Muusikauudised

Festivali „Virmalised” lõppkontserdil antakse välja esmakordselt auhind „Aasta Interpreet”

Täna, 14. veebruaril saab punkti Eesti Interpreetide Liidu festival „Virmalised”. Festivali lõppkontserdil „Torm ja tung” astuvad Estonia kontserdisaali lavale Eesti solistide paremik Ivari Ilja, Marcel Johannes Kits, Sten Heinoja, Toomas Vavilov, Peep Lassmann, Mari Poll, Mihkel Poll ja mitmed teised.

10.–14. veebruaril toimunud nelja kontserdiga tähistab Eesti Interpreetide Liit oma 20. sünnipäeva. Festivali jooksul oli võimalik kuulata üle 80 parimat Eesti interpreedi. Lavalaudadel kõlas nii kandle, kitarri, viiuli kui ka tšello, klaveri, saksofoni, oreli ning vokaalmuusika kuldvaramuuse kuuluvad teosed aga ka spetsiaalselt festivalile tellitud Eesti uudis muusikat. Kõik festivali kontserdid olid erilised ja eriilmelised koha, kava valiku, esinejate ning koosluste kui ka atmosfääri ning publiku osas. Niguliste muuseumis toimus 12. veebruaril Galina Grigorjeva sakraalse teose „Psalm” esiettekanne ning Kultuurikatlas sai kuulda helilooja ja pianist Rein Rannapi sillerdavat teost „Korallid”. Eesti Interpreetide Liidu teistkordselt toimuva festivali „Virmalised” kunstilisteks juhtideks on pianist Mihkel Poll ja tšellist Henry-David Varema.


Marcel Johannes Kits
  Tänaõhtusel lõppkontserdil Estonia kontserdisaalis annab Eesti Interpreetide Liit välja esmakordselt preemia „Aasta Interpreet“. Sellega tunnustab liit meie parimaid interpeete, tippinterpretasiooni esitajaid. Ettepanekuid Aasta Interpreedi preemia kandidaatide osas teevad Eesti Interpreetide Liidu liikmed ning otsuse preemia laureaadi osas langetab liidu juhatus esitatud nominentide hulgast. Aasta Interpreet 2018 preemia pälvib Marcel Johannes Kits – suurepärase esinemise eest George Enescu nimelisel rahvusvahelisel konkursil ning silmapaistva kontserttegevuse eest Eestis ja välismaal.

Marcel Johannes on  noor ja andekas tšellist, kes on laiemale Eesti publikule teada, kui telekonkurssi klassikatähed võitja. Teda on tunnustatud erinevate preemiatega, näiteks esikoht Eesti keelpillimängijate konkursil ning esikoht ja kaks eripreemiat Johannes Brahmsi nimelisel konkursil Austrias. Aastal 2018 võitis Marcel esikoha 60. korda Bukarestis  toimunud mainekal George Enescu nimelisel rahvusvahelisel konkursil. Konkurss kutsub avastama tänaseid kõige andekamaid noori artiste ja homseid klassikalise muusika suurkujusid. Esmakordselt konkursi ajaloos otsustas žürii, et kolme noore muusiku asemel saab finaali neli, mida toetas konkursile registreeritud võistlejate äärmiselt kõrge kunstiline tase. 23-aastase noore eesti tšellisti silmapaistva tegevuse kohta lausub Eesti Interpreetide Liidu juhatuse aseesimees ja tšellist Henry-David Varema: „Maineka Enescu-nimelise konkursi võit on kahtlemata eesti tšellomängijate üks läbi aegade tähelepanuväärsemaid saavutusi rahvusvahelisel areenil, see on kinnitus Marceli erakordsest potentsiaalist ja võimekusest ning tõenäoliselt alles suurte saavutuste algus.“

Nii premeeritavat noort interpreeti kui ka teisi suurkujusid on võimalik kuulata täna õhtul kell 19 algaval festivali lõppkontserdil Estonia kontserdisaalis.

Vaata ka: EIL

Tagasi