Muusikauudised

Pianist Kadri-Ann Sumera andis välja albumi Mart Saare klaveriprelüüdidega

Avara repertuaari ja aktiivse nüüdismuusika esitamise poolest hinnatud pianist Kadri-Ann Sumera andis välja virtuaalse albumi eesti rahvusklassiku Mart Saare (1882–1963) klaveriprelüüdidega. Hüpassaare helimeistri laulupärandi plaadistamise kõrval – seni on ilmunud kaks plaati – on Sumera oma repertuaari täiendanud ka Saare klaverimuusikaga ning seda järjekindlalt salvestanud. Nüüd on Spotify kuulamisplatvormil kõigile huvilistele leitav värske kogumik Mart Saare klaveriprelüüdidest.


Pianist Kadri-Ann Sumera.

Mart Saare klaveriprelüüdid on eesti klaverimuusika pärl, kindlasti üks põnevamaid peatükke helilooja kogu loomingus, samuti ka veenvamaid näiteid osavalt komponeeritud väikevormidest. Prelüüde kirjutas Saar läbi erinevate aastakümmete, need ei ole kavandatud ühtse tsüklina nagu Chopini või Skrjabini prelüüdid. Saare prelüüdidel puuduvad kogumikku siduvad helistikulised suhted, kõrvuti asetsevate prelüüdide karakterid ei täienda üksteist sel kombel. Pigem on tegu väga erinevates stiilides poeetiliste muusikaliste kujutlustega. Mõnegi prelüüdi täpne loomisaeg on teadmata, mitmed neist on ka autor hiljem üsna põhjalikult ümber teinud. Sestap võttis Kadri-Ann Sumera vabaduse asetada teosed oma tunnetusele vastavasse järjestusse, lähtudes subjektiivsest dramaturgilisest tunnetusest.


Helilooja Mart Saar. Portree autor Valdemar Väli. Repro: Stansilav Stepaško/ETMM

Mart Saar oli heliloojana eelkõige miniaturist – suurema osa tema loomingust moodustavad väikevormid. Sinna kuulub umbes 350 koorilaulu, 180 soololaulu ja 120 klaveripala. Lisaks on Saar komponeerinud ka orkestrile ja kirjutanud vokaal-sümfoonilist muusikat, aga ka muusikat lastenäidendile. Saare varane novaatorlik looming oli suuresti mõjutatud sajandi alguse suundadest – ekspressionismist ja impressionismist. Uudne lähenemine kajastus eriti tema soololauludes ("Must lind") ja klaveripalades, kõige avarama ettekujutuse helilooja otsingutest annavad tema prelüüdid klaverile.

Kadri-Ann Sumerat tuntakse ühe Eesti mitmekülgsema pianistina, kes on aktiivselt tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka lauljate kontsertmeistrina. Sumera repertuaar hõlmab teoseid varasest klahvpillimuusikast kuni tänapäeva uusima heliloominguni. Ta on esmaesitanud mitmeid talle loodud teoseid, näiteks Märt-Matis Lille Klaverikontsert või Nicolas Gilbert'i „A rebours“, samuti teinud mitme XX sajandi muusika tähtteose esiettekandeid Eestis. Sumera eestvedamisel on sündinud ka muusikat ja kujutavat kunsti ühendavaid multimeedia projekte, näiteks kontsert-etendus „Heli:pilt“. Olulisel kohal Kadri-Ann Sumera repertuaaris on tema isa Lepo Sumera looming, mis on ilmunud ka plaadil.

Album Mart Saare prelüüdidega on kuulamiseks leitav siin: SPOTIFY

Tagasi