Muusikauudised

Kammerkoor Collegium Musicale annab kontserdi Itaalias

Homme, 6. detsembril annab kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel kontserdi Trento Filharmoonias (Società Filarmonica di Trento).

Ettekandele tuleb peamiselt eesti muusika: Cyrillus Kreegi „Mu süda, ärka üles”, Veljo Tormise „Raua needmine” (solist Oliver Povel-Puusepp), Pärt Uusbergi „Miserere” (solist Helina Kuljus), Arvo Pärdi „Alleluia-Tropus” ja „Virgencita”, Erkki-Sven Tüüri „Canticum Canticorum Caritatis” (esiettekanne Itaalias) ja Tõnu Kõrvitsa „Seitsme linnu seitse und”.

Samuti tuleb ettekandele itaalia helilooja ja tšellisti Nicola Segatta muusika „We offer you body and flesh“ filmile „Forests/An Evocation“, mida eraldiseisvalt esitatakse ka 7. detsembril.

„Tegemist on väga huvitava ja pikaajalise koostööga, mis on kestnud alates koroona-ajast ja sellel aastal jõudmas lõpule – maikuus esilinastus Trento filmifestivalil „Forests“, mille muusika eelmisel suvel salvestasime ja nüüd kõlab see muusika siin ka elavas esituses,“ ütles Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärav. Filmimuusika esitlus toimub looduse keskel asuvas ettenduskunstide keskuses. Trento filharmoonia kontsert eesti heliloojate loominguga paneb aga punkti filharmoonia sügishooaja sarjale, mille avalöögi tegi septembris The Tallis Scholars. „Vaadates sügishooaja esinejaid on loomulikult heameel selles loetelus olla. Samuti on rõõm tutvustada siinsele publikule eesti heliloojate muusikat,“ lisas Üksvärav.

Eestis saab Collegium Musicalet kuulda 17. detsembril kell 17 Kärdla kirikus Hiiumaal. Siis tuuakse publikuni Robert Jürjendali teose „Seitse valgusluike“ esiettekanne. Teose tekstide autor on Tõnu Õnnepalu.


Collegium Musicale. Foto: Kaupo Kikkas

Tänavu sügisel 12. tegutsemisaastat tähistanud kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja dirigent on Endrik Üksvärav, abidirigent Kristel Marand. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on Eesti heliloojate looming. Koori tegutsemisaastatesse jäävad kontserdid ja festivalid nii Eestis kui ka Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Lätis, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis, Jaapanis, USA-s ja Kanadas. Aastas annab koor ca. 40 kontserti. Eesti heliloojatest on enim esitatud Veljo Tormise loomingut. 2020. aastasse jäi ühtlasi kolme tunni jagu Eesti heliloojatelt tellitud teoste esiettekandeid. 2017. aastal võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi „Let the People Sing“ grand prix. Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet kolmel korral aasta koori tiitliga (2017, 2014 ja 2011). Eesti Kultuurikapitali helikunsti sihtkapital tunnustas kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat 2018. aastal aastapreemiaga Eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal.

Lisainfo: http://www.filarmonica-trento.it

Tagasi