Muusikauudised

Sada aastat pärast esilinastust on õudusfilm taas ekraanilPimedate Ööde Filmifestivali raames taaslinastub üks legendaarsemaid tummfilme läbi aegade, Friedrich Wilhelm Murnau õudusfilm „Nosferatu – õuduste sümfoonia”, millele on Pärnu Linnaorkestri tellimusel loonud uue muusika Tõnis Kaumann.

„Nosferatu – õuduste sümfoonia” põhineb Bram Strokeri raamatul „Dracula”. Murnau lavastatud ja Fritz Arno Wagneri üles võetud film esilinastus 5. märtsil 1922, filmi põhitegevus toimub Karpaatides krahv Orloki (näitleja Max Schreck) maalossis. Õudusfilmide klassikaks kujunenud teose loomisel kasutasid Murnau ja Wagner ära kõiki tolleaegseid tehnilisi võimalusi, eksperimenteerides negatiivvõtete ja multiplikatsiooniga.

Sada aastat pärast filmi esilinastust on õudusfilm taas kinolinal, seekord Pärnu Linnaorkestri ja Pimedate Ööde filmifestivali koostööprojektina. Pärnu Linnaorkestri peadirigent Kaspar Männi sõnul on Nosferatu üks legendaarsetest vanadest õudusfilmidest, millest paljud on ilmselt kuulnud, kuid mida kõik pole veel näinud. „Elava muusikaga soovime pakkuda nii kontserdi- kui ka filmielamust,“ ütleb Mänd, kelle arvates Tõnis Kaumanni käekiri, kus on nii dissonantse, tsitaate kui ka paras annus huumorit, sobib selleks puhuks suurepäraselt.

Tummifilmile muusika loonud Tõnis Kaumann lisab: „Nosferatu oli minu jaoks esimene tõsisem kogemus filmimuusika vallas. 100 aastat tagasi loodud film oli omas ajas tõeline õudusfilm, praeguse aja visuaali kontekstis aga mõjub mitmes aspektis koomilisena. See seadis ka minu ette ülesande: milliseid stseene mis võtmes kajastada, kuidas leida balanss eri ajastute vahel. Töö oli väga mahukas ja põnev, film kestab üle pooleteise tunni. Selgus, et pildireaga sünkroonis noodi kirjutamine on suur nauding.”

Esiettekanne toimub 18. novembril kell 19 Kumu auditooriumis.
Pärnus saab filmiõhtut nautida 19. novembril Pärnu Kontserdimajas algusega kell 19.
Ettekandele eelneb filmitutvustus eesti filmiajakirjanikult ja -kriitikult Tristan Priimäelt.

Lisainfo: www.parnuorkester.ee

Tagasi