Muusikauudised

Kontsert „Leo Normet 101“

17. septembril 2023 oleks helilooja ja muusikateadlane Leo Normet tähistanud 101. sünnipäeva. Mälestuskontserdil Arvo Pärdi Keskuses kõlavad Leo Normeti, Alo Põldmäe ja Urmas Sisaski kammerteosed, maailma esiettekandele tuleb Ted Dawsoni „Solitudes“ (In memoriam Leo Normet). Kontserti juhivad Sirje Normet ja Leo Normeti õpilane Alo Põldmäe.

Leo Normeti teostest tulevad mälestuskontserdil ettekandele tema kaks vokaaltsüklit: „Garcia Lorca y la muerte“ ning „Chamber Music“. Samuti kõlavad Urmas Sisaski klaveritsükkel „Kajakas ja vesi. Taevakuusnurk“ (In memoriam Leo Normet), Alo Põldmäe „Kaks antiikset pala“ ja aariad ooperist „Emajõe ööbikud“. Maailma esiettekandele tuleb Leo Normeti mälestuseks pühendatud teos „Solitudes“ altviiulile ja klaverile Kanada helilooja Ted Dawsoni sulest.

Arvo Pärdi Keskuse laval on Atlan Karp (laul), Maria Listra (laul), Anna Grete Joamets (laul), Marion Strandberg (flööt), Kaija Lukas (viiul), Lisanne Rull (harf), Lauri Väinmaa (klaver), Piia Paemurru (klaver) ja Tanel Joamets (klaver).

Eesti muusikateadlane, publitsist, pedagoog ja helilooja Leo Normet (1922–1995) lõpetas 1950. aastal Tallinna Konservatooriumis Heino Elleri kompositsiooniklassi. Aastast 1954 oli Normet Tallinna Konservatooriumi muusikaajaloo õppejõud (1970 dotsent, 1991 professor). Leo Normeti heliloomingust on laiemale publikule eelkõige tuntud helilooja Edgar Arroga kahasse kirjutatud mitu menukat operetti („Rummu Jüri“ ja „Tuled kodusadamas“). Omal ajal oli Eestis ülipopulaarne Leo Normeti laul „Puhkus Viljandis“ operetist „Hermese kannul“.
 

  Leo Normet. Foto: Eesti Muusika Infokeskus

 
Muusikateadlasena oli Normet enim tuntud Jean Sibeliuse uurijana, oma väitekirja „Sibeliuse sümfooniad” kaitses ta Moskvas 1969. aastal. Sibeliuse kõrval on ta uurinud eesti ja 20. sajandi heliloomingut, samuti huvitus ta orientaalsest muusikast. Normet on pidanud loenguid nii kodu- kui ka välismaal, sh ka Helsingis, Viinis, Torontos, Sorbonne’is ja Baltikumis.

Kontserdi salvestus on Klassikaraadio eetris 20. septembril kell 19.05.

Lisainfo: Arvo Pärdi Keskus

Tagasi