Muusikauudised

Eesti Interpreetide Liidu kontserdid septembris

6. septembril kell 16 esineb Põltsamaa muusikakoolis Interpreetide Liidu kontserdil “Ideed ja kooskõlad” pianist ja klavessinist Lembit Orgse. Esitusele tuleb J. S. Bachi 15 kahehäälset inventsiooni ja 15 kolmehäälset sinfoniat. Lisaks klaveril kõlavatele inventsioonidele esitab Lembit Orgse veel valiku J. S. Bachi prelüüde klavikordil ja klavessiinil. Sama kavaga kontsert toimus ka 30. augustil Mustpeade majas.

Lembit Orgse on tuntud klaveripedagoogina, kelle õpilased on silma paistnud riigisisestel ja rahvusvahelistel konkurssidel (Marko Martin, Mairo Marjamaa jt). Aastatel 1981-1993 töötas Lembit Orgse klaveriõpetajana Nõmme Muusikakoolis, 1986. aastast õpetab Tallinna G. Otsa nimelises muusikakoolis ning 1994. aastast Eesti Muusikaakadeemias. 2002. aastast alates on ta Eesti Muusikaakadeemia varajase klahvpillimuusika ajaloo lektor.
Lembit Orgse on 1982. aastal Leedus toimunud Ciurlionise-nimelise konkursi laureaat. Esinenud pianistina ja klavessinistina erinevate solistide, ansamblite- ja orkestritega (Tallinna keelpillikvartett, Rahvusooperi puhkpillikvintett, Hortus Musicus, ERSO, Tallinna Barokkorkester jt). Basso continuo mängijana osalenud paljude suurvormide (Bachi passioonid, kantaadid, Händeli oratooriumid, Monteverdi vesprid jne) ettekannetel.

Pianist Vardo Rumessen annab soolokontserdi 10. septembril Viljandi Muusikakoolis ja 13. septembril Tallinna Mustpeade majas.

Kavas:
J. Brahms - 4 ballaadi op. 10
F. Chopin - Ballaad nr. 3 As-duur op. 47
F. Chopin - Ballaad nr. 4 f-moll op. 52
M. Saar - 2 hetke
M. Saar - 3 bagatelli
C. Franck - Prelüüd, koraal ja fuuga h-moll.

Vardo Rumessen on eelkõige tuntud kui Eesti klassikalise klaverimuusika interpreet ja propageerija. Tema esituses on kõlanud ka palju maailmamuusikat, kontserdireisid on viinud teda nii Euroopasse, Ameerikasse kui ka Aasiasse.
Ta on heliplaadistanud R. Tobiase, M. Saare, H. Elleri, E. Oja ja E. Tubina klaveri- ja kammermuusikat samuti J. S. Bachi, S. Rahmaninovi, F. Chopini, ja A. Skrjabini helitöid, mis on saanud paljude maailma muusikakriitikute poolt hea vastuvõtu osaliseks. Suure tunnustuse on V. Rumessen pälvinud eelkõige E. Tubina interpreedina. Ta on korduvalt esitanud ka Tubina Klaverikontsertiinot koos mitmete orkestritega Eestis, Ameerikas, Rootsis, Türgis ja Šveitsis.
V. Rumessen on palju kirjastanud Eesti heliloojate R. Tobiase, M. Saare, H. Elleri, E. Oja ja E. Tubina teoseid. Tema suurimaks tööks on olnud R. Tobiase oratooriumi „Joonase lähetamine“ partituuri restaureerimine ja redigeerimine. Ta on kirjutanud ka arvukalt artikleid ning koostanud raamatuid R. Tobiasest, M. Saarest, A. Kapist, E. Ojast ja E. Tubinast. Kokku on temalt ilmunud üle 120. noodiväljaande ja raamatu ning üle 20 heliplaadi. Tema esituses või tema organiseerimisel on esmakordselt kõlanud üle saja helitöö erinevates muusikažanrites.

Vaata lisaks: Eesti Interpreetide Liidu kontserdid

Tagasi