Muusikauudised

Ester Mägi 100

10. jaanuaril on meie seast 99-aasta vanuses lahkunud armastatud helilooja Ester Mägi 100. sünniaastapäev. Tähtpäevasündmused leiavad aset nii kontserdisaalides kui ka raadios ja televisioonis. Ester Mägi muusika kõlab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Suures saalis, Estonia kontserdisaalis, ERSO kontserdil ning kammer- ja koorikontsertidel.

9. jaanuaril kell 16 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Suures saalis kontsert "Jubilate. Ester Mägi 100", kus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kooridirigeerimise eriala tudengid kannavad koos kooriga ette helilooja sega-, mees- ja naiskooriteoseid. Laval on EMTA koor, Rahvusooper Estonia Poistekoori Noormeestekoor ja kammernaiskoor Musamari. Dirigeerivad EMTA kooridirigeerimise üliõpilased Kaur Pennert, Miguel Silva, Hyonah Song, Marius Raba, Mari Roos, Ode Pürg, Rihards Zarinš ja Meelis Kesperi.

10. jaanuaril kell 19 Estonia kontserdisaalis kontserdil "Maestra Ester Mägi 100" tuleb ettekandele kava, mis koostati koos heliloojaga. Kontsert sünnib vaikusest ja viiulisoolost ning kasvab eri koosseisude esituses meeskoori ja oreli võimsaks lõppakordiks – teoseks, mis on pühendatud Ester Mägi õpetajale Mart Saarele. Esinevad Tuuri Dede (metsosopran), Hans Christian Aavik (viiul), Arvo Leibur (viiul), Heiki Mätlik (kitarr), Mirjam Avango (klarnet), Terje Terasmaa (vibrafon), Kadri-Ann Sumera (klaver), Tähe-Lee Liiv (klaver), Ene Salumäe (orel), Segakoor HUIK!, Eesti Rahvusmeeskoor ja Tallinna Kammerorkester. Dirigeerivad Tõnu Kaljuste, Ode Pürg ja Mikk Üleoja. Kontserdist teeb otseülekande Klassikaraadio.

Klassikaraadio on 10. jaanuari saatepäeva pühendanud Ester Mägi loomingule. Kuulajani jõuab Mägi muusika albumitelt, kontserdisalvestustelt, portreesaade ja otseülekanne autorikontserdilt.

ETV2 ekraanil näeb 10. jaanuaril algusega kell 12 Vahur Laiapea dokumentaalfilmi "Ester Mägi. Kadents ja teema" (2014). Film jälgib ühe aasta jooksul maestra kohtumisi muusika ja muusikutega.


Ester Mägi. Foto: Kaupo Kikkas

Eesti Kontserdi sarjas "Lõunamuusika" annab 12. jaanuaril kell 16 Estonia kontserdisaalis kontserdi Eesti Rahvusmeeskoor Mikk Üleoja juhatusel. Ettekandele tuleb Ester Mägi ja tema õpetaja Mart Saare looming.

Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontserdil "Talveromantika" 14. jaanuaril kell 19 tuleb Andres Kaljuste juhatusel kontserdi avateosena ettekandele Ester Mägi Sümfoonia. Kontserdi solist on Indrek Leivategija, kes soleerib Camille Saint-Saënsi Tšellokontserdis. Kava peateoseks on Sergei Rahmaninovi Sümfoonia nr 1 d-moll. Kontserdist teeb otseülekande Klassikaraadio.

19. jaanuaril kell 18 kõlab sarjas "Kammermuusikud linnas" Tallinna Keskraamatukogu saalis Mart Saare ja Ester Mägi looming. Metsosopran Iris Oja ja pianist Kadri-Ann Sumera on pühendanud oma kontserdi Mart Saare 140. ja Ester Mägi 100. sünniaastapäevale.

30. jaanuaril kell 17 toimub Tallinnas Mustpeade majas Eesti Naislaulu Seltsi kontsert "Ester Mägi 100". Kontserdi kunstiline juht on Margit Võsa.

Tagasi