Muusikauudised

Tallinna Kammerorkester ja Tõnu Kaljuste naasevad augusti lõpus kontserttuurile Eestimaa kirikutesse

 
Dirigent Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester esitavad tänapäeva Ukraina ühe tuntuma helilooja Valentin Silvestrovi ning Eesti heliloojate dünastia Artur, Villem ja Eugen Kapi muusikat kontserttuuril 26. ja 27. augustil Kambja, Rakvere ja Hageri kirikutes.

Kontserttuuri nimiteose „Vaikne muusika“ autor on 2022. aasta kevadest Berliinis eksiilis elav helilooja Valentin Silvestrov (Valentõn Sõlvestrov, sündinud 1937). Arvo Pärt ja Alfred Schnittke on nimetanud Silvestrovi „meie aja kõige silmapaistvamaks heliloojaks“.

Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester. Foto: Rene Jakobson

Tema originaalne helikeel viib kuulajad rännakule ilu ja vaikuse, võib-olla ka valu piirile, andes võimaluse ennast ümbritsevast maailmast, selle mitmepalgelisusest ja kiirusest, korraks välja lülitada. Veel kaks Silvestrovi teost tuleb kontserdil esitamisele – „Serenaad“ ja „Eleegia“.

Samuti teeb Tõnu Kaljuste kontserdiga kummarduse Eesti heliloojate dünastiale – perekond Kappidele, kelle 145., 115. ja 110. sünniaastapäevi järgneval kontserdihooajal Eesti muusikaelus tähistatakse. Tallinna Kammerorkestri esituses kõlavad kontserdil Artur Kapi „Fugato ja Andante Cantabile keelpilliorkestrile“, Villem Kapi „Eleegia“ ja Eugen Kapi „Variatsioonid keelpillidele ukraina rahvaviisi teemal“ .

Kontserdid toimuvad 26. augustil kell 19.30 Kambja Martini kirikus, 27. augustil kell 12.00 Rakvere Kolmainu kirikus ning 27. augustil kell 19.30 Hageri Lambertuse kirikus.

Tallinna Kammerorkester on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Kollektiivi asutaja, kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste. 2022/2023 tähistavad nad oma 30. tegevushooaega. Orkester koosneb hinnatud keelpillimängijatest, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena. 2021. aastal oli Tallinna Kammerorkester Eesti muusikaauhindade jagamisel kolmekordselt nomineeritud ning 2014. aastal kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament", mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.

Tagasi