Muusikauudised

Festival miniAFEKT 29. oktoobrist – 4. novembrini Tartus ja TallinnasSeoses koroonapandeemiaga on igasügisene rahvusvaheline nüüdismuusikafestival AFEKT seekord veidi väiksemas mahus ja kannab pealkirjaga miniAFEKT.
 
Festivali avab 29. oktoobril kell 19 Niguliste muuseum-kontserdisaalis kontsert pealkirjaga „AFEKT-PROLOOG“, kus Karlheinz Stockhauseni „Spiraali“ toob ettekandele Taavi Kerikmäe (ajaloolised süntesaatorid).
 
30. oktoobril on Estonia kontserdisaalis kell 19 festivali avakontsert, kus Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit dirigeerib Taanis resideeriv Eesti dirigent Kaisa Roose ning orkestri ees soleerib rahvusvahelise haardega flöödiduo MoMa ehk Monika Mattiesen ja Maarika Järvi. ERSO festivalikava on seekord erilisest ajast tulenevalt veidi limiteeritum – suure orkestri asemel kuuleb kammerlikumaid koosseise. Kavas on eesti heliloojaist Mart Siimeri, Kristjan Kõrveri ja Liisa Hirschi looming, nende kõrval kõlavad modernismi klassiku Anton Weberni ning kahe Taani muusika suurkuju, praeguseks samuti klassiku staatusesse tõusnud Per Nørgårdi ja temast veidi noorema helilooja Hans Abrahamseni muusika.
 
1. novembril saab Kai kunstikeskuses tutvuda mitmekülgsete muusikute Liis Viira ja Leonora Palu loomega: Viira on helilooja, harfimängija, vabaimproviseerija ja animakunstnik, Palu flötist, vabaimprovisaator ja luuletaja. Samas saab kuulata ka Pauline Oliverose teost „Deep Listening“ ja vaadata Briti kunstniku Shezad Dawoodi ning Eesti teadlaste, ornitoloogide, ajaloolaste, muusikute ja kunstnike ühisnäitust „Leviaatan: Paljassaare peatükk“. Kontserdid toimuvad algusega kell 14, 16 ja 18.
 
Festivali kontserdid toimuvad ka Tartus. 31. oktoobril kell 17 esinevad TYPA trüki- ja paberikunstikeskuses AFEKT solistid, kavas: Ekke Västrik, James Tenney, Rebecca Saunders.  3. novembril kell on 18 TYPA trüki- ja paberikunstikeskuses Leonora Palu loomingu kontsert ja 4. novembril kell 18 Genialistide klubis Liis Viira loomingu kontsert ning kell 20 samas Pauline Oliverose teos „Deep Listening“.
 
Lisaks toimuvad nii Tallinnas kui Tartus mitmel pool linnaruumis minikontserdid, esinevad AFEKT solistid: Kadri-Ann Sumera, Sten Heinoja, Rebekka Siimer, Liis Viira, Leonora Palu, Duo MoMa (Monika Mattiesen ja Maarika Järvi) jt. Kavas: Erkki-Sven Tüür, Ekke Västrik, Galina Ustvolskaya, Liis Viira, Mart Siimer jt.
 
Festivalile plaanitud Liisa Hirschi 10 muusikule kirjutatud ansambliteose „Autarkes“ maailmaesiettekanne oli 21. oktoobril Kölni Filharmoonias, kus selle esitas Ensemble Musikfabrik Enno Poppe juhatusel. Eesti esiettekanne sama koosseisuga lükkub järgmisse aastasse, kui toimub juubelihõnguline XX AFEKT.
Festivali AFEKT kunstiline juht on Monika Mattiesen.
 
Vaata ka: http://festivalafekt.ee/

Tagasi