Muusikauudised

Tartus ja Tallinnas toimub Ülo Kriguli uudisteose esiettekanne

10. mail kõlab Tartus Vanemuise sümfooniaorkestri ja Vanemuise kontserdimaja hooaja lõppkontsert, 15. mail on kontsert Risto Joosti dirigeerimisel ka Tallinna publiku ees. Kuulda saab Ülo Kriguli uudisoopust „Studium“, viiulisolist Hans Christian Aavik esitab Felix Mendelssohni Viiulikontserdi nr. 2 ning kontserdi lõpetab Johannes Brahmsi Sümfoonia nr. 1.

Kontserdi kunstiline juht ja dirigent on Vanemuise teatri muusikajuht Risto Joost, kes tellis helilooja Ülo Krigulilt uudisteose, mida hooaja lõppkontserdil esmakordselt esitada. Uudisteose lähtekohaks oli seotus Tartu lugude ja linnaruumiga. Tulemuseks on muusikaline kummardus helilooja Eduard Tubinale, kes on oma tegevusega otseselt mõjutanud Tartu linna kultuuriruumi loomist.

„„Studiumit“ võib pidada „sümfooniliseks uuringuks Eduard Tubina sümfooniatest“ ning žanri poolest võiks ta olla „avamäng kõigile Tubina sümfooniatele“,“ mõtiskles Ülo Krigul, kelle „Studium“ filtreerib veel korra ühte muusikalisse aega ja ruumi kokku selle, mis Tubina kümnes sümfoonias ja nende kirjutamiseks kulunud pea 40 aastas praegusel hetkel loominguliselt olulisena kõlab.
 
Pärast avateost kõlab saksa romantismiaja heliloojate looming. Kontserdi viiulisolistina astub üles mitmekülgse stiili ja selgelt eristatava kõlaga Hans Christian Aavik, kes esitab Felix Mendelssohni Viiulikontserdi nr 2. Aavik tõdes, et on selle teosega üles kasvanud: „Sõltumata sellest, et olen Mendelssohni viiulikontserti esitanud väga paljudel kordadel, leian teosest iga kord enda jaoks midagi uut. Minu jaoks on see palju enamat kui sümfooniaorkestri saatega viiulikontsert – see on kammermuusika orkestri ja viiuli dialoogina. Tegemist on oma aja kohta ääretult virtuoosse teosega. Selle lõpp on tõeline tulevärk, mis ei tõmba käima mitte ainult muusikuid, vaid ka kontserdipubliku,“ lubas Aavik.

Vanemuise kontserdimaja juhi Sander Tamme sõnul tähistas 2023/2024 hooaeg Vanemuise kontserdimaja veerandsaja aasta täitumist Eesti Kontserdi ühtehoidvas perekonnas. „Sünnipäevahõngulise hooaja lõpetame Vanemuise sümfooniaorkestri esituses kõlava Johannes Brahmsi esimese sümfooniaga. Brahms on justkui majakas, näidates ajateljel valgust nii ette- kui tahapoole. Ta valgustab ja on oma muusikaliste kihtidega mõistetav nii asjatundjale kui ka esimest korda kontserdisaali jõudnule. Kutsun sellest valgusest osa saama: kuulama lugusid, tajuma kultuure, looma seoseid ja kogema emotsioone, mille järgselt saame olla paremad ja loovamad oma töös, elus ja inimsuhetes.“

  Ülo Krigul. Foto: Kaupo Kikkas
 

Vanemuise kontserdimaja ja Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontsert toimub 10. mail kell 19 Vanemuise kontserdimajas ja seda koostöös Eesti Kontserdiga. 15. mail kell 19 kõlab Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontsert Tallinnas Viimsi Artiumis. Tartu kontserdist teeb otseülekande Klassikaraadio.

Lisainfo: Vanemuine

Tagasi