Muusikauudised

Lahkunud on helilooja ja muusikajuht Uno Veenre

Esmaspäeval, 12. septembril suri 96-aastasena Uno Veenre, kultuuritegelane, helilooja ja muusikajuht.
Uno Veenre õppis Tallinna Konservatooriumis kontrabassi, koorijuhtimist ja kompositsiooni. Lisaks osales ta Eesti Heliloojate Liidu noorte ja algajate seminaris. Ta tegutses orkestrandina, ansambli- ja koorijuhina, töötas Rahvaloomingu Majas, muusikasaadete toimetajana Eesti Raadios, oli Kunstilise Isetegevuse Maja direktor.


  Uno Veenre
  Foto: Eesti Heliloojate Liit


Eesmärgiga populariseerida eesti rahvamuusikat ja rahvalikku heliloomingut moodustas Uno Veenre 1960. aastal Eesti Raadio juurde rahvamuusikaansambli ja aastal 1965 orkestri „Vikerlased“, mis andsid tõuke laialdasele rahvamuusikaansamblite moodustamisele ja elava huvi tekkimisele rahvamuusika vastu üle Eesti. Ta oli Vabariikliku Orkestrijuhtide Rahvamuusikaorkestri üks asutajaid ja kauaaegne dirigent ning on olnud rahvamuusikaorkestrite üldjuht kõigil üldlaulu- ja tantsupidudel 1960–2000.
Uno Veenre on salvestanud Eesti Raadiole üle 200 pala, nii rahvamuusika seadeid kui ka autorite rahvatoonis lugusid (Cyrillus Kreek, Arvo Pärt, Jaan Rääts, Ülo Vinter, Jaan Koha jt). Tema juhatatud ansamblitega on esinenud paljud Eesti tippsolistid (Tiit Kuusik, Georg Ots, Anu Kaal, Urve Tauts jt). Uno Veenre on kirjutanud soolo-, ansambli- ja koorilaule, hulgaliselt originaalpalu rahvamuusika-, kammer- ja puhkpilliorkestritele, koostanud ja toimetanud mitmeid laulikuid.

Uno Veenre ärasaatmine toimub laupäeval, 17. septembril kell 14 Kaarli kirikus. Hüvasti jätta saab alates kell 13.30. Soovijatel on võimalus annetada Kaarli kiriku orelifondi Uno Veenre nimelise orelivile tarbeks.

Tagasi