Muusikauudised

Pille Lill 60

Homme, 20. aprillil tähistab Muusikute fond PLMF oma looja ja eestvedaja, ooperilaulja ning kultuuritegelase Pille Lille 60 aasta juubelit piduliku galakontserdiga „Con Amore“. Mustpeade Majas kell 18 toimuval kontserdil astuvad üles nii juubilar kui ka tema muusikutest sõbrad. Esinevad Pille Lill (sopran), Marion Melnik (sopran), Olga Zaitseva (sopran), Lilian Sauvola (vokaal), Oliver Kuusik (tenor), Aare Saal (bariton), Oksana Sinkova (flööt), Sigrid Kuulmann (viiul), Virgo Veldi (saksofon) ning pianistid Piia Paemurru, Marje Lohuaru, Tiina Kärblane, Marko Martin jt.

2003. aastal asutati Pille Lille eestvedamisel Muusikute fond PLMF missiooniga igakülgselt toetada andekaid muusikuid nende professionaalsete oskuste edasiarendamisel. Fondi kammerkontserdid on aastaringselt oodatud üle Eesti nii suuremates linnades kui ka väikestes asulates. Koolikontsertidega viiakse muusikapisik õpilastele kätte otse koolitundi kõige väljapaistvamate Eesti solistide esitusel. PLMF korraldab traditsiooniliselt viite festivali: Rapla Kirikumuusika Festival, Eivere Klaverifestival, Tallinna Kammermuusika Festival, Tallinna Talvefestival ning Virumaa Muusikafestival ja on koostööpartneriks Valga-Valka seitsme kirikumuusika festivalile. Ooperivaldkonna arengule kaasa aitamiseks toimuvad Suveooperi kontsert-etendused Tallinna Katariina kirikus ja Talveooper Tartu Jaani kirikus. Noorteprogrammi raames viiakse festivalide juures läbi rahvusvahelisi suveakadeemiaid keelpillimängijatele, vokalistidele ja pianistidele, korraldatakse Vabariiklikku vokalistide konkurssi, Rapla- ja Virumaa Noor Muusik konkurssi ning PLMF eestvedamisel tegutseb Tallinnas Ooperi- ja laulustuudio. Noorte annete esiletõstmiseks antakse välja Tallinna Kammermuusika Festivalil perekond Kelami poolt iga-aastased preemiad „Noor laulja, muusik, helilooja või dirigent“. 2017. aastal avati Tallinnas PLMF Academia Nova Keskus, kus huvikooli õpetajateks on fondiga koostöös olevad professionaalsed muusikud. Fondi tugevuseks on aktiivne rahvusvaheline tegevus olles koostöös klassikalise muusika valdkonna ülemaailmsete katusorganisatsioonidega (sh ISPA, EFA, IAMA). Koos välispartneritega on korraldatud alates 2008. aastast erinevaid vahetus- ja koostööprojekte (sh Euroopa Liidu ja Integratsiooni projektid). Seoses välistegevuste laienemisega on loodud PLMF Arts Management eesmärgiga arendada artistide esindamist väljaspool Eestit.

Pille Lill on töötanud EMTA lauluosakonnas õppejõuna (1997–2013, 2003 dotsent) ning ooperistuudio juhatajana (2004–2005). Ta on andnud meistriklasse Eestis, Saksamaal, Soomes, Venemaal, Valgevenes, Lätis ja Iisraelis. Tema õpilaste hulka kuuluvad teiste seas Helen Lokuta, Angelica Mikk, Olga Zaitseva, Oliver Kuusik ja Marlena Keine. Ta on osalenud paljudes vokalistide konkursi žüriis Eestis, Peterburis, Jeruusalemmas, Lätis, Itaalias jm. Vabakutselise lauljana on ta esinenud paljudes maades. Ta on laulnud peaosi ligi 30 ooperis ning sopranipartiisid paljudes vokaalsuurvormides. Ta on olnud mitmete kaasaegsete heliloojate teoste esmaettekandja (Sumera, Põldmäe, Kaumann, Pertmann, Pozdejev, Andersson, Reinvere jt), teinud koostööd tunnustatud orkestritega ja dirigentidega nii Eestis kui ka välismaal. Tema hääl on jäädvustatud ERR-i salvestistel ja mitmetel CD-del.

Pille Lill on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) muusikapedagoogika erialal (prof Artur Vahter) ja ooperilaulu erialal (dots Rostislav Gurjev). Haridustee jätkus Helsingi Sibeliuse Akadeemias (prof Mirja Klem) ning seejärel Londoni Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis magistrantuuris (prof Johanna Peters). 2003. aastal kaitses ta magistrikraadi Sibeliuse Akadeemias (prof Liisa Linko-Malmiö) ning 2011. aastal omandas EMTAs doktorikraadi (prof Jaakko Ryhänen). Doktoriõpingute raames täiendas end aastatel 2005–2006 Karlsruhe Muusikakõrgkoolis saksa lied-klassis (prof Mitsuko Shirai, prof Hartmuth Höll). Ta on osa võtnud selliste muusikute meistrikursustest nagu E. Söderström, I. Gage, E. Kirkby, M. Sillem, G. Kahry, E. Märtson-Wilson, A. Orlowitz, W. Vernocchi, G. Hinz, M. Viapiano jpt.

Pille Lill on pälvinud Suure Vankri parima naislaulja auhinna (1996), Georg Otsa nimelise parima laulja auhinna (2002), Püha Piiskop Platoni III järgu ordeni (2005), UNICEF-i Sinilinnu preemia (2009), Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2014), Valgetähe IV klassi teenetemärgi (2016), Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Teeneteristi tunnustusmärgi (2017), Tallinna linna aukodaniku teenetemärgi (2019), Kultuurkapitali Raplamaa ekspertgrupi aastapreemia (2020) ning Rapla maakonna hõbedane vapimärgi (2020). Lisaks on ta olnud Richard Wagneri Ühingu stipendiaat (1998).

Tagasi