Muusikasündmuste kalender

Jõulujazz: Erkki–Sven Tüür „Mare Lacrimarum” & „Päikesevene”, Meelis Vind „Solar Wind” YXUS Ensemble, New Wind Jazz Orchestra, Tallinna Kammerorkester

10.12.2023
Koht: Kultuurikatel, Black Box saal, Tallinn
Kell: 19:00

YXUS Ensemble
New Wind Jazz Orchestra
Tallinna Kammerorkester
dirigent Risto Joost

Eesti muusika üks elavaid legende, helilooja Erkki–Sven Tüür toob esmakordselt Eesti publiku ette erilisele koosseisule kirjutatud suurteose „Mare Lacrimarum“, milles kajab vastu käimasoleva sõja tekitatud hingevalu. Lisaks tuleb esmaesitusele Tüüri muusikalisest pärandist inspiratsiooni ammutanud „Solar Wind“, autoriks helilooja Meelis Vind. Kolmanda teosena kõlab Tüüri „Päikesevene“ Meelis Vindi uues seades.

Jõulujazz 2023 kavas seisab erilisel kohal Eesti ühe hinnatuma helilooja Erkki–Sven Tüüri autoriõhtu, mille tervikusse on andnud olulise panuse ka jazz- ja nüüdismuusika helilooja ning multiinstrumentalist Meelis Vind. Kontsertõhtu koosneb kolmest ettekandest. Kõigepealt Tüüri sümfooniline suurteos, bigbändile ja 14- liikmelisele nüüdismuusika ansamblile kirjutatud „Mare Lacrimarum“ („Pisarate meri“), mille esiettekanne kõlas 23. oktoobril 2022 Portos. Tallinnas toovad teose kuulajateni New Wind Jazz Orchestra, YXUS Ensemble ja Tallinna Kammerorkester. Teiseks kõlab Tüüri heliteos „Päikesevene“, millele helilooja palus Vindil kirjutada uus seade bigbändile, kammerorkestrile ja YXUS Ensemble’ile. Sama koosseisu jaoks on Vind loonud uudisteose „Solar Wind“ („Päikesetuul“), milles ta kasutab motiive Erkki–Sven Tüüri kammermuusikast ja ansamblile IN SPE loodud kompositsioonidest, kuna IN SPE innovatiivne progerokk on olnud Vindi suureks inspiratsiooniallikaks. Kontserdikava juhatab tunnustatud dirigent Risto Joost.

Erkki-Sven Tüür on rõhutanud maailmas toimuva otsest mõju „Mare Lacrimarumile“ – teose kirjutamisele heitis varju Venemaa agressioon Ukrainas, mis sundis heliloojat oma tööd koguni katkestama. Alles pärast ukrainakeelse a cappella koorilaulu „Ukraina" loomist suutis Tüür suurvormiga jätkata, nüüd aga juba otseselt sõjasündmustega seotult. See on andnud heliloojale põhjuse nimetada „Mare Lacrimarumit“ „selgelt programmiliseks muusikaks“. Nii võibki küsida: kui elu maal kaitseb päikesetuule eest nähtamatu magnetväli, siis mis on see nähtamatu, ent reaalne jõud, mis võiks kaitsta meid kurjade tuulte eest meis endis?

Võimalik, et muusika ei paku sellele küsimusele lahendust, ent muusika võib aidata hoida lootust.

Pilet: Piletikeskus
Lisainfo: Jazzkaar


image

Tagasi