Muusikauudised

Urmas Sisaski „Tähistaeva tsükli“ ettekanne Jaapanis

Urmas Sisaski Tähistaeva tsükkel nr. 2 „Lõunataevas“ op. 52 (1994–1995) tuleb 14. novembril ettekandeleTokio kontserdipaigas Kiwa. Õhtut täitva teose esitavad Yuko Yoshioka (klaver), Hiromichi Takagi (jutustaja) ja Tetsuo Aruga (video). Kontserdi korraldab Music Potpourri koostöös Jaapani pianisti Takahiro Akiba algatatud Estonian Music Projectiga ning Jaapani-Eesti Sõprusühinguga.

Klaveritsüklit „Lõunataevas“ esitatakse vaheldumisi aborigeeni müütidega. Muusika üleskirjutamisel on aluseks võetud teleskoopilised vaatlused (hajusparved Kentauri, Tuukani jne tähtkujudes, „Juuvelikarp” Lõunaristis jne), aga ka visuaalsed vaatlused („Söekott” Lõunaristis, Magalhãesi pilved jne). Tsükkel ise aga kajastab astronoomide poolt määratud taevaosasid, mitte näivaid tähtkujusid. Tsükli Jaapani esiettekanne toimus Yuko Yoshioka ja Takahiro Akiba esituses 2005. aasta detsembris.

Urmas Sisaski (1960) loomingu üheks allikaks on huvi astronoomia vastu. Peale täheteaduse on Sisaski loomingut mõjutanud ka huvi šamanistlike kultuuride ja eesti runolaulu vastu. Samuti peegeldub tema teostes euroopa vaimuliku muusika traditsioon alates gregooriuse laulust ja rangest kontrapunktist ning lõpetades luterliku koraaliharmooniaga.

Vaata ka: Estonian Music Project

Tagasi