Muusikauudised

Kooriühingu sünnipäevanädal

24.–30. november on Eesti Kooriühingu sünnipäevanädal. Eesti Kooriühingu 30. tegevusaastat tähistaval nädalal toimub konverents pealkirjaga „Sisu ja pakend“ rahandusministeeriumis, Mart Saare 130. sünniaastapäevale pühendatud kontsert Estonia kontserdisaalis ja 4,5-tunnine maratonkontsert Mustpeade majas. Maratonkontserdil astuvad üles 15 koori, kontserdi esimeses pooles on kavas Eesti uudisloomingu esiettekanded.

Kooriühingu konverentsile on oodatud kõik, keda huvitab koori- ja kultuurivaldkond laiemalt ning kes tahavad rohkem teada kultuurivaldkonna rahastamisest. Konverentsil teevad põhjalikumad ettekanded sotsiaalteadlane Marju Lauristin, kultuuripsühholoog Linnar Priimägi ning koorijuht ja pedagoog Ants Soots. Ettekannetele lisaks toimuvad kaks paneelarutelu. Konverents toimub 24. novembril kell 11–18.30 Rahandusministeeriumi saalis (Suur-Ameerika 1, Tallinn).

25. novembril kell 15 Estonia kontserdisaalis aset leidval Mart Saare 130. sünniaastapäevale pühendatud klassikakontserdil astub üles 17 koori, kes esitavad helilooja koorimuusikapärle. Kontserdi kunstilised juhid on Merike Toro ja Aivar Leštšinski, kontserti juhib ja heliloojast kõneleb muusikateadlane Tiia Järg.

30. novembril ootab koorimuusika austajaid tõeline maiuspala – algusega kell 18 toimub Tallinna Mustpeade majas üle nelja tunni kestev maratonkontsert, kus saab kuulda väga erinevaid kavasid 14 koorilt ja orkestrilt. Esimene osa algab kell 18, teine kell 19.30 ja kolmas osa kell 20.30. Kooriühingu sünnipäevaks kirjutasid uudisteosed Kadri Hunt, Margo Kõlar, Kristo Matson, Piret Rips-Laul ja Pärt Uusberg. Kontserdi kunstiline juht on Ants Soots, kontserti vahendab Klassikaraadio.

Kooriühingu esimees Veronika Portsmuth arvab, et taolise organisatsiooni sünnipäev on tõeliselt erakordne. „Sünnipäevalisteks on reaalselt ligikaudu 37 000 lauljat üle Eesti, kes kõik, kas läbi alaliitude või mõnel muul viisil, on Eesti Kooriühinguga seotud.“ Ta avaldab lootust, et koorilaul ei muutuks Eestimaal lihtsalt üheks paljudest ülemaailmsetest hobidest. „Meie laulukultuur on läbi aegade väikese Eesti maailmakaardil suureks teinud ning rahvusele erilise sära andnud,“ sõnab Portsmuth.

Vaata: konverentsi kava
Vaata: sünnipäevanädala kava

Tagasi