Muusikauudised

Prof Johannes Paulseni hinnaline viiul ja poogen jõuavad taas Eestisse


Kadrioru lossis 13. augustil toimuval kontserdil Meenutades helikunstnikku, prof Johannes Paulsenit" antakse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiale üle Eesti viiulmängukoolkonna ühe alusepanija prof Paulseni hinnaline viiul ja poogen, millega mängib kontserdil viiuldaja Marie-Helen Aavakivi. Paulseni loomingut esitab Arvo Leibur, kõnelevad Niina Murdvee ja Marie-Helen Aavakivi
 
Kontserdil kõlavad Ludwig van Beethoveni, Johannes Paulseni, Eduard Tubina ja Artur Lemba heliteosed, esitajateks Arvo Leibur (viiul), Marie-Helen Aavakivi (viiul), Henry-David Varema (tšello), Mihkel Poll (klaver), Anneli Tohver (klaver). 
 
Niina Murdvee kõneleb prof Paulseni pedagoogilise töö stiilist ja meetoditest ning Marie-Helen Aavakivi teeb oma doktoritöö põhjal lühiettekande Paulseni elukäigust, tegevusest interpreedina ja tema tuntumatest õpilastest. 
 
Johannes Karl Paulsen (1879–1945) oli aastatel 1919–1939 Tallinna Konservatooriumi (algselt Tallinna Kõrgema Muusikakooli) õppejõud, professor aastast 1925, alates 1935. aastast ka keelpilliosakonna juhataja. Paulsen lõpetas 1907. aastal Moskva Konservatooriumi prof Jan Hřimalý viiuliklassi vabakunstniku diplomi ja hõbeaurahaga, õppides paralleelselt prof Sergei Tanejevi klassis kompositsiooni. Ta täiendas end 1905–1906 Münchenis viiulimängu alal ning aastatel 1912–1914 Viinis Muusika ja Lavakunsti Akadeemias dirigentide meistriklassis. Tulnud 1914. aastal tagasi Tallinna, tegutses aktiivselt viiulipedagoogi, kammermuusiku, dirigendi ja muusikaelu organiseerijana. Ta on juhatanud sümfooniakontserte Moskvas ning olnud hooajal 1914/15 Bakuu sümfooniaorkestri dirigent.  
 
Prof Paulseni viiuliklassi lõpetajate hulka kuuluvad Herbert Laan, Eevalt Turgan, Hubert Anton (Aumere), Rudolf Mill (Milli), Rostislav Merkulov, Eduard Poolakene, Artur Värik, Vladimir Alumäe, Zelia Aumere-Uhke, Evald Vain, Evi Liivak, Carmen Prii, Roman Matsov (Paulseni ja Vladimir Alumäe klass) jpt. Paulseni õpilased on leidnud kõrge hinnangu nii kodu- kui välismaal ja saanud auhindu rahvusvahelistel interpreetide võistlustel.

Paulseni kui viiulipedagoogi tööle on andnud kõrge hinnangu paljud autoriteedid, nagu Jacques Thibaud, Václav Prihhoda, Vladimir Alumäe, Roman Matsov.

Johannes Paulsenile on antud Valgetähe teenetemärk.
 
Piletid on saadaval Fientas
Lisainfo: emtasaalid.ee
 

Tagasi