Muusikauudised

Heino Jürisalu 80 - Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdisarjas „Jubilate”

Käesoleval aastal möödub helilooja Heino Jürisalu sünnist 80. aastat.
Heliloojat ja tema loomingut meenutatakse 8. aprillil kell 18 kontserdiga Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis. Muusikakadeemia tudengite ja õppejõudude ning külalisesinejate ettekandes kõlavad Heino Jürisalu teosed „Ööbik” flöödile ja klaverile (1984), I Prelüüd Kvintetist nr. 2 puhkpillikvintetile (1977), Puhkpillikvintett (1967) ja „Unelaul” (esitus CD-plaadilt “Koidulast Ehalani” Kiigelaulukuuiku ettekandes). Kontserdil musitseerivad Mihkel Peäske (flööt), Jana Peäske (klaver), Helena Tuuling (klarnet), Harry Traksmann (viiul), Leho Karin (tšello), Anna Kelder (flööt), Heli Ernits (oboe), Kadri-Ann Suss (fagott) ja Meelika Mikson (metsasarv). Ettekandega Heino Jürisalust esineb muusikateadlane dotsent Tiia Järg.

Heino Jürisalu (13. august 1930, Tartu – 18. aprill 1991, Tallinn) alustas muusikuteed klaveritundidega Amanda Jentsoni juures ning jätkas õpinguid Tallinna Muusikakoolis Eugen Kapi ja Heimar Ilvese juhendamisel. 1954 lõpetas ta Heino Elleri käe all Tallinna Riikliku Konservatooriumi kompositsiooni erialal. Aastatel 1950–1969 tegutses Jürisalu Eesti Raadios ja Eesti Televisioonis helirežissööri ja kuuldemängude kujundajana. 1969–1991 töötas ta Tallinna riiklikus Konservatooriumis kompositsiooniõppejõuna (dotsent alates 1985), tema õpilastest nimekaimad on Lepo Sumera ja Kaupo Uibo.

Heino Jürisalu oli ka innukas vanamuusika uurija ja interpreet, aastatel 1970–1988 juhatas ta vanamuusikaansamblit Consortium. Jürisalu mängis paljusid pille, millest südamelähedaseim oli plokkflööt ning mille tarvis koostas ta mitmeid õppematerjale ja harjutusi, nt. „132 näpuharjutust sopran- või tenorplokkflöödile” (1973) ja „Altplokkflöödi õpik” (1986) ning komponeeris ka vastavat reperuaari. Jürisalu oli ka üks esimesi Carl Orffi muusikaõpetussüsteemi propageerijaid ning Eesti Orffi Keskuse (1991) algataja ja lektor.

Heino Jürisalu loomingunimekirja kuulub teoseid erinevatest žanritest, ta on loonud nii orkestri- kui ka kammermuusikat, milles olulisel kohal on puhkpillid. Samuti on ta loonud kooriteosed, estraadimuusikat ning kujundusmuusikat näidenditele ja filmidele. Laiemale avalikkusele on kindlasti tuttav Heino Jürisalu „Unelaul”, mis mudilaste unejutu-saates on Vikerraadio eetris kõlanud juba alates 1960-te aastate algusest.

Malle Maltis

 

Tagasi