Muusikauudised

Soome tuntuim koor esitab eestlastele tuttavat muusikat Mikk Üleoja juhatuselSoome üliõpilasmeeskoor „
Ylioppilaskunnan Laulajat“ on kutsunud 140. aastapäeva tähistamise raames koori juhatama Eesti Rahvusmeeskoori peadirigendi ja kunstilise juhi Mikk Üleoja. Kontserdil „Varjele, Jumala, soasta („Jumal, kaitse meid sõja eest“) kõlavad eestlastele tuttavad teosed Eesti Rahvusmeeskoori repertuaarist. Üks liigutavamaid teoseid on Veljo Tormise 1972. aastal „Kalevala“ tekstidele loodud kooriteos „Raua needmine“.
 
„Esitamisele tulev repertuaar kannab endas sõja märke. See on üks kunsti ülesannetest: peegeldada ja mõtestada oma aega, tahame me seda või mitte,“ ütleb külalisdirigent ja kunstiline juht Mikk Üleoja.
 
Kontserdipaigaks on Helsingi üks tuntumaid vaatamisväärsusi Temppeliaukio kirik, kus saab kontserdipäeval kuulda ka Galina Grigorjeva, Justė Janulyte ja Vladimir Agopovi muusikat.
 
"Südantsoojendav on näha Soome Üliõpilasmeeskoori Eesti Rahvusmeeskooriga samu muusikalisi radu kõndimas ja neid teoseid Soome avalikkuse ette toomas," ütleb Üleoja.

Maailma vanim soomekeelne koor „Ylioppilaskunnan Laulajat“ asutati 1883. aastal ning koor on olnud soome muusika esirinnas juba soome koorimuusika algusaegadest. Enamik Jean Sibeliuse meeskooriteostest on valminud üliõpilaskoori tellimusel ja on olnud nende poolt ka esiettekandel. Üliõpilasmeeskoor esineb aktiivselt ka rahvusvaheliselt – viimastel aastatel on koor andnud kontserte muuhulgas Jaapanis, Lõuna-Koreas, Hiinas, Ameerika Ühendriikides ja Kesk-Euroopas.

Koori kõige esimene välisreis oli naaberriiki Eestisse 1911. aastal. Üliõpilasmeeskoori tollasele dirigendile Heikki Klemettile määrati sandarmi poolt trahv pärast iseseisvusmeelse kõne pidamist Estonia teatris. 1990. aasta Tallinna laulupidu oli meeldejääv elamus paljudele Soome Üliõpilaskoori lauljatele: oli käimas laulev revolutsioon ja Nõukogude okupatsioon Eestis oli lõppemas.

„Varjele, Jumala, Soasta“ – kontsert toimub neljapäeval 5. oktoobril 2023 Temppeliaukio kirikus kell 19.00. Enne kontserti toimub teose esitlus kell 18.15.
 
Pileteid saab osta lippu.fi kaudu: https://www.lippu.fi/en/artist/ylioppilaskunnan-laulajat/ylioppilaskunnan-laulajat-varjele-jumala-soasta-3482515/
 

Tagasi