Muusikauudised

Pärt Uusbergi kooriteose „Taaveti laulud“ esmaettekanded

Septembri lõpus ja oktoobri alguses jõuab kolmel kontserdil Tallinnas, Tartus ja Raplas esmaettekandeni Pärt Uusbergi uudisteos „Taaveti laulud“. Teose kannab ette kammerkoor Voces Tallinn autori enda dirigeerimisel. Tsükkel koosneb seitsmest laulust ning teose tellimus kaasnes koorile Aasta Koori tiitli võiduga 2020. aastal Eesti Kooriühingu poolt. Lisaks on kontserdil kavas veel Cyrillus Kreegi looming, mis põimituna „Taaveti lauludega“ moodustavad terviku. Kontserdid leiavad aset 30. septembril kell 19 Tallinna Jaani kirikus, 1. oktoobril kell 18 Tartu Jaani kirikus (rahvusvahelise muusikapäeva raames) ning 2. oktoobril Pärt Uusbergi kodulinnas Raplas, sealses Rapla kirikus.

Kreek ja Uusberg ühes kavas kõrvuti ei ole juhuslik valik, sest Uusberg on oma eeskujudeks koorimuusikas nimetanud lisaks Veljo Tormisele, Arvo Pärdile ja Mart Saarele just Cyrillus Kreeki. “Mis veel aga Kreegi puhul inspireerib, on see, et ta on suutnud väga väheste vahenditega luua minu meelest väga sügava maailma. Ehe näide on tema Taaveti psalmid, mis ei ole kuskilt otsast üleliia keerulised, aga mis on meie koorimuusika tõeline klassika,“ tutvustab kava koostamise tagamaid helilooja ja dirigent Pärt Uusberg.

Ka Voces Tallinnal on juba varasemast eriline side Pärt Uusbergi ning Taaveti lauludega. “Taaveti laulud on sündinud mitmes jaos. Kõige alguseks oli 2010. aastal Taaveti laulude uute tõlgete puhul korraldatud heliloomingu konkurss. Kusjuures helitöid kandis ette just Voces Musicales (Voces Tallinn). Nii et nähtavasti algusest peale olen kirjutanud oma Taaveti laule just Vocesele. Tookord sündis Taaveti laul nr 121, mis pälvis konkursil esimese koha. Kuna kasutasin vaid osaliselt 121. psalmi teksti, kirjutasin esiti veel sahtlisse sellest psalmist teise osa. Aega läks mööda ja peas hakkas idanema mõte, et kunagi tahaks laiendada oma Taaveti laule seitsmeosaliseks tsükliks, mida raamistaksid need 121. psalmi esimene ja teine osa.” Kontserdil tulevadki ettekadele nii Uusbergi kui ka Kreegi kõik seitse Taaveti laulu.

Pärt Uusberg on Voces Tallinnaga teinud varem koostööd nii laulja, dirigendi kui ka heliloojana. Viimati kirjutas ta Voces Tallinna 20. aastapäevaks teose „Kiituselaul“ segakoorile ja orkestrile (tekst: Ernst Enno, Taaveti psalmid Vello Salo ja Indrek Hirve tõlkes), mis jõudis publikuni 2019. aasta septembris Tallinna Jaani kirikus.

Helilooja ja dirigent Pärt Uusberg on lõpetanud Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli koorijuhtimise erialal (2009, õpetaja Heli Jürgenson), omandanud magistrikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias heliloomingu erialal (2014, professor Tõnu Kõrvits) ning teise magistrikraadi koorijuhtimise erialal (2018, professor Tõnu Kaljuste). Praegu on ta vabakutseline helilooja ja dirigent. Heliloojana on ta kirjutanud peamiselt koorimuusikat, aga ka kammer-, orkestri- ja filmimuusikat. Uusbergil on ilmunud mitmeid autoriplaate („Siis vaikivad kõik mõtted“, „Liiv, meri ning mõtted“, „Õhtu ilu“, „Luiged läevad“, „Eestimaa atmosfäärid“). Dirigendina on ta olnud 2008. aastast enda poolt asutatud kammerkoori Head Ööd, Vend peadirigent, juhatanud külalisena Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Eesti Rahvusmeeskoori, juhtinud Eesti Segakooride Liidu suvekooli ning osalenud workshop’ide ja loengutega erinevatel rahvusvahelistel kooriüritustel. 2019. aastal võitis Pärt Uusberg VII Eesti noorte koorijuhtide konkursi. 2019. aasta üldlaulupeol juhatas ta enda loodud kantaati „Igaviku tuules“ ning on tulevase, XIII noorte laulupeo „Püha on maa“ kunstiline juht. Eesti Kooriühing on tunnustanud Uusbergi kahel korral Aasta koorihelilooja tiitliga (2012, 2018), Aasta dirigendi tiitliga (2022). 

Kammerkoor Voces Tallinn on professionaalse suunitlusega kollektiiv, mis on tänaseks tegutsenud enam kui 20 aastat. Esimesel kümnel hooajal oli koori peadirigent Risto Joost ning aastatel 2011–2014 seisis koori ees Kaspar Mänd. Lisaks on Voces laulnud mitme teiste dirigentide käe all (Peter Phillips, Stephen Layton, Neeme Järvi jt) ja esinenud tuntud orkestrite ja ansamblitega (ERSO, Tallinna Kammerorkester, Tallinna Barokkorkester, Corelli Barokkorkester jpt). 2022. aasta suvest alates on koor teinud koostööd koormeister Kristi Jagodiniga, koori kunstiline nõustaja on Risto Joost ning hääleseadja on Eha Pärg.

Tagasi