Muusikauudised

Pärnu Muusikafestivalile saabub maailmakuulus Gruusia helilooja Giya Kancheli

10.–17. augustini toimuva Pärnu Muusikafestivali üheks olulisemaks külaliseks on kaasaja üks tuntumaid heliloojad, grusiin Giya Kancheli (81). Tänavune Pärnu Muusikafestival on pühendatud maestro Neeme Järvi 80. aasta juubelile.

Kanchelit seob Eesti heliloojate ja dirigentidega aastakümneid kestev koostöö ja sõprus. Kancheli muusika on valdavalt lüüriline ja mõtisklev. Samas on selles mõjutusi gruusia rahvamuusikast, Vene 20. sajandi muusikast ja džässist. Kancheli teostel on tihti sügav religioosne teema ja selles osas on teda tihti kõrvutatud kaasaegsetega nagu Arvo Pärt, Sofia Gubaidulina ja Alfred Schnittke. Arvo Pärti nimetab Kancheli oma mõttekaaslaseks.

Enda sõnutsi sai Kanchelist helilooja just tänu džässile. 13-aastase poisina kuulis Kancheli filmis „Sun Valley Serenade“ Glenn Milleri orkestrit ja armus ülepeakaela džässi. Hilisemate muusikaõpingute käigus lisandus armastus klassika vastu ning oskus neid omavahel sünteesida. Kancheli omanäolist loomingut plaadistab nüüd mainekas plaadifirma ECM.

Pärnu Muusikafestivali lõppkontserdil kõlab Kancheli apokalüptiliste meeleoludega „V&V“ viiulile, häälele ja orkestrile. Eesti Festivaliorkestri ees soleerib sel õhtul Kancheli rahvuskaaslane Lisa Batiashvili. Dirigeerib Paavo Järvi. Veel kõlavad festivalil Kancheli teosed„Instead of a Tango“ ja „Caris mere“. Helilooja on isiklikult kohal terve festivali vältel.

Pärnu muusikafestivalil selgub Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia teine laureaat. Preemia annavad välja Eesti Autorite Ühing ja Eesti Heliloojate Liit. Lepo Sumera nimeline heliloomingu preemia hindab autoristiili kujunemist, muusikalise mõtlemise mastaapsust ja kunstilist sügavust ühe helilooja loomingus. Preemia žüriisse kuuluvad dirigent Paavo Järvi, helilooja Erkki-Sven Tüür, muusikateadlane Kerri Kotta ning pianist Kadri-Ann Sumera. Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia kandidaate esitavad žüriiliikmed ning laureaat selgitatakse välja žürii arutelus. Auhinnafond on 4000 eurot. Preemia antakse kätte 13. augustil toimuval kontserdil Pärnu Kontserdimajas, kus esineb auhinnatud pianist Radu Lupu Rumeeniast Eesti Festivaliorkestri kontserdil Paavo Järvi juhatusel. Kavas on Dmitri Šostakovitši Kammersümfoonia c-moll op 110a ning Sümfoonia nr. 1 ning Ludwig van Beethoveni Klaverikontsert nr. 4.

15. augusti kontsert „Õhtu Eesti muusikaga“ toob eesti interpreetide esituses publikuni Erkki-Sven Tüüri, Veljo Tormise, Heino Elleri, Toivo Tulevi, Ester Mägi teosed.

Pärnu Muusikafestivali lahutamatu osa on Järvi Akadeemia – laiahaardeline meistrikursus, mis koosneb kolmest osast: dirigeerimiskursusest ning kursustest keelpilli- ja puhkpillimängijatele. Kaks nädalat kestavat dirigeerimiskursust juhendavad Neeme Järvi, Paavo Järvi ning Leonid Grin. Noortele instrumentalistidele annavad meistrikususi kõrgelt hinnatud muusikud ning pedagoogid nii Eestist kui ka välismaalt.

Pärnu Muusikafestival toimub 10.–17. augustini ning toob Pärnusse ligi 300 muusikut pea 20 riigist. Seekordsed peaesinejad on maailmakuulsad solistid pianist Radu Lupu ja viiuldaja Lisa Batiashvili. Tänavune festival on pühendatud maestro Neeme Järvi 80. aasta juubelile. Festivali kunstiline juht on Paavo Järvi.

Vaata ka: www.parnumusicfestival.ee

Tagasi