Uudised

Sven Randlaid. "Erkki-Sven Tüür: olen leidnud uue loomemeetodi". – ERR uudised, 15.10.2009

Erkki-Sven Tüür: olen leidnud uue loomemeetodi

Reedel oma 50. sünnipäeva tähistav helilooja Erkki-Sven Tüür ütles ETV saates "Kahekõne", et ta on leidnud uue meetodi muusika loomiseks.
Tegemist on nn vektoriaalse valemiga, mida ta on kasutanud viimastel aastatel. "Küsimus on teatud häältejuhtimise printsiibis ja intervallide kasutamises," ütles ta. Samas ei tahtnud Tüür meetodit üle tähtsustada. "Partituuri kirjutades mõtlen sellistes kategooriates nagu suund, siht, kurv, kuidas heli liigub," selgitas ta ning lisas, et teda on see lähenemine palju edasi aidanud ja tema muusika on tänu sellele palju rikkam.

Tüür möönis, et ta elatub tellimustöödest ning autoritasudest. Küsimusele, kas ta teenib hästi, vastas helilooja, et ta on õnnelik, sest saab teha mida tahab ja kui Lääne ühiskonnas ei juhtu mingit kollapsit, siis saab ta oma tööd rahulikult jätkata. Tüür ei arva, et tal oleks vajadust Eestist kusagile mujale ümber asuda. "Ehkki mul oleks võib-olla mugavam, kui ma elaksin kuskil mujal," ütles ta ja tõi näiteks Šveitsi, kus maksusüsteem on teistsugune.

Helilooja märkis, et tema loomingu esitamise sageduse seisukohalt on ta rohkem Saksa kui Eesti helilooja.

Rääkides "Reekviemist Lennart Merile", ütles Tüür, et ta üritas selles kirjeldada endise riigipea huvi kõige selle vastu, mis on seotud soome-ugri kultuuriga. Oma teise suurteose, ooperi "Wallenberg" kohta märkis ta, et ta on tänulik dirigent Arvo Volmerile, kes uskus ooperi partituuri ning suutis ka heliloojasse optimismi süstida.

Tüür tunnistas, et tema töö muutub järjest raskemaks. "Öeldakse, et üle oma varju ei hüppa. Aga tuleb teha seda tööd nii, nagu see oleks ainuke," märkis ta. "Igatahes annab iga esiettekanne impulsi järgmise töö tegemiseks,"  lisas ta. Tüüri sõnul ta ei mõtle edust ega edetabelitest. Samas tunneb ta tohutut rõõmu, et edetabelite tipus olevad kollektiivid esitavad tema loomingut. "Peab elama nii, et sa näed igas hetkes elu imet," arvas ta kokkuvõtteks.

Tagasi