Muusikauudised

Varajase muusika festival „Tallinn feat. Reval“ 19. – 28. novembril

Juba sel reedel, 19. november saab kontserdiga Tartu muusikakooli Tubina saalis alguse varajase muusika festival „Tallinn feat. Reval“. Neljandat aastat järjest soovib stuudio Cantores Vagantes tuua meie hilisügisesse kaamosaega valgust ja värskust, avades ka viiruspiirangutes huvilisele mitmekülgsem ja rikkam muusikamaailm, ikka musitseerides originaalpillide koopiatel ja respekteerides ajaloolist esituspraktikat.

Nii nagu kolmel eelmiselgi aastal, avab ka tänavuse festivali suure Bachi looming, ent uudsest vaatenurgast. Kui varasemaid festivale alustas noortekontsert, kus õppurmuusikud valmistasid kava ette mõne rahvusvaheliselt tuntud meistri juhatusel, siis seekord pakuvad „Bachi pärleid“ meie parimad muusikud: Tõnu Kaljuste käe all jõuab üle mitme aasta kuulajate ette Tallinna Barokkorkester – Eesti esimene ja pikka aega ainus ajastu instrumentidel mänginud orkester -, kes astub üles koos solistide ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga.

Järgmiste kontsertidega üllatab festival järsu suunapöördega, sest ajas liigutakse meile lähemale, lausa Mendelssohni ja Lisztini välja. Originaalpillid ja ajastutruu esituspraktika? Jah, sest tänavu ootab meid klaveripidu, mille peakülaliseks on palutud vanade klaverite meister Paul McNulty koos tema töökojas valminud klaveritega – Walter, Stein, Streicher ja Graf, igal kõlamas just see muusika, mis tollele pillile loodud – Beethoven, Chopin jt. „Nende vanade klaverite koopiatega ikka juhtub, et nad kipuvad murendama vanu arusaamu. Asemele astuvad aga uued nüansid, uued kõlavärvid ja uued perspektiivid,“ avab uute tuulte ootust festivali kunstiline juht Taavi-Mats Utt.

Tõsi, viimased nädalad ja koroona on ka tuuli pööranud, nii et hinnatud kontsertpianist Viviana Sofronitsky ja tema abikaasa McNulty klaverid rändavad 23. XI meieni virtuaalselt. Niisamuti annavad online-kontserdi 27. XI Michael Borgstede Saksamaalt ja 26. XI Amsterdami konservatooriumi vanade klaverite õppejõud Olga Pashchenko. Ent nagu sageli, on halval uudisel ka hea külg – tänu Benetict.TV-le võib neist osa saada üle maailma ja järelvaadatavuse tõttu ka pikema aja vältel. Rikastavalt mõjub ka iga kontserdi eriline esinemispaik, näiteks Pashchenko põnev Mendelssohnide kava „Felix ja Fanny“ jõuab vaatajaini Amsterdami Lutheri muuseumist, kus pianistil on kasutada originaalpill (Graf 1836), millel nii kuulus helilooja Felix kui ka tema vähemtuntud, et samaandekas õde Fanny oma sõnadeta laule lõid.

Nimekatele külalistele sekundeerivad meie oma lemmikud – Irina Zahharenkova, Reinut Tepp, Ivo Sillamaa ja Lembit Orgse.

Festivali kava:
19. XI kl 18 Tubina saal Tartus ja 20. XI kl 17 Mustpeade Majas
Bachi pärlid. Actus tragicus
Kavas Bachi kantaadid “Actus tragicus”, Ich habe genung”, Missa g-moll ja Nystedti “Immortal Bach”
Esinevad Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Barokkorkester, solistid ja Tõnu Kaljuste

21. XI kl 18 Kadrioru lossis
Tormi ja tungi vahel
Kavas Mozart, Haydn ja C. Ph. E. Bach
Esinevad Meelis Orgse (viiul), Mari-Liis Uibo (viiul), Johanna Vahermägi (vioola), Johanna Randvere (tšello) ja Lembit Orgse (haamerklaver)
Kontsert koostöös Lossimuusika ja EMTAga

23. XI kl 18 veebikontsert
Suured heliloojad ja nende klaverid
Kavas Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert
Paul McNulty pillidel mängib Viviana Sofronitsky

24. XI kl 19 Pärdi Keskuses
Püha Cecilia päeva noorte vanamuusikute galakontsert
Esinevad Otsa kooli, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Vanalinna Hariduskolleegiumi ja Tallinna Muusikakeskkooli õppurid

26. XI kl 18 veebikontsert
Felix ja Fanny
Sõnadeta laulud Felix ja Fanny Mendelssohnilt
Esineb Olga Pashchenko (haamerklaver)

27. XI kl 18 veebikontsert
Haydn ja Mozart
Esineb Michael Borgstede (haamerklaver)

28. XI kl 18 Mustpeade Majas
Galakontsert
Kavas klaverimuusika pärlid ajast, mil see pill veel noor oli
Esinevad Irina Zahharenkova, Lembit Orgse, Ivo Sillamaa, Reinut Tepp (haamerklaverid)

Vaata ka: www.tallinnfeatreval.eu

Tagasi