Muusikauudised

Neljapäeval algab rahvusvaheline koorifestival „Tallinn 2023“, mis toob Tallinna ligi 1000 lauljat seitsmest riigist


13.-15. aprillil toimuval XVII rahvusvahelisel koorifestivalil „Tallinn 2023“ osaleb 30 koori. Festivalil osalevatest riikidest on esindatud Belgia, Iirimaa, Läti, Norra, Soome, Wales ja loomulikult Eesti. Festivali raames toimuvad kontserdid, kohtumised Tallinna koolikooridega, meistriklass koostöös MUBAga ning publikule avatud konkurss kõigile kooriliikidele, kus saab kuulata erinevate stiilide ja -ajastute muusikat. Konkursi kaasaegse muusika kategooriasse on tellitud nais-, sega- ja meeskooriteosed Erkki-Sven Tüürilt (Omnia mutantur), mille multiesiettekanne osalevatelt rahvusvahelistelt kooridelt kõlab festivalil.  
 
Koorifestivali kunstiline juht Ingrid Kõrvits sõnab festivali eel: „On suur rõõm tervitada üle nelja aasta taas kooride lauljaid ja dirigente, auväärt žüriiliikmeid ning koorimuusika sõpru Tallinnas, rahvusvahelisel koorifestivalil Tallinn 2023! Kutsun kõiki huvilisi kuulama koorifestivali raames toimuvaid kontserte ja konkursivoorusid, elama esinejatele kaasa ning saama osa kõrgetasemelisest koorikultuurist! Viva la musica (corale)!“ 
 
Koorifestivali avakontserdil esinevad Estonian Voices (Eesti) ning maailma paremikku kuuluvad kammerkoor Schola Cantorum (Norra), kammerkoor CF1 (Wales) ja noortekoor Tiara (Läti). Lõppkontserdil saab kuulata Eesti Rahvusmeeskoori. Lisaks rahvusvahelistele heliloojatele esitatakse koorifestivalil Eesti tunnustatud koorimuusika loojate Tõnu Kõrvitsa, Mirjam Tally, Riho-Esko Maimetsa, Arvo Pärdi, Ester Mägi, Pärt Uusbergi, Karin Tuule, Galina Grigorjeva, Alo Põldmäe, Raimo Kangro, Olav Ehala, Mari Amori, Tarmo Lepiku, Mart Saare, Rudolf Tobiase, Veljo Tormise, Cyrillus Kreegi, Gustav Ernesaksa jpt loomingut. 
 
Esmakordselt jagame festivalisündmusi erinevate Tallinna kontserdisaalide vahel – nii toimuvad festivali avakontsert ja osad konkursikategooriad EMTA kontserdi- ja teatrimajas, konkurss Metodisti kirikus, Grand Prix ja lõppkontsert Estonia kontserdisaalis. Festivalikontserdid leiavad aset veel ka Tallinna koolides, Tallinna Raekojas, Jaani kirikus ja Hopneri majas, et osalevad koorid saaksid hea ülevaate Tallinna kontserdisaalide võimalustest.  
 
Konkursi žüriisse kuuluvad tunnustatud muusikud: Aira Birziņa (Läti), Triin Koch (Eesti), helilooja Jaakko Mäntyjärvi (Soome), Ban Sheng Toh (Singapur) ja Rob Vermeulen (Holland). 

Festivali passid ja piletid on müügil Piletilevis ja enne kontserdi algust kohapeal. 

Festivali toetavad Tallinna linn, Eesti Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium. 
 
Klassikaraadio salvestab 14. aprilli konkursid ja teeb otseülekande festivali Grand Prix' voorust. 
 
1972. aastast Tallinnas toimuv konkurss on Eesti ainus rahvusvaheline koorikonkurss ning osalema on kutsutud kõik kooriliigid üle kogu maailma. Festivali korraldab Eesti Kooriühing ning see toimub Tallinnas üle aasta. 
 

Tagasi