Muusikauudised

Järgmisel nädalal on kuulda Virmalisi

Estonia kontserdisaalis toimub 12.–16. veebruarini Eesti klaverimuusikale pühendatud festival „Virmalised“. Haruldane võimalus on kuulata eesti kontsertpianiste, nii neid, kes sel puhul üle maailma koju tulnud kui ka meie rahvusvahelisi suurkujusid.
Kolmel festivaliõhtul astuvad lavale 16 rahvusvaheliselt tunnustatud tipppianisti. Nii on festivali esinejate seas näiteks hetkel Londonis elavad Maksim Štšura, „Klassikatähtede“ saatest tuntuks saanud Sten Heinoja ning hiljuti Londoni Guildhall’i Muusika- ja Draamakooli lõpetanud ja praegu Hamburgis resideeruv Kristiina Rokaševitš. Meie põhjanaabrite juurest, Helsingist jõuab festivaliks siia aga Irina Zahharenkova.

Lisaks eeltoodutele jõuavad festivalil lavale säravad Eesti pianistid keda rahvusvahelistel lavadel on kuuldud nii New Yorki Carnegie Hallis, Londonis Wigmore Hallis ja Royal Albert Hallis, Moskva konservatooriumi suures saalis, Peterburi Filharmoonia suures saalis, Keelatud Linna kontserdisaalis Pekingis kui ka paljudes teistes olulistes kontsertpaikades üle maailma. Nendeks tähtedeks on Ivari Ilja, Mihkel Poll, Johan Randvere, Sten Lassmann, Age Juurikas, Kristi Kapten, Peep Lassmann, Mati Mikalai, Marko Martin, Ralf Taal, Kai Ratassepp ja Tanel Joamets.

Kavas kõlab eesti klaverimuusika läbi saja aasta – kokku suisa 24 erineva helilooja looming. Legendaarsete Eduard Tubina, Mart Saare, Arvo Pärdi, Veljo Tormise ja Ester Mägi kõrval tulevad ettekandele ka teiste eestlastele armsaks saanud heliloojate nagu näiteks Tõnu Kõrvitsa, Jüri Reinvere ja Erkki-Sven Tüüri teosed. Eesti Interpreetide Liidu esimehe Ivari Ilja sõnul saab kuulaja kolmel õhtul hea ülevaate Eesti klaverimuusikast. „Loomulikult ei mahu festivalile kogu klaverimuusika paremik, selleks oleks vaja teha palju rohkem kontserte,” sõnab Ilja. „Paratamatult tuli teha valik, mis iseloomustaks kõige paremini läbikäidud teed, annaks vihjeid võimalikeks arenguteks, ühendaks mineviku oleviku ja tulevikuga. Kindel on igatahes see, et esitusele tulevad meie klaverimuusikaloo tähtteosed, lood, mida armastavad nii mängijad kui kuulajad."

Eesti Interpreetide Liidu esimene festival on nime saanud 1950. aastal Stockholmis kirjutatud Eduard Tubina klaverisonaadi „Virmalised“ järgi. Teost kuuleb ka juba esmaspäeval 12. veebruaril toimuval festivali avakontserdil Mihkel Polli esituses.

Tutvu kogu festivali kavaga: www.interpreet.ee

Tagasi