Muusikauudised

Esiettekandele tuleb Erkki-Sven Tüüri 9. sümfoonia „Mythos“


Erkki-Sven Tüür

Paavo Järvi

Eesti Festivaliorkester Paavo Järvi juhatusel toob maailma esiettekandele Erkki-Sven Tüüri 9. sümfoonia „Mythos“. Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud kontserdid leiavad aset 16. jaanuaril kell 19 Tallinnas Estonia kontserdisaalis ja 18. jaanuaril kell 20 Brüsseli kaunite kunstide keskuses Bozar. Tallinna kontserdil teeb kaasa Viktoria Mullova, kes soleerib Johannes Brahmsi Viiulikontserdis, esitusele tuleb ka Dmitri Šostakovitš Sümfoonia nr. 6 h-moll op. 54. Brüsselis on Tüüri ja Šostakovitši sümfooniatega koos programmis Arvo Pärdi „Cantus in memoriam Benjamin Britten“ ja „Fratres“. Erkki-Sven Tüürilt tellis teose Eesti Riigikantselei Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhuks.

Helilooja räägib Eesti Kontserdi muusikaajakirjas „Aplaus“ Madis Jürgeni tehtud intervjuus teosest: „Kõik saab alguse sügavast ürghoovusest, sealt bassiregistris toimuvatest ülemhelide värelusest hakkab vaikselt elu tekkima. Mulle on üldse omane, et abstraktsest kõlast hakkavad aegamööda välja imbuma mingid konkreetsemad motiivid, mis omakorda annavad ainest edasisele arengule. Siin toimub täpselt seesama asi, kasvavas tempos, kasvavas intensiivsuses hakkab see draama ennast lahti kerima. Aga pealkirja kohta tahaks selgituseks öelda, et nii rahvuse kui ka omariikluse teke on seotud tohutu hulga lugudega, mis moodustavad tõeliselt mütoloogilise kihistuse. Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul on hea mõtiskleda ka selle müüdikogumi kõige erinevamate kihtide üle ja miks mitte saada selleks emotsionaalset kütust ühest seesugusest sümfoonilisest orkestriteosest.“

Brüsseli kontserdiga algab Eesti Festivaliorkestri välisturnee – kokku antakse Euroopa erinevates kontserdisaalides seitse kontserti: Brüsseli kultuurikeskuses Bozar (18.01), Zürichi Tonhalles (20.01), Kölni Filharmoonias (21.01), Berliini Filharmoonias (22.01), Viini Konzerthausis (23.01) ja Luksemburgi Filharmoonias (24.01). Eesti Festivaliorkester esines Paavo Järvi dirigeerimisel Järvi Suvefestivalil esimest korda 2011. aastal Pärnu Festivaliorkestri nime all. Orkester koosneb parimatest eesti orkestrites töötavatest muusikutest, välisriikides karjääri tegevatest eestlastest ning paljudest solistidest Euroopa tipporkestritest. Orkestri kontsertmeister on Florian Donderer.
Tallinna kontserdist teeb otseülekande Klassikaraadio.

Vaata ka:
Eesti Kontsert
Bozar

Tagasi