Muusikauudised

VHK keelpilliorkester esitleb kontsertidega Cyrillus Kreegi autoriplaati

Vanalinna Hariduskolleegiumi (VHK) keelpilliorkester annab novembri lõpus kolm kontserti helilooja Cyrillus Kreegi muusikaga. Samad teosed kõlavad ka orkestri värskel debüütalbumil. Kontserdid algusega kell 19 leiavad aset 18. novembril Paide Risti kirikus, 19. novembril Tartu Jaani kirikus ja 23. novembril Tallinnas Niguliste kirikus.

Vaatamata keerulistele oludele on VHK keelpilliorkester sel sügishooajal jõudnud anda 10 kontserti üle Eesti: Otepäält Tallinnani ja Tapalt Kullamaani. Viimati anti kontserte novembri hakul Erkki-Sven Tüüri loomingust ning need kontserdid pälvisid palju elavat vastukaja nii kontserdisaalides kui Klassikaraadio eetris.

Augustikuus salvestas orkester Simuna kirikus helilooja Cyrillus Kreegi muusikat eesmärgiga anda välja oma esimene heliplaat. Plaadile jäädvustati Kreegi koorimuusika kullafondist pärit teoste seaded keelpilliorkestrile, teiste hulgas “Maga, maga, Matsikene”, “Kui suur on meie vaesus”, “Sirisege, sirbikesed” ja Taaveti laulud. Kokku lindistati 20 teost. Nüüdseks on plaat valmis ning orkester andmas kolm plaadiesitluskontserti.

“Kohtumine Cyrillus Kreegi muusika on mulle isiklikult alati väga liigutav ning rõõmustav, sest see mõjub alati värskelt ning on ülimalt hästi kirjutatud. Mis mind aga eriti rõõmustab on see, et nende aastate jooksul, mil me oleme Kreegi muusikat VHK keelpilliorkestri noortega mänginud, on see ka neile väga kalliks saanud. See on kõlas kuulda!” sõnab VHK keelpilliorkestri dirigent Rasmus Puur. Ta lisab, et salvestanud oli orkester üksikuid lugusid varemgi, kuid päris oma plaadini polnud orkester jõudnud: “Täispika albumi lindistamine on hoopis midagi muud kui paari loo kiirkorras lindistamine. See süvenemine, tähelepanu ja ainult ühele eesmärgile keskendumine neil augustikuu päevadel Simunas jäävad ilmselt kõikidele asjaosalistele meelde. Rõõm on neid muusikalisi hetki nüüd ka teistega jagada!”

VHK keelpilliorkester on Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikakooli õpilastest koosnev orkester, mis loodi 1996. aastal. Orkestris musitseerivad noored vanuses 13-19 aastat. Kui algselt keskenduti eelkõige varajasele muusikale ning VHK tellimisel kirjutatud suurvormide ettekandmisele (M. Siimeri "Miikaeli mõõk" jt), siis praegu keskendub orkester pea ainult eesti muusikale, sh mitmete eesti heliloojate autorikontserdid (Ester Mägi, Cyrillus Kreek, Mart Saar, Tõnu Kõrvits ja Arvo Pärt). VHK keelpilliorkestril on hooajas umbkaudu 40 ülesastumist üle Eesti, vahel harva ka välismaal. Koostööd on tehtud mitmete interpreetidega eri žanridest, sh Johan Randvere, Riivo Kallasmaa, Theodor Sink, Linda-Anette Verte, Marten Altrov, Kirke Karja, Joel ja Heikko Remmel, Peedu Kass, Mari Kalkun, Liisi Koikson, Mari Jürjens, Jarek Kasar ja Jaan Pehk. Orkestri dirigent on Rasmus Puur, lisaks töötavad orkestriga veel Egert Leinsaar (ERSO), Tiina Mäe, Rain Vilu (ERSO) ja Villu Vihermäe (ERSO).

Tagasi