Muusikauudised

Muusikud teevad kummarduse René Eesperele 70. sünnipäeval


Tallinna Kammereorkester.
Foto: Tanel Meos

16. detsembril annavad Tallinna Kammerorkester ja dirigent Andres Kaljuste helilooja René Eespere autorikontserdi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis. Solistidena teevad kaasa sopran Maria Valdmaa, klarnetist Toomas Vavilov ja trompetist Indrek Vau.

Kontsert on pühendatud 14. detsembril 70. sünnipäeva tähistavale René Eesperele, märkimaks tema panust Eesti kaasaegsesse muusikasse.

Eesti rahvale on Eespere loomingust kõige tuntum teos kindlasti „Ärkamise aeg" - tähenduslik laul läbi murranguliste Eesti rahvusriigi taassünni aastate. Lisaks koorimuusikale äratab Eespere loometegevus tähelepanu laia žanrihaardega ja valdavalt heakõlalise helikeelega.

Tema töödes leiab mõjutusi nii barokist, rokist kui ka eesti rahvamuusikast. „René Eespere on minu jaoks olnud huvitav helilooja selles mõttes, et ta kirjutab ka klassikalistele ladina tekstidele. See on maailm, kuhu ma lauljana muidu tihti ei satu,“ ütleb sopran-solist Maria Valdmaa.

Maria Valdmaa esituses kõlab kontserdi nimilugu „Locus amoenus" (Veetlev paik). Solisti sõnul on teose aluseks „IV sajandi Rooma poeedi Tiberianuse poeetiline tekst müütilisest paigast - maisest paradiisist, kuhu kõik ihaldavad ju kord jõuda. See on idüll, kus valitseb igavene, muretu kevad, kus viibijaid valdab sügav rahulolu ja joovastuse tunne,“ räägib Valdmaa.

Enne koroonaaega esietendunud ning tähendusliku loona tähelepanu pälvinud René Eespere / Hermann Hesse muinasjutt-draamast „Augustus" tuleb kontserdil esitamisele „Matbeth" keelpilliorkestrile. Toona olid esmaesitajateks Tallinna Kammerorkester ja dirigent Andres Kaljuste, kes on ka nüüd laval muusikat esitamas.

Instrumentaalmuusikast tulevad esitamisele Eespere Trompetikontsert (2007) ning Klarnetikontsert (2005), solistideks Indrek Vau ja Toomas Vavilov. 2013. aastal kirjutatud „Respectus" esiettekandest möödub täpselt kümme aastat ja see teos on autori valikul taas kontserdikavas. Lisaks on Eespere spetsiaalselt selleks kontserdiks loonud versiooni algselt klaveriteosest „Ritornell“ d-moll / D-duur. 
 
„Heliloojale on autorikontsert ikka eriline sündmus ning 70 ei saa ma ka enam kunagi. Õhtu on ka veel selles suhtes erakordne, et see on minu esimene autorikontsert Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdimajas,“ ütleb helilooja Rene Eespere, kes töötab Muusikaakadeemias juba 1979. aastast alates, aastast 2002 professorina.

Eespere sõnul on tema orkestrimuusika sageli esmaettekandele jõudnud just Tallinna Kammerorkestriga koostöös. „Enamiku kontserdil kõlavate teoste esmaesitajateks on olnud Tallinna Kammerorkester, vaid Klarnetikontserdil oli selleks Camerata Scotland (dirigent Christopher Adey). Hiljem on kontserdil kõlavaid teoseid esitanud muidugi ka teised orkestrid. Koostöö Tallinna Kammerorkestriga on mulle alati rõõmu teinud. „Augustuse" etendust dirigeeris minu valikul Andres Kaljuste, sama valiku tegin ka selleks kontserdiks,“ ütleb sünnipäevalaps René Eespere.

Kontserti korraldavad Tallinna Filharmoonia ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.

Piletid on saadaval Piletilevis
 

Tagasi