Muusikauudised

Rein Rannapi autorikontsert toob lavadele armastatud koorid, solistid ja põhjamaise suurteose esiettekandeSelle nädala lõpus toob helilooja Rein Rannap kolme autorikontserdiga lavale oma parimad koori- ja orkestriteosed ning uue teose „Cantus Borealis“ esiettekande. Maestro autorikontsertidel astuvad rikkaliku loominguga üles tütarlastekoor Ellerhein, Eesti Rahvusmeeskoor, kammerorkester Kristjan Järvi Ensemble, oboemängija Riivo Kallasmaa ja laulja Mari Kalkun. Kontserte dirigeerib Kristjan Järvi.


Rein Rannapi autorikontserdid on omamoodi jätkuks viis aastat tagasi toimunud ülimenukale kontserdile „50 aastat suurel laval“. Kui toona kõlasid põhiliselt Rannapi tuntumad popmuusikalood armastatud lauljate ettekandes, siis nüüd on esinejateks klassikalise tagapõhjaga muusikud. Kokku on publiku ees üle saja muusiku ning neid kõiki hoiab koos karismaatiline Kristjan Järvi. Loomulikult on laval oma muusikat esitamas ka Rein Rannap ise. Kontsertidel kõlavad teosed on vormilt küll klassikalised, kuid helikeelelt klassika ja popmuusika vahepeal.

„Ma olen kogu elu püüdnud kerget ja tõsist muusikat kokku viia. Tõsi on see, et seda kerget muusikat ei ole sugugi kergem teha kui klassikalist muusikat. Kohati on raskemgi. Olen püüdnud inimesi veenda selles, et tõsine muusika on sama lihtsalt kuulatav ja vastuvõetav ning nauditav. Olen viimastel aastatel aru saanud, et ega ma ei olegi klassikaline helilooja. Ma lihtsalt kirjutan nn klassikalistele koosseisudele. Ja kui ma kirjutan muusikat või panen oma kava kokku pianistina, siis püüan kõnetada kõige laiemat kuulajaskonda,“ rääkis helilooja Rein Rannap.

Kogu autorikontsert on rannaplikult mitmekesine ja põhjalikult planeeritud. Kava haripunkt on kahtlemata tema uue pikema teose „Cantus Borealis“ esiettekanne. Kõlab Rannapi looming, mis seekord on inspireeritud kauge põhjala karmist loodusest ja saamide laulmismaneerist.

Solistina on kooride, orkestri ja rütmigrupi ees äsja pärimusmuusika lõikuspeol aasta artistiks kuulutatud etnolaulja Mari Kalkun, kes on ka joigudele omast kurguhäälset laulmismaneeri kasutanud varemgi.

Lisaks uudisteosele kõlavad kontserdil mitmed Rannapi varasemad heliteosed koorile ja orkestrile: „Kuu“ Kristjan Jaak Petersoni tekstile, „Sinu silmade sinimustvalge“, „Ave Maria“, katkendid kantaadist „Si-na-mu“ ja laulukogumitest „Hingelinnud“. Kõige varasem teos kavas on populaarne Concerto grosso (1981, algse pealkirjaga „Noortekontsert“). Kontserdi seovad tervikuks ja teoseid ühendavad Riivo Kallasmaa interluudiumid oboel.

Rein Rannapi autorikontserdid kõlavad 13. oktoobril kell 19 Pärnu kontserdimajas, 14. oktoobril kell 19 Tallinnas Estonia kontserdisaalis ja 15. oktoobril kell 19 Tartus Vanemuise kontserdimajas.

Lisainfo: Eesti Kontsert

Tagasi