Muusikauudised

Klaveriduo Maila Laidna – Tiiu Sisask toob esiettekandele Liis Jürgensi ja Riho Esko Maimetsa uued teosed24. aprillil annab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis kontserdi klaveriduo Maila Laidna ja Tiiu Sisask. Esiettekandele tulevad Liis Jürgensi „Jumalanna kirivöö“ ja Riho Esko Maimetsa „Vulinad“. Lisaks on kavas Witold Lutosławski „Variatsioonid Paganini teemale“ ning Sergei Rahmaninovi Süit nr 1 g-moll.

Jürgensi teose pealkiri „Jumalanna kirivöö“ pärineb nägemusest, kuidas teadvus põimib niite, et luua enda ümber elureaalsust, elu müütilist lugulaulu, DNA-ahelat ehk koodi – elukangast ja sõnumeid täis kirivööd. Kangast kuduvaid ja ketravaid jumalannasid võib kohata mitmetes kultuurides. Euroopas Vana-Kreeka jumalanna Arachne, teisel pool ookeani Teotihuacan'i ämbliknaine, meil Friedrich Reinhold Kreutzwaldi ennemuitsete lugude Kullaketrajad. Teoses on kasutatud aleatoorilist võtet, kus mängijad koha peal loosivad muusikalist materjali ja ka selle juurde käivaid parameetreid, nagu tempo, tunnetus, helide valjus ja järjestus. See teos ei kõla kunagi samamoodi ja interpreedid on väljunud oma traditsioonilisest rollist saades kaasloojateks.

Maila Laidna ja Tiiu Sisask õpivad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorantuuris kammeransambli erialal, juhendajaks Mati Mikalai. Klaveriduo erialal on nad end täiendanud ka Grazi Kunstiülikoolis. Duo on saavutanud silmapaistvaid tulemusi rahvusvahelistel konkurssidel sh I koht XX rahvusvahelisel Maria Judina nimelisel pianistide ja kammeransamblite konkursil Peterburis (2019) ja Budapesti konkursil „Doonau talendid“ klaveriduode kategoorias (2021).

Kontserdile on sissepääs tasuta.

Lisainfo: EMTA kontserdi- ja teatrimaja

Tagasi