Muusikauudised

Rudolf Tobiase oratooriumi „Joonas“ eestikeelse versiooni ja originaalorkestratsiooni esiettekanne Eestis


Tõnu Kaljuste

  Rudolf Tobias

Oratooriumi "Joonas" klaviir"

7. juunil tuleb Tallinna Jaani kirikus Nargenfestivali raames esmaskordselt Eestis ettekandele Rudolf Tobiase oratooriumi „Joonase lähetamine“ (hilisema pealkirjaga „Joonas“) eestikeelne versioon ja originaalorkestratsioon.

Esimese eesti oratooriumi originaalpartituur kanti ette autori juhatusel saksa keeles 26. novembril 1909 Leipzigis Andrease kirikus. Eesti Vabariik ehk Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapital ostis oratooriumi „Joonase lähetamine“ helilooja abikaasalt Louise Tobiaselt aastal 1939, misjärel paigutati teos Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumisse, kus see on säilinud tänaseni. Rudolf Tobiase tütar Silvia Tobias (1908–1985) kirjutas teose klaviiri ja partituuri käsitsi ümber aastatel 1970–1971, ka need asuvad Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis.

Oratoorium jõudis tervikuna kodupubliku ette alles 1989. aastal Estonia kontserdisaalis Peeter Lilje dirigeerimisel Vardo Rumesseni redaktsioonis. Tegu oli uue orkestratsiooniga, milles on originaaliga võrreldes juurdekirjutusi ning muudetud on ka teose osade järjestust.

Tõnu Kaljuste algatusel tuleb Eestis esmaskordselt  ettekandele oratooriumi originaalversioon ja antakse välja toimetatud noodimaterjal. „Joonase“ originaalversiooni esitavad 7. juunil kell 19 Tallinna Jaani ja 8. juunil kell 18 Tartu Pauluse kirikus solistid Arete Teemets (sopran), Helen Lepalaan (metsosopran), Mati Turi (tenor), Taavi Tampuu (bariton) ja Raiko Raalik (bass), Eesti Filharmoonia Kammerkoor, kammerkoorid Collegium Musicale ja Voces Musicales, tütarlastekoor Ellerhein ja Maria Listra ning Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel. Ettekande materjalid (nii saksa- kui ka eestikeelne noodimaterjal originaalorkestratsioonis) jäävad Eesti Muusika Infokeskuse hallata. Noodimaterjalid toimetasid Mari Amor, Mai Simson ja Tõnu Kaljuste.

Vaata ka: http://www.nargenfestival.ee/index.php?id=38&uid=379&year=2018&month=6&day=07

Tagasi