Muusikauudised

Nüüdismuusika festival „Afekt“ keskendub tänavu piiririigi ideele25. oktoobril algab XXII rahvusvaheline nüüdismuusika festival „Afekt“, mis leiab sel aastal aset Tartus, Tallinnas ja Narvas. Teemaga „Piiririik“ keskendutakse tänavu piiririigi ideele nii geograafiliselt kui ka ekstreemse äärmuseni viimistletud ideede väljendusena muusikas.
 
Tähelepanu all on Euroopa idapiiri riikide kaasaegne muusika ja sotsiaalpoliitilised küsimused. „Afekt“ toob välja piirialade sarnaseid esteetilisi eripärasid ning kõrvutab neid Kesk-Euroopa uue muusika traditsioonidega. Vaatluse alla tulevad spektralismi mõjud ning puhtal häälestusel ja laiemal minimalistlikul muusikal põhinevad muusikalised äärealad.
 
Fookuses on oma põlvkonna rahvusvaheliselt tunnustatud heliloojad Helena Tulve, Jānis Petraškevičs ja 100. sünniaastapäeva tähistav György Ligeti. Maailmaesiettekandele tulevad heliloojate Helena Tulve, Jüri Reinvere, Tatjana Kozlova-Johannese, Monika Mattieseni, Liisa Hõbepappeli, Sander Saarmetsa, Thomas Nicholsoni ja Agita Reķe teosed.

Festivali avakontserdi annab Ukraina juhtiv uue muusika ansambel Ukho, kelle kava keskmes on spektraalmuusika klassiku Gerald Grisey’ suurteos „Vortex Temporum“.

Eesti nüüdismuusika lipulaev ansambel U: tähistab festivali raames oma 20. tegevusaastat koos kaasaja muusikaskeene elava legendi Garth Knoxi ja koreograaf-lavastaja Mart Kangroga.

Berliinis resideeriva puhtale häälestusele keskenduva Harmonic Space Orchestra liikmed esitlevad kava, kus on eesti helilooja Liisa Hirschi ning ansamblistide Catherine Lambi, Thomas Nicholsoni ja Marc Sabati teosed.

ERSO kontserdil, mida juhatab nüüdismuusika spetsialist Michael Wendeberg, lööb lugejana kaasa näitleja ja lavastaja Lembit Peterson.

„Afektil“ esitletakse ka viimasel kümnendil tugevalt esile kerkinud eesti helilooja Elis Halliku mainekas Austria plaadifirmas Kairos ilmunud autoriplaati.

Koostöös festivaliga „Üle Heli“ saab osa ruumilistele helidele pühendatud kuulamisõhtust, mida kureerivad Aivar Tõnso ja Sander Saarmets. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia audiovisuaalse loomingu õppekava magistrantide kontserdi märksõnadeks on remix ja kollektiivne looming.

Tänavuse festivali kontserdid jõuavad ka piirilinna Narva. Seal saab kuulda Cyberstudio programmi „a.e.g.“ ja Sander Saarmetsa kontserti „Signaalid“.

Festival „Afekt“ toimub 25. oktoobrist – 1. novembrini Tallinnas, Tartus ja Narvas. Festivali kunstiline juht on Monika Mattiesen.
 
Lisainfo: Afekt

Tagasi