Muusikauudised

Märt-Matis Lille muusika "Heli ja keel" kontserdil

Eesti autorite muusika- ja sõnaloomingut tutvustava kontserdisarja „Heli ja keel“ neljandal kontserdil kõlavad Märt-Matis Lille ja Jaan Kaplinski teosed.

Kontserdid toimuvad:
Laupäeval, 18. mail kell 19 Tallinnas Hopneri majas
Pühapäeval, 19. mail kell 18 Tartu Ülikooli aulas

Märt-Matis Lille muusikat esitavad Leonora Palu (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Olga Voronova (viiul), Leho Karin (tšello), Madis Metsamart (löökpillid) ja Diana Liiv (klaver), kontserdi sõnalist poolt juhivad Vahur-Paul Põldma ning Jaan Kaplinski. Kavas on Jaan Kaplinski "Läbi metsa" ja Märt-Matis Lille teosed: "Mõttelained 2", "Lindudele", "Mu nuttev hääl on sügistuul", "When the Buffalo Went Away" ja seade John Dowlandi loost "Farewell".
Märt-Matis Lill: „Kontsert tervikuna on spetsiaalselt selle sündmuse jaoks loodud erinevaid kunste sünteesiv tervikteos, mille teljeks on Märt-Matis Lille muusikateosed ja Jaan Kaplinski tekstid“.

Jaan Kaplinski nimi ei vaja eestlastele tutvustamist. Tema äärmiselt mitmekülgne kirjanduslik tegevus on leidnud laialdast tunnustust ja tähelepanu nii kodu- kui välismaal; ta on üks enim tõlgitud eesti autoreid ja teda on korduvalt esitatud Nobeli preemia kandidaadiks. Kontserdil ettekandele tulev teos „Läbi metsa“ on loodud 80. teisel poolel, enne kui "okastraat" oli lahti lõigatud.

Märt-Matis Lill on Eesti noorema põlvkonna silmapaistvamaid ja mitmekülgsemaid heliloojaid. Tema teosed kõlavad sageli uue muusika festivalidel ja kontsertidel nii Eestis kui ka välismaal. Tema teoseid on esitanud mitmed eesti- ja välismaised tippkollektiivid, nagu ERSO, Tallinna Filharmoonia, Ansambel U:, Avanti!, UMO Jazz Orchestra, Ensemble Intercontemporain, Nieuw Ensemble, I Solisti di Vento, Collegium Novum Zürich ja Ensemble Modern. Ta on olnud mitmete erinevaid kunstliike ühendavate projektide algataja ja teinud koostööd paljude väljapaistvate kunsti- ja kultuuriinimestega, nagu Guy Weizman, Christina Hallström, Von Krahli teater, Priit Tender, Imbi Paju, Teet Kask, Kaido Ole, Luminoso, Nero Urke, Vahur-Paul Põldma ja arhitektuuribüroo "Kosmos".

Hooajal 2012/2013 algas Muusikasõprade Seltsi uus neljast kontserdist koosnev sari „Heli ja keel“. Sarja läbivaks teemaks on Eesti kultuuriruumis erilised perekonnad, kus isad ja pojad ning isad ja tütred on tuntud kirjanikud ning heliloojad. Sari algas novembris Doris ja Hillar Kareva loominguga, teisel kontserdil jaanuaris tulid esitusele Maarja Kangro luule ja Raimo Kangro muusika, kolmandal kontserdil aprillis kõlas Peeter Volkonski ja Andrei Volkonski looming ning sari lõpeb maikuus Märt-Matis Lille ja Jaan Kaplinski teostega. Muusikat esitavad silmapaistvad eesti interpreedid ja tekste loevad autorid ise. Sari toimub koostöös Tartu kirjandusfestivaliga „Prima Vista“. Sarja eesmärk on tekitada erinevate kultuurivaldkondade vahelist koostööd ja sünergiat, hõlmata laiemat publikut ning pakkuda erilisi kultuurielamusi.

Lisainfo kodulehel www.kammermuusika.ee

Tagasi