Muusikasündmuste kalender

Lossimuusika

23.10.2022 - 23.10.2022
Koht: Kadrioru loss / Kadrioru kunstimuuseum, Tallinn, Eesti
Kell: 18:00

Ansambel Floridante
Lisa Kawasaki – traversflööt
Aira-Maria Lehtipuu – viiul
Villu Vihermäe – viola da gamba
Saale Fischer – klavessiin

Kuninglike kontsertide sarja avaõhtu algab külaskäiguga armastuse linna Pariisi, mida peale armunutue läbi mitme sajandi külastas aastatel 1737-1738 ka Euroopas kuhjaga kuulsust kogunud helilooja Telemann. Tema küllakutsujaiks olid nimekad Prantsuse muusikutest kolleegid: flötist Michel Blavet, viiuldaja Jean-Pierre Guignon ning gambamängija Jean-Baptiste Forqueray, kes kõik tegutsesid ka heliloojatena. On teada, et muusikaliste suurkujude kokkusaamisel ei vahetatud üksnes viisakusavaldusi, vaid kanti ka üksteise teoseid ette.

Kümmekond aastat varem kirjutas Couperin, tollal Louis XIV õukonnakomponist, kuningale pühendatud tantsusüidid, nn Kuninglikud kontserdid, mille ettekandekoosseis oli vaba: neid võis mängida nii sooloklavessiin kui ka eelmainitud, kahes soolopillist ja basso continuos’st koosnev pillikoosseis. Ehkki tegemist on tantsumuusikaga, on see oma virtuoossete partiidega mõeldud ennekõike kuulmismeeltele naudinguks.

Kava


G. Ph. Telemann Kvartett A-duur (Sonata prima, 1730) TWV 43:a1
Soave – Allegro – Andante – Vivace

A. Forqueray „La Portugaise” („Piéces de clavecin”, 1747, seade J.-B. Forqueray’ samanimelisest gambapalast)

M. Blavet  Flöödisonaad d-moll op 2 nr 2
La Vibray. Andante – Allemanda. Allegro Les Caquets. – Gavotta. Moderato Sarabanda. Largo – Allegro

A. Forqueray „La Rameau” („Piéces de clavecin”, 1747, seade J.-B. Forqueray’ samanimelisest gambapalast)

J.-P. Guignon Sonaat viiulile ja basso continuo’le op. 6 nr 3 c-moll
Allegro poco – Grave Staccato – Minuetto Primo / Minuetto Secondo – Allegro Molto

François Couperin Kuninglik kontsert nr 1 G-duur („Concerts royaux”, 1714/1722)
Prélude – Allemande – Sarabande – Gavotte – Gigue – Menuet en trio


Floridante alustas kontserttegevusega 2014. aasta jaanuaris Tallinnas neljaliikmelise ansamblina. Praeguseks koondab Floridante mitut tosinat Eesti muusikut, kel on süvendatud huvi varase repertuaari esitamise vastu – lisaks erinevatele ansamblikoosseisudele alustas 2019/2020 hooajal tööd Floridante barokkorkester ning hooajal 2021/2022 toimusid esimesed kontserdid vokaalansambliga Floridante Consort.

Ehkki Floridante „ristiisaks“ on üks G. F. Händeli ooperikarakteritest, on ajaloolistel pillidel mängiva ansambli missiooniks tuua hästituntud Saksa kõrgbaroki kõrval Eesti kuulajani head muusikat, mille loomisaeg jääb 16. sajandi ja 18. sajandi vahele. Muuhulgas on Floridante koostöös Eesti Rahvusraamatukoguga ettekandele toonud siinmail 19. sajandil tegutsenud baltisaksa mõisnike laululoomingut. Floridante on esinenud erinevates koosseisudes arvukatel Eesti ja Euroopa festivalidel ning tegeleb ka ise varase muusika kontsertide korraldamisega.

Aastast 2015. on Floridante Haapsalu vanamuusikafestivali resideeruv ansambel ning aastast 2017. korraldab Floridante Hiiumaal viola da gamba festival-töötuba „Gambavaim“.

Ansambli debüütplaat „Amarilli mia bella“ ilmus 2019. aastal ERP plaadimärgi all.

Floridante MTÜ on Eesti Muusikanõukogu ja Music Estonia liige.


LOSSIMUUSIKA on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis.

Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatu osa. Lossis on üles astunud nii säravaimad eesti interpreedid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud solistid ja ansamblid.

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Korraldajad: Loovüksus MTÜ koostöös Eesti Kunstimuuseumiga

Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling

Koostööpartnerid:
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Agentuur Uus Kontsert

Täname:
Tallinna turismiinfokeskus

Info:
lossimuusika.ee
https://www.facebook.com/lossimuusika/

PILETID 10-15 EUR müügil Piletilevis ja tund enne algust kohapeal. Gruppidele alates 5-st inimesest ja lastega peredele soodushinnad. Kontserdipilet kehtib samal päeval ka Kadrioru kunstimuuseumi pääsmena.

Palume enne piletiostu tutvuda Kadrioru kunstimuuseumi külastamise reeglitega.


 

image

Tagasi