Muusikauudised

Muusikasündmused juulis

 

Nargenfestival 2011

Nargenfestival jätkub juulis Kirchheimer Vokal-Consorti kontserdiga Noblessneri valukojas (2.07), kus esitatakse kõrvuti Arvo Pärdi „Missa syllabica” ja Gioachino Rossini „Petite messe solennelle“. Naissaarel Omari küünis esitatakse kolmel korral (8.–10.07) Shel Silversteini jutu põhjal Tauno Aintsi muusikale loodud tantsuetendust „Helde puu”. Poeetilise loo andmisest ja vastuvõtmisest, armastusest ja õnnelik olemisest, elust ja eluväärtustest esitab Nargen Ballett, koreograaf Marina Kesler. Hollandi flöödiorkester annab kontserdid Viimsi kirikus (15.07), Noblessneri valukojas (16.07) ja Naissarel Omari küünis (17.07), kavas ka Arvo Pärdi „The Beatitudes” ja Erkki-Sven Tüüri „Passion”. Noblessneri valukojas tuleb meres hukkunute mälestuskontserdil ettekandele Margo Kõlari Missa ning Cyrillus Kreegi Reekviem, mille esitavad festivali Europa Cantat noored lauljad üle maailma (15.07). Kontserdil „Merelaulud” (17.07) astuvad üles Liisi Koikson, Arno Tamm, Nargenfestivali koor ja orkester Tõnu Kaljuste juhatusel, esitades merelaule nii maailmast kui ka hetkel ümbermaailmareisil seilavate Jaan Tätte ja Marko Matvere sulest. Lisaks tulevad ettekandele kaunimad Tätte laulud kammerorkestri saatel Tõnu Kõrvitsa, Tõnis Kõrvitsa ja Andrus Rannaääre seades. Kammerkontsert „Bach & Hindemith” toimub Tallinna Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones (22.07), esinevad Andres Kaljuste (vioola), Sophia Rahman (klaver), Lembit Orgse (klavessiin) ja Tõnu Jõesaar (tšello). Nargen Festivali korraldatakse Tõnu Kaljuste eestvedamisel 2006. aastast alates.

Haapsalu Suvemuusika 2011 juulis

Suvemuusikakontsertide sari Haapsalus jätkub 2. juulil kuursaalis klaveriduo Ebe Münteli ja Jorma Tootsi esinemisega. 16. juulil toimib kuursaalis ansambel Rondelluse öökontsert „Lille-, linnu- ja metsalaulud XIII-XVI sajandist“. 29. juulil astuvad toomkirikus üles Oksana Sinkova (flööt), Aliina Sakalauskaja (mandoliin) ja Kadri Ploompuu (orel) kavaga „Mööda Vahemere maid“, mis koosneb itaalia ja hispaania barokiajastu- ja tänapäeva muusikast.

IX Pärnu Orelifestival 3. juuni–26. august Pärnu Eliisabeti kirikus

Tänavune festival on pühendatud kahele orelile kirjutatud muusikale ja helilooja Edgar Arrole, kelle sünnist möödus märtsis 100 aastat. Reede õhtuti kell 20 esinevad Pärnu Eliisabeti kirikus organistid Ines Maidre, Jaanus Torrim, Andres Uibo, Aita-Liis Torrim, Johanna Margret Kakko, Aaro Tetsmann, Gustav-Leo Kivirand, Kadri Ploompuu, Kai Kallastu (sopran) ja Alina Sakalouskaja (mandoliin). Festivali kunstiline juht on Jaanus Torrim.

Kadri-Ann Sumera soolokontsert Kadrioru lossis 5. juulil

Esitamisele tulevad klaveriteosed eesti autoritelt. Kontsert kuulub Eesti Interpreetide Liidu kontserdisarja „Eliitkontserdid“. Pianist ise tutvustab esitamisele tulevat kava järgnevalt: „Suurte süngete eeposte nagu Tubina Ballaadi kõrval tuleb esitusele ka Kangro elurõõmus Sonaat, Kõrveri irooniline „Kutse tantsule” ja teisi tuntud ja tundmatumaid, nukraid ja lõbusamaid lugusid. Ühes on need teosed küll sarnased – kõik nad on haaravad, helisevad ja inimlikud.“.

Muhu Tulevikumuusika Festival „JUU JÄÄB“ 5.–10. juuli

1997. aastast Muhu saarel toimuva festivali eesmärk on saare sügava kultuuripärandi hoidmine, arendamine ja tutvustamine ning selle sidumine maailmakultuuriga. Kontserdikavad liiguvad klassika, džässi ja maailmamuusika vahel. Muhu ajaloolistes paikades esinevad Sofia Rubina, Tõnis Mägi, Kärt Johanson, Tütarlastekoor Ellerhein, State of Zoe, Villu Veski, Ain Agan, Eduard Akulin, Lin’s System, Tobiase Keelpillikvartett ning paljud tunnustatud muusikud välisriikidest. 9. juulil tuleb Kaali kraatris ettekandele unikaalse triloogia „Mere rahvas“ I osa „Päikese haud“. Kultuuripealinna programmi kuuluva suurprojekti muusika autorid on Tapani Rinne ja Villu Veski, lavastaja Anu Lamp. Festivali kunstiline juht on Villu Veski.

Klavessiinimängija Imbi Tarumi kontserdid Itaalias ja Eestis 5.–17. juuli

Imbi Tarumi juulikuu kontserdikavades on ka mitme eesti helilooja teosed. Eesti Interpreetide Liidu kontserdisarja „Eliitkontserdid“ raames esineb Tarum 5. juulil Pärnu Raekojas ja 7. juulil Kadrioru lossis F. Couperin’i ja C.Ph.E. Bachi teostest koosneva kavaga. 17. juulil annab Imbi Tarum koos Raivo Tarumiga (barokktrompet) kontserdi Procembalo festivalil Parmas, Itaalias. Kolme barokiajastu teose kõrval kõlavad René Eespere, Peeter Vähi, Mirjam Tally, Tõnu Kõrvitsa, Helena Tulve ja Rein Rannapi klavessiiniteosed.

Ooper Raekojas 5.–22. juuli Tallinnas

Igasuvine kontserdisari „Ooper Raekojas“ annab publikule võimaluse kuulata kaunist vokaalmuusikat nii eesti kui ka välisinterpreetide esituses. Sel aastal toimub Tallinna Raekojas sarja raames kokku kuus kontserti. Esinejate seas on Jelena Voznessenskaja (sopran, Venemaa/Prantsusmaa), François Soulet (tenor, Prantsusmaa), Kädy Plaas-Kala (sopran, Eesti), Karmen Puis (metsosopran, Eesti), Atlan Karp (bariton, Eesti), Helen Lokuta (metsosopran, Eesti), Oliver Kuusik (tenor, Eesti) jt. Sarja korraldaja on MTÜ Musicante.

Paavo Järvi kontserdid Roomas ja Peterburis 6.–13. juuli

Paavo Järvi juhatab Roomas Deutsche Kammerphilharmonie’d, kavas Beethoveni Seitsmes sümfoonia. 12. ja 13. juulil viibib Järvi Peterburis, et anda koos sama orkestriga kaks kontserti „Valgete ööde“ festivalil, ettekandmisele tulevad Schumanni neli sümfooniat.


Helisevad Saaremaa Orelid 6.–9. juuli


Festivali kontserdid toimuvad neljas Saaremaa keskaegses kirikus: Mustjala, Valjala, Karja ja Kaarma. Esinejateks on eesti interpreedid (Tiit Kiik, Piret Aidulo, Maris Oidekivi-Kaufman jt) ja esitamisele tuleb kaunis klassikaline muusika erinevatelt autoritelt sj Peeter Süda, Konstantin Türnpu, Artur Kapp, Kuldar Sink ja Arvo Pärt.

Hiiumaa Kammermuusikapäevad 8.–10. juuli


XIII Hiiumaa Kammermuusikapäevad leiavad aset Pühalepa ja Kärdla kirikutes, Kärdla Muusikakoolis ning Priiankru pubis. Esinevad Rebecca, Jonathan ja Jan-Paul Roozemann, Ulla Bürger (sopran), keelpillikvartett koosseisus Aet Ratassepp, Helen Västrik, Laur Eensalu ja Andreas Lend, Mart Ernesaks (klahvpillid), Monika-Evelin Liiv (metsosopran), Yvetta Uustalu (vokaal, klaver) ja Tõnis Tüür (kontrabass).

Seitsme linna muusika 8.–16. juuli

Ida-Virumaa suvefestival „Seitsme linna muusika” toimub sel aastal 13. korda. Üheksa päeva jooksul toimub kokku 14 kontserti mõisates, kirikutes, kontserdisaalides ning vabaõhulavadel. Kuulajatel on võimalus osa saada eriilmelistest muusikasündmustest, kus astuvad üles Viktoria Tolstoi ja Estonian Dream Big Band, Liisi Koikson, Ivo Lille, Siim Aimla, ansambel Paabel, Triinu Taul ja Peeter Rebane, Villu Veski (saksofon), Tiit Kalluste (akordion) jpt. Esmakordselt toimub festivali raames (7.–9. juuli) regilaulu laager “Regi laulab”, kus juhendajateks Veljo Tormis, Aarne Saluveer, Helin-Mari Arder ja Virgo Sillamaa.

Muusikateatrifestival Suveaaria 10. juuli–13. august Pärnus

Suveaaria pakub žanre nagu muusikateatrietendus, installatsioon-ooper, kontsertkino jt viiel korral nädalas suveõhtuti kell 22.30 Pärnu Vanalinna õuel. Kuulda võib nii tuntud ooperiaariaid kui ka nüüdismuusikat. Festivali kunstiline juht on Andrus Kallastu.

Rapla Kirikumuusika Festival 10.–24. juuli

Üheksal kontserdil Rapla Maarja-Magdaleena kirikus ja teistes maakonna kirikutes esinevad Kammerkoor Voces Musicales Palestrina ja Arvo Pärdi kavaga, C-Jam ja üle-eestiline noorte tšelloorkester, Tallinna Keelpillikvartett, Eesti Teaduste Akadeemia Nais- ja Meeskoor, Pille Lill (sopran), Anna-Liisa Bezrodny (viiul), Daniel Nodel (viiul, Valgevene), Festivali Kammerorkester, dirigent Jonathan Brett jt. 22. juulil toimub Rapla kirikus kontsert „Enn Vetemaa 75“, kus organist Hille Poroson esitleb helilooja Vetemaa loomingut. 1993. aastal alguse saanud festivali eesmärgiks on maailma rikkaliku vaimuliku muusikapärandi tutvustamine. Festivali kunstiline juht on Pille Lill.

Viljandi Vanamuusika Festival 12.–17. juuli

26. korda toimuva vanima Eesti vanamuusikafestivali külalised on Vene muusikuteduo Vladimir Shuljakovski (viiul, vioola) ja Sergei Gasanov, National Youth Fanfare Orchestra Brass Quintet (Holland), Conrad Steinmann (Šveits) ja tema ansambel Ensemble Diferencias. Festivali avab Hortus Musicuse, Andres Mustoneni ja Tõnis Mägi kontserdikava „Ajatud trubaduurid“, Palestrina loomigust annab kontserdi Voces Musicales Risto Joosti juhatusel, üles astuvad ka Tallinna Kitarrikvartett ja džässpianist Vladimir Võssotski. Kontserdid toimuvad Viljandi Jaani kirikus, Pauluse kirikus, Baptisti kirikus, Bonifaciuse Gildis ja Pärimusmuusika Aidas. Festivali kunstiline juht on Neeme Punder.

Haapsalu Vanamuusikafestival 13.–17. juuli

18. Haapsalu Vanamuusikafestivali kavas on seitse kontserti, mis toimuvad Haapsalu toomkirikus, Jaani kirikus ja kuursaalis. Üles astuvad iga-aastased esinejad Haapsalu Festivalikoor ja Tallinna Barokkorkester, lisaks Ansambel Sagittarius (Prantsusmaa), Schola Sancti Henrici (Soome), Henry Jaye Consort Helsinki, Ansambel Rondellus, Ansambel Heinavanker ning Kammerkoor Voces Musicales. Lõppkontserdil soleerivad Händeli „Messiases” Kädy Plaas (sopran), Teele Jõks (metsosopran), Simom Wall (tenor) ja Taavi Tampuu (bariton). Festivali kunstiline juht on Toomas Siitan.

Lihula Muusikapäevad 14.–17. juuli


III Rahvusvahelise klassikalise muusika festivali Lihula Muusikapäevad programmis on viis kammerkontserti maailma muusikaklassikast Lihula erinevates kontserdipaikades, öökontserdil Lihula mõisa saalis kõlab ka Erkki-Sven Tüüri looming. Festivali väliskülalised on Aleksander Markovich (klaver) ja Konstantin Phoevets (klarnet), lisaks osaleb üheksa Järvide-nimelist muusikut, sh Teet Järvi (tšello), Marius Järvi (tšello), Miina Järvi (viiul). Festivali korraldajad on Miina Järvi ja Mihkel Järvi.

Helena Tulve teose „Sool“ esiettekanne 15. ja 16. juuli Tallinnas

„Sool“ on helilooja Helena Tulve teos, mis on pühendatud meremuuseumi vesilennukite angaaride valmimisele. Uudisteos on valminud koostöös fotograaf ja kunstnik Tarvo Hanno Varresega, tekstide autor on Marrja Kangro. Teose kannavad ette sopranid Eve Kopli ja Tui Hirv, Riivo Kallasmaa (oboe), Kristi Mühling (kannel) ja löökpilliansambel Paukenfest. Kontserdid toimuvad Eesti Meremuuseumi Lennusadama vesilennukite angaaris 15. ja 16. juulil kell 21.

Tallinn Sinfonietta ja Andres Mustoneni kontserdireis Itaalias 15.–18. juuli

Tallinn Sinfonietta Andres Mustoneni juhatusel esineb neljal korral, sealhulgas sellistel festivalidel nagu Ravello, Mittelfest ja Emilia Romagna Festival. Kavas Pärt, Bach, Haydn, Mozart, Rautavaara, Knaifel, Kokkonen, Silvestrov, Katšeli, Gubaidulina, Piazzolla. Kontsertidel teeb kaasa flötist Massimo Mercelli. Tegemist on Tallinn Sinfonietta neljanda välisturneega sel aastal.

Saaremaa Ooperipäevad 18.–23. juuli

Selle aastase festivali peakülaline on Ankara Riiklik Ooperi- ja Balletiteater, kelle esituses jõuab kahel õhtul publikuni Mozarti „Haaremirööv”. Rahvusooper Estonia seekordseks lavastuseks on Puccini „Boheem”. Lisaks on kavas traditsiooniline ooperigala ning José Cura soolokontsert koos Rahvusooper Estonia koori ja orkestriga. Arvukatel kontsertidel Kuressaares ja kogu Saaremaal esinevad Eesti säravad lauljad nagu Aile Asszonyi, Helen Lokuta, René Soom, Janne Ševtšenko, Priit Volmer, Aare Saal, Oliver Kuusik jt. Festivali raames etendub 22. ja 23. juulil Kuressaare Kultuurivara saalis René Eespere lastemuusikal „Metsluiged“.

Klaaspärlimäng 21.–26. juuli Tartus

Tänavuse festivali keskseks esinejaks on Tallinn Sinfonietta Risto Joosti juhatusel, kes annab kolm erineva kavaga kontserti pealkirjaga „à la mozart“ ning „pärlid à la mustonen“. Avakontserdil kõlab nende esituses lisaks Mozartile ka Peeter Vähi muusika ning esiettekandena Tõnu Kõrvitsa John Dowlandi muusikast inspireeritud orkestriteos „Pisarate-fantaasia“.. Kohal on hulgaliselt välisesinejaid, nagu Nationaal Jeugd Fanfare Orkest (Holland) kavaga „from ancient times“, Salzburg Saitenklang kavaga „tsitter+harf+kitarr=?“, ESSe-Quintet (Venemaa), kes mängib vene rahvapillidel ka Jaan Räätsa Kontserti kammerorkestrile jpt. Festivali kunstiline juht on Peeter Vähi.

Mirjam Tally autorikontsert 27. juulil

27. juulil kell 20 toimub Gotlandil Visby katedraalis Mirjam Tally autorikontsert. Kavas „Struktuurid“, „Teel olla on veel“, „Flow“, „Kollane“ ja „3 steps“. Esinevad Sirje Mõttus (akordion), ansambel Resonabilis ning rootsi poetess Eva Runefelt.

Rahvusvaheline Haapsalu Keelpillifestival 27.–31. juuli

XVIII Haapsalu Keelpillifestivalil esinevad erinevad kammeransamblid, festivali orkester ja keelpillimängijate suvekursuse orkester. Orkestreid dirigeerib Mikk Murdvee. Galakontserdil soleerivad Leho Ugandi (viiul), Mikk Murdvee (vioola), Robert Traksmann (viiul), Rebecca Roozemann (Soome, viiul), Maarit Kangron (tšello), Markus Altrov (tšello) ja Heldur Harry Põlda (laul). Lõppkontserdil kavas ka Veljo Tormise „Suvemustrid“.

Tallinna XXV Rahvusvaheline Orelifestival 28. juuli–7. august

Tallinna XXV Orelifestivali programmi mahub ligi 30 kontserti Tallinna, Pärnu ja Narva kirikutes ning näituse avamine Tallinna Niguliste kirikus. Eesti organistidest astuvad üles Andres Uibo, Aare-Paul Lattik ja Ulla Krigul. Avakontserdil kõlab Hugo Lepnurme muusika, eesti heliloomingut võib kuulda ka teistel kontsertidel: Andres Uibo (30.07 ja 7.08), Edgar Arro ja Rudolf Tobias (31.07), Christopher Bowers-Broadbent koos Eesti Filharmoonia Kammerkooriga annab kontserdi Arvo Pärdi muusikast (4. ja 5.08). Väliskkülalistest annavad soolokontserdid Matteo Galli, Giampaolo di Rosa, Olymio Medori, Hans Gebhard jt. Festivali kunstiline juht on Andres Uibo.

Rahvusvaheline Järvi Suvefestival 28. juuli–4. august Pärnus

Neeme Järvi dirigentide meistrikursusest välja kasvanud klassikalise muusika festival, kus lisaks peaesinejatele – dirigentidele Neeme ja Paavo Järvile, osalevad ka teised Järvide muusikuteperekonna liikmed. Pärnu erinevates kontserdipaikades toimub neli orkestri- ja viis kammerkontserti. Suurematest kollektiividest osalevad Järvi Festivaliorkester, Pärnu Linnaorkester, Üle-eestiline Noorte Sümfooniaorkester ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Avakontserdil on kavas Tõnu Kõrvitsa orkestriteos „Passacaglia“, kammermuusika galakontserdil 30. juulil Arvo Pärdi „Summa“ ja Erkki-Sven Tüüri „Symbiosis“. 31. juulil kontserdil „Õhtumuusika Järvidega“ saab teiste seas kuulda Artur Lemba Keelpillisekstetti. 1. augustil kõlab Eduard Oja Klaverikvintett, 2. augustil Tüüri „Action-Passion-Illusion.

Külli Tomingase kontsert Itaalias 31. juulil
Itaalias tegutsev metsosopran Külli Tomingas annab koos pianist Luca Schieppatiga Itaalias toimuval festivalil Dino Ciani kontserdi „Orginaal ja koopia“, kavas Verdi, Liszti, Chopini ja Rossini vokaalteosed.

Tagasi