Muusikauudised

Rahvusvahelise Festivali „Orient et Occident“ kontserdid toimuvad tänavu Tallinnas, Narvas, Valgas ja Ihamarus18. november – 14. detsember toimub 28. korda Rahvusvaheline Festival „Orient et Occident“ Tallinnas, Narvas, Valgas ja Ihamarus. Festivalil astuvad üles oma ala meistrid Indiast, Taanist, Norrast, Iraanist ja Eestist. Festivalil saab kogeda Euroopa keskaja muusikat ja sellest inspireeritud kompositsioone ja koreograafiat, hindustani klassikalist muusikat põimituna eesti muusikaga, pärsia klassikalist ja sufi muusikat ning meditatiivset pöörlemist.

Taaskord pakub festival „Orient et Occident“ võimalust saada osa muusikamaailma haruldastest pärlitest nii Ida kui ka Lääne muusikatraditsioonides, samuti muusikalistest kohtumistest nende traditsioonide vahel. 2023. aasta festivali kava on erinev kõigist eelnevatest, kuna kontserdid toimuvad Eesti eri paigus, mistõttu ka festivali ajakava on vastavalt pikenenud.
 
Festivali avakontserdil on võimalik kuulata FA Schola Ansamblit, kelle repertuaar hõlmab nii Ida kui ka Lääne varajast muusikat, kuid kelle esituses on viimastel aastatel võinud kuulda ka Eesti traditsioonilist muusikat ja ansambli liikmete loomingut. India klassikaline muusika on festivali ajaloo jooksul kõlanud juba palju kordi, kuid seekordse India muusika kava fookuses on esmakordselt just Põhja-India klassikalise muusika rütmimaailm, mida avab Eesti kuulajale India tunnustatud tablavirtuoos Imran Khan. Lisaks värvikatele löökpillisoolodele teeb antud kontserdid eriliseks veel see, et keerukad India rütmid on üles ehitatud traditsioonilistele eesti lauludele, mille on valinud Taivo Niitvägi, kes neid tutvustab ja toetab instrumentaalselt hiiu kandlel. Kontsertidel teevad kaasa Kadi Uibo harmooniumil ja Arno Kalbus erinevatel löökpillidel. Pärsia klassikalist ja sufi muusikat tutvustab meile maailmakuulus tar’i ja setar’i mängija ja Teherani muusikaakadeemia professor Mehran Mehrnia koos ansambliga Hamdam. Festivali lõppkontserdil kõlab keskaja müstiku Hildegard von Bingeni looming tänapäeva varajase muusika ühe tippvokalisti, Agnethe Christenseni esituses. Instrumentaalselt on võimalik kuulata ühe teenekaima fiidlimängija, Elizabeth Gaveri kompositsioone ja improvisatsioone antud teemadel ning näha esmaesitluses originaalkoreograafiaid, mille on antud muusikale loonud ja esitab Saile Johanna Langsepp.

Festival „Orient et Occident“ on toimunud alates 1996. aastast ja selle huvikeskmes on keskaja muusika seostatuna Idamaade muusikaga. Festivali korraldab kontserdiagentuur FA Concerto ja selle kunstiline juht on Raho Langsepp.

Piletid on saadaval kõikides Piletilevi müügikohtades üle Eesti, Piletilevi kodulehel ja enne kontsertide algust kohapeal.

Festivali lühitutvustus
Festivali kava 
Festivali Facebooki leht 

Tagasi