Jubilate" leiab aset 15. oktoobril kell 18 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis. Esinevad Heljo Sepa endised õpilased, EMTA õppejõud ja vilistlased. Kontserdile järgneb raamatu "Kodumaine viis. Heljo Sepa muusikutee" esitlus.

Sten Lassmann esitab J. Brahmsi ja H. Elleri muusikat

Oktoobrikuus annab pianist Sten Lassmann Eesti erinevates kontserdipaikades seitse kontserti, kus ta mängib J. Brahmsi Sonaati nr. 3 ja Heino Elleri teoseid – Teema variatsioonidega h-moll, Ballaad cis-moll, „Meditatsioon“, „Tants-kapriis“ ja Tokaata h-moll.

Alo Põldmäe klaveritsükli „Tartu pildid I” esiettekanne

14. oktoobril, klaverifestivali „Tartu Vaim ja klaver” lõppkontserdil „Hingestatud muusika hingega klaveritel” tuleb esiettekandele Alo Põldmäe klaveritsükkel „Tartu pildid I”. Uudisteose kannab ette Kadri-Ann Sumera.

Oksana Sinkova, Andreas Lend ja Lea Leiten esinevad Eliitkontsertide sarjas

Eesti Kontserdi sarjas „Eliitkontserdid I“ astub 13. oktoobril Estonia kontserdisaalis ja 17. oktoobril Tartu Ülikooli aulas üles trio koosseisus Oksana Sinkova (flööt), Andreas Lend (tšello) ja Lea Leiten (klaver). Trio esitab nii romantilist kui ka uuemat muusikat.

NYYD Ensemble’i kontserdid „Arcadiana“

NYYD Ensemble astub uue kavaga üles 13. oktoobril Tallinna Rotermanni Soolalaos ja 14. oktoobril Viljandi Pärimusmuusika aidas. Kontserdikavas on Tõnu Kõrvitsa, Thomas Adèsi, François Couperini ja James MacMillani teosed.

Arvo Pärdi teoste Saksamaa esiettekanded ja uue CD esitlus

Müncheni Herkulessaalis tulevad Saksamaa esiettekandele Pärdi „Aadama itk“ (2009) ja „Alleluia-Tropus“ (2008/2010) segakoorile ja keelpilliorkestrile. Kontserdiga tutvustatakse ECM-i poolt välja antavat Arvo Pärdi uut autoriplaati „Adam’s Lament“.

Ansambel Resonabilis festivalil „Nordic Music Days“

12. oktoobril astub ansambel Resonabilis üles festivalil „Nordic Music Days“ Stockholmis. Kavas on Ülo Kriguli, Helena Tulve, Märt-Matis Lille ja Tatjana Kozlova teosed.

Koorijuht Ene Üleoja sünnipäevakontsert

26. augustil oma 75. sünnipäeva pidanud koorijuht ja pedagoog Ene Üleoja tähistab juubelit ka kontserdiga Tallinna Kaarli kirikus. Ettekandele tuleb Urmas Sisaski Missa nr. 3 „Eesti missa“, mida juhatab Ene Üleoja. Esinevad K.O.O.R, endised ja praegused segakoori Noorus lauljad, Tallinna Kammerkoor ja Kaarli Kiriku Kontsertkoor.

Kai Ratassepa kontsert Mustpeade majas

Sel nädalal astub Eesti Interpreetide Liidu kontserdisarjas „Helisev muusika“ üles pianist Kai Ratassepp, kelle kontserdikavas on Franz Joseph Haydni, Robert Schumanni ja Tõnu Kõrvitsa teosed.

Pille Lille Muusikute Fondi kontserdid oktoobris

Pille Lille Muusikute Fondi sarjades "Meistrite Akadeemia" ja "Hingemuusika" on oktoobrikuus kavas seitse kontserti. Kontsertide seeriat alustab sopran Géraldine Casanova doktorikontsert 9. oktoobril Tallinna Raekojas, lauljat saadab klaveril Piia Paemurru.

Mihkel Poll esineb Inglismaal

Oktoobris esitab Mihkel Poll klaverikontserte kahel kontsedil: Inglismaal tuleb Birminghami Sümfooniaorkestriga ettekandele P. Tšaikovski Klaverikontsert nr. 1 ning 25. oktoobril mängib Poll Pärnus Pärnu Linnaorkestriga Beethoveni Klaverikontserti nr. 3.

Jaan Räätsa juubelikontserdid

15. oktoobril 2012 tähistab 80. juubelisünnipäeva helilooja Jaan Rääts. 4. ja 5. oktoobril toimuvad Pärnus ja Tallinnas Jaan Räätsa loomingule pühendatud juubelikontserdid, kus kõlab läbilõige helilooja teoste paremikust.

Kontsert „Clarinette omnitonique“ Soomes

4. oktoobril 2012 kõlab Espoo Sellosalis kontserdikava „Clarinette omnitonique“. Klarnetist Toomas Vavilov, viiuldaja Arvo Leibur, vioolamängija Toomas Nestor ja tšellist Aare Tammesalu esitavad eesti, soome ja itaalia heliloojate teoseid.

Tallinnas kõlab Tubina 1. Klaverisonaadi esmakordne tervikettekanne

4. oktoobril mängib Marko Martin esmakordselt Tallinnas, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis terviklikult Eduard Tubina 1. klaverisonaati. Teose järgmised ettekanded toimuvad 6. oktoobril Alatskivi lossis Tubina Muuseumis ning 16. oktoobril Kuressaare muusikakoolis.

Kultuurkapitali ja Eesti Muusikanõukogu aastapreemiad

1. oktoobril, rahvusvahelisel muusikapäeval selgusid 2012. aaasta muusikapreemiate laureaadid. Tunnustusena kogu senise muusikalise tegevuse eest pälvisid Eesti Muusikanõukogu preemia Arvo Pärt, Neeme Järvi ja Marje Lohuaru. Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapital andis välja üheksa preemiat möödunud hooaja silmapaistvamatele tegijatele.

Kammerkoori Collegium Musicale sünnipäevakontsert

3. oktoobril kell 19 toimub Niguliste kirikus kammerkoori Collegium Musicale 2. sünnipäeva kontsert. Kavas on Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri ja Pärt Uusbergi looming. Ühtlasi toimub koori esikplaadi „Peegel peeglis“ esitlus.

Mati Turi taas Siegfriedi rollis Hollandis

Viiel õhtul oktoobris astub Mati Turi taas üles Siegfriedi rollis Richard Wagneri ooperis „Jumalate hukk“, mis etendub Hollandis, Enschede Wilminktheateris. Pärast 30. septembril toimunud esietendust mängitakse ooperit veel 3., 6., 9., 13. ja 16. oktoobril.

Vardo Rumesseni 70. sünnipäeva kontserdid

8. augustil 2012 oma 70. juubelisünnipäeva tähistanud pianist Vardo Rumessen esineb 3. oktoobril Tartu Ülikooli aulas ja 28. oktoobril Estonia Kontserdisaalis. Esitusele tulevad Mart Saare, Eduard Tubina, Frédéric Chopini ja Aleksander Skrjabini teosed.

Eesti Rahvusmeeskoor alustab turneed Venemaal

RAM alustab oma hooaega kuue kontserdiga Mikk Üleoja juhatusel Venemaal. A cappella kavas on Cyrillus Kreegi, Andres Lemba, Arvo Pärdi, Galina Grigorjeva ja Veljo Tormise muusika, aga ka teosed Eric Whitacre´ilt, Giovanni Bonatolt ja Sergei Rahmaninovilt. Jaroslavlis astutakse lisaks üles koos Jaroslavli Akadeemilise Sümfooniaorkestriga Dmitri Šostakovitši 13. sümfoonia esituseks, mida juhatab Eri Klas.

Sügismuusika festival Tartus

1.-18. oktoobrini leiab Tartu Heino Elleri nimelises Muusikakoolis aset Sügismuusika festival. Kuuel kontserdil Tartu erinevates kontserdipaikades saab kuulda musitseerimas Elleri kooli õpilasi nii orkestris, ansamblites kui ka solistidena.

Noored Eesti Hääled esitavad noorte heliloojate muusikat

Pühapäeval, 30. septembril kell 18 toimub Nõmme Kultuurikeskuses koorimuusika kontsert. Kammerkoori Noored Eesti Hääled kavas on noorte autorite looming, esitusele tulevad Maria Kõrvitsa, Evelin Seppari ja Riho-Esko Maimetsa teosed. Koori juhatavad Maret Alango ja Martin Sildos.

Mart Saar 130

28. septembril 2012 möödub 130 aastat Mart Saare sünnist. 28.–30. septembrini tähistatakse helilooja sünniaastapäeva kontsertidega Tallinnas, Tartus ja Viljandis. Mart Saare majamuuseumis Hüpassaares avatakse tähtpäevaks uus püsinäitus.

Suri helilooja Hans Hindpere

Neljapäeval 27. septembril suri helilooja Hans Hindpere. Ta oli tuntud kui viljakas levimuusika looja ning laste- ja noortelaulude autor. Samuti oli ta tegev klaverimängija ja ansamblijuhina ansamblites Elektron, Varioola, Meloodia, Karikakar ja Vanad sõbrad.

Peeter Vähi löökpillikontsert Kristjan Järvi juhatusel Saksamaal

Peeter Vähi “Call of Sacred Drums” (2008) taikoansamblile ja sümfooniaorkestrile tuleb kolmel korral esitusele Saksamaal, esitajateks Hayashi Eitetsu taikoansambel Jaapanist, Kesk-Saksamaa Ringhäälingu Sümfooniaorkester (MDR Sinfonieorchester) ning selle uus peadirigent Kristjan Järvi.

Uus teos Ardo Ran Varreselt

28. ja 29. septembril tuleb esmaesitusele Ardo Ran Varrese uus teos pealkirjaga „Force majeure“ tšellole ja elektroonikale. Teos on valminud käesoleval aastal ning esmaesitajateks Aare Tammesalu tšellol ja autor elektroonikal.

Duo focus baroque esineb Saksamaal

Duo focus baroque koosseisus Iren Lill (klavessiin) ja Holger Faust-Peters (viola da gamba) annab 29. septembril kontserdi Mühlheimis, Saksamaal kontserdisarja „Abendmusik im Rumbachtal“ raames. Kavas on J. S. Bachi, G. F. Händeli ja G. Ph. Telemanni teosed.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sügisfestival

Juba traditsioonilisel nüüdismuusikapidustusel Eesti Muusika- ja Teatriaakadeemias võib 27.–29. septembrini osa saada kompositsioonitudengite loomingust, kontserdist “John Cage 100” ja paljust muust. Festivali peateemaks on USA avangardistliku helilooja John Cage'i 100. sünniaastapäeva tähistamine ning Cage'ist mõjutatuna improvisatsioon ja uudislooming. Festivali külaline on Soome tšellist, improvisaator ja õppejõud Tapani Heikinheimo ja tema trio.

Õdusad kammermuusikaõhtud mustpeade majas

Eesti Interpreetide Liit alustab oma 11. hooaega. Kahel neljapäeval kuus toimuvad Tallinna Mustpeade majas õdusad kammermuusikaõhtud, kus tipptasemel interpreedid kostitavad publikut parimate paladega. Hooaja vältel jõuab lavale enam kui sada muusikut.

Eesti Filharmoonia Kammerkoori hooaja avakontserdid

Eesti Filharmoonia Kammerkoori 31. hooaja avakontsertidel esitatakse a cappella kava Rudolf Tobiase (1873–1918) ja Max Regeri (1873–1916) vaimulikust koorimuusikast. Kontserdid toimuvad 27. - 29. septembrini Haapsalus, Rakveres ja Tallinnas, viimane neist jõuab Klassikaraadio ja Euroraadio vahendusel paljudesse Euroopa raadiojaamadesse.

Pille Lill esineb Tallinna raekojas

25. septembril kell 19 esineb Tallinna Raekojas sopran Pille Lill koos väljapaistva saksa pianisti Alexander Schmalcziga. Kontsert toimub Pille Lille Muusikute Fondi sarja "Meistrite Akadeemia" raames, kavas on Eduard Tubina, Johannes Brahmsi, Richard Straussi jt muusika.

Toivo Tulevi “Gare de l’Est” festivalil “Varssavi sügis”

Üks maailma tähtsamaid rahvusvahelisi kaasaegse muusika festivale “Varssavi sügis” Poolas esitleb oma programmis ka Toivo Tulevi ansambliteost “Gare de l’Est” (“Idavaksal”, 1999). Teose kannab ette Aukso Kammerorkester Marek Mośi juhatusel, kontsert toimub 24. septembril kell 19.30 Witold Lutosławski nimelises Poola Raadio kontserdistuudios.

Piia Paemurru 50. juubelisünnipäeva tähistatakse ooperigalaga

23. septembril 2012 tähistab 50. juubelisünnipäeva tunnustatud pianist ja muusikaakadeemia lauluosakonna kauaaegne õppejõud Piia Paemurru. Juubelikontserdil 23. septembril kell 18 Mustpeade majas astub üles enam kui 20 ooperisolisti kolmest eri põlvkonnast. Kavas on katkendid ooperi- ja operetimuusika kullafondist.

Tallinna Filharmoonia hooaja avamine

Püha Mauritiuse päeval, 22. septembril avab Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas pidulikult uue hooaja. Avapidustuste kavva kuuluvad ringkäigud Mustpeade majas, kontsert ning keskaegne pidu söögi, tantsu ja meelelahutusega. Kell 18 toimuval kontserdil esineb Tallinna Kammerorkester Eri Klasi juhatusel, viiulil soleerib Anna-Liisa Bezrodny.

Rahvusvaheline õigeusu vaimuliku muusika festival “Credo”

21. septembrist –1. oktoobrini toimub Tallinnas, Narvas ja Rakveres õigeusu muusika festival. Kaheksa kontserti esitlevad peamiselt koorimuusikat, esinejate seas on kollektiivid Moskvast, Peterburist, Valgevenest, Serbiast ja Eestist.

Mirjam Tally orkestriteos kontserttuuril Ukrainas

19.–27. septembrini tuleb Ukrainas esiettekandele Mirjam Tally orkestriteose “Winter Island” (“Talvine saar”) uusversioon. Eriliseks teeb ettekanded asjaolu, et kokku neljal kontserdil esitavad teost erinevad orkestrid. Kõikidel kontsertidel on solistideks Duo Violoncellissimo (Olga Veselina-Vadim Lartšikov), dirigeerib Masataka Matsuo.

Algab Viljandi Kitarrifestival

Rahvusvaheline muusikasündmus Viljandi Kitarrifestival 2012 toimub 18.–22. septembrini sügiseselt kaunis Viljandi linnas juba viiendat korda. Festivali raames astuvad üles andekad muusikud Eestist, Soomest, Rootsist, Norrast, USAst ja Brasiiliast.

Mart Saar 130 - soololaulud mõisades

18. septembril annavad Iris Oja (metsosopran) ja Kadri-Ann Sumera (klaver) kokku kolm kontserti „Mart Saar – 130. Ta tuli ja vaatas mul silmi“. Mart Saare 130. sünniaastapäeva auks kõlavad helilooja laululoomingu kõrval ka Ester Mägi armastuslaulud ning Raimo Kangro „Laulud armastusest ja surmast“.

Leo Normet 90

Täna, 17. septembril 2012 möödub 90 aastat helilooja, pedagoogi, muusikateadlase ja publitsisti Leo Normeti sünnist. Leo Normet oli mitme menuka opereti, kahe ooperi ja hulga populaarsete levilaulude autor, Jean Sibeliuse ja 20. sajandi muusika uurija ning kauaaegne muusikaajaloo õppejõud Tallinna Konservatooriumis.

Kuldar Sink 70

14. septembril 2012 tähistanuks Kuldar Sink oma 70. sünnipäeva. Flötist ja helilooja Kuldar Sink tuli Eesti muusikaellu 1960.-tel aastatel ühe omapäraseima andena. Ta töötas 13 aastat professionaalse flötistina erinevates orkestrites, alates 1973. aastast oli ta vabakutseline helilooja.

Takahiro Akiba esitab Urmas Sisaski klaverimuusikat

Laupäeval, 15. septembril toimub Jaapanis Ueda Informatsiooniraamatukogu saalis muusika ja jutuõhtu "Tähistaeva hääled", kus pianist Takahiro Akiba esitab Urmas Sisaski klaverimuusikat. Kontserdil on jutustajana kaastegev Yuichi Inagaki.

Riho Maimetsa löökpillikvartetti mängitakse Kanadas

14.–29. septembrini 2012 annab Kanada löökpilliansambel TorQ Percussion Quartet kuus kontserti oma Ida-Kanadas toimuval debüüt-turneel. Ansambli repertuaaris on ka Riho Maimetsa teos "Chorale Groove" kahele vibrafonile ja kahele marimbale.

Algab klaverifestival “Tartu vaim ja klaver“

Klaverifestival "Tartu vaim ja klaver" toimub 14. septembrist 14.10 oktoobrini Tartu Tasku keskuses ning on pühendatud eesti klaverimeister Ernst Hiisi 140. sünniaastapäevale. Kuu aega kestev festival ootab publikut osa saama klaverimuusika kontsertidest, loengutest ning kahest näitusest.

Erkki-Sven Tüüri esiettekanne Münchenis ning ettekanded Saksamaal ja Londonis

13. septembril tuleb Müncheni Prinzregententheateris esiettekandele Tüüri Keelpillikvartett nr. 2 “Lost Prayers”. Tegemist on 61. ARD (Saksamaa Ringhäälingute Ühenduse) muusikakonkursi tellimusega, kohustusliku teosega keelpillikvartettidele poolfinaalis.

Ansambli Resonabilis CD esitlus

CD-l pealkirjaga “North Wind, South Wind” kõlab Eesti värskeim helilooming, esindatud on kodumaine “avangardistide raskekahurvägi” – Jüri Reinvere, Tatjana Kozlova, Eugene Birman, Tauno Aints, Andrus Kallastu, Kristjan Kõrver ja Helena Tulve.

Ilmub CD Peeter Süda kogutud oreliteostega

Inglise plaadifirma Toccata Classics on välja andnud Peeter Süda (1883–1920) kogutud oreliteosed Ines Maidre esituses. Plaadile on salvestatud seitse originaalteost ning seade Ferenc Liszti sümfoonilisest poeemist “Tasso. Lamento e Trionfo". Plaat tuleb välja 1. oktoobril 2012, võimalus digitaalseks allalaadimiseks on juba praegu Toccata Classicsi kodulehel.

Maarjalaulude festival

8.–19. septembrini toimuv Maarjalaulude festival pakub 10 kontserdil Tallinna, Tartu, Narva ja Rõuge kirikutes Neitsi Maarja auks kirjutatud muusikat, erinevates keeltes ja koosseisudes. Festival on oikumeeniline ja ühendab erinevaid konfessioone. Lõppkontserdil 16. septembril Tallinna Kaarli kirikus on kavas Eesti heliloojate uudisteosed.

Pärnu Ooper alustab uue kontserdisarjaga

8. septembrist 24. novembrini pakub Pärnu Ooperi uus kontserdisari "Musica sacra“ publikule 12 eriilmelist kontserti. Kontserdid toimuvad laupäeviti kell 16 Pärnu Eliisabeti kirikus. Kontserdisarjaga „Musica sacra“ jätkub sügisel 2010 alanud Pärnu Ooperi kontserdisarja „Abonement 007“ regulaarsete süvamuusikakontsertide traditsioon. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

Ester Mägi nimeline ansambel alustab kontserdihooajaga

USA-s Wahingtoni osariigis Seattle'is maestra loomingu austajate poolt loodud Mägi Ensemble annab septembris oma esimesed kontserdid. Ansambli tuumiku moodustavad kuus lauljat, Washingtoni Ülikooli Kammerkoori vilistlased, kelle eesmärgiks on esitada ja salvestada Balti riikide muusikat. Ansambli repertuaaris on lisaks Ester Mägi koori- ja kammerteostele ka Arvo Pärdi, Eduard Tubina, Gustav Ernesaksa ja Veljo Tormise muusika.

Pärdi Päevad 7.–11. septembrini

Tänavuste Pärdi Päevade keskmes on Arvo Pärdi muusikal põhinev kontsertetendus “Passio”, mida esitatakse 7., 8. ja 9. septembril Noblessneri valukojas. Kontsertetenduse toovad lavale Soome tantsuteater ERI, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel.

Eesti Interpreetide Liidu kontserdid septembris

6. septembril esineb Põltsamaa muusikakoolis kontserdil “Ideed ja kooskõlad” pianist ja klavessinist Lembit Orgse. Pianist Vardo Rumessen annab soolokontserdi 10. septembril Viljandi Muusikakoolis ja 13. septembril Tallinna Mustpeade majas.

Kontsert “Peegel peeglis” Paide kirikus

Pühapäeval, 9. septembril kell 14 annab kammerkoor Collegium Musicale Paide kirikus kontserdi “Peegel peeglis”. Esitamisele tuleb Arvo Pärdi ja Pärt Uusbergi koorimuusika ja insrtumentaalteosed.

“Eller 125” Nargen Festivalil

Nargen Festivali raames tähistatakse eesti muusikaklassiku Heino Elleri sünniaastapäeva järgneva kahe nädala jooksul kammermuusikaõhtute, sümfooniakontserdi ja teatrietendusega.

Tallinna Kammermuusika Festival

24.–31. augustini on Tallinna kontserdipaigad täidetud sisuka muusikaprogrammiga juhtivate muusikute esituses. Vabaduse väljakul on avatud ka festivali telk, kus on võimalik osa saada vaba sissepääsuga kontsertidest. Kaheksandat korda antakse välja Marje ja Kuldar Sink’i nimeline PLMF preemia “Noor Laulja 2012”.

Festival „Tallinna tornid“

Kontserdiagentuuri Corelli Music festival „Tallinna tornid“ toimub 23.–25. augustini Tallinna erinevates tornides ja muudes kontserdipaikades. Festival ühendab muusikat ja arhitektuuri, Tallinna iidset ajalugu ja tänapäeva ning tutvustab linna kuulsat ja täienenud „kilukarbisiluetti" seestpoolt läbi eri ajastute muusika. Festivali kolmel päeval kõlab nii barokk-, kui ka nüüdis- ja levimuusika.

Filmiõhtud Arvo Pärdi muusikaga

21.–23. augustini saab Tallinna Katariina kirikus näha kolme väärtfilmi, milles kõlab Arvo Pärdi muusika: Reha Erdemi “Ajad ja tuuled”, Tengiz Abuladze “Patukahetsus” ja Andrei Zvjagintsevi “Pagendus”. Filmiõhtud toimuvad Arvo Pärdi Keskuse korraldusel

Pühalepa muusikafestival

17.–19. augustini leiab Hiiumaal esmakordselt aset Pühalepa muusikafestival. Pühalepa kirikutes toimuvate kontsertide kavas on nii vanamuusika kui ka Hiiumaalt pärit helilooja Erkki-Sven Tüüri looming.

Kontsert „Meie igapäevane leib“ Tartu Jaani kirikus

15. augustil toimub Tartu Jaani kirikus kontsert “Meie igapäevane leib”, kus esitatakse igapäevase leiva ja meieisapalvega seotud muusikat ning sõnalisteks vahepaladeks räägib Tallinna Jaani koguduse õpetaja Jaan Tammsalu leivaga seotud müüte, tähelepanekuid ja kogemusi.

Jaapani pianist Izumi Tateno toob esiettekandele Urmas sisaski uudisteose

11. augustil kell 18 toimub Eivere mõisas Järvamaal klaverimuusika kontsert, kus Jaapani vasaku käe pianist Izumi Tateno esitab J. S. Bachi, A. Skrjabini jt teoseid ning esiettekandena kõlab Urmas Sisaski „Eivere tähed“ klaverile vasakule käele.

Algab Birgitta Festival

Oma traditsioonilises toimumiskohas Pirita kloostri varemetes leiab 11.-20. augustini taas aset Birgitta Festival. Tänavusel muusikateatri festivalil on võimalik kuulata ja vaadata balletti, kahte oratooriumi, nelja ooperit ja vokaalansambli kontserti.

Riho Maimetsa uudisteosed Itaalias ja Soomes

Augusti algul esitatakse Itaalias Pavias peetaval highSCORE festivalil Riho Maimetsa kaht teost, millest üks on esiettekanne. Soomes tuleb esiettekandele Maimetsa teos flöödile, oboele, kandlele ja kitarrile.

Erkki-Sven Tüüri ooperi „Wallenberg“ etendused Saksamaal

Juulis etendub Badeni Riigiteatris Karlsruhes (Badisches Staatstheater Karlsruhe) Erkki-Sven Tüüri ooper „Wallenberg“. Peaosas laulavad Tobias Schabel ja Lucas Harbour, dirigent on Johannes Willig, lavastaja Tobias Kratzer, lavakujunduse ja kostüümid on loonud Rainer Sellmaier. Etendused toimuvad 7., 11., 13. ja 18. juulil.

Muusikasündmused juulis

Ülevaade kesksuvise Eesti tähtsamatest muusikasündmustest ja festivalidest. Põnevaid kavu pakub ligi 30 muusikafestivali ja kontserdisarja nii klassikalise muusika, vanamuusika, džässi kui ka rahvamuusika huvilistele.

Tõnu Kõrvitsa "Kreegi vihiku" Inglismaa esiettekanne

Sel kolmapäeval tuleb Londonis ettekandele Tõnu Kõrvitsa “Kreegi vihik” (2007), Eesti rahvaviisidel põhinev 8-osaline teos koorile ja keelpillidele. Teose esitavad Royal Holloway ülikooli koor ja Britten Sinfonia, dirigent on Rupert Gough. Kontsert leiab aset 20. juunil kell 19.30 Spitalfieldsi suvefestivali raames Shoreditchi kirikus.

Algab suvefestival "Mõisamängud"

16. juunil algab suvefestival "Mõisamängud", mille vältel toimub kakskümmend kuus kammermuusikakontserti kahekümne kuues mõisas üle Eesti. Üles astub hulk eesti interpreete ja kollektiive: Iris Oja, Kadri-Ann Sumera, Eva-Maria Sumera, Jaan Kapp, Toomas Vavilov, Kairi Vavilov, Mari-Katrina Suss, Henry-David Varema, Kristina Kriit jt. Oluline koht festivali muusikaprogrammis on Heino Elleri muusikal.

XV Suure-Jaani Muusikafestival

Heliloojatele Kappidele pühendatud muusikafestival toimub tänavu 15. korda ning kestab 16.–23. juunini. Kavas on traditsiooniliselt hulgaliselt kontserte erinevates kontserdipaikades, kus tuleb ettekandele väga palju head muusikat eesti tippinterpreetidelt ja kollektiividelt. Kontserdid toimuvad nii siseruumides kui ka õues, hommikul, õhtul ja hilistel öötundidel.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor esineb Saksamaal ja Austrias

Eesti Filharmoonia Kammerkoor annab lähipäevil kaks väliskontserti: 17. juunil esinetakse Maulbronni kloostri muusikafestivalil Saksamaal ning 19. juunil antakse kontsert Kufsteini Püha Vituse kirikus Austrias.

Kontsertetendus „Ingerimaa õhtud“

Kolmel juuniõhtul esitatakse Tallinna Okupatsioonide muuseumis (Toompea 8) Veljo Tormise lauludel põhinevat kontsertetendust "Ingerimaa õhtud". Etenduse aluseks on laulud sarja "Unustatud rahvad" kooritsüklitest "Ingerimaa õhtud", "Isuri eepos" ja "Vadja pulmalaulud". Esmakordselt kõlab ka Kristo Matsoni seade isuri rahvaviisist "Kosolaine".

Mart Siimeri uudisteos kõlas Minskis

7. juunil tuli Minskis esiettekandele Mart Siimeri uudisteos „Katedraal“ („Sabor“) meeskoorile ja sümfooniaorkestrile. Valgevene Riikliku Filharmoonia Suures kontserdisaalis esinesid Valgevene Riikliku Teleraadiokomitee sümfooniaorkester ja Eesti Rahvusmeeskoor Erki Pehki juhatusel.

Eduard Tubina sünniaastapäev Alatskivi lossis

15. juunil kell 15 tähistatakse Eduard Tubina Muuseumis Alatskivi lossis Eduard Tubina 107. sünniaastapäeva. Kadri-Ann Sumera (klaver) ja Iris Oja (metsosopran) esituses kõlab Eduard Tubina ja teiste eesti heliloojate looming. Helilooja poeg Eino Tubin teeb ettekande Eduard Tubina elu- ja loominguteest.

Arvo Pärdi ja Pärt Uusbergi looming Collegium Musicale kontserdil

Kammerkoor Endrik Üksvärava juhatusel annab sel nädalal kaks kontserti pealkirjaga "Peegel peeglis", kus ettekandele tuleb Arvo Pärdi ja Pärt Uusbergi koori- ja instrumentaalmuusika, kaastegevad on Ene Salumäe (orel), Mikk Dede (tenor), Samuel Jalakas (trompet) ja Marten Altrov (klarnet).

Erkki-Sven Tüüri Tšellokontserdi ettekanne Peterburis

Möödunud nädalal kõlas Erkki-Sven Tüüri Tšellokontsert (1996) Peterburi nüüdismuusika festivali "Uued horisondid" lõppkontserdil. Teose kandis ette Ivan Monighetti (tšello) ja Peterburi Maria Teatri orkester Valeri Gergijevi juhatusel.

Toivo Tulevi uudisteos Amsterdamis

14. juunil tuleb Hollandis Amsterdami Ij-äärses Muusikamajas (Muziekgebouw aan ’t IJ) esiettekandele Toivo Tulevi teos „Pöördub algusse“ (Returns to the beginning). Kontserdil kõlab ka Arvo Pärdi ja Alfred Schnittke muusika. Esinevad Hollandi Raadio Kammerorkester Martyn Brabbinsi juhatusel, viiulisolistid on Simone Lamsma ja Henning Kraggerud ning ettevalmistatud klaverit mängib Pascal Meyer.

Ansambel U: stuudiokontsert

12. juunil kell 19 toimub Eesti Raadio 1. stuudios Klassikaraadio stuudiokontsert, kus Ansambel U: esitleb kolme suhteliselt hiljutist teost: Arash Yazdani “Dimension II, Destruction” (2012, Eesti esiettekanne), Kristjan Kõrveri “Crisis”(2011) ning Tatjana Kozlova “Disintegration chain” (2011). Kontserti võib kuulata nii koha peal 1. stuudios (sissepääs tasuta), kui ka otseülekandena Klassikaraadiost.

Eesti Interpreetide Liidu kontserdid juunis

Juunikuus jätkub Eesti Interpreetide Liidu 10. hooaeg nelja kammerkontserdiga Kiviõlis, Võrus ja Tallinnas, kus astuvad üles tenor Oliver Kuusik, viiuldaja Ivi Ots ning pianistid Ralf Taal ja Age Juurikas.

Uudisteosed kontsert-etendusel “Eesti loitsud”

8. ja 9. juunil annab segakoor ART kontsert-etenduse "Eesti loitsud". Etenduse lavastaja on Anne Türnpu, muusikaline juht Kadri Sakala. Ettekandele tuleb 13 uudisteost eesti heliloojatelt (Tõnu Kõrvits, Pärt Uusberg, Mari Pokinen, Kadri Laanes, Sander Pehk, Maria Kõrvits ja Kadri Sakala). Kohapeal on müügil ka CD "Eesti loitsud".

Neeme Järvi 75

Sel neljapäeval, 7. juunil tähistab oma 75. sünnipäeva dirigent Neeme Järvi. 4.–10. juunini on Klassikaraadio eetris maestro juubelile pühendatud programm, mis koosneb nii kõige värskematest kui ka aastakümnete tagustest heliülesvõtetest. Samuti toimuvad suve jooksul mitmed kontserdid, mis Järvi 75. sünnipäevale pühendatud.

Kontsert "Tubiniana" Tokyos

Homme leiab Tokyos aset kontsert Eesti muusika suurkuju Eduard Tubina (1905–1982) loomingust. Sündmus toimub eesti muusika austaja, pianisti ja muusikateadlase Takahiro Akiba algatatud Estonian Music Projecti eestvõtmisel ning on pühendatud Tubina 30. surma-aastapäeva mälestuseks.

Mart Saare soololaulude CD esitlus

Estonian Classics on Mart Saare 130. sünniaastapäeva tähistamiseks välja andnud helilooja soololaulude plaadi “Must lind”, mille on koostanud Vardo Rumessen. Plaadil kõlab Mart Saare soololaulude paremik, esitajateks Kaie Konrad (sopran), Urve Tauts (metsosopran), Ivo Kuusk (tenor), Mati Palm (bass-bariton) ja Vardo Rumessen (klaver). Uue plaadi esitlus toimub Rahvusooper Estonia talveaias 5. juunil kell 14.

Kreegi päevad Haapsalus

Kreegi päevade raames leiab aset kaks kontserti Haapsalu kultuurikeskuses. 1. juunil astub publiku ette folkansambel Strand...Rand. Eesti-rootsi saartelt ja aladelt pärit rahvakoraale, -laule ja pillilugusid esitavad Sofia Joons, Robert Jürjendal ja Mall Ney. 3. juunil esinevad Haapsalu kultuurikeskuses Kaitseväe orkester ja Haapsalu koorid Peeter Saani ja Tõnu Kaljuste juhatusel.

Kammermuusika vanalinnas: „Heino Eller 125“

2. juunil toimub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi sinise laega saalis kontsert, kus kõlab Heino Elleri ja Arvo Pärdi kammermuusika. Esinevad Olga Voronova (viiul), Leho Karin (tšello) ja Diana Liiv (klaver). Kontsert on pühendatud viiuldaja ja pedagoog Alfred Papmehli (1890–1875) mälestusele.

Mihkel Polli kontserdid Londonis

Juunikuu esimesel nädalal ootab pianist Mihkel Polli ees kaks olulist ülesastumist Londonis. 1. juunil annab ta Londoni Püha Neitsi Maarja kirikus kammerkontserdi koos klarnetist Denitsa Laffchieva ja vioolamängija Alexander Zemtsoviga ning nädal aega hiljem, 8. juunil astub ta soolokavaga üles kuulsas Wigmore Hallis.

Erkki-Sven Tüüri orkestriteosed Sinfonietta Riga hooaja lõppkontserdil

Läti kammerorkestri kontserdikavas 31. mail on Tüüri akordionikontsert "Prophecy" (solist Ksenija Sidorova) ja keelpillitsükkel "Action.Passion.Illusion". Kontserdil Riia Suures Gildis tuleb ettekandele ka Schuberti ja HK Gruberi muusika. Juhatab orkestri kunstiline juht Normunds Šnē.

XI Eesti Heliloojate Festival

31. maist 3. juunini toimub Tartus XI Eesti Heliloojate Festival. Festivali kaheksal kontserdil kantakse ette üheksa uudisteost, kavas on workshop Erkki-Sven Tüüri muusikast ning saate „Ööülikool“ avalikud salvestused. Üles astuvad Taavi Kerikmäe, Leonora Palu, akordionist Külli Kudu, Tallinna kammerorkester, Mari Poll, Repoo Ensemble, Meelis Vind, Küberstuudio ja Elleri kooli ansamblid.

Põhjamaade Sümfooniaorkestri kontserdid Eestis, Lätis ja Austrias

29. maist 1. juunini annab Põhjamaade Sümfooniaorkester Anu Tali dirigeerimisel kolm kontserti Tallinnas ja Jurmalas. Kavaga „Põhjamaa tähed“ tutvustatakse publikule maailmaklassikat ja orkestri enda soliste. Juunikuus ootavad orkestrit ees ülesastumised Austrias.

Riho Maimetsa uudisteos kõlab Rootsis

28. mail toimub Uppsalas Rootsi Kõrgema Õppe Kolleegiumis (Swedish Collegium for Advanced Study) kontsert, kus esitatakse kompositsiooni meistriklassi 2012 raames valminud uudisteoseid. Esitusele tuleb ka Riho Maimetsa vastvalminud teos "Kiidulaul" keelpillikvartetile.

IX Pärnu Rahvusvaheline Koorifestival

24.–27. maini toimub IX Pärnu Rahvusvaheline Koorifestival. Festivaliüritused toimuvad nii Pärnu linnas kui ka Pärnu maakonna erinevates kontserdipaikades. Üles astuvad Estonia Seltsi Segakoor, segakoor Endla, Pärnu Kammerkoor, Pärnu Linnaorkester Jüri Alperteni juhatusel ning külalisesinejad Soomest ja USA-st.

Tallinn Sinfonietta Lõuna-Ameerikas

26. maist 11. juunini viibib Tallinn Sinfonietta kontserdireisil Lõuna-Ameerikas. Enam kui kaks nädalat kestval kontserdireisil esineb orkester Brasiilias, Argentiinas, Tšiilis ja Uruguais. Kavas on Mozarti, Bachi, Tšaikovski, Griegi, Knaifeli ja Cardoso teosed. Eesti muusikast on kavas Jaan Räätsa Kontsert kammerorekstrile op. 16 ja Villem Kapi „Eleegia“.

Tatjana Kozlova tšelloteose esiettekanne kontserdisarjas ReVisioon

22. mail kell 21 toimub Okasroosikese lossi (Uus tn 19) II korruse Palmisaalis sarja ReVisioon IV kolmas kontsert "MAI". Kontsert uurib sarnaselt kontserdi nimiloole, Jüri Reinvere teosele "Maiimpeerium", sumeduse, lopsakuse, varjatud mõtete ja soovidega seonduvat. Kontserdil kõlab esiettekandes Tatjana Kozlova uus teos soolotšellole "Quicksilver". Visuaalse kujunduse autor on Marge Monko.

Liis Viira ja Jüri Reinvere teosed rahvusvahelisel heliloojate rostrumil

Rahvusvaheline heliloojate rostrum toimub tänavu 22. – 25. mail Stockholmis. Eestit esindavad seekord Liis Viira ning Jüri Reinvere teosed. Rostrumi žürii tööst võtab osa Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Teder, tulemused selguvad 25. mai pärastlõunal.

Mai on Belgias Eesti muusika kuu

Maikuu jooksul saab Belgias kuulda hulganisti eesti muusikat eripalgelistelt muusikakollektiividelt. Vox Clamantis ja Miikaeli Poistekoor esinevad Watou festivalil, Ewert and the Two Dragons Brüsselis Botanique’i kontserdisaalis ning eesti muusika on esindatud ka Brüsseli Jazzmarathonil.

Ajaloolised filmid muuseumiööl

19. mai õhtul kell 18:00-23:00 leiab Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis muuseumiöö raames aset rida põnevaid muusika- ja kinoüritusi. Lisaks kontsertidele on kavas Heino Maripuu loeng-kino Eesti rokkansamblitest, helilooja Eduard Tubina loodud kunstfilmid, dokumentaalfilm Olav Rootsist ning armastatud mängufilm „Nukitsamees“ Olav Ehala muusikaga.

Stockholmi Eesti Segakoor esineb Tallinnas ja Pärnus

18. ja 19. mail annab Stockholmi Eesti Segakoor kaks kontserti Pärnus ja Tallinnas. Kavas on Lars-Erik Larssoni, Toomas Tuulse ja J. H. Romani helilooming ning Rootsi rahvamuusika. Kontsertidel on kaastegevad Pärnu Linnaorkester ja kammerkoor Amabile Toomas Tuulse ja Henry Turu juhatusel, solistid Meeli Lass (sopran) ja Alar Pintsaar (bariton) ning jutustaja Haide Männamäe.

Kammerkoori Voces Musicales hooaja lõppkontserdid

18. mail kell 19 Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus ja 19. mail kell 19 Muhu Katariina kirikus saab kuulata kammerkoori Voces Musicales järjekordset a cappella koorimuusika kontserti. Dirigent Kaspar Mändi juhatusel kõlab šveitsi helilooja Frank Martini (1890–1974) Missa topeltkoorile ning Cyrillus Kreegi, Pärt Uusbergi ja Evelin Seppari (esiettekanne) Taaveti laulud.

TÜ akadeemiline naiskoor esmaesitab Kanadas Riho Maimetsa kooriteose

15. mail annab Tartu akadeemiline naiskoor Triin Kochi juhatusel kontserdi Toronto Trinity-St. Pauli kirikus. Kavas on Francis Poulenci, Maurice Duruflé, Knut Nystedti ja eesti heliloojate Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Ester Mägi ja Tõnu Kõrvitsa teosed. Esiettekandena kõlab kontserdil noore eesti-kanada helilooja Riho Maimetsa kooriteos „Lase kiik käia“, mis põhineb Kuusalu rahvaviisil.

Helena Tulve kammerteose esiettekanded Itaalias ja Austrias

Helena Tulve "Rimlands" (2012) klarnetile, tšellole ja klaverile toovad esiettekandele Paul Meyer (klarnet), Alban Gerhardt (tšello) ja Thomas Larcher (klaver) 12. mail Itaalia veinimõisas Casòn Hirschprunnis ja 14. mail Austrias Wattensis, Swarovski Kristallwelteni muuseumis festivalil "Musik im Riesen".

Esietendub Tauno Aintsi ballett „Modigliani – neetud kunstnik“

11. mail esietendub Rahvusooperis Estonia Tauno Aintsi muusikaga ballett "Modigliani – neetud kunstnik". Toomas Eduri koreograafiaga etendus jutustab värvika loo 20. sajandi ühe kuulsaima boheemlasest kunstniku Amedeo Modigliani (1884–1920) tormilisest elust. Kunstnik on Liina Keevallik, libreto autorid Irina Müllerson ja Toomas Edur, muusikaline juht ja dirigent Risto Joost.

Esiettekandele tuleb Peeter vähi „Antarctic Concerto“

Festival „Klaaspärlimäng“ esitleb 10. mail kell 20 Nokia kontserdimajas Peeter Vähi uut teost "Antarctic Concerto" kitarrile ja orkestrile. Teose toovad esiettekandele kitarrist Rémi Boucher (Kanada) ja Tallinn Sinfonietta Andres Mustoneni juhatusel.

Urmas Lattikase naiskooritsükli "Aja laulud" esiettekanne

Urmas Lattikase naiskooritsükkel "Aja laulud" Artur Alliksaare, Jaan Kaplinski, Ene Puulmanni ja Leelo Tungla tekstidele tuleb ettekandele Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemilise naiskoori 60. sünnipäeva kontsertidel Helsingis, Viljandis ja Tallinnas.

Eino Tambergi mõtete kogumiku “Peeglitrikid” esitlus

11. mail kell 14 esitlevad kirjastus SE&JS ja Maire Tamberg Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis kogumikku “Peeglitrikid”, mis sisaldab Eino Tambergi mõtteid ja luulet. Raamatu koostajad on Kerttu Liina Tuju ja Laine Randjärv, saatesõna on kirjutanud Tiia Järg, kujundaja on Rein Seppius.

Eesti Interpreetide Liidu kontserdid maikuus

Eesti Interpreetide Liidu kontserdid jätkuvad mais viie kontserdiga Jõhvis, Tartus ja Tallinnas, kus publiku ette astub klaveriduo Kai Ratassepp – Mati Mikalai, trio koosseisus Olga Voronova (viiul), Leho Karin (tšello) ja Mati Mikalai (klaver) ning metsosopran Iris Oja koos pianist Kadri-Ann Sumeraga.

Ansambel Vox Clamantis esineb Jaapanis

3.–5. maini esineb ansambel Vox Clamantis Jaan-Eik Tulve juhatusel prantsuse festivali „La Folle Journée“ Tokyos aset leidvas kontserdisarjas. Kokku antakse viis kontserti. Kavas on vene õigeusu muusika ning Arvo Pärdi ja Cyrillus Kreegi teosed.

Riho Maimets võitis Villiers Quarteti konkursi

29. aprillil toimus Londonis St. Andrewsi kirikus Villiers Quarteti korraldatud uudisteoste konkursi finaal ja lõppkontsert. Konkursi võidutööks kuulutati Riho Maimetsa "Sanctus" keelpillikvartetile.

Eesti Koorijuhtide Naiskoor esitleb CD-plaati

Pühapäeval, 29. aprillil kell 14 esitleb Eesti Koorijuhtide Naiskoor Hopneri majas uut CD-plaati pealkirjaga "Sinu valgus". Esitluskontsert toimub Eesti Kooriühingu kontserdisarjas „Cantus Revaliensis“ koostöös Tallinna Kesklinna Valitsusega ja on publikule tasuta. Koori juhatavad Andrus Siimon ja Õnne-Ann Roosvee.

Arvo Pärdi muusika Londonis

28. aprillil toimub Londoni Barbicani kultuurikeskuses Arvo Pärdi loomingule pühendatud päev, mil aset leiavad vestlusring, filmiseanss ning kolm kontserti. Muu hulgas kõlab ka muusika, mis on inspireeritud Arvo Pärdi loomingust. 26. aprillil kõlas esmakordselt Londonis Arvo Pärdi „Adam's Lament“.

Riho Maimetsa Sanctus kõlab Londonis

29. aprillil toimub Londonis Villiers Quarteti korraldatud uudisteoste konkursi finaal ja lõppkontsert, kus kõlab ka Riho Maimetsa „Sanctus“ keelpillikvartetle. Lõpliku konkursivõitja selgitavad välja online-hääletus ja kontserdipublik.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor Portugalis

28. ja 29. aprillil annab Eesti Filharmoonia Kammerkoor kolm kontserti Portugalis. Kontserdid toimuvad Lissabonis festivali „The human voice“ raames. 28. aprilli kontserdil on kaastegev ka Portugali Kammerorkester Pedro Carneiro juhatusel. Eesti muusikast on kavas Cyrillus Kreegi, Arvo Pärdi ja Galina Grigorjeva teosed.

Erkki-Sven Tüüri “Flamma” Eesti esiettekanne

Sel reedel on Eesti publikul võimalus kuulata Erkki-Sven Tüüri orkestriteost “Flamma”. Teose esitab Tallinna Kammerorkester Risto Joosti juhatusel Tallinna Filharmoonia kontserdil sarjas "Talendid koju".

Jüri Reinvere orkestriteose esiettekanne Soomes

Juba mõned päevad pärast ooperi “Puhastus” esietendust Helsingis tuleb Jüri Reinverel Soomes taas esiettekanne. Kontserdil “Sofi Oksaneni aja muusika” tuleb Jyväskylä Sinfonia ja Kuopio linnaorkestri poolt esiettekandele Jüri Reinvere “Norilsk, the Daffodils” (“Norilsk, nartsissid”).

Esiettekandele tuleb Monika Mattieseni teos neljale flöödile

26. aprillil kell 18 tuleb Pärnu raekojas esiettekandele Monika Mattieseni uus teos pealkirjaga "Kuma" kolmele bassflöödile ja altflöödile. Teose esitavad flötistid Mihkel Peäske, Leonora Palu, Tarmo Johannes ja Monika Mattiesen.

Eesti rahvaviisid Estonia kammersaalis

Täna, 24. aprillil toimub Estonia kammersaalis koorimuusika kontsert, kus kõlavad nii Eesti kui ka teiste maade rahvaviisid. Kontsert on ühtlasi noorte koorijuhtide Maret Alango ja Grete Tammalu magistrieksam. Esinevad kammerkoor Noored Eesti Hääled, Püha Miikaeli poistekoor instrumentaalansambliga ning EMTA segakoor. Esiettekandele tuleb Riho Maimetsa rahvaviisiseade "Mure murrab meele".

Eesti muusika kullafond III

Sel nädalal toimub kolmas kontsert sarjast “Eesti muusika kullafond”. Tallinnas ja Tartus astuvad üles Rahvusooper Estonia solist Aile Asszonyi (sopran) ja Uus Tallinna Trio koosseisus Marrit Gerretz-Traksmann (klaver), Harry Traksmann (viiul) ja Leho Karin (tšello).

Jüri Reinvere ooperi "Puhastus" esietendus Soome Rahvusooperis

20. aprillil jõuab Soome Rahvusooperi lavale Jüri Reinvere ooper “Puhastus”. Ooper põhineb Sofi Oksaneni auhinnatud romaanil ning räägib Eesti ajaloost nõukogude okupatsiooni ajal läbi ühe perekonna naiste traagiliste saatuste. Ooper esitatakse soome ja eesti keeles, dirigent on Paul Mägi, lavastaja Tiina Puumalainen.

Vsevolod Pozdejevi klaveriteos tuli Lätis esiettekandele

12. aprillil 2012 tuli Vsevolod Pozdejevi teos "Naeratused" kahele klaverile esiettekandele Lätis Marupes toimunud kammermuusika konkursil. Nora Noviku VI Rahvusvaheline Väikse Kammermuusika Kokurss toimus Marupe Muusika- ja Kunstikoolis ning teose esmaesitajad olid noored pianistid Narva Muusikakoolist. Duo võitis konkursil I koha ja diplomi Vsevolod Pozdejevi pala esitamise eest.

Tobiase keelpillikvartett esineb Moldovas ja Ukrainas

20. ja 21. aprillil esineb Tobiase keelpillikvartett Moldovas ja Ukrainas. Kvartett, kuhu kuuluvad viiuldajad Maano Männi ja Kristjan Hallik, vioolamängija Toomas Nestor ning tšellist Aare Tammesalu, esitab kahel kontserdil Arvo Pärdi, Rudolf Tobiase ja Edvard Griegi teoseid.

René Eespere vokaalsümfoonilise teose "Glorietur" esiettekanne Eestis

19. aprillil kell 19 Estonia kontserdisaalis toimuval kontserdil "Kuldne klassika" kõlab Eesti esiettekandena René Eespere vokaalsümfooniline teos "Glorietur" ("Ülistatagu"). Teos solistidele, meeskoorile ja sümfooniaorkestrile on valminud möödunud aastal Peterburi Jaani kiriku taasavamise puhul.

Argentiinas ilmus René Eespere ja Arvo Pärdi muusikaga plaat

Selle aasta alguses ilmus Argentiinas kitarrist Esteban Colucci kitarrimuusikaplaat “My heart's in the highlands”, millele on salvestatud põhiliselt eesti muusika. CD-l on kitarristi seaded Arvo Pärdi klaveripaladest “Aliinale”, “Variatsioonid Ariinuška tervenemise puhul” ja “Anna Mariale” ning René Eespere “Motus”, “Evocatio”, “Tactus sensus”, “Immutatio” ja “Staminis”.

Ilmunud on keelpillikvarteti Prezioso debüütplaat

Märtsikuu lõpus ilmus plaadifirma Estonian Record Production (ERP) alt keelpillikvarteti Prezioso debüütplaat, kus kõlavad Jaan Räätsa, Pēteris Vasksi, Erwin Schulhoffi ja Anton Weberni teosed.

Klassikaraadio sünnipäevakuu jätkub keelpillikvartett Prezioso kontserdiga

17. aprillil kell 19 ootab Klassikaraadio kõiki raadiomaja I stuudiosse, kus ligi tund aega kestval meeleolukal stuudiokontserdil astub üles keelpillikvartett Prezioso koosseisus Hanna-Liis Nahkur, Mari-Katrina Suss, Helena Altmanis ja Andreas Lend.

Ilmunud on Arvo Pärdi uus CD “Creator Spiritus”

Aprillis ilmus plaadifirmalt Harmonia Mundi Arvo Pärdi autoriplaat “Creator Spiritus”. Plaadil musitseerib kauaaene Pärdi interpreet Paul Hillier oma vokaalansamblitega Theatre of Voices ja Ars Nova Copenhagen, organist Christopher Bowers-Broadbent ja Eesti kollektiiv NYYD kvartett koosseisus Harry Traksmann (viiul), Juta Õunapuu (viiul), Torsten Tiebout (vioola, Soome) ja Leho Karin (tšello).

Pühapäeval toimub kontserdisarja “Abonement 007” viimane kontsert

Pühapäeval, 15. aprillil kell 14 toimub Pärnu Uue Kunsti Muuseumis Pärnu Ooperi sarja “Abonement 007” viimane kontsert, kus sopran Kai Kallastu tõlgendab Kaija Saariaho, Lubawa Sydorenko, Sohrab Udumani ja Hans-Gunter Locki teoseid sopranile ja elektroonikale.

Rahvusooper Estonia poistekoor 40

Rahvusooper Estonia poistekoor tähistab sel hooajal oma 40. aastapäeva. Kolmel juubelikontserdil 15. aprillil Pärnus, 21. aprillil Tallinnas ja 28. aprillil Tartus esitab poistekoor Arvo Pärdi, Urmas Sisaski, Cyrillus Kreegi, Felix Mendelssohni ja Heinrich Schützi teoseid.

Erkki-Sven Tüüri “Exodus” Berliini Konzerthausis

Täna ja homme õhtul esineb Berliini Konzerthausi suures saalis Konzerthausorchester Berlin Olari Eltsi juhatusel. Kontserdil pealkirjaga Große Melodiebögen (Suured meloodiad) tuleb ettekandele Erkki-Sven Tüüri “Exodus”, Henri Tomasi Kontsert trompetile ja orkestrile (solist Gábor Boldoczki), Claude Debussy “Fauni pärastlõuna” ja Igor Stravinski “Sümfoonia kolmes osas”.

Eesti heliloojate teosed Klavessiinifestivalil

12.–15. aprillini leiab Tallinnas aset VIII Klavessiinifestival. Eesti Klavessiinisõprade Tsunfti korraldusel toimub Tallinna vanalinnas viis kontserti. Festivali peaesineja on prantsuse klavessiinimängija Béatrice Martin, soolokavaga astub üles eesti klavessinist Iren Lill. 15. aprillil kell 12 toimub Lastekirjanduse Keskuses (Pikk 73) lastekontsert “Kodumaine viis”, kus kavas on Eesti heliloojate teosed.

Pille Lill 50

20. aprillil tähistab oma 50. sünnipäeva sopran ja pedagoog Pille Lill. Selle sündmuse puhul toimub 14. aprillil Estonia kontserdisaalis pidulik galakontsert, kus astuvad üles juubilari head sõbrad ja kolleegid Margareta Haverinen-Brandt (Soome), Helen Lokuta, Jassi Zahharov, Oliver Kuusik, Marina Morozova, Olga Zaitseva, Mati Kõrts, Aare Saal ja mitmed üllatusesinejad. Lauljaid saadavad Marje Lohuaru, Piia Paemurru, Zoja Hertz ja Colin Hansen (USA/Soome). Õhtut viib läbi Margit Kilumets.

Arvo Pärdi teosed ERSO kontserdisarjas „Concerto“

Reedel, 13. aprillil kell 19 toob Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Estonia kontserdisaalis kontserdisarja „Concerto“ neljandal kontserdil alapealkirjaga „Passacaglia“ kuulajateni Pēteris Vasksi, Arvo Pärdi, Johann Sebastian Bachi / Leopold Stokowski ja Jean Sibeliuse muusikat. Trompetil soleerib Indrek Vau, Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit juhatab Daniel Raiskin.

Galina Grigorjeva esiettekanne Klassikaraadio sünnipäevakontserdil

10. aprillil kell 19 annab ansambel Resonabilis Eesti Raadio esimeses stuudios kontserdi uue ja värske kavaga. Esiettekandele tuleb Galina Grigorjeva teos “Insomnia” häälele, flöödile, kandlele ja tšellole (2012). Kontserdil kõlab veel teinegi esiettekanne – Eugene Birmani (1987) “I awoke and there were no walls to shield me from the moonlight” ning Tatjana Kozlova ja Jüri Reinvere muusika.

Õhtupoolik Ester Mägi muusikaga Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum teeb sügava kummarduse Ester Mägi ees 10. aprillil kell 16 toimuva õhtupoolikuga „Eesti Muusika esimene leedi – Ester Mägi“. Heliloojast räägivad Olev Oja, Tiia Järg, Heiki Mätlik, Ivi Tivik ja Karin Alling, musitseerivad Rebekka Siimer, Jekaterina Sizova ning Jakob Teppo.

Eesti Interpreetide Liidu kontserdid aprillis

Aprillikuus Jõhvis, Põltsamaal, Türil ja Tallinnas toimuvatel Eesti Interpreetide Liidu kontsertidel astub üles duo Andrus Haav (viiul) – Ralf Taal (klaver) ja soolokavadega esinevad pianist Marko Martin ning klavessiinimängija Iren Lill.

Vladimir Alumäe 95

6. aprillil möödub 95 aastat legendaarse viiuldaja ja pedagoogi Vladimir Alumäe (1917–1979) sünnist. Tähtpäeva puhul toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis kontsert sarjas „Jubilate“ ning Klassikaraadio eetris on kaks saadet.

Tartu Akadeemiline Meeskoor 100

Sellel nädalal alustab Eesti vanim meeskoor oma 100. aasta juubeli tähistamist kontsertidega Tallinnas, Pärnus ja Tartus. Juubelikontsertidel esinetakse koos Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestri ja Viljandi Kultuuriakadeemia tantsijatega. Dirigeerivad Lauri Sirp ja koori kauaaegne peadirigent Alo Ritsing. Ulatusliku kontserdi kavas on Eesti koorimuusika klassika, esitusele tuleb ka Alo Ritsingu koori sünnipäevale pühendatud "Päikese tõus" Juhan Liivi tekstile.

Algab Kallastu festival

6.-15. aprillini toimuv Kallastu festival pakub kuulamiseks ja vaatamiseks sopran Kai Kallastu ning helilooja ja dirigent Andrus Kallastu loomingut. Festivali kavas on kolm eriilmelist kontserdiprogrammi.

Tõnu Kõrvits ja Galina Grigorjeva Skandinaavia saksofonifestivalil Norras

1.–5. aprillini 2012 toimub Norras Drammenis 4. Skandinaavia saksofonifestival. Kavas on 7 kontserti, millest üks on pühendatud balti muusikale. Kontsert „Baltica“ toimub 3. aprillil kell 19 Drammeni Sande kirikus, kavas on Tõnu Kõrvitsa, Galina Grigorjeva, Arvo Pärdi, Rihards Dubra ja Ester Mägi teosed.

Ester Mägi klaveriteosed noorte pianistide esituses

Pühapäeval, 1. aprillil algusega kell 16 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis Ester Mägi klaverimuusika gala. Maestra klaveriteoseid läbi nelja aastakümne esitavad Tallinna Muusikakeskkooli noored pianistid: Auli Lonks, Rasmus Andreas Raide, Anna Smirnova, Eugen Lende, Piret Mikalai, Uku Kert Paidra, Astra Irene Susi, Rebecca Must, Karl Johann Nutt jpt.

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Peterburis

Täna, 29. märtsil astub Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Andres Mustoneni dirigeerimisel üles Peterburi Filharmoonia Suures saalis, kus leiab aset helilooja Sofia Gubaidulina 80. sünnipäevale pühendatud kontsert. Ettekandele tulevad Gubaidulina teosed "Two Paths" (1998), "The Rider on the White Horse" (2002) ja "Alleluia" (1990), soleerivad Isabel Villanueva (vioola), Marina Kataržnova (vioola), Egor Reutov (tiiskant), Boris Stepanov (tenor) ja Artjom Kamalitdinov (bass), kaastegev Peterburi Mihhailovski teatri koor.

Tallinn Music Week

Neljapäevast laupäevani täidavad Tallinna kontserdipaiku 183 bändi ja artisti kolmeteistkümnest riigist, et astuda üles Baltikumi suurimal talendifestivalil Tallinn Music Week. Seni kõige suurema osalejate arvuga TMW raames toimub ka Eesti nüüdisheliloomingu ja klassikatähtede esitluskontsert. 30.–31. märtsil aset leidva muusikatööstusekonverentsi üheks oluliseks aruteluteemaks on autoriõiguse tulevik digiajastul.

Esiettekandele tuleb Kristjan Kõrveri puhkpillikvintett

29.–31. märtsini annab puhkpillikvintett Estica kolm kontserti. Kontserdiprogrammiga tähistatakse legendaarse Jaan Tamme nimelise puhkpillikvinteti 70. aastapäeva, esiettekandele tuleb Kristjan Kõrveri uus teos puhkpillikvintetile.

Lõppes vabariiklik puhk- ja löökpillimängijate konkurss

21.–25. märtsini toimus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias vabariiklik puhk- ja löökpillimängijate konkurss. Konkursile registreerus kokku 61 noort interpreeti, kelle hulgast kuueliikmeline žürii valis neli parimat instrumentalisti: Heili Rosin (flööt), Tõnu Kalm (klarnet), Madis Vilgats (tuuba) ja Heigo Rosin (löökpillid). Laureaadid astuvad üles konkursi lõppkontserdil 27. märtsil kell 19 Estonia kontserdisaalis.

Piret Rips-Laulu autorikontsert Valgas

Pühapäeval, 25. märtsil kell 17 toimub Valga kultuuri- ja huvialakeskuses Piret Rips-Laulu autorikontsert "Sinu aja kaja". Ühtlasi tähistatakse kontserdiga Valga Muusikakooli 90. aastapäeva. Piret Rips-Laulu loomingut esitavad ansambel Enelas, Valga kultuurikeskuse ja Valga Muusikakooli laululapsed, Valga Kammerkoor, solistid Karmen Rõivassepp, Kristi Lemmik jt.

Niguliste muuseum-kontserdisaalis kõlab eesti koorimuusika

Sel pühapäeval, 25. märtsil algusega kell 19 toimub Niguliste muuseum-kontserdisaalis kontsert „Armastusest ja elust“. Dirigent Veronika Portsmuth on eesti koorimuusikast kokku pannud kava, kus Veljo Tormise, Margo Kõlari ja Urmas Sisaski muusika kõrval tulevad esmakordselt esitamisele Toivo Tulevi, Kristo Matsoni ja Evelin Seppari uudisteosed.

Helena Tulve teose "L'ombre derriere toi" Soome esiettekanne

Soome 47. üleriigiliste orkestripäevade raames toimuval kontserdil 23. märtsil Snellmani kontserdisaalis Kokkolas tuleb Soome esiettekandele Helena Tulve orkestriteos "L'ombre derrière toi". Keski-Pohjanmaa Kammerorkestrit juhatab Juha Kangas.

Stockholmis kõlab Mirjam Tally uus teos

24. märtsil tuleb Stockholmis Rootsi raadio 2. stuudios esiettekandele Mirjam Tally uudisteos "Moonwalker". Teose bassklarnetile, trummikomplektile ja keelpillikvintetile esitab Jan Risbergi juhatusel Rootsi ansambel Sonanza, kes tähistab kontserdiga oma 30. aastapäeva.

Sten Lassmann esitleb teist plaati Heino Elleri klaverimuusikaga

Sel laupäeval, 24. märtsil kell 16 esitleb pianist Sten Lassmann Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi sinise laega saalis oma teist heliplaati "Heino Elleri kogutud klaveriteosed II". Plaadiesitlusele järgneb Lassmanni loeng-kontsert "Heino Eller ja eesti muusika". Plaadil kõlavate teoste hulka kuuluvad "Chanson triste", "Furioso", Sonatiin fis-moll, "Episood revolutsiooniajast", "Kaheksa pala", "Eesti tants" jt.

Eesti Muusika Päevad 2012

Eesti muusika päevad 2012 toimuvad 19.–24. märtsini, festivali seekordne teema väljendab bänditegemise vaimu ja vaimustust. Eesti muusikakollektiividest astuvad üles Uus Tallinna Trio, Konveier Ensemble, Una Corda, Repoo Ensemble, ansambel Resonabilis, külalisesinejana Esbjerg Ensemble Taanist, Ansambel U:, vokaalansambel Heinavanker, lisaks Kosmofon, Rainer Jancis & Band, Ratkiller ning Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Tallinna Kammerorkester.

Ansambel Resonabilis esitab kolm kirjanduslikku lugu

Kolmapäeval, 21. märtsil on Eesti Muusika Päevade tipphetk Hobuveskis, kus ansambel Resonabilis toob esiettekandele kolm lugu. Heliloojad Liisa Hirsch, Kristjan Kõrver ja Tatjana Kozlova on kirjanduslikele algmaterjalidele tuginedes loonud muusikalised jutustused, mis saavad lavalise näo lavastaja Ott Aardami, kunstnike Tuuli Aule ja Marit Ilisoni ning prantsuse videokunstniku Eléonore de Montesquiou kaasabil.

Mikk Murdvee ja Sten Lassmann esitavad Mihkel Keremi viiulisonaate

22. märtsil kell 19 astuvad Mustpeade majas üles viiuldaja Mikk Murdvee ja pianist Sten Lassmann. Ettekandele tulevad Mihkel Keremi viiulisonaadid nr. 1, nr. 2 ja nr. 3 ning see on ühtlasi ka Murdvee-Lassmanni plaadiesitluskontsert. Sama kavaga kontsert toimus ka 19. märtsil Türi Kultuurimajas.

Urmas Sisaski "Ganymedes" Tartu Ülikooli aulas

21. märtsil tuleb Tartu Ülikooli aulas ettekandele Urmas Sisaski vokaaltsükkel „Ganymedes“. Teose esitavad Karmen Puis (sopran) ja Janika Rand-Sirp (klaver). 29. märtsil toimub kontsert ka Vastseliina rahvamajas.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor Oslo Rahvusvahelisel Kirikumuusika Festivalil

15. märtsil kell 19.30 annab Eesti Filharmoonia Kammerkoor Daniel Reussi juhatusel Oslo Toomkirikus kontserdi a cappella kooriloomingust: kavas on Arvo Pärdi suurteos "Kanon Pokajanen" ning Johannes Brahmsi motett "Warum ist das Licht gegeben". Norra üks tähtsamaid kirikumuusikafestivale teatab, et maailmakuulsa koori esinemine Oslos on suur au ja väga eriline sündmus.

Artur Uritamme klaveritrio maailmaesiettekanne Pärnu Uue Kunsti Muuseumis

18. märtsil toimub Pärnu Uue Kunsti Muuseumis Pärnu Ooperi sarjas „Abonement 007“ Pärnu helilooja Artur Uritamme klaveritrio "Nõukoguliku inimese kolm palet" maailma esiettekanne. Kontserdil kõlab veel kollektiivautori MaLeRa KaSuKu Klaveritrio ning Alo Mattiiseni Sonaat tšellole ja klaverile. Muusikat esitab trio koosseisus Olga Voronova (viiul), Leho Karin (tšello) ja Diana Liiv (klaver).

Arvo Pärdi ja Veljo Tormise kooriteosed Madridis

14. märtsil Madridis toimuval koorimuusika kontserdil kõlavad Arvo Pärdi ja Veljo Tormise teosed. Hispaania raadio ja televisiooni koori juhatab Carlos Kalmar.

Jüri Reinvere „Ricordanza“ esiettekanne kontserdisarjas ReVisioon IV

13. märtsil kell 19.30 toimub Tallinnas, Okasroosikese lossi (Uus tn 19) II korruse Palmisaalis sarja ReVisioon IV teine kontsert „Aiad“, mille kava koosneb vaid sooloflöödimuusikast eri suurustes flöötidele pikolost bassflöödini Tarmo Johannese esituses.

Eesti Vähiliidu ja kammerkoori Voces Musicales heategevuskontsert

Heategevuskontserdil 11. märtsil kell 16 Tallinna Jaani kirikus esitatab kammerkoor Voces Musicales Risto Joosti juhatusel valiku Arvo Pärdi viimasel kolmel kümnendil loodud vokaalmuusikast. Kontserdi piletituluga toetatakse Eesti Vähiliidu mammograafiabussi uue küttesüsteemi ostmist.

Eesti Interpreetide Liidu kontserdid märtsikuus

Eesti Interpreetide Liidu 10. kontserdihooaeg jätkub kontsertidega Raplas, Türil, Pärnus, Tartus ja Tallinnas. Schuberti laule esitavad Mati Turi ja Martti Raide ning Mihkel Keremi sonaadid kõlavad Mikk Murdvee ja Sten Lassmanni esituses. Koostöös Eesti Kontserdiga jätkub ka "Eliitkontsertide" sari, mille raames annab kolm kontserti klaverikvintett koosseisus Mikk Murdvee, Mari-Katrina Suss, Anne Ilves, Henry-David Varema ja Peep Lassmann.

Nüüdismuusika päevad Tartu Elleri koolis

7.-12. märtsini peetakse Tartu Elleri koolis nüüdismuusika päevi. Kuue päeva jooksul leiavad aset loengud ja kontserdid, kavas on muusikat nii Eesti muusikaklassikutelt sh. Heino Eller, Eduard Tubin ja Arvo Pärt kui ka välismaistelt heliloojatelt. Külalisesinejatena astuvad festivalil üles Oulu Konservatooriumi õppejõud ja õpilased.

Villiers Quarteti kodulehel on avatud uudisteoste konkursi hääletus

Briti keelpillikvartett Villiers Quartet kuulutas välja konkursi leidmaks uusi teoseid hooajaks 2011-2012, konkursi poolfinaali valitud teoste hulka kuulub ka Riho Maimetsa keelpillikvarteti teos "Sanctus". Lemmikteoste poolt saab internetis hääli anda kuni 5. aprillini.

Heino Eller 125

7. märtsil möödub 125 aastat helilooja, pedagoogi ja tänase eesti muusika ühe teerajaja sünnist. Heino Elleri 125. sünniaastapäeva tähistab mitmete kultuuriüritustega Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Eesti muusikaklassikule on pühendatud sel nädalal saated Klassikaraadios ja Eesti Televisioonis.

Andrus Kallastu autorikontsert „Welt gebaut ist“ Tallinnas Niguliste kirikus

Teisipäeval, 6. märtsil kell 19 toimub Tallinnas Niguliste kirikus Andrus Kallastu autorikontsert pealkirjaga "Welt gebaut ist". Andrus Kallastu muusikat esitavad ansamblid Resonabilis ja Repoo Ensemble.

Kaks õhtut Pärdi muusikaga Amsterdami Muziekgebouw’s

Madalmaade Kammerkoor koos Madalmaade Kammerorkestriga annab Risto Joosti juhatusel selle nädala lõpus kaks kontserti pealkirjaga "Pärt & Bach", kus Arvo Pärdi vokaal- ja instrumentaalmuusika kõlab kõrvuti heliloojate Bachide muusikaga.

„Kuldne klassika“ Jõhvis, Tallinnas ja Pärnus

Märtsikuu kolmel esimesel õhtul jätkub Eesti Kontserdi sari „Kuldne klassika“ kontsertidega Jõhvis, Tallinnas ja Pärnus. Kava, mis koosneb Glinka, Chopini ja Tšaikovski teostest, kannavad Anu Tali dirigeerimisel ette pianist Ivari Ilja ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester.

Erkki-Sven Tüüri orkestriteosed Saksamaal, Šveitsis ja Lätis

Märtsikuus 2012 mängitakse Erkki-Sven Tüüri teoseid “Searching for Roots”, “Insula deserta” ja “Action.Passion.Illusion” Saksamaal, Šveitsis ja Lätis.

Evelin Seppari ooperi "Teine" esiettekanne Niguliste kirikus

26. veebruaril esiettekandele tulev Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrandi lavateos on loodud Tammsaare "Tõe ja õiguse" II osa kirja ja erinevate eesti nüüdisluuletajate tekstide põhjal, teemadeks armastus, lootus, valed ja surm. Ooperi kannavad ette solistid Jaanika Kuusik, Mikk Dede, Martin Sildos, segakoorid HUIK! (dirigent Kaspar Mänd) ja "Head ööd, vend" (dirigent Pärt Uusberg) ning 2 instrumentaalansamblit (dirigendid Taavi Kull ja Maret Alango).

Eesti kammermuusika Itaalias

25. veebruaril Itaalias Bergamos toimuval kontserdil esitavad eesti kammermuusikat pianist Diana Liiv ja itaalia muusikud Marcella Moretti (tšello), Cesare Zanetti (viiul) ja Edgar Cattaneo (klaver). Kavas on Arvo Pärdi, Helena Tulve, Urmas Sisaski ja Heino Elleri teosed, esiettekandele tuleb Malle Maltise uus teos klaverile neljal käel.

Prantusmaal tuleb taas ettekandele Tõnu Kõrvitsa muusika tummfilmile

24. veebruaril tuleb taas esitusele Tõnu Kõrvitsa muusika tummfilmile "La Passion selon Jeanne d'Arc" (režissöör Carl Theodor Dreyer, 1928). 2009. aastal Ensemble de Basse-Normandie poolt ette kantud muusika kõlab seekord Orchestre Lyrique de Région Avignon Provence'i esituses Avignonis, Cinéma Le Capitole'is. Dirigent on Sébastien Billard.

Pärnu Uue Kunsti Muuseumis kõlab improvisatsiooniline muusika

Pühapäeval, 26. veebruaril kell 14 kõlab Pärnu Uue Kunsti Muuseumis Pärnu Ooperi sarjas "Abonement 007" improvisatsiooniline muusika. Esinevad Anto Pett (klaver), Leonora Palu (flööt), Indrek Palu (viiul) ja Raido Mägi (tants).

Tallinna Kammerorkestri, Kristjan Randalu ja Mikk Murdvee kontsert Helsingis

Eesti Vabariigi 94. aastapäeva tähistamiseks korraldab Eesti Suursaatkond Helsingis 22. veebruaril piduliku kontserdi Sibeliuse Akadeemias. Eesti heliloojate teostest koosneva kavaga astuvad kontserdil üles Tallinna Kammerorkester, pianist Kristjan Randalu ja dirigent Mikk Murdvee.

Teine kontsert sarjast "Eesti muusika kullafond"

Teisel kontserdil sarjast "Eesti muusika kullafond" kuuleb kavas pealkirjaga "Dialektilisi vaatlusi vabariigi asjus" Veljo Tormise, Artur Kapi, Aleksander Läte, Konstantin Türnpu ja Aleksander Kunileiu loomingut, mida esitab Eesti Rahvusmeeskoor (dirigent Mikk Üleoja) Pärnu kontserdimajas (21.02), Jõhvi kontserdimajas (22.02) ja Tallinna Jaani kirikus (24.02).

Una Corda kontserdid "A Tre"

Eesti Interpreetide Liidu 10. hooaja kontsertide sarjas esineb ansambel Una Corda kavaga "A Tre", millesse on koondatud teoseid Eesti muusika viimasest aastasajast. Kontserdid toimuvad 21. veebruaril kell 18:30 Saue Muusikakoolis ja 23. veebruaril kell 19 Mustpeade majas. Esiettekandele tuleb Margo Kõlari uus teos.

Esietendub tantsulavastus Ardo Ran Varrese muusikaga

18. veebruaril esietendub Vanemuise teatri suures majas uus tantsulavastus „Carrrmen!“. Muusika tantsulavastusele on loonud Ardo Ran Varres, koreograaf-lavastaja on Ruslan Stepanov. Fantaasiaküllane ja eksperimenteeriv lavateos on valminud ligi kolm aastat kestnud ettevalmistusperioodi tulemusena.

Timo Steineri uudisteos Tallinna Filharmoonia uues kontserdisarjas

Tallinna Filharmoonia alustab uut löök- ja puhkpillimängijate kontsertide sarja “Doppio Passione / Kahekordne Kirg”. Sarja avakontserdil 18. veebruaril kell 19 Mustpeade majas astuvad üles Tõnu Kalm (klarnet), Vambola Krigul (löökpillid), Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia noored löökpillivirtuoosid ning Tallinna Kammerorkester, dirigeerib Toomas Vavilov. Esiettekandele tuleb Timo Steineri uudisteos klarnetile, löökpillidele ja kammerorkestrile.

Andrus Kallastu autorikontserdid Pärnus ja Tallinnas

Pühapäeval, 19. veebruaril toimub Pärnu Uue Kunsti Muuseumis Pärnu Ooperi sarjas "Abonement 007" Andrus Kallastu autorikontsert "Welt gebaut ist". Teine autorikontsert sama kavaga toimub teisipäeval, 6. märtsil Tallinnas Niguliste kirikus. Andrus Kallastu muusikat esitab Repoo Ensemble.

Ester Mägi juubelikontsert Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias

Jaanuaris kõrget juubelit tähistanud helilooja auks toimub pühapäeval kell 16 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kontsert “Jubilate – Ester Mägi 90”. Ester Mägi kammermuusikat esitavad EMTA tudengid ja õppejõud.

VI Tallinna Talvefestival

20.–28. veebruarini toimub VI Tallinna Talvefestival, kus astuvad üles viiuldajad Sigrid Kuulmann, Ivi Ots, pianistid Age Juurikas, Piia Paemurru, Marko Martin, Lea Leiten, Mati Mikalai, vokalistid Oliver Kuusik, Karolis Kaljuste, Toomas Kolk, flöödimängija Oksana Sinkova, saksofonist Virgo Veldi, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammerorkester jpt. Kontserdid leiavad aset Tallinna Raekojas, Hopneri majas ja Kaarli kirikus. Festivali korraldaja Pille Lille Muusikute Toetusfond loob "Pillifondi", millega toetatakse andekaid eesti interpreete kvaliteetsete instrumentide soetamisel.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor Eesti koorimuusikaga festivali "Chor@Berlin 2012" avakontserdil

Eesti Filharmoonia Kammerkoor koos oma dirigendi Daniel Reussiga avab 16. veebruaril Saksamaal festivali "Chor@Berlin 2012". Kavas on Arvo Pärdi, Galina Grigorjeva, Cyrillus Kreegi, Mart Saare ja Veljo Tormise koorimuusika.

Ansambli „focus baroque“ uus CD

Saksa plaadifirma ARS Produktion alt on ilmunud plaat „Avec Privilege du Roy“ („Kuninga eriloal“), millel kõlavat prantsuse muusikat Louis XIV ja Louis XV valitsemisajast esitab ansambel „focus baroque“ koosseisus Holger Faust-Peters (viola da gamba) ning Iren Lill (klavessiin).

Ansambel Resonabilis eesti muusikaga Dublinis

16. veebruaril Iiri Kirjanike Keskuses aset leidval eesti ja iiri kaasaegse muusika ja luule õhtul tuleb esiettekandele Galina Grigorjeva "Hällilaul" ja Helena Tulve, Tatjana Kozlova, Andrus Kallastu kammermuusika. Eesti luulet loevad Nuala Ní Dhomhnail ja Miriam McIlfatrick-Ksenofontov. Ansambel Resonabilis mängib koosseisus Iris Oja (hääl), Kristi Mühling (kannel), Tarmo Johannes (flööt) ja Aare Tammesalu (tšello).

Eesti Interpreetide Liidu kontserdid veebruaris

Eesti Interpreetide Liidu 10. hooaeg jätkub kontsertidega Jõhvis, Narvas, Sauel ja Tallinnas. Soolokavaga astub üles pianist Age Juurikas, äsja oma debüütplaati esitlenud ansambel Una Corda esineb kavaga „A tre“ ning Andreas Lend ja Maarit Saarmäe esitavad tšellole ja klaverile kirjutatud teoseid.

Riikliku kultuuripreemia pälvisid Jaan Rääts ja Tõnu Kõrvits

Eesti Vabariigi valitsuse otsusega määrati 2011. aasta kultuuripreemiad pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest Hellar Grabbile, Jaan Räätsale ja Jaan Toomingule. 2011. aasta loominguliste saavutuste eest pälvis preemia Tõnu Kõrvits.

Kontserdil "In Spe" kõlab Pärdi ja Mozarti muusika

Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori 6-osalise sarja "Saaga" 4. kontserdil kõlavad kahe suure muusikaklassiku – Arvo Pärdi ja Wolfgang Amadeus Mozarti teosed. 10. veebruaril tuleb Eesti esiettekandena esitusele Arvo Pärdi "In spe" puhkpillikvintetile ja keelpilliorkestrile.

Galina Grigorjeva ja Urmas Sisaski teoste esiettekanded noortelt solistidelt

9. veebruaril kell 18 toimub Tallinna Mustpeade Majas kontsert “Kivimäe virtuoosid”, kus koos Tallinna Kammerorkestriga astuvad üles Tallinna Muusikakeskkooli solistid. Traditsiooniliselt tulevad sel kontserdil esiettekandele eesti autorite helitööd: seekord Galina Grigorjeva "Capriccio" ja Urmas Sisaski "Täielik päikesevarjutus".

Ilmus Eduard Tubina "Kogutud teoste" väljaande XX köide "Viiuliteosed"

6. veebruaril kell 18 esitletakse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis Eduard Tubina "Kogutud teoste" V seeria XX köidet "Viiuliteosed", mille on välja andnud Rahvusvaheline Eduard Tubina Ühing ja Gehrmans Musikförlag. Kogumiku on trükiks ette valmistanud ja kommenteerinud Vardo Rumessen ja Sigrid Kuulmann. Kontserdil esinevad Sigrid Kuulmann (viiul) ja Marko Martin (klaver).

Anti Marguste pälvis Eesti Kultuurkapitali aastapreemia

28. jaanuari õhtul anti Endla Teatris üle tänavused Eesti Kultuurkapitali aastaauhinnad 2011. Aastapreemia pälvis helilooja Anti Marguste Eesti rahvamuusika traditsioone ja rahvuskultuurilisi väärtusi kandva ning arendava loomingupärandi eest. Helikunsti sihtkapitali aastapreemiaga tunnustati Veronika Portsmuthi ja Raul Talmarit XI noorte laulu- ja tantsupeo „Maa ja ilm“ eest.

Erkki-Sven Tüüri orkestriteosed Oslos ja Ottawas

Veebruari alguses kõlavad Erkki-Sven Tüüri orkestriteosed Norras ja Kanadas. Vioolakontserdi “Illuminatio” (2008) kannab taas ette Lars Anders Tomter, seekord koos Oslo Filharmoonia orkestriga Eivind Gullberg Jenseni dirigeerimisel Oslo kontserdimajas (1. ja 2.02). “Insula deserta” (1989) esitab kammerorkester Thirteen Strings Bradley Thachuki juhatusel Ottawa St. Andrew kirikus kontserdil “Northern Lights I” (10.02).

Eesti Kooriühingu aastapreemiad

28. jaanuaril kuulutati Estonia kontserdisaalis toimunud galakontserdil välja Eesti Kooriühingu aastapreemiad. Aasta koore valiti tänavu kaks: kammerkoor Collegium Musicale, mille dirigent Endrik Üksvärav pälvis ka aasta noore dirigendi tiitli ning Miina Härma Gümnaasiumi segakoor (dirigent Kadri Leppoja). Aasta dirigendiks valiti Andrus Siimon – Eesti Rahvusmeeskoori koormeister ning Eesti Teaduste Akadeemia Naiskoori, Eesti Teaduste Akadeemia Meeskoori, Eesti Koorijuhtide Naiskoori ja Virumaa Noorte Meeskoori dirigent.

Algab XXIII festival „MustonenFest - Barokk?!“

XXIII „MustonenFest - Barokk?!“ algab 27. jaanuaril ja kestab 4. veebruarini. Festival toob endaga kaasa kireva kava barokkooperist 20. sajandi filmimuusika parimate paladeni ning esitleb hulka nimekaid välisesinejaid. Festivali kunstiline juht on Andres Mustonen.

Neeme Järvi ja ERSO toovad publikuni Brahmsi sümfooniad

Kevadhooajal toovad Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja peadirigent Neeme Järvi publikuni Johannes Brahmsi neli sümfooniat. Esimene kontsert alapealkirjaga „Loodus, elu, armastus“ toimub 27. jaanuaril. Suurejoonelise ettevõtmise salvestab Eesti Rahvusringhääling.

Ansambel Una Corda esitleb esikplaati eesti muusikaga

Laupäeval, 28. jaanuaril kell 14 esitleb ansambel Una Corda Vanalinna Muusikamajas (Uus 16c) oma esikplaati. Plaadil on esindatud nii originaallooming kui ka Una Corda seaded viimase sajandi eesti muusikast, mis näitavad neid klassika kullafondi kuuluvaid teoseid uuest küljest.

Helena Tulve “Anastatica” Rootsi esiettekanne Olari Eltsi juhatusel

26. jaanuaril kõlab Helena Tulve "Anastatica" Olari Eltsi ja Uppsala Kammerorkestri esituses Uppsala kontserdi- ja kongressihallis. Tegemist on orkestriteose teise esiettekandega – Uppsalas resideeriva kammerorkestri ja festivali “Nyyd” ühistellimus kanti esmakordselt ette 2011. aasta oktoobris Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri poolt Tallinnas Estonia kontserdisaalis.

Anna Klas 100

Täna, 23. jaanuaril möödub 100 aastat pianisti ja pedagoogi Anna Klasi sünnist. Algusega kell 17 leiab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis aset kontsert „Jubilate – Anna Klas 100“, kus astuvad üles Klasi õpilased Ada Kuuseoks, Toivo Peäske, Vladima Jeremjan, Diana Liiv, Marina Kostik, Svetlana Kostik ja Nata-Ly Sakkos (Laine Metsa õpilane). Toimub ka DVD ja mälestusteraamatu esitlus, Anna Klasist räägib Urve Lippus.

Tõnu Kaljuste juhatab USA-s Arvo Pärdi teost

Tõnu Kaljuste juhatab Arvo Pärdi teost "Cantus in Memory of Benjamin Britten" (1977/1980) keelpilliorkestrile ja kellale sel nädalal kolmel korral USAs: Chicagos, New Yorgis ja Washingtonis. Tegemist on Rootsi Rahvusliku Noorteorkestri esimese turneega Ühendriikidesse.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor tutvustab koolinoortele Eesti muusikat

Eesti Filharmoonia Kammerkoor koostöös G. Otsa nim. Tallinna Muusikakooliga annab 23.-27. jaanuarini Eesti erinevates koolides tasuta kontserte. Kontserdid toimuvad Haapsalus, Tartus, Tallinnas ja Pärnus. Kavas on teosed Eesti heliloojate kooriloomingu kullafondist.

Helena ja Jaan-Eik Tulve pälvisid Prantsuse Kunstide ja Kirjanduse ordeni

18. jaanuaril toimunud kultuuriminister Rein Langi vastuvõtul tänati Eesti loomeinimesi ja Eesti-poolseid koostööpartnereid, kes aitasid kaasa sügisel 2011 Pariisis toimunud Eesti kultuurifestivali "Estonie tonique" õnnestumisele. Helena ja Jaan-Eik Tulvele anti üle Prantsuse Kunstide ja Kirjanduse orden.

Esiettekandele tuleb Mirjam Tally uus kooriteos

Laupäeval, 21. jaanuaril tuleb Rootsis Stockholmi Püha Jakobi kirikus esiettekandele Mirjam Tally uudisteos “Animalistic Hymn“. Teose kannab ette Rootsi Raadio Koor Peter Dijkstra juhatusel.

Helena Tulve uudisteos Tallinna Filharmoonia kontserdisarjas "Talendid koju"

21. jaanuaril tuleb Tallinna Kammerorkestri kontserdil esiettekandele Helena Tulve „L'ombre derrière toi“ kolmele gambale ja keelpillidele. Kontsert esitleb noort flötisti Heili Rosinat, kes on Freiburgi Muusikakõrgkooli tudeng, mitmete konkursside laureaat ja Rahvusooper Estonia flöödirühma kontsertmeister.

Pärnu Uue Kunsti Muuseumis kõlavad maailma esiettekanded

Pühapäeval kõlavad Pärnu Uue Kunsti Muuseumis Pärnu Ooperi sarjas “Abonement 007” Hans-Gunter Locki, Monika Mattieseni, Malle Maltise ja Andrus Kallastu teoste maailma esiettekanded. Teoseid esitab kontseptuaalse muusikateatri ansambel Repoo Ensemble koosseisus Kai Kallastu (sopran), Leonora Palu (flööt), Edmunds Altmanis (klarnet), Kristina Kriit (viiul), Aare Tammesalu (tšello) ning Jorma Toots (klaver).

Ester Mägi 90

10. jaanuaril tähistab 90. aasta juubelit helilooja Ester Mägi. Helilooja sünnipäevale on pühendatud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsert 13. jaanuaril Estonia kontserdisaalis. Lisaks tähistab Klassikaraadio helilooja juubelit mitme saatega, nädala jooksul on eetris ka rohkesti Ester Mägi muusikat erinevatelt esitajatelt. Ester Mägi sünnipäevale on pühendatud ka Eesti Naislaulu Seltsi korraldatud nais- ja neidudekooride võistulaulmine.

Erkki-Sven Tüüri orkestrimuusika Cardiffis ja Moskvas Eesti dirigentide juhatusel

11. jaanuaril tuleb Olari Eltsi dirigeerimisel Walesis, BBC Hoddinott Hallis ettekandele "Exodus" (1999), esitajaks BBC Walesi Rahvuslik Orkester. Kontserdi otseülekannet saab kuulata BBC Raadio 3-s. "Aditus" (2000/2002) tuleb ettekandele Moskva Konservatooriumis 20. jaanuaril, mil Vene Rahvusorkestri ees on Paavo Järvi. Samal päeval teeb Amstel Saxophone Quartet Iirimaal, Galways "Lamentatio" (1995) ettekande.

ERR valis aasta muusikuks Siim Aimla

Igal aastal annab Eesti Rahvusringhääling välja aasta muusiku tiitli muusikategelasele, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud koostööd Rahvusringhäälinguga. 2011. aasta muusikuks valisid Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad interpreedi, dirigendi ja helilooja Siim Aimla.

Urmas Sisaski kantaadi esiettekanne

Urmas Sisaski kantaadi esiettekanne toimub 4. jaanuaril vokaalansambli Orthodox Singers kontserdil "Jõulud ja tähed". Helilooja enda tekstile kirjutatud kantaadi "Fööniks" inspiratsiooniallikaks sai Egiptuses vaadeldud samanimeline tähtkuju. Kontserdil Tallinna Toomkirikus kõlab ka Galina Grigorjeva, Valeri Kalistratovi ja John Taveneri muusika.

Eesti Interpreetide Liidu kontserdid jaanuaris

Eesti Interpreetide Liidu 10. hooaeg jätkub uuel aastal kontsertidega Tallinnas, Jõhvis, Pärnus ja Põltsamaal. Üles astuvad Pille Lill, Marje Lohuaru, Ralf Taal, Irina Zahharenkova, Anna-Liisa Bezrodny, Henry-David Varema, Madis Metsamart ja Indrek Vau.