Tui Hirv

05.05.1984 Tallinn

Tui Hirv on peamiselt uuele muusikale spetsialiseerunud kammer- ja koorilaulja, kelle fookuses on 19.–20. sajandi vahetuse kammermuusika esitamine. Väga tähtsal kohal on talle laulude tekstid ja nende muusikaline vahendamine. Lisaks on ta muusikateadlane ja kirjanik.

Hirve muusikaline haridus sai alguse Nõmme Muusikakoolis klaveri erialal. Tema tegevus kutselise muusikuna hakkas tütarlastekoori Ellerhein koosseisus (1996–2002), mil ERSO ja RAMiga esitati ja salvestati vokaal-sümfoonilisi suurvorme Tõnu Kaljuste, Andres Mustoneni, Paavo Järvi, Anu Tali jt juhatusel. Ta jätkas oma õpingutega Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias laulu eriala bakalaureuseõppes Martti Pelo ja hiljem Leili Tammeli juures, mille lõpetas aastal 2007. Laulmist on Hirv õppinud ka Anu Aimla ja Marta Hrafnsdóttiri juures. 2009. aastal lõpetas Hirv EMTAs muusikateaduse magistrantuuri, kus tema lõputöö teema oli “Kammerlaulu kontserdid Tallinnas aastatel 1987–2007 ja nende retseptsioon”, juhendaja prof Urve Lippus.

Aastatel 2008–2009 oli Hirv Eesti Filharmoonia Kammerkoori koosseisus (dirigendid Daniel Reuss, Tõnu Kaljuste, Paul Hillier jt), aastatel 2011–2013 laulis varase muusika ansamblis Vox Clamantis (dirigent Jaan-Eik Tulve). Nimetatud kollektiividega on Hirv esinenud festivalidel ja turneedel üle maailma ning salvestanud koorimuusikat plaadikompaniidele ECM ja Harmonia Mundi. Ta on teinud koostööd mitmete vana- ja nüüdismuusikaansamblitega (Tallinna Kammerorkester, Resonabilis, Heinavanker, Hortus Musicus jt) ja on olnud mitmete heliloojate (Pärt, Tulve, Grigorjeva, Lill, Pálsson, Viira, Veeroos) uudisteoste esmaettekandja. Oktoobris 2012 ilmus ECM New Series sarjas Arvo Pärdi autoriplaat “Adam’s Lament”, kus Tui Hirv laulab sooloosa teoses “L’Abbé Agathon” koos EFK ja TKO-ga Tõnu Kaljuste juhatusel. Salvestis pälvis 2014. aastal Grammy auhinna parima koorimuusika esituse eest. Tui Hirv on kaasa teinud ka ooperi- ja muusikalilavastustes, tegelenud klassikalise ja kaasaegse tantsuga ning kirjutanud rohkesti muusika(elu)teemalisi tekste.

Eriti viljakas on olnud Tui koostöö oma heliloojast abikaasa Páll Ragnar Pálssoniga, mille tulemuseks on Tui kui solisti ja erineva mastaabiga ansamblite jaoks üle kümne teose. Koos ansambliga Caput salvestati 2019. aastal Páll Ragnar Pálssoni autoriplaadi “Atonement”, mille andis välja USA plaadifirma Sono Luminus. Tui esitus kandideeris Saksa auhinnale Opus Klassik soololaulu kategoorias.

Aastast 2013 elab Hirv Islandil, kus ta õppis ümber lasteaiaõpetajaks. Oma kogemustest sealsest elust on ta kirjutanud raamatu “Minu Reykjavík” (2015) ja avaldanud Eesti ajakirjades lugematul hulgal kultuuri- ja sotsiaalteemalisi artikleid. Muusikateadlasena on osalenud Islandi Muusikaauhindade žürii töös, korrastanud helilooja Atli Heimir Sveinssoni arhiivi, õpetanud Islandi Kunstiakadeemias muusikaajalugu, korraldanud Skálholtis kirikumuusika festivali.

© EMIK 2023

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).