Muusikauudised

Üle Läänemere saavad kokku kammernaiskoor Sireen ja meeskoor Valkia

Pühapäeval, 26. novembril kell 15 esinevad Tallinna Lauluväljaku klaassaalis esmakordselt ühisel kontserdil „Üle Läänemere / Yli Itämeren“ Eesti kammernaiskoor Sireen ja Soome meeskoor Valkia. Koore juhatavad lätlanna Laura Štoma ja eestlanna Ingrit Malleus.

Kontserdi idee algatas meeskoor Valkia, kelle sooviks oli esitada Eesti heliloojate muusikat ja teha koostööd mõne välismaise kooriga. „Kui mõtlesin erinevatele huvitavatele kooridele, kellega võiksime lava jagada, tundus kammernaiskoor Sireen sobivat ideaalselt,“ sõnas Valkia dirigent Ingrit Malleus.

Sireeni dirigendi Laura Štoma sõnul on koostöö välismaise kooriga kammernaiskoori jaoks esmakordne, samuti pole Sireen sellises mahus Soome heliloojate muusikat varem esitanud. „Meil on olnud huvitav prooviprotsess ja ootame ühiskontserte Helsingis ja Tallinnas põnevusega,” lisas Štoma. Kontserdil kõlab Saare, Tubina, Elleri, Mägi, Tormise, Kõrvitsa, Rautavaara, Fordelli, Kostiaineni, Kähärä jt heliloojate muusika.

Lisaks pühapäevasele Tallinna kontserdile toimub sama kontsert päev varem, 25. novembril kell 14 Helsingis Alppila kirikus. Tallinna kontserdi piletid on müügil Fientas ja enne kontserdi algust kohapeal. Helsingi kontserdile saab pileti soetada eelmüügist või kohapealt. Kontsert „Üle Läänemere / Yli Itämeren“ saab teoks tänu Eesti Kooriühingule ja Tallinna Lauluväljakule.
 

Kammernaiskoor Sireen. Foto: Kalev Lilleorg

Kammernaiskoor Sireen loodi 2011. aasta novembris pikka aega koos laulnud sõpruskonna pinnalt. Sireen taotleb hõrku, kuid naiselikult tummist ja lummavat kõla, sidudes naiskoorile omase heliseva kõlavärvi kammerlikult selge vokaaliga. Iga Sireeni hääl annab oma panuse ilu loomisse ja iga laulja on võimekas solist. See teeb Sireenist paindliku ja vastutustundliku partneri kõikvõimalikeks žanriülesteks ja harjumuspäratuteks kooslusteks – olgu nendeks siis punkkontserdid, lavastused, ooperid või midagi täiesti senitundmatut. Sireeni repertuaar varieerub vanamuusikast tänapäevase heliloominguni, väärtustades seejuures koostööd noorte ning andekate Eesti heliloojatega. Sireeni dirigent 2022. aasta sügisest on Laura Štoma.
 

Kammermeeskoor Valkia

Valkia on Soome kammermeeskoor, mille liikmed asutasid 2016. aasta aprillis. Koori lauljad on Soome juhtivate mees- ja segakooride taustaga. Kui Soome parimad meeskoorid kipuvad olema suured, enam kui 50-liikmelised koosseisud, siis Valkia soovib pakkuda kvaliteetset meeskoorilaulu kammerkoori suuruses. Valkia repertuaar koosneb 19. ja 20. sajandi meeskoorimuusika a cappella pärlitest, mida täiendavad kaasaegsed teosed. Kooskõlas koori nimega Valkia, mis tähendab soome keeles tuld või leeki, on Valkia kunstiline eesmärk keskenduda muusikale endale, lasta sellel süttida ning sütitada nii lauljaid kui ka publikut.

 

Tagasi