Muusikauudised

Toronto-Eesti ooperilauljate Kristina Aguri ja Stephen Belli kontserdid Eestis

24. mail Tallinnas ja 25. mail Tartus esinevad Tornotost pärit väliseestlased metsosopran Kristina Agur ja tenor Stephen Bell ning pianist Charles Kipper. Tuntud ja armastatud ooperiaariate ja muusikalinumbrite kõrval kuuleb lauljate esituses ka eesti heliloojate soololaule, ettekandele tulevad Artur Kapi „Metsateel“, Juhan Aaviku „Kojuigatsus“, Peeter Kopvillemi „Läbi päeva ja öö“, Mart Saare „Sa kõige armasm mulle“, Mihkel Lüdigi „Üks pisar veereb vaikselt“ ning aaria Gustav Ernesaksa ooperist „Tormide rand“. Kontserdid leiavad algusega kell 19 aset 24. mail Kadrioru lossis ja 25. mail Tartu Linnamuuseumis.

Metsosopran Kristina Agur on pälvinud tähelepanu mitmekülgse lauljana. Tema ooperirollide hulka kuuluvad teiste hulgas Tatjana (Tšaikovski „Jevgeni Onegin“), Dorabella (Wolfgang Amadeus Mozarti „Così fan tutte“), Cherubino (Mozarti „Figaro pulm“), Mrs. Nolan (Gian Carlo Menotti „Meedium“), Madame Lidoine (Francis Poulenci „Karmeliitide dialoogid“), noviitside juhendaja (Giacomo Puccini „Õde Angelica“). Ees ootab kolmanda daami roll Mozarti „Võluflöödis“ Weimari Lyric Opera Studios juulis. Lisaks on Agur toonud esmaettekandele ka kaasaegset muusikat.

Tenor Stephen Bell on laulnud erinevates ooperiporjektides Kanadas, USAs, Tšehhis ja Saksamaal. Hooajal 2006/2007 kuulus ta Calgary Opera Young Emerging Artist Programi ning tegi oma debüüdi Calgary Ooperis Trevori rolliga John Estacio ooperis „Frobisher“, millele järgnes Spoletta Puccini „Toscas“.

Saaremaa juurtega pianist, helilooja, koorijuht ja muusikaõpetaja Charles Kipper on Eestis käinud korduvalt nii Toronto väliseesti lauljate kontsertmeistrina kui ka oma Toronto Eesti Meeskooriga, mida ta on juhatanud 30 aastat. Ta on lõpetanud Toronto Kuninglikus Konservatooriumi muusikapedagoogika erialal ning õppinud ka kompositsiooni. Muusikaõpetaja töö kõrval on ta kontsertmeistirna teinud koostööd mitmete lauljatega ning komponeerinud soololaule ja koorimuusikat sega- ja meeskoorile. Koos Stephen Belliga on nad välja andnud kaks plaati eesti soololauludega.

Tagasi