Muusikauudised

Kirjud sügismaastikud puhkpillide kõlavärvides

Sel reedel, 9. oktoobril kell 19 astub kontserdil pealkirjaga “Sügisvariatsioonid” Pärnu raekoja lavale Pärnu Linnaorkestri puhkpillikvintett koosseisus Leonora Palu (flööt), Anna Šulišenko (oboe), Edmunds Altmanis  (klarnet), Jakob Peäske (fagott) ja Artur Reinpõld (metsasarv).

„Mängime eesti, läti, ungari ja prantsuse muusikat. Kava on tõeliselt värviküllane! Ehkki tegemist on väga erinevate teostega, haakuvad nad omavahel hästi,” sõnas flötist Leonora Palu. Eesti heliloojatest on kavas Villem Kapi „Süit“, Tõnu Kõrvitsa „Unistajad“ ja Lauri Jõelehe „Clamor“. „Ehkki Kõrvitsa „Unistajad” on originaalis kirjutatud oboele ja viiulile, esitame meie seda ilusat duetti oboe ja flöödiga,” lisas Palu.

Kavva on võetud ka Pärnu Linnaorkestri klarnetisti Edmunds Altmanise isa teos. Läti helilooja ja klarnetisti Alvils Altmanise (s 1950) puhkpillikvintetile kirjutatud „Teema ja variatsioonid”. „See sündis 1992. aastal, mil isa õppis veel Läti muusikaakadeemias. Loodud on see Hollandis toimunud konkursi jaoks, kust ta naasis esimese preemiaga. Teoses on kasutatud väga erinevaid kompositsiooni stiile, millest saate aimu reedesel kontserdil,” tutvustas Altmanis.

Kõlavad veel Ungari helilooja György Ligeti bagatellid. Aastatel 1951–1953 kirjutas Ungari helilooja György Sándor Ligeti 12 bagatelli klaverile. Neist kuuele tegi ta puhkpillide jaoks seaded. Tegemist on lühikeste, kiirete ja elavate paladega. Kuut hajusa kompositsiooniga bagatelli mängitakse tihti katkestult või tugevasti rõhutatult. Lugude dünaamika muutub igas taktis ning instrumendid mängivad sageli summutatult, mis lisab igasse palasse värve. Ligeti lühiteosed sisaldavad küll järske dissonantse ja keerulisi ideid, kuid nad on ka liigutavad kammerkoosseisu palad, mis uurivad nii  limiteeritud materjali ekspressiivsust kui ka muusikalist potentsiaali.

Reedene põnevalt mitmekesine kontserdikava oma nüansirohkete kõlavärvidega on illustratsiooniks meid ümbritsevatele kirjutele sügismaastikele.

Vaata ka: PLO

Tagasi