Muusikauudised

Tallinna Klaveriduo 40

2015. aastal möödub 40 aastat Tallinna Klaveriduo esimesest üleastumisest. Sündmust tähistab duo, kuhu kuuluvad Nata-Ly Sakkos ja Toivo Peäske, kontsertidega 13. jaanuaril kell 19 Estonia kontserdisaalis ja 14. jaanuaril kell 19 Pärnu kontserdimajas. Kontserdid leiavad aset Eesti Interpreetide Liidu ja Eesti Kontserdi sarjas “Eliitkontserdid”.

Ettekandele tulevad Ester Mägi “Kolm pala”, Sergei Rahmaninovi “Sümfoonilised tantsud”, Mati Kuulbergi Sonaat ja Ferenc Liszti “Reminiscences de Don Juan”.

Nata-Ly Sakkos ja Toivo Peäske alustasid koosmängu 1974. aastal, mil mõlemad täiendasid end Leningradi Konservatooriumis professor Tamara Fiedleri juures. Klaveriduo esimene ülesastumine toimus 1975. aasta 9. jaanuaril Leningradi Konservatooriumi saalis, esimene kontsert Eestis leidis aset Estonia kontserdisaalis sama aasta 2. detsembril.

Tallinna Klaveriduo on osalenud mitmetel festivalidel Venemaal, Rootsis, Soomes, Inglismaal ja mujal ning esinenud paljudes Eestimaa linnades. Samuti on duo andnud kontserte mitmetes endise Nõukogude Liidu linnades, Peterburi Filharmoonia Suures ja Väikeses saalis, soleerinud mitmete orkestrite ees ning andnud ühiseid kontserte Moskva Klaveriduoga (Jelena Sorokina – Aleksandr Bahtšijev) Peterburis, Moskvas, Jekaterinburgis ja Tallinnas. Klaveriduo repertuaaris on praktiliselt kogu oluline muusika kahele klaverile ja hulk teoseid neljale käele. Ta on olnud paljude eesti heliloojate, sh Jaan Räätsa, Lepo Sumera, Raimo Kangro ja paljude teiste, teoste esmaettekandjaks. Viimastel aastatel on osaletud Eesti Klaveriorkestri koosseisus, sealgi on esiettekandele toodud mitu uudisteost. Duo on pälvinud mitmeid eriauhindu festivalidelt, kahel korral Kultuurkapitali aastastipendiumi ning Eesti muusika aastapreemia 1990. aastal. 2001. aastal autasustati pianiste Valgetähe medalitega.

Tallinna Klaveriduo juubeliaasta kontsertide kava ei ole juhuslik. Nimelt oli Ester Mägi „Kolm pala“ esimene eesti helilooja teos, mida mängiti duo esimesel kontserdil 1975. aastal. Mati Kuulbergi Sonaat oli aga esimene duo tellimusel valminud teos, mille esiettekanne toimus 1977. aastal.

Tallinna Klaveriduo esines juubeliaasta puhul 7. jaanuaril ka Rakvere Muusikakoolis, 8. jaanuaril Keila Muusikakoolis ja 9. jaanuaril Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis.

Tagasi