Muusikauudised

Kädy Plaas ja Martti Raide toovad esiettekandele Pärt Uusbergi uudisteose

 

Kädy Plaas ja Martti Raide
Foto: Mait Jüriado
  2. aprillil kell 19 esineb Tallinna Mustpeade majas sopran Kädy Plaas pianist Martti Raidega, kes toovad esiettekandele Pärt Uusbergi  laulutsükli „Kolm laulu Ellen Niidu tekstidele“. Lisaks kõlavad kontserdil William Bolcomi „Amor“ tsüklist „Cabaret Songs“, John Harbisoni „Mirabai laulud“, Osvaldo Golijovi „Lúa descolorida”, Lepo Sumera „Kaks Shakespeare’i sonetti“ ja „Tähed“ ning Tõnu Kõrvitsa „Tuul, taevaste tuul...“, „Õhtu valguses“ ning Sonett nr. 115 tsüklist „Kolm Shakespeare’i sonetti“.

Sama kava kõlas 27. märtsil ka Tartu Ülikooli muuseumis.

Kontsertide korraldaja on Eesti Interpreetide Liit.

Pärt Uusberg uudisteos „Kolm laulu Ellen Niidu sõnadele“ on kirjutatud Kädy palvel. Ellen Niidu luuletused leidis helilooja enda sõnul täiesti juhuslikult. „Lugesin läbi hulga luuletusi erinevatelt Eesti luuletajatelt. Kuidagi poolkogemata komistasin Ellen Niidu luuletuste otsa, mis liigutasid mind oma lihtsuses, helguses ja eestimaisuses,“ ütleb Uusberg. Kõik kolm luuletust räägivad armastusest ning seda helilooja arvates meeldivalt kargelt. „Loodan, et minu muusika on nende tekstide vääriline“.

Kädy Plaas on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (dots. Nadia Kurem) ning osalenud mitmetel meistrikursustel. Kädy on laulnud Eesti Filharmoonia Kammerkooris ning projektiteatris Nargen Opera. Ta on osalenud Rahvusooper Estonia, teater Vanemuise ning Hamburgi Riigiooperi lavastustes. Kädy ulatuslik repertuaar hõlmab muusikat varabarokist kuni kaasaegse muusikani ning tema repertuaari kuulub üle kümne ooperirolli. Kontsertreisid on viinud teda Soome, Lätti, Leetu, Saksamaale ja Prantsusmaale.

Martti Raide on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi klaveri erialal (prof. Bruno Lukk) ning omandanud magistrikraadi saateklassi erialal (prof. Vilma Mallene) Eesti Muusikaakadeemias, 2010. aastal kaitses samas doktorikraadi. Lisaks on ta end täiendanud Berliinis, Hanns Eisleri nimelises Kõrgemas Muusikakoolis. Nii aktiivse kammermuusiku kui solistina on Martti esinenud Eestis, mitmel pool Euroopas, Ameerika Ühendriikides, Kanadas ja mujal. Tihe koostöö seob teda tenor Mati Turi ja flötist Monika Mattieseniga. Martti on mitmetel konkurssidel pälvinud parima kontsertmeistri tiitli. Hetkel töötab ta pedagoogina EMTA kammermuusika osakonnas ning Tallinna Muusikakeskkoolis, kus ta on klaveriosakonna juhataja. Ta on Eesti Klaveriõpetajate Ühingu juhatuse liige ning alates 1995. aastast korraldanud Üle-eestilisi Klaveriõpetajate Päevi.

Vaata ka: Eesti Interpretide Liit

Tagasi