Helena Tulve, Tatjana Kozlova-Johannes, Ülo Krigul ja Maria Kõrvits astuvad festivalil üles Eesti Heliloojate Ansamblina, tuues kuulajate ette lavastuslike elementidega muusikalise teose „Nomad: uneuksed“, mis sünnib spetsiaalselt selleks kontserdiks. Lavastuse autor on Kärt Tõnisson. Teoses võetakse helide tekitamiseks kasutusele kõikvõimalikud igapäevased esemed – kristallkausid, joogiklaasid, kahhelkivid, liivapaberiplokid, poldid ja naelad, kruubid ja paberid. Kontserdi lõpus on publikul võimalik nende muusikariistadega lähemalt tutvust teha.
Kogemuskontserdil „Vaata enda ümber, vaata enda sisse“ jagatakse kuulajatele kätte virtuaalreaalsuse prillid. Prillidest nähtav videopilt viib kuulajad loodusesse, kaugele kontserdisaalist – vaatlema erinevaid detaile, süvenema valguste vahetustele ning kohtade meeleoludele. Kuulajaid juhendab ning kuulamiskogemust kommenteerib Tarmo Johannes. Salvestiselt kõlab Märt-Matis Lille „Maa ja mere laul“ (2018) ansambel U: esituses.
Virtuaalreaalsuse kontsert Mustpeade majas. Foto: Ansambel U: |
Mõlemal festivalipäeval toimuvad ka muusikatoad minikontsertidega ning kaasatakse ka publikut. Pärimusmuusiku Mari Kalkuni juhendamisel keskendutakse muusikatoas laulmisele. „Meie esivanemad lubasid hea hääle eest anda kullast õuna või isegi paari härgi, sest hääl teeb meie mõtted kuuldavaks ja suudab mõnikord liigutada lausa mägesid,“ ütleb Mari Kalkun.
Trummivirtuoos Reigo Ahven lubab, et tema muusikatoas ei tunne end mitte keegi mängides kõrvalejäetuna. „Kontsert viib kuulajad rütmilisele rännakule Lääne-Ghanasse, ja ilma lennukile astumata. Me ei külasta Accra turuplatsi, vaid läheme hoopis pealinnast mitmesaja kilomeetri kaugusele ühele karjakasvatajate hõimu lõikuspeole, kus mängitakse davuro-kelli, djembesid, dun-dun’e ja plaksutatakse väga palju,“ ütleb Reigo Ahven. Muusikatubadesse panustavad ka Portugali muusikud.
Kontserdid ja muusikainstallatsioonid lastele ja noortele mujalt Euroopast
Rahvusvahelise festivalina on BIG BANGil võimalik võõrustada Tallinnas erinevaid kõrgetasemelisi kontserte, ning näidata spetsiaalselt lastele ja noortele mõeldud põnevaid muusikainstallatsioone, mille sarnaseid Eestist kohapealt võtta pole.
Festivali produtsendi Svea Ideoni sõnul panustab BIG BANGi kokku kuusteist suuremat Euroopa kultuurikeskust, neist Eestis saab näha külalisi Belgiast, Prantsusmaalt, Hollandist, Portugalist.
Üleeuroopalise BIG BANGi peakorraldaja Zonzo Compagnie Belgiast toob Tallinna kaasa kontsertlavastuse „3ACH: A Stairway to Heaven – Taevatrepp“, mis tutvustab muusikaajaloo suurkuju Johann Sebastian Bachi helikunsti, teejuhtideks kaks suurepärast viiuldajat. Lisaks kasutatakse kostüüme ja videoid. Lavastus on võitnud Shanghai NOW Festivali peapreemia (2020) ning nomineeritud The Young Audiences Music Awardsil (2017).
Prantsuse trupi Compagnie La Balbutie kontsert „Täiskuu“ pakub muusika kuulamise kogemuse pimeduses, ergutades kujutlusvõimet. Kontsert jutustab öö möödumisest päikeseloojangust kuni esimese valguskiireni, mille käigus nende endi kujutlusvõime muutubki teatriks.
Muusikainstallatsioon Mobile Touch. Foto: Karolina Maruszak |
Lisaks põhiprogrammile on BIG BANGi festivali ajal Mustpeade majas tasuta väljapanek muusika- ja heliinstallatsioonidest. Belgiast tuuakse kohale kaks muusikamasinat: StepStrument, millel iga laps saab muusikat teha kõndides, ning Serafyn, millel on 108 vilet, 6 lõõtsa ja 16 vilkuvat tuld. Samuti saab vaadata interaktiivset näitust elektroonilistest instrumentidest „Mobile Touch“ ning heliinstallatsiooni „Sublumia“, kus muusikat tekitatakse ja võimendatakse läbi ruumi erinevatesse osadesse paigutatud seadmete. Mitme väljapaneku juures toimuvad töötoad ning autorid tutvustavad omaloodud installatsioone.
Festivali korraldab Tallinna Filharmoonia koostöös Zonzo Compagnie’ga (Belgia) UNESCO muusikalinn Tallinn programmi raames. Toetavad Loov Euroopa, Tallinna linn, Eesti Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium.
Lisainfo: Laste ja noorte muusikafestival BIG BANG Tallinn