Muusikauudised

Rudolf Tobiase 151. sünniaastapäevale pühendatud kontserdid29. mail toimuvad Hiiumaa Kultuuriseltsi eestvedamisel Rudolf Tobiase loomingule pühendatud kontserdid paigus, kus meie muusikaajaloo üks suurkujudest Eestis elanud on – Hiiumaal, Kullamaal, Tallinnas, Tartus ja Haapsalus.


Käina Huvi- ja Kultuurikeskuses esinevad Hiiumaa muusikakoolide õpilased, Kärdla Kammerkoor dirigent Raili Kaibaldiga ja ERSO vaskpillikvintett koosseisus Indrek Vau (trompet), Villem Süvari (trompet), Jürnas Rähni (metsasarv), Andres Kontus (tromboon) ja Madis Vilgats (tuuba). Teiste seas kõlab plokkflöödiansambli esituses 9-aastase R. Tobiase looming – „Kindes Gedanken“ nr 4 ja nr 5. Kontserdi kunstiline juht on Ly Meldorf.

Kullamaa Püha Johannese kirikus annab kontserdi organist Andres Uibo, kelle esituses kuuleb Tobiase, Bachi, Buxtehude ja Sweelinki oreliteoseid. Enne kontserti toimub kirikuõpetaja sõnavõtt ja Tobiase mälestusküünla süütamine, pärast kontserti mälestushetk Tobiase kalmul ja seejärel Andres Uibo vestlusõhtu Kullamaa Kultuurimajas. Kontserdi kunstiline juht on Loit Lepalaan.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias toimuval galakontserdil astuvad üles Annelize Vlasenko (viiul), Marelle Kivinukk (viiul), Alexander González Pavlova (viiul), Yumiko Almuth Matsuyama (viiul), Toomas Hendrik Ellervee (viiul), Lisbeth Poom (vioola), Kristin Klesment (vioola), Andres Alexander Metspalu (tšello), Marten Meibaum (tšello), Niklas Schröder (tšello), Mariam Mikeltadze (klaver), Piret Mikalai (klaver), Ilana Makarina (klaver) ning EMTA koor (dirigendid Illia Humeniuk ja Ode Pürg). Kontserdil tulevad ettekandele Rudolf Tobiasele pühendatud heliloomingu konkursi „Eks teie tea“ võidutööd ja üle antakse preemiad. Konkursi žürii esimees on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor professor Ivari Ilja. Kontserdi kunstilised juhid on Mihkel Poll ja Henry-David Varema.

Heino Elleri Muusikakooli õpilased esitavad Tubina saalis eesti heliloojate teoseid, pärast kontserti jätkub otseülekanne EMTAst. Kontserdi kunstiline juht on Kadri Leivategija.

Haapsalu toomkirikus esinevad organist Kristel Aer ning Haapsalu Toomkoor, Kiili Koor ja Cyrillus Kreegi nimelise Haapsalu Muusikakooli kammerorkester. Kontserdi kava seob tervikuks Tobiase orelimuusika, kõlavad armastatud koorilaulud „Eks teie tea“ ja „Otsekui hirv“ ning Haapsalu oma helilooja – Cyrillus Kreegi muusika. Kontserdi kunstiline juht on Tuuli Metsoja.

Hiiumaal Käinas sündinud helilooja ja organist Rudolf Tobias (1873–1918) on üks eesti rahvusliku heliloomingu ja muusikakultuuri tekkimise ja kujunemise juhtfiguure. Ta on esimene eesti rahvusest helilooja, kes omandas akadeemilise kompositsioonihariduse (Peterburi konservatooriumis). Tobiase kirjutatud on eesti muusika esimene sümfooniline teos (avamäng „Julius Caesar“, 1896), esimene kantaat („Johannes Damaskusest“, 1897), esimene klaverikontsert (1897), esimene klaverisonaat (1897), esimene keelpillikvartett (1899), esimene oratoorium („Joonase lähetamine“, 1909), esimene programmiline helitöö („Walpurgi burlesk“, 1910). Tobiase loodud on ka Eesti esimesed arvestatavad klaveriteosed ning esimesed polüfoonilised helitööd klaverile ja orelile.

Rudolf Tobiase 151. sünniaastapäevale pühendatud kontserdid toimuvad: Lisainfo:
Hiiumaa Kultuuriselts
„Rudolf Tobias 151“ kavaraamat
 

Tagasi