Muusikauudised

Galina Grigorjeva autorikontsert sarjas „HELI ja KEEL“

Muusikasõprade Seltsi kontserdisarja „HELIjaKEEL“ kolmandal hooajal keskendutakse sidemete otsimisele Eesti ja välismaiste (ka väliseesti) autorite vahel ning viiakse kontserte ka Eestist väljapoole – Peterburi ja Visbysse. Hooaja esimesel kontserdil kõlab Galina Grigorjeva muusika ning nunn-poetess Jelizaveta Kuzmina-Karavajeva poeesia.

Ukrainas sündinud Eesti helilooja Galina Grigorjeva looming on tähelepanuväärne oma hingestatud ja peenekoelise kõlastiili poolest. Tema muusika lähtepunktiks on meloodiline mõtlemine. Grigorjeval on tugevad seosed slaavi vaimuliku muusika traditsiooniga, aga ka vanema Euroopa mitmehäälsusega. Jelizaveta Kuzmina-Karavajeva ehk nunn Maria (1891–1945) loomingut läbib hingepuhtuse ja eneseohverduse teema. Tema luule on religioosne, seda iseloomustab isiklik jumalatunnetus ning vulkaanilised, kuumad kujundid, nagu tuli ja leek.

Kontserdil kõlab kaks teost, milles on kasutatud Kuzmina-Karavajeva luulet – uudisteos häälele ja klaverile ning „Ad infinitum” (2008). Lisaks on kavas Grigorjeva teosed „Poly-phonie” (1998), „Recitativo accompagnato” (2003), „Postlüüd” (2012) ja „Molitva” (2005/2012). Muusikat esitavad Harry Traksmann, Olga Voronova (viiul), Dmitri Jakubovski (vioola, Venemaa), Leho Karin (tšello), Virgo Veldi (saksofon), Iris Oja (metsosopran) ja Diana Liiv (klaver). Kuzmina-Karavajeva venekeelseid luuletusi loeb Galina Grigorjeva ning Tallinnas esitab luuletuste eestikeelseid tõlkeid tõlgete autor Doris Kareva. Tund enne kontserdi algust toimub „HELIjaKEEL“ CD-plaadi esitlus.

Kontserdid toimuvad 22.novembril Rootsi-Mihkli kirikus, 23. novembril Narva linnuses ning 24. novembril Peterburi Jaani kirikus.

Vaata ka:
www.kammermuusika.ee
www.facebook.com/helijakeel
www.facebook.com/events/309618115911427

Tagasi