Muusikauudised

Euroopa Kultuuripealinna Segakoor esitleb oma esimest CD-plaati ALBUM13. novembril kell 18 esitleb Euroopa Kultuuripealinna Segakoor Tallinnas Kultuurikatlas Katelde saalis oma esimest CD-plaati nimega ALBUM.

Euroopa Kultuuripealinna Segakoor asutati aastal 2009, teadvustamaks Tallinna kui tulevast Euroopa kultuuripealinna. Sestpeale on koor tasapisi kasvanud Eesti suurimaks segakooriks, kel on silmapaistvalt aktiivne, edukas ja järjepidev kontserttegevus nii kodu- kui ka välismaal. Koori peadirigendi ja kunstilise juhi Veronika Portsmuthi juhatusel on sel sügisel valmis saanud koori esimene helikandja pealkirjaga ALBUM.  Plaadil kõlab Veljo Tormise „Noore suve muinasjutt“ ja tsükkel „Nostalgia“, Mihkel Lüdigi „Mets“, Kadi Uibo „Hoian sust kinni“, Kristo Matsoni „Tuul ei tea...“ ja „Kolm eesti rahvalaulu“, Urmas Sisaski „Ood armastusele“, Cyrillus Kreegi Taaveti laul nr. 104, Arvo Pärdi „Morning Star“, Pärt Uusbergi „Valgusele“ ning Jean Sibeliuse „Rakastava“ ja Dmitri Bortnjanski Keerubide laul nr. 7.

ALBUM on kõrvutatav pildialbumiga, kätkedes endas erilisi ja olulisi muusikalisi helipilte. Kuulaja leiab plaadilt nii tuntud ja armsaks saanud koorimuusikat kui ka noorte heliloojate värsket loomingut, mis on valminud koori tellimusel ning salvestatud esmakordselt. Lisaks Eesti koorimuusikale leiab plaadilt kaks tippteost naaberriikide heliloojatelt – Jean Sibeliuselt ja Dmitri Bortnjanskilt. 

Veronika Portsmuth: „CD-plaat ALBUM on mõeldud neile, kes armastavad koorimuusikat kõigi selle erinevate tahkudega – klassikalisest kaasaegseni. Esimene CD-plaat on oluliseks saavutuseks koori arenemisloos. Tegemist pole lihtsalt helikandjaga, siin avaldub soov küündida kõrgemate muusikaliste suurusteni. Esitame Pärti, Tormist, aga samas paneme end proovile täiesti uue loominguga. Salvestustest võibki kõige tähelepanuväärsemaks ja erilisemaks lugeda Kristo Matsoni uudisloomingut.

Plaadi nimi ALBUM väljendab musikaalset pildialbumit koori kaheksa aasta verstapostidest. Iga lugu on osa arenguteekonnast: Sisaski teosed valmisid kontsert-etenduseks „Universumi armastus”, Bortnjanski Keerubide laul nr. 7 tõi Viini konkursilt hõbeda,  Lüdigi „Mets“ pälvis 2015. aasta Tuljaku konkursil parima kohustusliku laulu esituse tiitli ja tõi võidu Malta konkursilt.  Matsoni „Tuul ei tea“ sai spetsiaalselt tellitud Riia kooriolümpiale ning tõi sealt hõbemedali.

Plaadi põhilised väljaandmiskulud katsime koorilauljate eneste kogutud fondi arvelt, mida kasutame sihtotstarbeliselt koori ja koorimuusika arenguks, aga oleme väga õnnelikud, et saime ka Kultuurkapitalilt toetust.  2017. aastat alustame taas suurenenud koori ja uueneva repertuaariga. Meie kontseptsioon on mõnevõrra muutunud, või pigem – oleme selleni arenenud.”

Plaadiesitluse asukohaks valiti teadlikult Kultuurikatel, Euroopa kultuuripealinna jätkutegevusena valminud uusim ja multifunktsionaalseim sündmuskeskus Tallinnas. Nii Kultuurikatla kui ka Euroopa Kultuuripealinna Segakoori hüppelauaks oli just Tallinna kultuuripealinnaks olemise aeg. Ruumi ja muusika kokkumängus kujuneb plaadiesitlusest värvikas, põnev ja üllatusi pakkuv kultuurisündmus.

Vaata ka:
www.kultuurikoor.ee
www.facebook.com/segakoor

Tagasi